RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
18 Maj, 2018 - 12:44
Wynajem krótkoterminowy mieszkania - to musisz wiedzieć!

Wynajem krótkoterminowy mieszkania – to musisz wiedzieć!

RynekPierwotny.pl

Wynajem krótkoterminowy mieszkania to sposób na dodatkowy zastrzyk finansowy. Dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę, aby korzyści były jak największe.

Sezon urlopowy już się zaczął, co oznacza wzrost popularności wszelkiego rodzaju najmu krótkoterminowego, zwłaszcza w atrakcyjnych lokalizacjach z punktu widzenia turystów. Jeśli zatem dysponujemy nieużytkowanym mieszkaniem, możemy zastanowić się nad jego wynajęciem.

Co trzeba wiedzieć o wynajmie krótkoterminowym? Co zrobić, aby osiągnąć z niego zysk? Na co uważać i jakich błędów unikać?

Wynajem krótkoterminowy – na czym polega?

W skrócie to udostępnienie mieszkania, pokoju lub miejsca w pokoju na krótki czas osobie, która za to zapłaci. Może to być turysta, biznesmen, student… Rozliczenie następuje za dobę, podobnie jak w hotelu.

Jednak godziny zameldowania i wymeldowania są bardziej elastyczne, zależą także od dyspozycyjności właścicieli. Wynajem krótkoterminowy cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach: Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie…

Jest to sprawdzony model działania, który przyszedł do nas z zachodu, gdzie cieszy się tak dużym popytem, że w Berlinie zakazano tego procederu ze względu na zanik lokali na wynajem długoterminowy.

Ile można zarobić na wynajmie krótkoterminowym?

Znacznie więcej niż obecnie na lokatach, na których najwyższe oprocentowanie mieści się na poziomie ok. 1,5%. Więcej także niż na wynajmie długoterminowym, oczywiście pod warunkiem, że mamy stałe obłożenie.

Weźmy pod uwagę stolicę – średni koszt wynajmu kawalerki w centrum Warszawy to ok. 2 000 zł/miesiąc. Cena wynajmu za noc plasuje się na poziomie 130-150 zł. Czyli przy 100% obłożeniu można zarobić niemal półtora raza więcej. Dlaczego tyle? Ze względu na koszty wynajmu.

Mimo to, zysk i tak jest na tyle wysoki, że coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Tym bardziej, jeśli pojawia się problem z wynajmem mieszkania na dłuższy okres ze względu na lokalizację (blisko morza, w górach, daleko od centrum, ale blisko ośrodka biznesowego).

Ile kosztuje wynajem krótkoterminowy?

Udostępnienie lokalu osobom trzecim na krótki okres czasu wiąże się z potraktowaniem go w części jako hotelu. Co za tym idzie, każdorazowo po wymeldowaniu gości należy zmienić pościel, ręczniki, posprzątać itp. Niektóre rzeczy trzeba uprać, inne naprawić. A to kosztuje i czas, i pieniądze.

Do tego większość sposobów promocji naszej oferty w Internecie wiąże się z opłatami w postaci kilku procent od wpłaty klienta.

Zwróćmy uwagę na to, że tymczasowi lokatorzy nie dbają tak o mieszkanie, jak ci długoterminowi. Dlatego lokal może wymagać częstszej konserwacji.

Mogą nam również wzrosnąć rachunki za prąd czy wodę.

Koniecznie musimy zapłacić podatki. Z takimi kosztami trzeba się liczyć i dlatego warto wstępnie oszacować wszystkie wpływy i wydatki przed wynajmem.

Nie jest wymagane zakładanie firmy czy własnej działalności gospodarczej – wynająć może osoba prywatna.

Wynajem krótkoterminowy mieszkania - pokój na wynajem

Umowy i regulaminy

Tak jak w przypadku wynajmu na dłuższy czas, tak i tutaj niezbędne jest stworzenie regulaminu oraz umowy. W tym pierwszym powinniśmy zawrzeć warunki korzystania z lokalu, jak np. konieczność sprzątania po sobie, zakaz zapraszania na noc nadprogramowych gości, zakaz robienia imprez.

Musimy się koniecznie upewnić, że najemca zapoznał się z regulaminem przed przybyciem do naszego mieszkania. Na niektórych portalach musi on np. zaznaczyć, że przeczytał warunki wynajmu, żeby móc zarezerwować lokal.

Jest to dobra opcja dla najemców, którzy nie zawsze mogą dopilnować tego osobiście. Jeśli chodzi o umowę wynajmu, to oczywiście kwestię najczęściej również załatwiają dedykowane portale, jak np. Airbnb.

Możemy zdecydować się na samodzielne stworzenie takiej umowy, a następnie wysłanie najemcy takiego dokumentu mailem z prośbą o wydruk, podpisanie, zeskanowanie i przesłanie skanu z podpisem.

W takiej umowie koniecznie należy zawrzeć zapisy o wysokości opłaty za dobę, liczbie noclegów, a także karach umownych za zniszczenie mieszkania.

Na co uważać?

Oczywiście na ludzi, którym wynajmujemy. Właśnie z tego powodu powinniśmy zadbać o podpisanie umowy i stworzenie regulaminu.

Może powstać problem natury finansowej, np. najemca uzna, że nie zapłaci w ogóle lub zapłaci tylko część kwoty. Dlatego najbezpieczniejszą formą zapłaty dla nas będzie zapłata z góry.

Kolejny częsty problem to odwołanie przyjazdu w ostatniej chwili. Takie zachowanie powinno skutkować ustaleniem maksymalnego terminu odwołania przyjazdu, a także określeniem, jaka część zapłaty przepada najemcy przy niedotrzymaniu tego terminu.

Zniszczenie mieszkania i zostawienie po sobie bałaganu to kolejne problematyczne kwestie. Przy czym lokatorzy mogą opuścić budynek przed zdaniem klucza do mieszkania. Z tym pierwszym problemem możemy walczyć za pomocą policji, z tym drugi niestety nie ma jak.

Na ten moment rzadko który portal pozwala na ocenianie najemców przez właścicieli lokali. Za to działa to w drugą stronę.

Dlatego pamiętajmy, że każde nasze niedbalstwo może skutkować negatywną opinią, a nagromadzenie takich ocen oznacza zazwyczaj zmniejszenie liczby chętnych i zysków z najmu.

Jak wyróżnić się wśród innych?

Na portalach pojawia się coraz więcej ogłoszeń od potencjalnych wynajemców. Jak przekonać turystę czy biznesmena, że to właśnie nasze mieszkanie powinien wybrać?

Przede wszystkim liczy się stosunek ceny do jakości. Zbyt wysoki koszt odstrasza, podobnie jak słabe warunki w mieszkaniu. Warto zapewnić czystość oraz akcesoria niezbędne mieszkańcom: zastawę stołową, kuchenkę, garnki, nawet herbaty czy kawę, czyste ręczniki (dwa na osobę), mydło, szampon.

Wysoki standard przyciąga, zwłaszcza cudzoziemców. Jeśli jednak naszą grupę docelową stanowią robotnicy sezonowi, to najważniejsza będzie cena.

Eksponujmy zalety lokalizacji, zwłaszcza jeśli mieszkanie ulokowane jest w centrum lub jego pobliżu. Zapewnijmy dobry kontakt z najemcą: mailowy, telefoniczny, osobisty. Przekazujmy wskazówki co do wyboru restauracji, kawiarni, dojazdu do danego miejsca.

Opłaca się być miłym, ale nie nachalnym. Zapewnijmy lokatorom również prywatność – nie kontrolujmy (chyba, że sąsiedzi się skarżą), nie dzwońmy co chwilę, nie odwiedzajmy mieszkania. Wiele osób decyduje się na najem mieszkania ze względu na prywatność, której nie zaznają w hotelu.

Co powinno zawierać nasze ogłoszenie?

Umieszczając w Internecie informację o możliwości wynajmu naszego mieszkania, nie zapomnijmy podać kompletu szczególnie istotnych danych dla najemców.

Najczęściej dotyczą one adresu, możliwych godzin zameldowania i wymeldowania, wyposażenia lokalu, możliwości dostawienia łóżka, jakie urządzenia są do dyspozycji lokatorów i czy na ich prośbę można coś jeszcze donieść, jakie są obostrzenia dotyczące korzystania z mieszkania itp.

  • Koniecznie warto zapewnić dostęp do Internetu, a także zostawić hasło i login w widocznym miejscu.
  • Trzeba określić także, czy lokal jest przyjazny zwierzętom i czy można w nim palić.
  • Warto dodać krótki opis naszego M oraz otoczenia, np. jakie lokale gastronomiczne znajdują się w pobliżu.
  • Określmy godziny, w jakich można się z nami kontaktować.
  • Możemy dodać informację o numerach linii autobusowych i tramwajowych, które znajdują się w bliskiej odległości od naszego mieszkania.
  • Do ogłoszenia dodajmy zdjęcia każdego z pomieszczeń, zwłaszcza jeśli są w dobrym stanie.
  • Pamiętajmy, żeby pisać prawdę, ponieważ w tym wypadku kłamstwa mogą skutkować negatywnymi opiniami od lokatorów.
  • Możemy również dodać krótki opis swojej osoby – kim jesteśmy, czym się zajmujemy w życiu zawodowym itp. Dzięki takim informacjom wzrasta zaufanie do nas.

Wynajem krótkoterminowy mieszkania - kobieta na balkonie

Wynajem krótkoterminowy sposobem na tanie wakacje

Zalety takiej formy nocowania dostrzegają zwłaszcza turyści. Oszczędzają oni nie tylko na samych noclegach, ale również posiłkach, które mogą przygotować w mieszkaniu.

Zyskują  prywatność i swobodę, o które trudno w hotelach czy hostelach. Mogą dopasować zwiedzanie i godziny posiłków do własnego rytmu dnia, a nie do normy hotelowej. I oczywiście zazwyczaj nie ma problemu z głośnymi sąsiadami, których często słychać przez cienkie hotelowe ściany.

Dlatego wynajem krótkoterminowy w błyskawicznym tempie zyskał ogromną popularność. A tam, gdzie popyt, pojawia się i podaż. Opłacalność takiego sposobu zarabiania pieniędzy została już opisana wyżej, natomiast pamiętajmy, że nie wszędzie się on sprawdzi. Problem może się pojawić np. w niewielkich miejscowościach położonych w mało atrakcyjnym rejonie.

Opracowanie materiału: RynekPierwotny.pl

ZOBACZ RÓWNIEŻ