Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
21 Wrz, 2018 - 02:00
Wynajem mieszkania w Niemczech krok po kroku

Wynajem mieszkania w Niemczech krok po kroku

Mariola Krzyżak

Wynajem mieszkania w Niemczech to poważna decyzja. Zanim się do tego zabierzemy warto więc przyjrzeć się bliżej jak wyglądają procedury krok po kroku.

Wynajem mieszkania w Niemczech to jedna z najważniejszych spraw, które trzeba załatwić niezwłocznie po przyjeździe. Cała procedura pozornie nie różni się diametralnie od polskich realiów. Są jednak pewne kwestie, które mogą nas zaskoczyć, dlatego warto wcześniej zapoznać się z wymaganiami, jakie może postawić przed nami właściciel mieszkania.

Wynajem mieszkania w Niemczech – jak znaleźć wymarzone lokum?

Odebranie kluczy do mieszkania poprzedzone jest zazwyczaj długimi i często frustrującymi poszukiwaniami. By nieco ułatwić znalezienie tego wymarzonego, warto dowiedzieć się wcześniej gdzie szukać.

Najlepszym sposobem na zobaczenie jak największej liczby ofert jest korzystanie z serwisów internetowych, w których na bieżąco publikowane są ofert zarówno agentów nieruchomości, jak i samych właścicieli. Do najpopularniejszych, a zarazem największych portali należą:

 • www.immowelt.de (sprawdź tutaj),
 • www.immobilienscout24.de (sprawdź tutaj),
 • www.immonet.de (sprawdź tutaj).

W każdym z serwisów będziemy mogli dokładnie sprecyzować preferencje naszego wyszukiwania, aby wyniki były jak najbardziej trafne i odpowiadały naszym oczekiwaniom.

Kolejnym, nieco łatwiejszym sposobem na znalezienie idealnego lokum jest skorzystanie z pomocy agencji pośredniczących w wynajmie. Jest to opcja dla osób posługujących się językiem niemieckim w stopniu komunikatywnym. W wielu agencjach możemy jednak trafić także na pracowników mówiących po polsku, dlatego warto wcześniej poszukać w Internecie w celu znalezienia rodaka, który pomoże nam przejść przez proces poszukiwania i dopełniania formalności.

Jeżeli już jesteśmy na miejscu, to warto sięgnąć także do jednych z najbardziej tradycyjnych form znajdowania ofert. W lokalnych gazetach, także tych dostarczanych do skrzynek za darmo, znajduje się zazwyczaj sporo ofert, które potencjalnie mogą nas zainteresować. Do tego są to ogłoszenia publikowane najczęściej przez samych właścicieli, co pozwoli nam na uniknięcie prowizji dla agencji.

Wynajem mieszkania w Niemczech – gdzie szukać ofert?

Na co zwracać uwagę przeglądając ogłoszenia?

Rodzaj nieruchomości (Wohnungstyp):

 • Erdgeschosswohnung – mieszkanie znajdujące się na parterze bloku lub kamienicy;
 • Etagenwohnungen – mieszkania mieszczące się pomiędzy parterem a poddaszem;
 • Dachgeschosswohnung – mieszkanie na poddaszu;
 • Eigentumswohnung – mieszkanie własnościowe;
 • Einfamilienhaus – dom jednorodzinny;
 • Altbauwohnung lub Neubauwohnung – czyli nowe i stare mieszkania – rozróżnienie dotyczy czasu, w którym został wybudowany obiekt, za starą zabudowę uznaje się budynki sprzed 1949 roku.

Kalt lub Warmmiete – są to pojęcia określające wysokość czynszu:

 • Kaltmiete jest to czynsz, do którego nie wliczono dodatkowych kosztów utrzymania: prądu, gazu, ogrzewania. Jeżeli w ogłoszeniu znajduje się taki właśnie rodzaj czynszu, to koniecznie zwróćmy uwagę na Nebenkosten, czyli dodatkowe opłaty.
 • Warmiete to czynsz wraz z opłatami dodatkowymi.

Schufa Auskunft niektórzy właściciele mieszkań żądają od wynajmującego zaświadczenia o nieposiadaniu długów.

WG (Wohngemeinschaf) – to mieszkanie, w którym pokoje wynajmuje większa liczba osób. WG są szczególnie popularnym rozwiązaniem wśród studentów i młodych ludzi.

Genossenschaftanteile alternatywa dla tradycyjnej kaucji. Wynajmujący wpłaca pieniądze do spółdzielni mieszkaniowej i w momencie wyprowadzki może zdecydować czy chce je odzyskać czy wykorzystać jako wkład w nowe mieszkanie.

Energieausweiss dokument ułatwiający wynajmującemu oszacowanie wysokości opłat dodatkowych:

 • verbrauchsorientiert – zaświadczenie o zużyciu energii w mieszkaniu w ciągu ostatnich 3 lat,
 • bedarfsorientiert – zaświadczenie o zapotrzebowaniu na energię.

Wynajem mieszkania w Niemczech krok po kroku

Jakich dokumentów może zażądać od nas właściciel mieszkania?

Niemcy to kraj ludzi konkretnych, dlatego nie powinniśmy być zaskoczeni faktem, że właściciel mieszkania może od nas wymagać przedstawienia sporej liczby dokumentów, które potwierdzą, że będziemy sumiennym, a przede wszystkim wypłacalnym lokatorem. Co warto przygotować na spotkanie?

 • Schufa Auskunft – wspomniany wyżej dokument jest poświadczeniem naszej historii kredytowej. Jeżeli dopiero co wprowadziliśmy się do Niemiec nie będzie on wymagany, jednak mieszkańcy kraju powinni zadbać o potwierdzenie, że nie zalegamy ze spłata jakichkolwiek należności.
 • Zaświadczenie o zarobkach – popularną praktyką podczas wynajmowania mieszkań jest proszenie potencjalnych lokatorów o udokumentowanie swoich dochodów. Przyjmuje się, że powinny być one trzykrotnie wyższe od ceny czynszu.
 • Zaświadczenie od poprzedniego wynajmującego – wiele osób, a także sporo agencji wymaga przedstawienia listu od właściciela, od którego wcześniej wynajmowaliśmy mieszkanie. Ma być to potwierdzenie na to, że jesteśmy spokojnymi, dbającymi o porządek lokatorami, a przede wszystkim płacimy rachunki w terminie.
 • Dokument potwierdzający zameldowanie na terenie Niemiec – wielu właścicieli decyduje się na wynajęcie mieszkania tylko pod warunkiem posiadania już meldunku w kraju.
 • Dowody osobiste wszystkim osób dorosłych, które będą zamieszkiwać lokum.
 • Potwierdzenie liczby osób, dla których ma być przeznaczone mieszkanie – Niemcy bardzo dbają o standardy dotyczące tego, ile osób może zamieszkać na danym metrażu. Bardzo ważne jest dla nich często zachowanie odpowiedniej przestrzeni prywatnej dla każdego, dlatego możemy spotkać się z trudnościami, jeżeli chcemy wynająć małe mieszkanie dla całej rodziny.

Liczba dokumentów może wydawać się duża, jednak jest to swoiste zabezpieczenie dla wynajmującego. W Niemczech ze względu na obowiązujące prawo bardzo ciężko jest rozwiązać umowę z lokatorem, który nie szanuje naszego mienia lub zalega z opłatami. Dzięki wcześniejszemu sprawdzeniu historii lokatora właściciel jest w stanie zapobiec ewentualnym kłopotom.

Wynajem mieszkania w Niemczech – jak spisać umowę?

Jak powinna wyglądać umowa najmu?

Bardzo ważną rzeczą jeżeli chodzi o wynajem mieszkania w Niemczech jest spisanie odpowiedniej umowy najmu, która będzie dla nas najważniejszym zabezpieczeniem w razie ewentualnych nieporozumień z właścicielem. Co powinno się w niej znaleźć?

 • okres ważności umowy – w razie obustronnego zadowolenia z mieszkania należy pamiętać o jego przedłużeniu po upłynięciu terminu z umowy;
 • okres wypowiedzenia – najczęściej jest to 3 miesiące;
 • wysokość kaucji – może ona wynosić od jednej do trzech wartości czynszu. Zdarza się tak, że depozyt wpłacany jest na lokatę, a po jego odzyskaniu możemy cieszyć się z dodatkowej kwoty w postaci odsetek;
 • wysokość czynszu oraz opłat dodatkowych – należy wiedzieć, że umowy z dostawcami prądu i gazu podpisywane są przez lokatora. W umowie powinny pojawić się też warunki ewentualnego podniesienia czynszu.
 • spis wyposażenia mieszkania – warto pamiętać, że wynajmowane nieruchomości w Niemczech są najczęściej nieumeblowane i to my musimy zadbać o wyposażenie. Często istnieje jednak możliwość odkupienia mebli, np. zabudowy kuchennej od poprzednich lokatorów. Po stronie właściciela leży jednak zapewnienie nam odpowiednich warunków sanitarnych, dlatego możemy więc oczekiwać np. odmalowania ścian. Spis wyposażenia będzie podstawą do sprawdzenia mieszkania przez właściciela po jego oddaniu.

Ważne! Jeżeli dopięliśmy już wszelkich formalności związane z wynajmem mieszkania i możemy cieszyć się z nowych czterech kątów, należy jak najszybciej zgłosić nasz nowy adres w urzędzie meldunkowym. Jest to ważne zwłaszcza wtedy, kiedy przeprowadzamy się do nowego miasta. Jeżeli natomiast dopiero przeprowadziliśmy się do Niemiec, meldunek musimy załatwić do 2 tygodni od przyjazdu do nowego kraju.

Dowiedz się więcej: Meldunek w Niemczech – to musisz wiedzieć! >>

Wynajem mieszkania w Niemczech bywa żmudną drogą, gdyż zwłaszcza w dużych miastach rynek nieruchomości jest bardzo drogi, a mieszkań jest dużo mniej niż zainteresowanych nowym domem osób. Warto więc już na początku drogi przygotować się na wymagania wynajmujących oraz mieć rozeznanie w cenach i warunkach wynajmu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ