Michał Nielub
Michał Nielub
18 Wrz, 2017 - 11:01
Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało

Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało

Michał Nielub

Wymiana walut może w odpowiednim momencie przynieść spore oszczędności. Kiedy i gdzie je wymieniać, aby było to opłacalne?

Kurs wymiany walut może się znacząco różnić w zależności od konkretnego miesiąca, a nawet dnia tygodnia. Nie bez znaczenia jest również kantor, w którym chcemy wymienić pieniądze, do wyboru mamy stacjonarne i internetowe. Podpowiadamy, kiedy wymiana walut jest najkorzystniejsza.

Wymiana walut a sezonowość

Tak jak w przypadku praktycznie każdej działalności, wymiana walut również podlega zasadom sezonowości. W podróży liczy się każda złotówka, dlatego szukamy oszczędności wszędzie: w tanich połączeniach lotniczych, promocjach na noclegi oraz wydarzeniach kulturalnych. Także wymiana walut w odpowiednim okresie przyniesie dodatkowe fundusze na wyjazd.

Wiosna to najlepszy czas na wymianę walut

Planując wyjazd w czerwcu lub lipcu, warto dokonać zakupu euro lub dolara już w kwietniu. Trendy z ostatnich kilku lat wskazują, że najlepszym momentem jest bowiem okres wiosenny. Przeciętnie w tym miesiącu wymienione waluty były tańsze o 1,6 procent w przypadku euro i aż 4,4 procent w przypadku dolara.

Wbrew pozorom, istotny jest również dzień tygodnia. Okazuje się, że kursy walut najczęściej rosną w piątki, spadają zaś we wtorki. Należy przy tym pamiętać, że nie ma złotej recepty. Może się zdarzyć, że w jakimś tygodniu wtorek będzie dniem podwyżek, zaś piątek obniżek. Myśląc więc o zakupie, warto się do tego przygotować np. w marcu.

Obserwując trendy cen, będziemy w stanie określić, w jakim dniu tygodnia dokonać zakupu. Bezwzględnie trzeba mieć jednak na uwadze, że wymiana walut jest zawsze ryzykiem. Zaleca się robić to systematycznie, małymi sumami, dzięki czemu uśrednimy ewentualne straty zakupu przy niekorzystnym kursie. Innym sposobem jest wymiana całej kwoty w dogodnym momencie – jest to jednak bardziej ryzykowne rozwiązanie.

Gdzie wymieniać waluty?

Jeżeli chcemy tanio zakupić waluty, należy unikać banków. Co do zasady te instytucje oferują kursy niekorzystne dla klienta. Dobrym rozwiązaniem są kantory. Praktyka wskazuje, że ceny w obrębie jednego miasta z reguły są podobne, różnice wahają się w granicach kilku groszy.

Jednak w dużych miastach oraz w centrach turystycznych dobrą praktyką jest wcześniejsze sprawdzenie kilku kantorów. Zazwyczaj te zlokalizowane w centrach oferują sprzedaż walut po bardzo niekorzystnych przelicznikach, a skupują z kolei po zaniżonych cenach. Nie warto również czekać z wymianą, aż znajdziemy się przy granicy, w porcie lotniczym lub morskim. Właściciele tych kantorów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że znajdując się w strefach przygranicznych, będziemy zmuszeni dokonać zakupu bez względu na cenę.

Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało - kantory

Kantory internetowe

Jeżeli jednak nie jesteśmy mieszkańcem dużego miasta ani miejscowości turystycznej, warto rozważyć kantory internetowe. Z jednej strony mamy możliwość przejrzeć kilka ofert w krótkim czasie, z drugiej strony kursy oferowane przez takie portale są często korzystniejsze, niż w mniejszych miejscowościach.

Wymiana walut w internecie to jeszcze inne korzyści. Przede wszystkim, zachowujemy pełną kontrolę nad tą czynnością. Kantory internetowe umożliwiają ustawianie alertów kursowych – jeżeli dana waluta osiągnie pożądany przez nas kurs, zostaniemy o tym powiadomieni drogą mailową.

Zalety płynące z korzystania z oferty kantorów internetowych to również:

  • Niższy spread (różnica pomiędzy kursem sprzedaży a kupna), niż w kantorach stacjonarnych, co przekłada się na lepszy kurs wymiany walut,
  • Możliwość wymiany online, dzięki czemu nie musimy iść do kantoru – jest to szczególnie przydatne np. podczas wakacji za granicą w momencie, gdy zabraknie nam środków na dalszy pobyt,
  • Szybkość wymiany walut, która odbywa się zazwyczaj kilkoma kliknięciami.

Dowiedz się więcej: Jak najtaniej wykonać przelew z UK do Polski? >>

Udział na rynku kantorów internetowych

Popularność kantorów internetowych rośnie, na co wskazują ich obroty będące aktualnie na poziomie 40 mld złotych. Dla porównania, w 2012 roku szacowano je na poziomie 10 mld złotych. W tym samym czasie obroty kantorów stacjonarnych wzrosły ze 133,5 mld złotych do 135,2 mld złotych. O wzrastającym udziale kantorów internetowych na rynku wymiany walut decydują wyżej wymienione korzyści, a także ich interesująca oferta.

Dowiedz się więcej: Dla kogo karta walutowa to dobry pomysł >>

Najciekawsze oferty kantorów internetowych

Rkantor.com

W części kantorów internetowych nie trzeba mieć konta w banku, aby dokonać wymiany. Taką ofertę posiada m.in. Rkantor.com Dzięki temu, że posiada on kapitał bankowy, wypłaty walut można dokonać w oddziałach Raiffeisen Polbank. Dodatkowo, wypłatę środków można zlecić również na współpracującym lotnisku lub w biurze podróży.

Co istotne, nie trzeba posiadać konta w tym banku, aby przelać środki po wymianie walut. Konto w Rkantor.com można założyć przez internet, zaś swoje pieniądze przelać na dowolne konto w Polsce, w Europie, USA oraz Azji. Przekazanie środków jest całkowicie bezpłatne, zaś realizacja następuje zazwyczaj w ciągu 15 minut.

cinkciarz.pl

Cinkciarz.pl jest najbardziej rozpoznawalnym kantorem w Polsce. Jest to wynikiem bardzo ekspansywnej kampanii reklamowej, obejmującej m.in. spoty w najpopularniejszych kanałach telewizyjnych oraz wyraźnie zaakcentowaną obecnością w internecie.

Ten kantor online udostępnił dla swoich klientów opcję korzystania z karty walutowej. Umożliwia dokonywanie płatności, wykorzystując środki, jakimi zasililiśmy portfel. Dodatkowo, istnieje możliwość bezpłatnego wybrania środków z dowolnych bankomatów za granicą w trzech najpopularniejszych walutach: USD, GBP oraz EUR.

Inne oferty godne uwagi

Internetowykantor.pl  także wyróżnia się na rynku swoją ofertą. Najciekawszym jej elementem jest możliwość wymiany walut po średnim kursie z określonego czasu. Promocja dostępna jest dla nowo zarejestrowanych użytkowników.

Walutomat.pl również przygotował promocję, która ma na celu pozyskanie nowych klientów. Przy pierwszej transakcji umożliwia wymianę dowolnej waluty z 75% rabatem na marżę kantoru. Podobną promocję przygotował FritzExchange  korzystając z ich usług otrzymujemy 30% rabatu przez pierwsze 30 dni.

Dowiedz się więcej: Co to jest LIBOR i jak wpływa na Twoją ratę kredytu >>

Krok po kroku: Wymiana walut online

Zasada działania wszystkich kantorów online jest podobna.

  1. Pierwszym krokiem jest założenie konta w wybranym portalu. Otrzymujemy dostęp do panelu klienta, w którym możemy zlecić przelew w złotówkach, zasilając nasz portfel.
  2. W celu dokonania wymiany walut, wybieramy interesujący nas środek płatniczy i obserwujemy jego aktualny kurs.
  3. Jeżeli kurs nam nie odpowiada, mamy możliwość ustawienia alertu walutowego. Polega on na tym, że w momencie gdy waluta osiągnie kurs po którym jesteśmy skłonni dokonać wymiany, otrzymamy powiadomienie SMS lub na pocztę elektroniczną.
  4. Jeżeli kurs nam odpowiada – środki mogą zostać przelane na nasze walutowe konto bankowe. W niektórych przypadkach istnieje możliwość wypłaty w innych miejscach – na lotniskach, w bankomatach, w biurach podróży itp.

Wymiana walut – ryzyko jak w handlu

Warto również pamiętać, że wymiana walut to handel, więc ceny można negocjować przy zakupie dużej ilości. Warto też rozważyć kwestię jednorazowej wymiany dużej ilości pieniędzy. Decyzja, czy będziemy wymieniać systematycznie małe kwoty czy też postanowimy wymienić całą sumę w jednym, naszym zdaniem, najkorzystniejszym momencie, zależy tylko od nas.

Aktualny kurs walut możemy sprawdzić w wyszukiwarce Google. Jej twórcy bardzo ułatwili to zadanie, wprowadzając prosty algorytm. Wystarczy wpisać wybraną frazę np. „kurs euro”, a przelicznik będzie widoczny na samej górze wyników. Warto wiedzieć, że Google automatycznie wyszukuje z jakiego państwa wysyłamy zapytanie i podaje kurs dla danego kraju. Można nawet wpisać w okienku wyszukiwania np. „100 PLN TO EUR” czy „100 EUR TO PLN”, wtedy Google przeliczy konkretną kwotę.

Dowiedz się więcej: Jak wykonać przelew walutowy? >>

Wymiana walut. Kiedy i gdzie wymieniać waluty, żeby się opłacało - kantor internetowy

Pamiętajmy, że wymiana walut to zawsze ryzyko. Tak naprawdę nie istnieje żaden złoty środek na to, by dowiedzieć się kiedy kursy będą najkorzystniejsze. Na przelicznik wpływa bardzo wiele czynników i ciężko przewidzieć wszystkie na raz. Ceny zależne są np. od sytuacji politycznej na świecie – wybuch konfliktu na Ukrainie spowodował nagłe wzrosty na rynkach walutowych.

Miejsca, w których dokonujemy zakupu również są istotne, jednak na ich wybór mamy już świadomy wpływ. Przed podjęciem decyzji, dobrze jest więc sprawdzić ofertę kilku kantorów. Zarówno tych działających w naszym mieście, jak internetowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ