ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
18 Paź, 2015 - 07:20
5 porad jak wyposażyć mieszkanie do wynajęcia

5 porad jak wyposażyć mieszkanie do wynajęcia

ARTYKUŁ PARTNERA

Kto podejmuje decyzję o wynajęciu mieszkania, stara się przygotować lokal na przyjęcie nowych osób. Co zrobić, aby nowy czasowy dom lokatorów spełniał ich wymagania?

Mieszkanie do wynajęcia może przynieść właścicielom spory zysk, wymaga jednak również niemałych nakładów własnych zanim rozpoczniemy poszukiwania lokatorów. Wynajmujący oczekują już nie tylko komfortowego czy modnego lokum, ale i spełniającego ich oczekiwania umeblowania i najnowocześniejszych sprzętów, które pomogą w uniknięciu awarii i będą oszczędne dla kieszeni.

Jak przygotować atrakcyjne mieszkanie na wynajem?

Określ grupę docelową

Przygotowując mieszkanie do wynajęcia, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: komu chciałbyś oddać je w użytkowanie.

O ile twoje lokum nie jest już umeblowane i nie wymaga drastycznych zmian czy remontu, to właśnie od grupy docelowej zależeć będzie w dużej mierze jego wyposażenie.

  • Posiadanie zlokalizowanego w centrum miasta w jednym z nowoczesnych wieżowców niewielkie mieszkanie pozwala ci celować w lokatora bardziej biznesowego, młodego, któremu zależy przede wszystkim na wygodzie. Jeśli dodasz do tego modny i elegancki wystrój, możesz celować w singli czy młode pary skupione bardziej na życiu zawodowym, niż rodzinnym.
  • Zaciszne nieruchomości położone w ustronnych dzielnicach z dala od centrum łatwiej wynająć rodzinom z dziećmi.
  • Niedrogie kawalerki czy mieszkania przystosowane do życia codziennego położone w pobliżu uniwersytetów czy łatwo dostępnych dzielnic dzięki transportowi publicznemu mogą być idealne na potrzeby studentów.

Pomyśl o budżecie

Wyposażenie mieszkania do wynajęcia uzależnione będzie nie tylko od grupy docelowej, ale i od budżetu, jakim dysponujesz.

Czasami nie warto zaciągać kredytów tylko po to, aby odnowić lokum przeznaczone pod wynajem wciąż zmieniającym się najemcom – wielu ich zachowań nie jesteśmy w stanie przewidzieć, podobnie jak ich podejścia do zachowania porządku i ładu w wynajmowanym miejscu.

Jeśli mieszkanie zostało wyposażone po zakupie np. na twoje potrzeby, warto jedynie odświeżyć wygląd pokoi, sprawdzić sprzęt kuchenny i ewentualnie dokupić kilka elementów w celu dopasowania do grupy lokatorów. Ewentualne zmiany czy konieczność nabycia nowego wyposażenia można również ustalić z wynajmującymi – może się przecież zdarzyć, iż zamiast małżeńskiego łóżka lepszym rozwiązaniem będą dwa pojedyncze.

Celuj w gust większości

Indywidualne preferencje najemców co do wystroju i wyposażenia mieszkania są trudne do przewidzenia. Jeśli chcemy dać sobie możliwie duże szanse na szybki wynajem, musimy pamiętać o utrzymaniu lokum w neutralnym, klasycznym stylu.

Krzykliwe kolory na ścianach czy ultranowoczesne meble nie każdemu przypadną do gustu, skutecznie odstraszając wielu zainteresowanych najmem. Większości osób zależy bardziej na podstawowym wyposażeniu niż konkretnych elementach. Lokatorzy mogą dopasować wynajęte mieszkanie do swoich gustów innymi dodatkami, które kupią na własną rękę. Jeśli nie masz nic przeciwko drobnym zmianom w mieszkaniu, możesz również pozwolić wynajmującym np. na pomalowanie ścian.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora >>

Raz, a dobrze

Jeśli przeprowadzasz remont mieszkania, zainwestuj w dobre materiały, których nie będziesz musiał zmieniać po pierwszym roku wynajmu. Powinny być trwałe, wytrzymałe i funkcjonalne. Po dobrze wykonanym remoncie, konieczne może będzie jedynie szybkie odmalowanie ścian przed przeprowadzką nowych lokatorów.

Postaraj się również, by wyposażenie mieszkania nie było zbieraniną przypadkowych przedmiotów – lepiej zainwestować w komplet pasujących do siebie mebli niż nazwozić niepasujące do siebie przedmioty z różnych zalegających po kątach zestawów. Jeśli nie chcesz inwestować w nowe meble, postaraj się odnowić starsze i nadać im zbliżony wygląd.

Przewiduj

Jeśli tworzysz mieszkanie do wynajęcia o wysokim standardzie (i, co za tym idzie, wyższej cenie najmu), możesz spodziewać się, że klienci oczekiwać będą nie tylko podstawowego wyposażenia, ale i ręczników, sztućców czy pościeli. Komplet potrzebnych do życia elementów powinien być dopasowany do stylu mieszkania – nie próbuj zatem przywieźć nieużywanych czy sprezentowanych kompletów obiadowych sprzed 15 lat. W trakcie negocjacji ceny wynajmu możesz również “dorzucić” kolejne wyposażenie i podnieść wartość mieszkania.

Mieszkania tworzone dla studentów i oddawane im w użytkowanie mogą z kolei nie być wyposażone w najnowszy sprzęt RTV czy nowoczesną zmywarkę – większość młodych osób woli proste mieszkania, które nie będą narażone na nieprzewidziane zniszczenia. Dla nich w wielu przypadkach bardziej liczy się lokalizacja oraz niska cena niż wyposażenie. Wiele rodzin z dziećmi decyduje się natomiast na wynajem niezagospodarowanych powierzchni, które urządzić mogą same według własnego uznania i potrzeb.

ZOBACZ RÓWNIEŻ