Michał Nielub
Michał Nielub
04 Cze, 2018 - 02:00
Wyspa Brać w Chorwacji - co zobaczyć?

Wyspa Brać w Chorwacji – co zobaczyć?

Michał Nielub

Wyspa Brać jest jednym z najbardziej popularnym miejsc turystycznych w Chorwacji. O jej atrakcyjności stanowi górzysty charakter, jedne z najpiękniejszych plaż, a także burzliwa i bogata historia. Z tego powodu każdego roku zjeżdżają się tu rzesze turystów po to, by spędzić wczasy w Chorwacji.

Wyspa Brać leży w środkowej Dalmacji. Posiada połączenia promowe ze Splitem oraz Makarską. Można się na nią dostać również drogą powietrzną, ponieważ znajduje się na niej lotnisko. Wyspy w Chorwacji uznawane są za jedne z najpiękniejszych pod kątem turystycznym i nie inaczej jest w przypadku wyspy Brać (chorw. Brač).

Zachwyca ona dużym zróżnicowaniem ukształtowania terenu – wystarczy wspomnieć, że jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż można podziwiać z oddalonej o ok. 3 km Vidovej Góry, która mierzy blisko 800 metrów wysokości.

Wyspa Brać – lokalizacja i miejsca warte zobaczenia

Decydując się na wakacje w Chorwacji często obieranym kierunkiem są jej wyspy, a także miasta położone w regionie Dalmacji. Decyduje o tym fakt, że obszar ten wyróżnia się wysokimi temperaturami, zaś gwałtowne zmiany pogody należą do rzadkości.

Wyspa Brać łączy w sobie wszystkie te zalety – położona jest w historycznie atrakcyjnej Dalmacji, a jednocześnie oferuje wyśmienitą kuchnię oraz dostęp do pięknych plaż. Położona jest w odległości ok. 20 km w linii prostej od Splitu.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

 

Największe atrakcje – Vidova Góra i Zlatni Rat

Plaże w Chorwacji znane są z tego, że składają się w większości przypadków ze żwiru, a nie piasku. Wyspa Brać pod tym względem nie odbiega od powszechnej opinii. Jednak warto zwrócić uwagę na plażę w Zlatni Rat, co po polsku oznacza Złoty Róg. Nazwa wynika z jej formy – jest to cypel składający się ze żwiru i piasku. Co ciekawe, w wyniku przypływów i odpływów zmienia się jego kształt. Dzięki temu turyści mają pewność, że każdego roku wykąpią się „na innej plaży”.

Wyspa Brać w Chorwacji - Zlatni Rat

Vidova Góra jest najwyższym wzniesieniem wyspy. Na sam szczyt prowadzi droga, dzięki czemu zamiast monotonnej wspinaczki, można się tam udać samochodem. Z samej góry rozpościera się widok nie tylko na sam Zlatni Rat.

Z platformy widokowej można podziwiać również inne chorwackie wyspy, wybrzeże lądowej części Chorwacji, zaś przy dobrych warunkach atmosferycznych można dostrzec nawet Półwysep Apeniński, na którym leżą Włochy.

Wyspa Brać w Chorwacji - Vidova Góra

źródło zdjęcia: Depositphotost_o_m_o

Miasto Bol

Będąc na wczasach w tym kraju obowiązkowo należy zobaczyć jego miasta. W Chorwacji znajduje się wiele miejscowości mocno naznaczonych historycznie, w których znajdują się ciekawe zabytki. Wyspa Brać nie należy do wyjątków pod tym względem.

Nieopodal wspomnianej wcześniej Vidovej Góry znajduje się Bol, mogące poszczycić się tytułem najstarszego miasta na wyspie. Ponadto brzeg w tym miejscu nie jest tak stromy jak w innych częściach wyspy. W efekcie turyści mają do dyspozycji 15 km różnych plaż, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych na świecie Zlatny Rat.

Wyspa Brać w Chorwacji - miasto Bol

źródło zdjęcia: Depositphotos / dreamer4787

Pustelnica Blaca

Turyści, którzy zdecydowali się spędzić wczasy w Chorwacji w brackim Bol, powinno zobaczyć również klasztor, który został założony przez pustelników. Sam obiekt powstał w 1551 roku, zaś jego założycielami byli mnisi uciekający przed Turkami. Przebywali oni w klasztorze aż do 1963 roku.

Obecnie znajduje się tu jedno z ciekawszych muzeum w Chorwacji. Można w nim podziwiać zbiór starożytnych i nowożytnych broni, a także zegarków.

 

Murovica – idealna, by odpocząć z dala od zgiełku miasta

Tuż za miastem Bol znajduje się Murvica. Jest to niewielka miejscowość, którą upodobali sobie znani Chorwaci ze względu na fakt, że jest ona urokliwa, a także położona z dala od najbardziej popularnych destynacji turystycznych.

Dlatego osoby szukające ciszy, spokoju lub po prostu chwilowej odskoczni od zagęszczonych chorwackich miast – odnajdą tutaj swoją mekkę.

 

Wyspa Brać i słynne kamieniołomy

Ciekawostką jest fakt, że bracki kamień został wykorzystany m.in. do budowy pomnika Waszyngtona w Stanach Zjednoczonych. Surowiec ten cieszy się dużym uznaniem na całym świecie. Wszystko ze względu na biel, jaką charakteryzuje się jego struktura. Z tego materiału powstało również wiele okolicznych zabytków, m.in. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Pałac Dioklecjana w Splicie.

Aby dowiedzieć się więcej na temat rzeźbiarsko-kamiennej tradycji wyspy, warto przeczytać artykuł znajdujący się na blogu jawagabunda.pl. Autorka w malowniczy sposób opisuje zwiedzanie wyspy Brać wzdłuż wybrzeża, a wycieczka dodatkowo uzupełniona jest pięknymi fotografiami. Zdecydowanie warto przeczytać tekst, zwłaszcza jeśli chcemy dowiedzieć się wielu ciekawostek o wyspie bądź jeśli planujemy wycieczkę objazdową samochodem.

 

Skrip – najstarsza osada

Wprawdzie Bol może poszczycić się tytułem najstarszego miasta na wyspie, jednak pierwsze ślady osadnictwa odnaleziono w okolicach niewielkiej miejscowości Skrip. Może nie znajdują się tu najbardziej okazałe zabytki w Chorwacji, za to turyści mogą odwiedzić znane muzeum – jedno z najpopularniejszych na wyspie.

Muzeum Wyspy Brać corocznie jest odwiedzane przez ok. 12 tysięcy ludzi. Ciekawostką jest, że wieża budynku, w którym znajduje się muzeum, stoi na fundamentach sprzed 1 500 roku p.n.e. Na głównym placu miasteczka można również podziwiać zabytkowy pałac rodziny Ceriniców, który został wzniesiony w XVI wieku.

 

Zatoka Lovrecina

Miasteczko Skrip położone jest tylko 20 minut drogi od zatoki, która uważana jest za jedną z najładniejszych w całej Chorwacji. Lovrecina zachwyca przede wszystkim położeniem. Uroku temu miejscu dodają górujące nad nim ruiny klasztoru.

Odwiedzając to miejsce warto przy okazji udać się do pobliskiej miejscowości Postira. Jej historia sięga XIV wieku, czego dowodem jest cały układ urbanistyczny. Jest to dzisiaj senna miejscowość, w której warto zatrzymać się chociażby na chwilę.

 

Coś dla miłośników nurkowania

Krystalicznie czysta woda sprzyja uprawianiu nurkowania. Tym bardziej, jeżeli pod jej powierzchnią skrywają się jaskinie. Wyspa Brać skrywa w sobie liczne tajemnice, również te podwodne. Jedno z takich miejsc znajduje na południowo-wschodnim krańcu wyspy, nieopodal miejscowości Milna. Jest to największa zatoka w tym regionie, zaś przy jej wyjściu znajdują się podwodne jaskinie.

 

Wyspa Brać – kuchnia warta grzechu

Wyspa Brać słynie przede wszystkim z wyśmienitych owoców morza. Lokalna kuchnia uchodzi za jedną z ciekawszych pod względem oferowanych doznań smakowych. Potrawy obfitują nie tylko w typowo wyspiarskie owoce morza, ale także figi, migdały oraz oliwę z oliwek.

Polecane są takie restauracje, jak m.in.: Konoba Kopacina, Restoran Galicija, Restoran Ziza oraz Riva. Do tutejszych specjałów należy vitalac, który przygotowywany jest z baranich jelit. Warto również spróbować lokalnego wina, a szczególnie Bolski Zavan.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: potrawy, których musisz spróbować (kuchnia chorwacka) >>

Wyspa Brać – ceny noclegów

Miejsca noclegowe na wyspie występują głównie na wybrzeżu. Przede wszystkim znajdują się w okolicach następujących miejscowości: Sutivan, Supetar, Splitski, Postiry, Bol, Pucisca, Sumartin oraz Milna. Zakres cenowy waha się w granicach od 150 zł do nawet ponad 1 000 zł.

Ciekawostką jest Hotel Osam. Jego oferta skierowana jest wyłącznie dla osób dorosłych, zaś jak wynika z oficjalnych materiałów reklamowych – jest to idealne miejsce dla osób, które podróżują samotnie.

 

Wyspa Brać jest jedną z ciekawszych wysp w Chorwacji. Wyróżnia się górzystym charakterem, dzięki czemu rozpościerają się tu piękne krajobrazy. Równie ciekawa jest historia, zabytki, a przede wszystkim jedne z piękniejszych chorwackim plaż.

Spędzając wakacje na tej wyspie warto skosztować lokalnych specjałów, a także tutejszego wina. Ceny noclegów z kolei są wyjątkowo zróżnicowane. Turyści mogą znaleźć tutaj kwatery za 150 zł za noc, jak i pokoje hotelowe, w których za jedną noc należy zapłacić nawet tysiąc złotych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ