Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
12 Lip, 2018 - 02:00

Wypadające rzęsy – przyczyny i porady na ich wzmocnienie

Mariola Krzyżak

Wypadające rzęsy to problem, który dotyka z różnych powodów mnóstwo kobiet. Każda z nam marzy jednak o naturalnych, długich rzęsach. Jak zaradzić osłabieniu włosków? Jakie metody stosować na ich wzmocnienie? Dowiedz się więcej!

Wypadające rzęsy to zjawisko zupełnie normalne, dopóki włosków nie wypada zbyt wiele. Jeżeli jednak zauważymy, że gubimy ich coraz więcej warto poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy, gdyż może okazać się, że jest to objaw chorobowy. W jaki sposób chronić nasze oczy przed podrażnieniami mogącymi wywoływać utratę rzęs? Jak wzmocnić włoski, by były piękne i zdrowe? Podpowiadamy.

Wypadające rzęsy – przyczyny

Utrata rzęs może być spowodowana wieloma czynnikami, które można podzielić na dwie grupy: błędy pielęgnacyjne oraz choroby. Codziennie wypada średnio od 2 do 3 rzęs. Jeżeli więc zauważymy, że gubimy znacznie więcej włosków, to warto bliżej przyjrzeć się naszym przyzwyczajeniom czy stanowi naszego zdrowia.

Osłabione rzęsy a błędy pielęgnacyjne

Wypadające rzęsy najczęściej świadczą o błędach, jakie popełniamy w ich codziennej pielęgnacji. Na co musimy zwracać uwagę, by nie powodować osłabienia włosków?

 • Nadmierne tuszowanie rzęs – nakładanie zbyt dużej ilości maskary lub stosowanie kosmetyku złej jakości może prowadzić do kruszenia się lub łamania rzęs, a co za tym idzie całkowitej utraty włoska. Warto więc pamiętać o tym, że zamiast dokładać kolejne warstwy tuszu w ciągu dnia, warto uprzednio zmyć jego pozostałości.
 • Zbyt częste lub nieumiejętne używanie zalotki – wiele kobiet używa tego przyrządu do nadania swoim rzęsom pięknego skrętu, co pięknie otwiera oko i sprawia, że makijaż wydaje się jeszcze ładniejszy. Warto jednak pamiętać o tym, że nieprawidłowe używanie zalotki lub sprzęt kiepskiej jakości może powodować łamanie się włosków, co może doprowadzić w ostateczności do ich wypadnięcia. Należy więc zwracać uwagę na to, by zalotka do rzęs była wyposażona w gumę amortyzującą nacisk oraz by nie ściskać rzęs zbyt mocno.
 • Nieprawidłowy demakijaż – jednym z najważniejszych elementów codziennej pielęgnacji powinien być dokładny demakijaż. W przypadku zmywania resztek maskary warto sięgać po płyny micelarne, które w delikatny, ale skuteczny sposób usuną z naszych rzęs kosmetyk. Jeżeli używamy tuszów wodoodpornych do ich usunięcia należy używać płynów dwufazowych, które zawierają oleje rozpuszczające tego typu kosmetyki. Pamiętajmy, że nadmierne pocieranie oczu wacikiem podczas demakijażu również może być przyczyną utraty włosków. Zabieg należy więc wykonywać jak najdelikatniej.
 • Przedłużanie rzęs – bardzo popularnym zabiegiem w ostatnich latach stało się przedłużanie rzęs u kosmetyczki. Pomimo tego, że prawidłowo wykonany zabieg nie powinien uszkadzać włosków, to jednak warto pamiętać, że jest to metoda obciążająca nasze rzęsy dodatkowym ciężarem, co może prowadzić do ich wypadania. Podobnie mogą działać sztuczne rzęsy doklejane w domu. Po ich ściągnięciu trzeba zwracać uwagę na dokładne zmycie kleju, gdyż jego pozostałości mogą przyczynić się do osłabienia włosków.

Wypadające rzęsy jako objaw choroby

Gubienie dużej liczby włosków może świadczyć o tym, że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Jeżeli więc zweryfikujemy naszą pielęgnację, a problem dalej będzie się powtarzał, to warto przyjrzeć się bliżej stanowi naszego zdrowia.

O jakich schorzeniach mogą świadczyć wypadające rzęsy? Oto najczęstsze:

 • alergia na kosmetyki do oczu lub soczewki kontaktowe,
 • choroby tarczycy,
 • problemy hormonalne,
 • stosowanie niektórych leków,
 • infekcje i zapalenia mieszków włosowych lub powiek,
 • działanie wolnych rodników,
 • przebyte zabiegi chirurgii oka,
 • źle zbilansowana dieta.

Wypadające rzęsy – jak zapobiegać?

Pierwszym krokiem w zapobieganiu wypadania rzęs powinno być przyjrzenie się swojej codziennej pielęgnacji, by wyeliminować czynniki mogące potencjalnie szkodzić naszym włoskom. Następnie musimy przyjrzeć się stanowi naszego zdrowia, by mieć pewność, że utrata rzęs nie jest objawem schorzenia.

Jeżeli jednak mamy już pewność, że pozbyliśmy się ewentualnych przyczyn mogących wpływać na osłabienie włosków, możemy przejść do ich czynnego wzmacniania, by były one bardziej odporne i zdrowsze.

Kosmetyki wzmacniające rzęsy

Najlepszym sposobem zapobiegania wypadaniu rzęs jest stosowanie preparatów, które wzmocnią pojedyncze włoski dodając im sprężystości i siły, dzięki czemu będą mogły dłużej utrzymywać się na naszym oku.

Szukając skutecznej pielęgnacji na etykietach kosmetyków warto zwracać uwagę na zawartość cennych składników, takich jak: witamina E, PP, A, B12, wyciąg ze skrzypu polnego, ekstrakt z ogórka, zielonej herbaty, pestek dyni, pantenol. Co warto stosować?

 • Odżywka do rzęs – jednym z najskuteczniejszych preparatów są dostępne w wielu drogeriach i aptekach odżywki. Są to kosmetyki opracowane z myślą o kobietach borykających się z poważnym problemem, jednak każda z nas może używać ich w celu wzmocnienia swoich rzęs. Preparat taki należy nakładać wzdłuż linii włosków codziennie. Oprócz tego, że nasze rzęsy staną się mocniejsze, będziemy mogły cieszyć się także efektem ich wydłużenia.
 • Serum do rzęs – jest to kosmetyk nieco mocniejszy niż zwykła odżywka i przyda się osobom chcącym zapewnić swoim włoskom kompres bogaty w składniki odżywiające i wzmacniające włoski.
 • Olejek rycynowy na rzęsy – wiele z nas pewnie słyszało już o zbawiennym wpływie olejku rycynowego na włosy, zarówno te na głowie, jak i te tworzące oprawę oczu. Olejek doskonale je odżywia, wzmacnia, a także delikatnie przyciemnia. Jeżeli wykonałyśmy próbę alergiczną i nasze oczy tolerują taki kosmetyk, to możemy z powodzeniem nakładać go codziennie, by już po kilku tygodniach cieszyć się efektami.
 • Tusze ze składnikami odżywczymi – współcześnie na drogeryjnych półkach znajdziemy mnóstwo maskar, które w swoim składzie zawierają także drogocenne składniki pozytywnie wpływające na kondycję naszych rzęs. W ten sposób makijaż oka będzie jednocześnie pielęgnacją dla włosków.
 • Bezbarwna pomadka do ust – rzęsy są bardzo wrażliwe na czynniki atmosferyczne, takie jak słońce czy mróz. Jeżeli więc chcemy je uchronić przed niekorzystnymi temperaturami warto zabezpieczyć je lekko tłustą warstwą. W tym celu świetnie sprawdzi się pomadka ochronna do ust. Jej niewielką ilość można nałożyć na włoski, by były bardziej odporne i by pokrywała je warstwa zabezpieczająca przed uszkodzeniem.

Warto pamiętać, że stosowanie wybranych kosmetyków powinno iść w parze ze zdrową dietą, która ma duży wpływ na kondycję naszych włosów. Wypadające rzęsy mogą być objawem niedoborów witamin lub minerałów, dlatego odpowiednio zbilansowany jadłospis może przyczynić się do poprawienia się wyglądu naszych rzęs.

Należy zwracać także uwagę na odpowiednią higienę oczu, zwłaszcza, jeżeli nosimy soczewki kontaktowe. Infekcje okolic oka zdarzają się bardzo często, a ich skutkiem może być osłabienie mieszków włosowych prowadzące do wypadania rzęs.

Dowiedz się więcej: Jak prawidłowo dbać o rzęsy i brwi >>

Wypadające rzęsy to problem, który dotyka dużej liczby kobiet w różnym wieku. Wygląd i siła naszych włosków uwarunkowane są genetycznie, a ich gubienie jest naturalnym procesem. Jednak jeżeli tracimy ich zbyt wiele, należy niezwłocznie zareagować, by nie dopuścić do narastania zjawiska.

Przestrzeganie prostych zasad pielęgnacji i stosowanie łatwych w użyciu kosmetyków może ustrzec nas przed nieestetycznym wyglądem. Jeżeli chcemy cieszyć się zalotnym, pięknym spojrzeniem, to dbanie o rzęsy powinno wejść nam w nawyk pielęgnacyjny. Na efekty nie będzie trzeba długo czekać!

ZOBACZ RÓWNIEŻ