Michał Nielub
Michał Nielub
10 Cze, 2017 - 17:31
Wynajem mieszkania - co powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Wynajem mieszkania – co powinniśmy sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Michał Nielub

Wynajem mieszkania jest bardzo popularną formą dysponowania lokalem. Wynika to z faktu, iż nie każdego stać na zakup własnego lokum. Na co zwrócić uwagę przed wynajmem, w poniższym artykule.

Zwróć uwagę na szczegóły

Na pierwszy rzut oka oglądany lokal może wydawać się być idealnym miejscem naszego nowego miejsca zamieszkania. Jednak czy na pewno? Warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które choć z początku niewidoczne, skutecznie będą utrudniać nam życie.

Przede wszystkim należy przyjrzeć się instalacji elektrycznej. Głównie, czy jest założony podlicznik. Zdarzają się sytuacje, w których właściciel nie wyposażył mieszkania w takie urządzenie, zaś wysokość rachunków ustalana jest ryczałtowo lub według jego wyliczeń. Może to znacznie podwyższyć koszty utrzymania, na naszą niekorzyść rzecz jasna.

Dodatkowo warto zliczyć liczbę gniazd elektrycznych. Powinny znajdować się w każdym pokoju, w łatwo dostępnych miejscach. Najlepiej, jeżeli w okolicach telewizora i sprzętu muzycznego znajduje się kilka gniazd. Dzięki temu unikniemy przerabiania instalacji lub zwiększania ich liczby poprzez stosowanie listew zasilających.

Decydując się na wynajem mieszkania dobrze jest sprawdzić czy jest ono wyposażone w gniazda sieci Ethernet, telewizyjne oraz łącze telefoniczne. Wiele osób, szczególnie ze starszego pokolenia, nie czuje potrzeby korzystania z tego typu udogodnień. W dobie cyfryzacji i z uwagi na fakt, że wiele codziennych czynności wymaga korzystania z Internetu, dysponowanie dostępem do sieci jest niezbędne.

Warto również sprawdzić, jaki jest widok z okna. Okolica, w jakiej mieszkamy, ma ogromne znaczenie na poczucie naszej swobody. Jeżeli wynajem mieszkania dotyczy lokalu usytuowanego w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwej drogi, otwarcie okien będzie się wiązać z dużym hałasem. Nie dla każdego jest to przyjemne.

Skoro o oknach mowa, dobrą praktyką jest sprawdzenie stanu okiennic oraz drzwi wejściowych. Czy są szczelne? Czy łatwo się zamykają? Ma to duże znaczenie z punktu widzenia poczucia bezpieczeństwa oraz kosztów ogrzewania. Nieszczelne okna spowodują wystąpienie tzw. „mostku termicznego”, w związku z czym dużo ciepła będzie uciekało na zewnątrz – co wiąże się z koniecznością intensywniejszego grzania. Z kolei sprawność okuć drzwi i okien jest obowiązkowa, jeżeli chcemy czuć się bezpiecznie. W przeciwnym razie będziemy się wciąż zastanawiać czy nikt nie włamał się do mieszkania.

Dowiedz się więcej: Wynajem mieszkania dla studenta – na co zwrócić uwagę >>

Czystość gwarancją zdrowia

Jeżeli mieszkanie wydaje nam się zaniedbane, warto poprosić właściciela o jego uprzątnięcie. Mocne zabrudzenia często zakrywają zły stan techniczny wyposażenia. Dotyczy to w szczególności frontów meblowych, tapicerki, blatów kuchennych, stołów oraz krzeseł. Jeżeli lokum jest po prostu zakurzone, dobrze jest przetrzeć szmatką. Wówczas będą widoczne ewentualne uszkodzenia. Dzięki temu dostaniemy do ręki argument, który umożliwi nam negocjowanie wysokości czynszu lub po prostu pozwoli podjąć decyzję o rezygnacji z dalszych oględzin.

Wynajem mieszkania to decyzja na lata. Obowiązkowo więc powinno się sprawdzić czy nie panuje tam wilgoć. W tym celu należy sprawdzić:

  • Czy grzyb jest widoczny w rogach sufitu?
  • Czy czuć wilgoć wewnątrz łóżka, szafy oraz innych rzadko wentylowanych miejscach?
  • Czy po wejściu do mieszkania parują nam okulary?

Wystąpienie jednego z wymienionych punktów może wskazywać na to, że mieszkanie jest mocno zawilgocone. Przy dłuższym i częstym pobycie w takich miejscach narażamy się na poważne choroby, m.in. rozedmę płuc. Warto zainwestować wówczas w zakup lub wypożyczenie higrometru, który poda nam dokładny stopień wilgotności pomieszczenia i pozwoli ocenić czy ma ono negatywny wpływ na nasze zdrowie

Wynajmując mieszkanie, w ktoórym zamieszka alergik, warto również zapytać właściciela o wcześniejsze przebywanie zwierząt w pomieszczeniu. Sierści trudno się pozbyć, co w dłuższym okresie zamieszkania będzie uciążliwe dla osoby na nią uczuloną. W niektórych przypadkach wynajem mieszkania będzie wręcz niemożliwy.

Dowiedz się więcej: Mieszkanie za odstępne – na czym polega? >>

W momencie podpisywania umowy

Jeżeli oglądane mieszkanie spełni nasze wymagania, jest szereg rzeczy na które obowiązkowo powinno zwrócić się uwagę przy podpisywaniu umowy. Przede wszystkim należy załączyć do umowy protokół odbioru mieszkania, w którym zawarte zostanie dokładne zestawienie całego przekazywanego nam wyposażenia.

W szczególności mebli, telewizora i innych drogocennych przedmiotów. Taki dokument powinien również zawierać miejsce na nasze uwagi co do stanu technicznego i zaobserwowanych usterek, np. tapicerka w złym stanie, obtłuczenie ścian, pęknięcia na suficie, porysowane okna itp. Pozwoli nam to uniknąć przyszłych roszczeń ze strony właściciela.

W sporządzonej umowie powinien również znaleźć się zapis o ewentualnych warunkach podniesienia czynszu. O ile można go jednorazowo podnieść? Jak często można go podnosić? Te kwestie muszą być uregulowane prawnie. Może się zdarzyć, że po kilku miesiącach właściciel zechce podnieść nam czynsz, do czego ma prawo. My zaś staniemy przed wyborem – płacić czy się wyprowadzać?

Dowiedz się więcej: Czy właściciel może podnieść czynsz w takcie najmu? >>

Umowa najmu mieszkania powinna również regulować takie kwestie, jak: częstotliwość oględzin przez właściciela (aby nie nachodził nas kilka razy w tygodniu); kto pokrywa koszty napraw, nie wynikających z naszej winy; czy należy zgłaszać każdorazowo planowane remonty, w tym np. wiercenie dziur w ścianach; zakaz sprzedaży nieruchomości podczas trwania umowy wynajmu itp.

Wynajem mieszkania to decyzja długofalowa. Dlatego na wskazane rzeczy należy zwrócić szczególną uwagę, jeżeli chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. W końcu w domu powinniśmy odpoczywać, zamiast wciąż się martwić czy właściciel nie podniesie nam czynszu lub leczyć się na choroby, których przyczyną jest wysoka wilgotność.

ZOBACZ RÓWNIEŻ