Kamil Podsiadło
Kamil Podsiadło
10 Sie, 2018 - 02:00
Wyprzedaże komornicze - co i za ile można kupić?

Wyprzedaże komornicze – co i za ile można kupić?

Kamil Podsiadło

Wyprzedaże komornicze to bardzo dobra okazja, aby w atrakcyjnych cenach zakupić wiele przedmiotów. Zobacz, co dokładnie i w jakich cenach można nabyć na licytacjach komorniczych.

Wyprzedaże komornicze traktowane są przez wiele osób jako świetna okazja na zakup ciekawych rzeczy w atrakcyjnych cenach. Przedmiotem licytacji mogą być zarówno drobne gadżety, jak i samochody oraz mieszkania. Zobaczmy więc, w jaki sposób przebiegają licytacje u komornika i na jakie okazje można liczyć.

Obwieszczenia o wyprzedażach komorniczych

Zanim licytacja komornicza dojdzie do skutku, to komornik z odpowiednim wyprzedzeniem musi dokonać tzw. obwieszczenia, czyli poinformować o planowanej licytacji komorniczej. Obwieszczenie powinno zostać wykonane nie później niż 2 tygodnie przed planowanym terminem licytacji.

Informacja o nadchodzącej wyprzedaży komorniczej powinna znaleźć się w budynku sądu właściwego dla dłużnika oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej – licytacje.komornik.pl. W obwieszczeniu podawane są takie informacje jak:

 • termin i miejsce licytacji,
 • przedmiot licytacji,
 • ceny wywoławcze przedmiotów licytacji,
 • warunki przystąpienia do licytacji (najczęściej jest to wadium),
 • warunki, na których można umówić na oglądanie przedmiotów licytacji.

Zasady przeprowadzania licytacji

Każda ruchomość lub nieruchomość przed wystawieniem na licytację podlega oszacowaniu, na którego to podstawie ustalana jest wartość przedmiotu licytacji. To od niej ustalana jest wartość rękojmi (wadium), którą musi opłacić każdy licytant przed przystąpieniem do licytacji. Wysokość wadium stanowi 10% wartości przedmiotu licytacji.

Przy pierwszej licytacji cenę wywoławczą stanowi ¾ oszacowanej kwoty. Jest to cena startowa i najniższa możliwa, za którą licytanci mogą przystąpić do aukcji wystawionego przedmiotu.

Jeżeli podczas pierwszej licytacji nie znajdzie się żaden chętny kupiec, to wówczas komornik może zarządzić drugą wyprzedaż komorniczą. Wszystkie kwestie formalne są wówczas takie same jak za pierwszym razem, z tym że cena wywoławcza wynosi 2/3 (przy nieruchomościach) lub ½ (przy ruchomościach) oszacowanej wcześniej kwoty.

Zasady i przebieg licytacji w sposób szczegółowy zostały opisane w artykule: Licytacja komornicza – zasady, które należy znać.

Wyprzedaże komornicze – na jakie okazje można się załapać?

Chociaż dla dłużników licytacje komornicze stanowią bardzo przykre doświadczenie, to z drugiej strony wiele osób upatruje w nich okazji na korzystne zakupy w atrakcyjnych cenach. Prześledźmy zatem przykładowe obwieszczenia licytacyjne na licytacje.komornik.pl, aby sprawdzić, jakie przedmioty znajdują się na licytacjach komorniczych i jakie kwoty osiągają.

Nieruchomości na aukcjach komorniczych

Na pewno łakomym kąskiem na wyprzedażach komorniczych są wszelkiego rodzaju nieruchomości, z mieszkaniami na czele. Któż bowiem nie chciałby kupić mieszkania lub domu w okazyjnej cenie? Trzeba być jednak świadomym, że na licytacjach takich pojawiają się łowcy okazji, którzy bardzo dobrze znają rynek nieruchomości.

Dlatego też konieczne jest samodzielne bardzo dobre rozeznanie, oględziny nieruchomości przed przystąpieniem do licytacji i rozważenie wszystkich za i przeciw. Trzeba wziąć pod uwagę stan mieszkania, gdyż wiele usterek może być na pierwszy rzut oka niewidocznych.

Dodatkowo jeśli chodzi o lokale mieszkalne, to dochodzi jeszcze kwestia lokatorów. Jeśli licytacji poddawany jest dom bądź mieszkanie, w którym dłużnik zamieszkuje (sam lub z rodziną), to musimy liczyć się z trudnościami związanymi z opuszczeniem przez nich lokalu.

Pozbycie się lokatorów z mieszkania może być czasochłonne i kosztować sporo nerwów. Należy być świadomym takiego ryzyka i przygotować się na ewentualne problemy związane z tym faktem. Podobnie może być z samymi oględzinami nieruchomości – żyjący tam lokatorzy mogą znacznie utrudnić skuteczne i spokojne rozejrzenie się po mieszkaniu oraz ocenę jego stanu.

Dowiedz się więcej: Licytacja komornicza – jak kupić mieszkanie na licytacji i na co uważać >>

W serwisie internetowym Krajowej Rady Komorniczej w zasadzie spotkać się można ze wszelkimi rodzajami nieruchomości. W obwieszczeniach znajdziemy:

 • lokale mieszkalne,
 • działki rolne,
 • nieruchomości gruntowe,
 • garaże,
 • działki zabudowane,
 • użytkowanie wieczyste,
 • ogrody,
 • grunty rolne.

Warto zwrócić uwagę, że przy niektórych nieruchomościach licytacji podlega jedynie udział. Z takimi sytuacjami mamy do czynienia, kiedy dłużnik jest współwłaścicielem danego lokalu mieszkalnego czy działki.

Rzecz jasna nominalnie najbardziej opłacalne są nieruchomości wysoko wycenione. Przykładowo nieruchomość rolna wyceniona na 230 tys. zł startuje od ceny wywoławczej w wysokości niespełna 173 tys. Jednakże wysoka jest również rękojmia, która wynosi 23 tysiące.

Dowiedz się więcej: Licytacje komornicze rolnicze – dla kogo? >>

Rzecz jasna jeszcze korzystniejsze oferty znajdziemy szukając drugich licytacji, gdzie cena wywoławcza stanowi 2/3 oszacowanej ceny rynkowej. W takim przypadku nieruchomość wycenioną na 492 tys. zł można już kupić od 328 tys. zł. Oczywiście gołe ceny jeszcze nic nam nie mówią – to czy dana inwestycja koniec końców okaże się opłacalna można w przybliżeniu określić dopiero po oględzinach i poznaniu sytuacji lokatorskiej.

Ruchomości na aukcjach komorniczych

Wyprzedaże komornicze to przede wszystkim ruchomości. Tego typu majątku posiadamy znacznie więcej, łatwiej jest nim obracać i łatwiej dla komornika jest znaleźć nabywcę.

Tutaj potencjalni licytanci mają naprawdę bardzo duży wybór i jeśli ktoś poluje na konkretną rzecz, to z dużym prawdopodobieństwem na wyprzedaży komorniczej na takową rzecz trafi.

Bez wątpienia bardzo dużą popularnością cieszą się samochody od komornika. Zwłaszcza przy drugich licytacjach, kiedy cena wywoławcza stanowi 50% oszacowania, można po bardzo korzystnej cenie kupić auto. Oczywiście przy tych bardziej popularnych modelach można spodziewać się sporej konkurencji, dlatego trzeba też potrafić wychwycić perełki. Poza tym kupowanie auta zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, tym bardziej że komornik nie pozwoli raczej na przegląd auta przed licytacją.

Na aukcjach u komornika znaleźć można również antyki i wartościowe dzieła sztuki. Wprawdzie nie pojawiają się one zbyt często i trzeba liczyć się z podróżą do innego miasta, ale i konkurencja nie jest też tak duża jak przy innych przedmiotach. Przykładowo stary żyrandol z 12 światłami można było kupić od 3 000 zł w pierwszej licytacji (cena oszacowania to 4 000 zł).

Na licytacjach komorniczych znaleźć można całkiem dużo mebli. Plusem tego typu wyposażenia jest fakt, że po krótkich oględzinach można dość łatwo ocenić stan techniczny i zniszczenia, dzięki czemu ryzyko dla licytantów jest bardzo ograniczone. Do podobnej grupy przedmiotów należą m.in. biżuteria, zegarki czy odzież.

Przykładowo zegarek automatyczny Grand Carrera Calibre można było kupić od 5 585 zł, natomiast stół z 6 krzesłami w dobrym stanie za niecałe 400 zł.

Do innych grup przedmiotów znajdujących się na licytacjach należą wszelakie sprzęty |AGD, RTV, sprzęty komputerowe, pojazdy jednośladowe, jachty i wiele innych.

Dowiedz się więcej: Zakończona licytacja komornicza – co dalej? >>

Czy warto uczestniczyć w aukcjach komorniczych?

Wyprzedaże komornicze dostępne są dla każdego i jedyne czego wymagają, to poświęcenia czasu na zapoznanie się z przedmiotem licytacji oraz udania się na nią. Niemniej przy zakupach droższych ruchomości lub nieruchomości, zdecydowanie powinno się udać na oględziny i dokładnie przyjrzeć licytowanemu przedmiotowi.

Zwłaszcza zakup elektroniki czy pojazdów mechanicznych niesie za sobą pewne ryzyko, gdyż nie wiemy w jaki sposób były one użytkowane. Często jednak można trafić na prawdziwe perełki, które potrafią zrekompensować nawet wcześniejszy nieudany zakup.

ZOBACZ RÓWNIEŻ