Michał Nielub
Michał Nielub
12 Gru, 2017 - 01:00

Wynajem mieszkania – poradnik dla lokatora

Michał Nielub

Wynajem mieszkania jest wciąż popularnym sposobem na własne lokum. Warto wiedzieć, na co zwracać w szczególności uwagę, by uniknąć przykrych niespodzianek.

Wynajem mieszkania wciąż cieszy się wysoką popularnością. Trend na tego typu zapewnienie sobie własnych czterech kątów szczególnie jest widoczny po kryzysie finansowym w 2009 roku, w efekcie którego banki zaostrzyły warunki udzielania kredytów hipotecznych. W konsekwencji, mieszkanie do wynajęcia dla wielu osób jest jedynym sposobem na założenie własnego gospodarstwa domowego.

Wynajem mieszkania – gdzie szukać ogłoszeń?

W dobie powszechnej cyfryzacji i bardzo ułatwionego dostępu do sieci Internet, to właśnie przestrzeń cyfrowa jest najbardziej popularnym sposobem na poszukiwanie mieszkania do wynajęcia.

Serwisy ogłoszeniowe

Dominują popularne serwisy ogłoszeniowe, takie jak olx.pl, otodom.pl czy dom.gratka.pl. Bezpłatną alternatywą dla tych witryn jest m.in. gumtree.pl.

Grupy tematyczne na portalach społecznościowych

W ostatnim czasie portal społecznościowy Facebook bardzo poszerzył zakres swojej działalności. W związku z dynamicznym rozwojem portalu, zostały uruchomione tematyczne grupy ogłoszeniowe. Dzięki temu wynajem mieszkania jest również możliwy z wykorzystaniem tych dodatkowych opcji.

Wystarczy w wyszukiwarkę dostępną na portalu wpisać np. ogłoszenia Trójmiasto, mieszkanie na wynajem itp., aby dołączyć do interesującej nas grupy i przeglądać codziennie dodawane ogłoszenia – w tym również mieszkania do wynajęcia.

Biura nieruchomości

Poza siecią Internet istnieją również tradycyjne formy szukania mieszkań. W większości miastach funkcjonują biura nieruchomości, które gromadzą informacje o możliwościach wynajmu lokalu i po podpisaniu stosownej umowy z właścicielem, dołączają do swojej oferty. Dzięki temu istnieje możliwość osobistego udania się do takiej firmy, by przejrzeć dostępne ogłoszenia.

Część z takich biur publikuje swoją ofertę na własnych stronach internetowych. Musimy się jednak liczyć z tym, że będziemy musieli opłacić dodatkową prowizję z tytułu pośrednictwa w sprzedaży.

Dowiedz się więcej: Jak szukać mieszkania do wynajęcia w Internecie? >>

Mieszkanie do wynajęcia – na co uważać?

Wynajem mieszkania powszechnie uważa się za rentowne przedsięwzięcie z punktu widzenia właściciela. Jednak nie każdy podchodzi do tego biznesu poważnie. Najczęściej popełnianym błędem jest brak inwestowania w stan nieruchomości. W efekcie, takie lokale bywają bardzo zaniedbane, zaś zaniechania dotyczą nie tylko samego wyglądu, ale niekiedy również i elementów wpływających na nasze bezpieczeństwo.

Dokonując oględzin wybranego mieszkania warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Ogólny wygląd mieszkania

W pierwszej kolejności oceniamy stan wizualny lokalu. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na to, czy np. w rogach ścian nie pojawia się grzyb lub pleśń, w jakim stanie są meble oraz jakie ogólne wrażenie pod względem estetycznym sprawia wybrane lokum.

Przede wszystkim w momencie dokonywania oględzin należy sprawdzić, czy faktyczny stan mieszkania odpowiada zdjęciom opublikowanym w ogłoszeniu.

Zastanówmy się również, czy zależy nam na mieszkaniu już umeblowanym, czy też preferujemy lokum, które samodzielnie udekorujemy i wyposażymy w niezbędne sprzęty. Jeżeli wybierzemy drugą opcję, nie zapomnijmy o przygotowaniu kosztorysu umeblowania mieszkania. Pozwoli to na kontrolę budżetu domowego i świadome nim dysponowanie.

Dowiedz się więcej: Feng shui w domu – jak urządzić mieszkanie według zasad feng shui >>

Stan instalacji elektrycznej

Należy również zwrócić uwagę na instalację elektryczną. Wadliwa może stanowić olbrzymie zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet i życia. Na jej sprawność będzie wpływać przede wszystkim to, kiedy została wykonana. Wiek instalacji rozpoznamy np. po kontaktach. Są to stosunkowo tanie produkty i jeżeli były wykonywane jakiekolwiek prace remontowe, w tym związane z elektrycznością, te punkty z pewnością były wymieniane na nowe.

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto rozkręcić jeden kontakt w celu weryfikacji materiału, z jakiego wykonane są kable. Obecnie stosuje się miedź, jednak nie zawsze tak było. Starsze instalacje wykonano z aluminium, które obecnie nie jest zalecane do pełnienia roli przewodnika prądu. Wynika to z faktu, że stawiają większy opór podczas przesyłu energii elektrycznej.

W praktyce wiąże się to z tym, że kabel o przekroju 1,5 mm wykonany z aluminium dostarczy mniej prądu niż taki sam kabel miedziany. Dodatkowo aluminium się utlenia, co pogarsza jego sprawność. Mogą pojawić się również spięcia wynikające z tego, że zastosowano złej jakości łączenia przewodów.

Wynajem mieszkania – koniecznie sprawdź opinie o dzielnicy

Równie istotnym kryterium wyboru mieszkania do wynajęcia jest najbliższa okolica. Zwłaszcza w przypadku wynajmu mieszkania dla studenta potencjalny najemca prawdopodobnie nie będzie znał dobrze miasta, do którego przybył z odległej miejscowości. Dlatego należy w szczególności poczytać opinie w Internecie o konkretnej lokalizacji.

Kluczowym aspektem są również sąsiedzi. Niektórzy ludzie potrafią skutecznie zatruwać życie innym, a co gorsza – robią to po prostu z nudów. O ile to możliwe, spróbujmy rozeznać się również i w tej kwestii.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – wady i zalety >>

Mieszkanie na wynajem – pozostałe informacje

Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty, jak np.:

  • stan i szczelność okien oraz drzwi wejściowych,
  • panująca wilgotność w mieszkaniu,
  • dostęp do piwnicy,
  • dostęp do garażu lub możliwość zaparkowania auta na pobliskim parkingu.

Te kwestie są ważne w kontekście komfortu życia w wybranym miejscu.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie w kamienicy – poznaj plusy i minusy >>

Umowa najmu mieszkania – co powinno się w niej znaleźć?

Umowa najmu mieszkania jest dokumentem, który powinien zabezpieczać obie jej strony. Z punktu widzenia wynajmującego najistotniejsze są zapisy dotyczące jego praw oraz obowiązków.

Ewentualne podwyżki czynszu

Przepisy prawa krajowego precyzyjnie regulują kwestie podwyższenia czynszu za wynajem mieszkania. Zazwyczaj nie może mieć to miejsce częściej niż raz na sześć miesięcy. Z tego powodu należy wystrzegać się wszelkich zapisów, które umożliwiałyby wystąpienie takiej okoliczności częściej.

Opłaty za media

Kolejną kwestią, na którą przede wszystkim należy zwrócić uwagę są opłaty za media. Jeżeli oprócz czynszu będziemy musieli ponosić comiesięczne wydatki np. na fundusz remontowy lub uiszczać inne opłaty do Wspólnoty Mieszkaniowej, takie fakty powinny zostać uwzględnione w podpisywanej umowie.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania – co powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy? >>

Protokół zdawczo-odbiorczy

Do umowy najmu mieszkania należy koniecznie dołączyć protokół zdawczo-odbiorczy. Najlepiej, jeżeli jest on dodatkowo uzupełniony o dokumentację fotograficzną. Jest to dodatkowe potwierdzenie zastanego stanu technicznego i wizualnego mieszkania, co pozwoli nam uniknąć np. nieuzasadnionych roszczeń wynajmującego z tytułu wyrządzonych szkód, które już istniały podczas oględzin lokalu.

Wypowiedzenie umowy najmu

Umowa najmu mieszkania powinna również precyzyjnie regulować kwestie związane z jej wypowiedzeniem. Dobrze sporządzony dokument zawiera opis okoliczności, w jakich można wypowiedzieć umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Dowiedz się więcej: Wypowiedzenie umowy najmu – poradnik krok po kroku >>

Wynajem mieszkania a wyrządzenie szkód

Jeżeli najemca umyślnie lub nieumyślnie wyrządził określoną szkodę w wynajmowanym mieszkaniu, musi liczyć się z określonymi konsekwencjami.

Przede wszystkim, wynajmujący może odmówić zwrotu całej kwoty zapłaconej kaucji lub jej części. Jeżeli jednak wyrządzone szkody przewyższają wartość kaucji, właściciel mieszkania ma prawo ubiegać się o odszkodowanie na zasadach ogólnych.

Ważną informacją jest także to, że jeżeli w ocenie lokatora kaucja została zatrzymana niesłusznie, swoich praw może również dochodzić na drodze sądowej.

Dowiedz się więcej: Zniszczone wynajmowane mieszkanie: konsekwencje dla lokatora >>

Wynajem mieszkania – najczęstsze problemy

Wynajem mieszkania może wiązać się z określonymi problemami dla lokatorów. Do najmniej przyjemnych należy podwyżka czynszu w trakcie najmu. Jak zostało zasygnalizowane powyżej, takie okoliczności są jasno sprecyzowane w polskim prawie. Jeżeli właściciel mieszkania postępuje wbrew prawu, możemy wówczas nie uznać stwierdzonej podwyżki i w dalszym ciągu opłacać ustaloną kwotę.

Równie częstym problemem są jednak zbyt częste odwiedziny właściciela w celu dokonania oceny, czy lokatorzy dbają właściwie o powierzone mienie. W świetle przepisów prawa wynajmujący ma pełne prawo do dokonywania tego typu oględzin.

Dowiedz się więcej: Naruszenie miru domowego – kiedy zachodzi i jak reagować? >>

Wynajem mieszkania jest biznesem, zaś wszelkie ewentualne szkody mogą być naprawdę drogie w ich usunięciu. Z punktu widzenia lokatora warto określić w umowie, że np. wynajmujący ma prawo dokonania oględzin nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Taki zapis odpowiednio zabezpieczy obie strony umowy najmu mieszkania.

Wynajem mieszkania jest dosyć problematyczną kwestią. Przyszłe lokum należy wybrać bardzo świadomie, aby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w przyszłości. Ważnym dokumentem zabezpieczającym obie strony jest właściwie sporządzona umowa najmu mieszkania. Nie bez znaczenia dla komfortu lokatora pozostaje najbliższa okolica oraz sąsiedzi. Mieszkanie do wynajęcia wybrane rozsądnie i świadomie może być bardzo dobrym miejscem do zamieszkania – nawet jeżeli planujemy pobyt tylko np. na jeden rok studiów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ