Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
19 Kwi, 2017 - 00:00

Wypowiedzenie umowy OC – jak wypowiedzieć ubezpieczenie

Urszula Stanisławska-Hunek

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązany jest do jego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Jak wykonać wypowiedzenie umowy OC podpowiemy w tym artykule.

Wypowiedzenie umowy OC można przeprowadzić, jeśli oferta ubezpieczyciela jest mniej korzystna od propozycji konkurencyjnych towarzystw ubezpieczeniowych. Współczesne firmy umożliwiają skorzystanie z wielu promocji oraz obniżenia kosztów, by ubezpieczenie OC było satysfakcjonujące dla klientów.

Wypowiedzenie OC składamy również w momencie sprzedaży samochodu lub zakupu używanego z ważnym ubezpieczeniem, złomowania pojazdu lub kradzieży.

Wypowiedzenie umowy OC – zadbaj o dotrzymanie terminu

Skuteczne zrezygnowanie z dotychczasowej umowy wymaga przestrzegania odpowiednich terminów. Rezygnację należy złożyć w formie pisemnej i dostarczyć ją do siedziby towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie jest ważne, czy uczynimy to drogą elektroniczną, czy tradycyjną – listem poleconym, ewentualnie kurierem. Można to zrobić także osobiście.

Jednak musimy mieć na uwadze fakt, że towarzystwo ubezpieczeniowe kieruje się datą faktycznego dostarczenia wypowiedzenia. Działając w ostatniej chwili, najkorzystniej jest skorzystać z przekazania wypowiedzenia ubezpieczenia OC osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.

W każdym wypadku należy zadbać o pokwitowanie dostarczenia dokumentu. Niezwykle istotne jest dotrzymanie  terminów.  Wypowiedzenie umowy OC należy złożyć przed upływem daty wygaśnięcia polisy, najpóźniej 24 godziny, przed upływem jej ważności.

Niedotrzymanie terminu będzie skutkowało automatycznym przedłużeniem ubezpieczenia OC.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie motocykla – co powinno obejmować >>

Rezygnacja z ubezpieczenia w trakcie trwania umowy

Jeśli polisa została przedłużona w sposób automatyczny, możemy ją wypowiedzieć w każdym terminie. Dotyczy to również przerwania korzystania z polisy OC po poprzednim właścicielu. Takie ubezpieczenie nie ulega automatycznemu przedłużeniu. Jeśli wygaśnie termin, należy zadbać o wykupienie polisy by samochód był ubezpieczony.

Nie zawsze warto korzystać w dalszym ciągu z ubezpieczenia, z którego korzystał poprzedni właściciel pojazdu. Ubezpieczyciel, po przeliczeniu składki, może uznać, że nie przysługują nam zniżki i naliczy wyższą składkę.

Aby skutecznie wykonać wypowiedzenie umowy OC, przedłużone w sposób automatyczny, wystarczy wykupić ubezpieczenie OC, które będzie dotyczyło okresu, takiego, jak obowiązujące. W przypadku podwójnego ubezpieczenia musimy złożyć specjalne wypowiedzenie. Składkę ubezpieczeniową u dotychczasowego ubezpieczyciela, zapłacimy jedynie za czas, w którym obowiązywała.

Dowiedz się więcej: Dopłaty do odszkodowań – kiedy opłaca się z nich skorzystać? >>

Jeśli ubezpieczenie OC zostało wykupione przez Internet, możemy zrezygnować z niego w ciągu 30 dni. Ta zasada obowiązuje również, przy zawarciu umowy drogą telefoniczną. Składkę ubezpieczeniową musimy uregulować tylko za czas, w którym chroniło nas ubezpieczenie.

Wypowiedzenie umowy OC może nastąpić po wyrejestrowaniu naszego pojazdu z powodu jego utraty w drodze kradzieży, udokumentowanej straty samochodu lub demontażu, w odpowiednim punkcie. Ubezpieczyciel powinien otrzymać zaświadczenie o dokonanym złomowaniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ