Syntia Militowska
Syntia Militowska
28 Sie, 2017 - 05:00
Wyprawka szkolna pod kontrolą - na czym (nie)oszczędzać

Wyprawka szkolna pod kontrolą – na czym (nie)oszczędzać

Syntia Militowska

Rok szkolny niesie za sobą ogromne koszty – dowiedz się jak oszczędzić na wyprawce szkolnej. Sprawdź też na czym nie warto oszczędzać kupując przybory szkolne dla dziecka.

Zbliżający się rok szkolny powoduje niezadowolenie nie tylko u dzieci bawiących się w wakacyjnym słońcu. Rodzice także nie są pocieszeni faktem, że szkoła, w tym także wyprawka szkolna, będzie ich słono kosztować. Niewielu jednak wie, że są wydatki, które w prosty sposób można ograniczyć do minimum. Edukacja wcale nie musi być droga. Dowiedz się jak oszczędzić na wyprawce szkolnej i sprawdź na co zdecydowanie nie warto żałować pieniędzy.

Czy można oszczędzić na wyprawce szkolnej?

Cały rok szkolny niesie za sobą ogromne wydatki, to fakt. Niestety nie każdy wie, że część wydatków można zminimalizować, a niektórych można uniknąć. I owszem, da się oszczędzić na wyprawce szkolnej. Edukacja wcale nie musi wiązać się z bankructwem. Jednakże jeśli ktoś chce oszczędzać, powinien robić to z głową. Bowiem nieprzemyślane oszczędzanie na wyprawce szkolnej oraz niezaplanowane wydawanie nań pieniędzy może znacznie nadszarpnąć domowy budżet.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wyprawka szkolna dla dziecka? >>

Wyprawka szkolna – na czym można oszczędzić?

Kredki, flamastry, ołówki i długopisy

Większość dzieci posiada mnóstwo przyborów piśmienniczych. Czasem jest to nawet kilka niemalże nieużywanych zestawów kredek czy flamastrów upchanych w różnych pudełkach. Jeśli przybory te są dobrej jakości, nie warto kupować nowych. Dobrze będzie najpierw zużyć te stare, a dopiero za jakiś czas kupić nowe.

Jeśli jednak jakość tych rzeczy pozostawia wiele do życzenia, warto zainwestować w wysokiej jakości nowe przybory, które zapewne posłużą dłużej i lepiej niż te o wątpliwej jakości. Bowiem kupując, przykładowo, tanie kredki możemy mieć pewność, że często będą się łamać. Oznacza to, że trzeba będzie je nieustannie temperować, co skutkuje bardzo szybkim zużyciem – o komforcie ich używania i skuteczności kolorowania już nie wspominając.

Kupowanie do szkoły kredek dobrej jakości, które nie będą łamać się co kilka minut – w perspektywie długofalowej jest oszczędnością. Przybory te będą wówczas służyć nie tylko komfortowo i skutecznie, lecz także bardzo długo.

Temperówki, nożyczki, gumki do ścierania

Podobnie ma się sprawa z temperówkami, nożyczkami, cyrklami czy też gumkami do ścierania. Wiele dzieci posiada w swoich zasobach te rzeczy, nawet w kilku egzemplarzach. Często przybory te są nieużywane, a nawet zapomniane. Jeśli temperówka i nożyczki są ostre, a gumka do ścierania czy cyrkiel są w dobrym stanie – nie trzeba kupować nowych.

Jeśli natomiast nożyczki już dawno nie tną, temperówka nie spełnia swojej funkcji, a cyrkiel czy gumka do ścierania wołają o pomstę do nieba – przybory te lepiej wyrzucić. Na ich miejsce warto kupić nowe i porządne, które posłużą przez długi czas.

Piórnik

Kupować nowy piórnik tylko dlatego, że choć jest porządny to stał się niemodny? Nie warto. Jeśli piórnik jest w dobrym stanie, nie jest uszkodzony, a jego stan nie przynosi wstydu, nie ma potrzeby kupowania nowego.

W wielu przypadkach prośby o nowy piórnik to tylko kaprys dziecka, które marzy o piórniku z nowym, modniejszym motywem. Jeśli natomiast piórnik jest uszkodzony, niekompletny lub w złym stanie, wartko kupić nowy.

Podręczniki szkolne

Edukacja wymaga zakupu podręczników szkolnych. A te dzielą się na podręczniki i tak zwane zeszyty ćwiczeń (ćwiczenia). Zazwyczaj szkoła wymaga, aby ćwiczenia były nieużywane. Tutaj nie mamy wyboru, trzeba kupić nowe.

Na szczęście w wielu przypadkach podręczniki można kupić używane od dzieci ze starszych klas. Szkoły często organizują kiermasze, na których można kupić potrzebne książki. Można je także znaleźć na portalach aukcyjnych, a także na popularnych portalach społecznościowych w grupach, które zrzeszają lokalną społeczność.

Dowiedz się więcej: Wyprawka 300 plus – wszystko, co musisz wiedzieć >>

Biurko lekcyjne

Jak szkoła i edukacja to także i prace domowe. W przeciwieństwie do krzesła bądź fotela, biurko nie musi być nowe. Poszukując idealnego biurka warto zajrzeć w wyżej wymienione miejsca.

Często ludzie sprzedają używane, aczkolwiek bardzo dobrej jakości biurka szkolne w niesamowicie korzystnych cenach. Czasem ktoś ma takie do oddania za darmo, czy za symboliczną czekoladę. Warto śledzić takie okazje, aby pokój dziecięcy dla małego ucznia był funkcjonalny, ale jednocześnie niedrogi.

Ubrania dla dziecka

Oszczędzanie na ubraniach dla dzieci to kontrowersyjny temat. Warto spojrzeć na to z innej strony. Szkoła to nie tylko ławki szkolne i sale lekcyjne. Szkoła to także przerwy, bieganie, skakanie i dobra zabawa na szkolnym podwórku. Młodsze dzieci na przerwach bawią się świetnie i nie w głowie im ubrania, które szybko się zużywają. Miejmy na uwadze także to, że maluchy szybko rosną. Zdążą ubrać coś zaledwie kilka razy i już jest to za małe.

Nie warto więc wydawać kroci na ubrania, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci w wieku przedszkolnym i tych będących w klasach 1-3. Rodzic śledzący okazje na portalach aukcyjnych z powodzeniem możne znaleźć wiele korzystnych ofert, w ramach których sprzedawcy oferują wysokiej jakości ubrania w bardzo dobrym stanie.

Aby wyjść na tym najkorzystniej, warto kupować ubrania w tak zwanych „mega pakach”, które niekiedy zawierają po kilkanaście lub kilkadziesiąt sztuk ubrań wraz z dodatkami.

Warto wiedzieć: Mądrym rozwiązaniem jest wybieranie aukcji które okraszone są szczegółowymi zdjęciami i wnikliwymi opisami ubrań, ich wymiarów, stanu oraz ewentualnych mankamentów, jeśli takowe występują.

Wyprawka szkolna pod kontrolą - na czym (nie)oszczędzać - jak oszczędzać

Na czym nie warto oszczędzać?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, nie warto oszczędzać na dobrej jakości przyborach piśmienniczych oraz na tym podobnych przyborach szkolnych, w których użytkowaniu liczy się jakość, komfort i trwałość. Nie należy także oszczędzać na poniżej wymienionych rzeczach.

Zeszyty ćwiczeń

Muszą być nowe, ponieważ dzieci w nich piszą, rozwiązują zadania, a nauczyciele wystawiają oceny lub stosowne komentarze do poszczególnych zadań.

Zeszyty lekcyjne

Wybierając zeszyty lekcyjne warto kierować się nie designem samej okładki, a jakością okładki oraz papieru, z którego został wykonany. Dobrej jakości okładka nie musi być twarda. W ogóle nie powinno się dzieciom kupować zeszytów oprawionych twardymi okładkami, ponieważ to zwiększa wagę plecaka, co znacznie obciąża dziecięce plecy. W zamian za to można kupić zeszyt z miękką okładką, a tą oprawić ochronną nakładką na zeszyty.

Papier, z którego wykonywane są zeszyty ma istotne znaczenie. Niskiej jakości, cienki papier będzie przebijał pismo, co znacząco obniży komfort użytkowania zeszytu, o estetyce już nie wspominając. Dobrze wybierać zeszyty dobrej jakości, które niekoniecznie muszą posiadać okładkę przedstawiającą aktualnie modne motywy.

Plecak szkolny

Kompletna wyprawka szkolna nie może funkcjonować bez wysokiej jakości plecaka. Tutaj nie warto oszczędzać i bawić się w kupno używanych plecaków czy też tornistrów. Zwłaszcza, że w dobie internetu i wszechobecnych promocji można zakupić solidny plecak w bardzo dobrej cenie.

Buty do szkoły

Preferuje się, aby kupowane buty były nowe. Ponieważ w trakcie użytkowania dopasowują się one do kształtu danej stopy. To nie jedyny powód, dla którego nie warto oszczędzać na butach. Dzieci będą nosić szkolne buty przez znaczną część roku. A więc te po prostu muszą być dobrej jakości.

Warto zainwestować w nieco droższe, ale markowe buty, które wykonywane są z dobrej jakości materiałów przepuszczających powietrze. Mądrze wybrane dobrej jakości buty mogą posłużyć bardzo długo.

Kupując wątpliwej jakości obuwie z supermarketu możemy mieć pewność, że nie tylko stopa dziecka nie będzie w nich oddychać, ale także nie będzie miała odpowiedniego ułożenia. Ponadto, takie buty często służą maksymalnie jeden sezon po czym są do wymiany.

Najprawdopodobniej korzystniejszy będzie jeden, porządny zakup, aniżeli kupowanie kilku par butów niskiej jakości w krótkich odstępach czasu.

Krzesło i oświetlenie do biurka

Nie zapominajmy, że edukacja odbywa się także w domu, na przykład przy odrabianiu pracy domowej. Jako że zdrowie jest najważniejsze – warto zainwestować w wysokiej jakości krzesło i oświetlenie, dzięki któremu będziemy mieli pewność, że dziecięcy kręgosłup i wzrok są bezpieczne.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Wyprawka szkolna pod kontrolą - na czym (nie)oszczędzać - odrabianie lekcji

Jak nie zbankrutować w roku szkolnym?

Cały rok szkolny, a także wieloletnia edukacja niesie za sobą niewyobrażalnie wysokie koszty. Działając mądrze i planując długofalowo można zapobiec niespodziewanym wydatkom. Zminimalizowaniu tychże wydatków służą rady zawarte powyżej. Lecz co z pozostałymi wydatkami, które niesie ze sobą cały rok szkolny?

Wyprawka szkolna nie jest jedynym wydatkiem szkolnym jaki można przewidzieć. Dlatego warto zaplanować i z małym zapasem kupować w promocji przybory szkolne i inne pomoce naukowe, które z czasem się po prostu zużywają.

Wyprawka szkolna na lata

Aby nie dokładać sobie wydatków, skupmy się na tym, aby wyprawka szkolna była praktyczna, a także schludna i klasyczna, a niekoniecznie modna. Szkoła nie ma wymogów, aby kupować aktualnie modne pomoce naukowe. Ważne, aby były kompletne i nadające się do użytku.

Zeszyty, ołówki, długopisy, plecaki czy piórniki, które posiadają aktualnie modny motyw (np. popularna postać z kreskówki) mogą być nawet kilkakrotnie droższe od tym samych, aczkolwiek klasycznych przyborów spełniających te same funkcje.

Zapobieganie dublowaniu przyborów szkolnych

Edukacja ma to do siebie, że poza podręcznikami i zeszytami, niezbyt często wymaga zakupu nowych rzeczy. Nie warto kupować kolejnych kredek, kiedy trzy inne komplety leżą już w szufladzie. Nie ma potrzeby kupowania nowego piórnika, jeśli jeden nadal kompletny i nienagannie się prezentuje. Warto dokładnie przemyśleć zakup wyprawki szkolnej, by niepotrzebnie nie dublować wielu przyborów.

Kieszonkowe dla dziecka

Niemalże każda szkoła posiada sklepik szkolny. Zamiast każdego dnia bezrefleksyjnie dawać dziecku bliżej nieokreśloną sumę pieniędzy na drugie śniadanie, warto zrobić posiłek w domu oraz dodatkowo wyznaczyć dzienną lub tygodniową kwotę, którą dziecko będzie musiało samo zagospodarować w wyznaczonym wcześniej czasie.

Może to być 3 zł dziennie, a może być 20 zł tygodniowo. Ważna jest regularność i konsekwencja, co rodzicom daje przewidywalność wydatków, a dzieci uczy samodzielności i konsekwencji.

Dofinansowania do wyprawki szkolnej i obiadów

Warto pamiętać, że można starać się o dofinansowanie na wyprawkę szkolną od miasta. Aby móc aplikować o częściowy zwrot pieniędzy wydanych na podręczniki, należy zbierać imienne faktury lub rachunki, które będą dowodem zakupu. Po czym należy złożyć odpowiedni wniosek w Urzędzie Miasta.

Nie zapominajmy także o możliwości starania się o dofinansowanie do obiadów szkolnych. Więcej informacji można uzyskać telefonicznie lub na miejscu w lokalnym urzędzie.

Pieniądze na dodatkowe atrakcje szkolne

Szkoła od czasu do czasu organizuje także wyjścia do kina, teatru czy też inne wycieczki szkolne. Niewątpliwe jest to, że taki niespodziewany wydatek może nadszarpnąć wcześniej zaplanowany domowy budżet. Co należy zrobić? Najlepiej przygotować się na takie wydatki wcześniej. Na przykład odkładając co miesiąc określoną sumę pieniędzy – do koperty lub na osobne konto bankowe.

Zachowując regularność spowodujemy, że nagłe wydatki związane ze szkołą – nie będą stanowiły większego problemu.

Wyprawka szkolna pod kontrolą - na czym (nie)oszczędzać - jak nie zbankrutować

ZOBACZ RÓWNIEŻ