ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
15 Lut, 2018 - 02:00

Wypożyczenie samochodu a ubezpieczenie – czy i kiedy wykupić?

ARTYKUŁ PARTNERA

Interesuje cię wypożyczenie samochodu na kilka dni? Dowiedz się, jakie wybrać ubezpieczenie auta, korzystając z wypożyczalni w Polsce lub za granicą.

Wypożyczenie samochodu staje się coraz popularniejszym sposobem na podróżowanie po kraju oraz podczas wycieczek zagranicznych. Dzięki rosnącej liczbie wypożyczalni wynajem aut jest stosunkowo tani i coraz łatwiej dostępny. Osobom, które jeszcze nie korzystały z tej wygodnej usługi, wyjaśniamy bardzo ważny jej aspekt, a mianowicie jak wygląda ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni i kto pokrywa ewentualne koszty szkód powstałych podczas wynajmu.

Co zawiera cena za wypożyczenie samochodu na kilka dni?

Pytanie to zadają sobie w szczególności osoby, których interesuje wynajem krótkoterminowy auta, na dosłownie kilka dni. Z takiej usługi korzystamy najczęściej np. gdy lecimy samolotem do innego miasta z powodów zawodowych lub turystycznych.

Wydaje się, że w takim przypadku wszelkie opłaty związane z eksploatacją samochodu powinny być wliczone w cenę wynajmu, ponieważ ułatwia to rozliczenie między klientem a wypożyczalnią. I rzeczywiście, w większości przypadków tak właśnie jest. Wynajem krótkoterminowy do 30 dni wiąże się z dość prostym cennikiem, w którym podana jest zwykle wyłącznie kwota za każdy dzień wynajmu auta np. 100 zł za dobę.

Do dodatkowych opłat, jakie są wymagane za wypożyczenie samochodu na krótki czas, należy zaliczyć w zasadzie wyłącznie kaucję zwrotną (coraz częściej zastępują ją jednak blokada na karcie kredytowej) oraz czasami właśnie opłaty związane z ubezpieczeniem samochodu, na przykład zmniejszające zakres odpowiedzialności klienta za szkody powstałe w trakcie umowy najmu.

Kto płaci za ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni?

Najczęściej ubezpieczenie auta leży w gestii wypożyczalni, która przecież jest jego właścicielem. W Polsce samochody z wypożyczalni, podobnie jak wszystkie inne auta poruszające się po drogach, muszą mieć wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie, dzięki któremu najemca auta nie musi płacić za szkody wyrządzone wynajętym autem na innych osobach lub ich mieniu.

W praktyce większość wypożyczalni wykupuje dla swojej floty dodatkowo dobrowolne ubezpieczenie AC (autocasco), które z kolei pozwala je zabezpieczyć przed finansowymi skutkami uszkodzenia samochodów oraz ich kradzieży. Zakres ubezpieczenia autocasco bywa bardzo różny, dlatego wiele wypożyczalni oferuje klientom je jako dodatkowe ubezpieczenie lub stosuje tzw. wkład własny (udział własny w szkodzie).

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie AC w wersji mini – na czym polega? >>

Czym jest udział własny w szkodzie?

W Polsce w zasadzie większość wypożyczalni oferuje wypożyczenie samochodu z ubezpieczeniem z tzw. wkładem własnym, czyli udziałem własnym w szkodzie. Jest to określony limit kwotowy, do którego najemca musi pokryć szkody spowodowane przez siebie w trakcie trwania umowy najmu.

Przykładowo, jeśli udział własny określony jest do wysokości 3 000 zł, to klient będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za wszelkie poczynione przez siebie szkody do tej właśnie wysokości. Jeśli koszty naprawy będą większe, wówczas pokryje je ubezpieczenie. W praktyce wysokość wkładu własnego wynosi średnio od 1 000 do kilku tysięcy złotych i zależy głównie od klasy wypożyczonego auta. Kwotę tę często zabezpiecza się w formie blokady na karcie kredytowej klienta lub w formie kaucji.

Zniesienie lub zmniejszenie udziału własnego

Wiele wypożyczalni proponuje zniesienie udziału własnego w szkodzie, czyli w praktyce zwolnienie klienta z jakiejkolwiek odpowiedzialności finansowej za spowodowane szkody. Oznacza to, że korzystając z opcji zniesienia wkładu własnego, nie trzeba się przejmować żadnymi usterkami i uszkodzeniami auta, ponieważ późniejsze koszty ich usunięcia będą pokryte bezpośrednio z ubezpieczenia AC.

Zniesienie lub zmniejszenie udziału własnego, czyli de facto wykupienie pełnego lub rozszerzenie ubezpieczenia autocasco, jest usługą dodatkowo płatną. W większości przypadków opłata taka określona jest kwotowo za każdy dzień najmu auta. Im samochód jest droższy, tym opłata za zniesienie wkładu własnego jest wyższa. Średnio wynosi od 20 do nawet 150 zł za dzień najmu samochodu.

Warto pamiętać, że nawet pełna redukcja udziału własnego może nie zapewniać najemcy samochodu pełnej ochrony. Zazwyczaj jest on pociągnięty do finansowej odpowiedzialności, jeśli szkoda powstała w wyniku:

  • umyślnego czynu lub rażącego niedbalstwa najemcy,
  • naruszenia warunków umowy najmu auta (np. prowadzenie auta przez osobę nieupoważnioną),
  • zatankowania auta niewłaściwym paliwem,
  • spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Czasami w warunkach zniesienia udziału własnego w szkodzie są wymienione elementy auta, które są z niego wyłączone. Najczęściej są to lusterka, szyby, sprzęgło, ale zdarzają się także np. elementy podwozia. Za ich uszkodzenie klient musi tak czy owak zapłacić z własnej kieszeni.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu pokrywane przez najemcę

W Polsce można spotkać wypożyczalnie aut, które w ramach ceny najmu oferują wyłącznie obowiązkowe ubezpieczenie OC. Klient w takim przypadku nie musi pokrywać kosztów naprawy wypożyczonego samochodu, jeśli do jego uszkodzenia doszło nie z jego winy, lecz innego kierowcy (koszty naprawy auta pokrywa po prostu OC sprawcy).

Jeśli dodatkowo klient nie chce ryzykować finansową odpowiedzialnością za szkody poczynione z własnej winy (np. w wyniku spowodowania kolizji), musi wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC.

Oprócz tego wiele wypożyczalni zapewniających zarówno OC, jak i AC, oferuje przeróżne ubezpieczenia dodatkowe, głównie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i Assistance np.:

  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia wszystkich pasażerów po wypadku,
  • ubezpieczenie osobiste na wypadek śmierci lub trwałego inwalidztwa,
  • ubezpieczenie pokrywające koszty holowania pojazdu w przypadku np. zgubienia kluczyków lub braku paliwa.

Przed skorzystaniem z tego rodzaju polis dodatkowych bezpośrednio w wypożyczalni warto sprawdzić, czy ich cena nie byłaby niższa bezpośrednio u ubezpieczyciela.

Wypożyczenie samochodu za granicą a ubezpieczenie

Spotykane na europejskich lotniskach wypożyczalnie samochodów zazwyczaj mają podobne warunki wynajmu, jak te polskie. Zwykle ich auta mają więc wykupione autocasco, zazwyczaj też klienci mają swój udział własny szkodzie.

Czytając warunki wynajmu samochodu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na pojęcie CDW, czyli Collision Damage Waiver. Nie jest to ubezpieczenie, lecz warunki zniesienia odpowiedzialności finansowej najemcy za uszkodzenia pojazdu w wyniku spowodowanej kolizji. To właśnie one określają do jakiej kwoty najemca pokrywa szkody – kwoty te zwykle zaczynają się od 1 000 euro w górę.

Kolejnym pojęciem dotyczącym ubezpieczenia samochodu, które jest powszechnie stosowane w innych krajach jest TW, czyli Theft Waiver lub TP – Theft Protection, które z kolei zapewnia najemcy ochronę przed skutkami kradzieży wynajętego auta. I w tym przypadku określona powinna być kwota, do której ogranicza się odpowiedzialność finansowa najemcy. CDW oraz TP łącznie noszą nazwę LDW (Loss Damage Waiver).

Aby zapewnić sobie całkowitą ochronę, czyli znieść całkowicie swoją odpowiedzialność za uszkodzenie samochodu, należy wykupić ubezpieczenie dodatkowe, tzw. SDW – Super Damage Waiver Cover. Zwykle kosztuje ono dodatkowo od kilkunastu do kilkudziesięciu euro za każdy dzień wypożyczenia auta. Wysokość takiego pełnego ubezpieczenia zależy przede wszystkim od klasy samochodu.

Wypożyczenie samochodu nie wymaga dzisiaj wielu formalności, jednak zawsze warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na dokładne zapoznanie się z warunkami najmu, również tymi dotyczącymi ubezpieczenia. Od warunków tych zależy przecież to, kto i w jakim zakresie odpowiada za uszkodzenie auta powstałe podczas trwania umowy najmu, co wiąże się z konkretnymi skutkami finansowymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ