ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Sie, 2018 - 14:51
Wynajem samochodu dla firm a rozliczenie VAT - co należy wiedzieć?

Wynajem samochodu dla firm a rozliczenie VAT – co należy wiedzieć?

ARTYKUŁ PARTNERA

Flota samochodów osobowych w firmie pozwala dotrzeć sprawnie do klientów bądź kontrahentów i z całą pewnością ułatwia prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Wielu przedsiębiorców zamiast kupować pojazdy na potrzeby firmy decyduje się je wynajmować. Warto w takich sytuacjach wiedzieć, jak przedstawia się w tym przypadku kwestia rozliczenia VAT.

Wynajem samochodów na potrzeby firmy

Wynajęcie auta, które ma służyć jako pojazd firmowy, wiąże się z koniecznością ponoszenia wydatków nie tylko związanych z czynszem, ale również eksploatacją pojazdu. Wśród tego typu kosztów wymienić można chociażby opłaty za paliwo, naprawy czy też za parkingi. Aby można było je uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu, niezbędne jest prowadzenie ewidencji pojazdu zwanej kilometrówką.

Rozwiązanie to pozwala obliczyć całościowe wydatki, jakie następnie można ująć w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. Informacje na temat danych, które powinna zawierać kilometrówka, zawiera art. 23 ust. 7 ustawy o PIT. Są to m.in. dane osoby korzystającej z samochodu, a także takie informacje, jak data i cel wyjazdu, opis trasy wraz z jej długością, liczba przejechanych kilometrów czy też stawka za 1 km przebiegu.

Limit kilometrówki można obliczyć mnożąc liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km zależną od pojemności skokowej silnika pojazdu. Stawka ta jest ustalona odpowiednim rozporządzeniem.

Jak rozliczyć opłaty za wynajem aut do firmy?

Jeszcze kilka lat temu – dokładnie do roku 2013 – czynsz za wynajem samochodu osobowego na potrzeby firmy rozliczany był w ramach kilometrówki. Stwierdzono jednak, że opłata ta nie jest wydatkiem związanym z eksploatacją samochodu, stąd też stanowi ona zupełnie odrębną kategorię. W związku z aktualnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca korzystający z wynajmu samochodu na rzecz prowadzenia działalności gospodarczej czynsz za korzystanie z niego rozlicza w całości w oparciu o otrzymywaną fakturę i bez uwzględnienia limitu kilometrówki.

Podatek VAT

Przedsiębiorcy wynajmujący samochody osobowe mają prawo odliczyć VAT w wysokości 50% kwoty podatku wynikającej z faktury przedstawiającej wydatki związane z jego użytkowaniem. Pełne odliczenie podatku od kosztów związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje zaś osobom korzystającym z tych pojazdów wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Warunkiem jest jednak dopełnienie kilku istotnych formalności – pojazd trzeba zgłosić do urzędu skarbowego na druku VAT-26 w terminie 7 dni licząc od daty pierwszego wydatku związanego ze zgłaszanym samochodem, a następnie ustalić w firmie regulamin użytkowania pojazdu oraz prowadzić wspomnianą wyżej kilometrówkę.

Jednocześnie trzeba wiedzieć, że jeśli przedsiębiorca korzysta z wynajmowanego samochodu nie tylko służbowo, ale również prywatnie, od wydatków ponoszonych na eksploatację tego pojazdu może on odliczyć tylko 50% podatku VAT. Warto o tym pamiętać w momencie, kiedy  wypożyczalnia aut stanie się dla nas źródłem firmowych samochodów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ