Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
30 Kwi, 2018 - 01:00

Wyjazd za granicę do pracy – jak się przygotować?

Mariola Krzyżak

Wyjazd za granicę do pracy to duże przedsięwzięcie, które wymaga odpowiednich przygotowań. Przed opuszczeniem kraju trzeba pozamykać wiele spraw, by uniknąć niepotrzebnych kłopotów w nowym miejscu. Jakich formalności należy dopełnić? O czym należy pamiętać? Sprawdź listę, która pomoże Ci w zorganizowaniu przeprowadzki.

Decyzja zapadła: wyjazd za granicę do pracy jest tym, czego naprawdę chcemy. Następnym krokiem będzie więc rozpoczęcie przygotowań do przeprowadzki, które muszą obejmować nie tylko pozamykanie wszystkich spraw w Polsce, ale także przyszykowanie się na dopełnianie formalności także w miejscu docelowym. O czym trzeba więc pamiętać?

Wyjazd za granicę – przygotowania w Polsce

Przed wyjazdem do pracy za granicą trzeba rozpocząć solidne przygotowania do przeprowadzki już w Polsce. Bez względu na to, czy wyjeżdżamy z pomocą pośredników, czy sami, staniemy przed wyzwaniem zorganizowania wielu rzeczy. Dlatego warto mieć w zanadrzu listę spraw, które trzeba będzie załatwić jeszcze w Polsce, by już po wyjeździe nie musieć się o nic martwić.

Nauka języka i zapoznanie się z kulturą kraju

Nagłówki w gazetach i ogłoszenia w Internecie kuszą: dobrze płatna praca w Holandii, praca w Norwegii od zaraz czy praca w Niemczech dla specjalistów… Wyjazdy za granicę w celach zarobkowych są w Polsce bardzo popularne i każdy z nas w gronie swojej rodziny czy najbliższych przyjaciół ma przynajmniej jedną osobę, która przebywa poza Polską na stałe.

Podejmujemy więc decyzję często na podstawie kwestii finansowych, wybierając destynację, o której nie wiemy zbyt wiele. Pierwszym krokiem przygotowań musi więc być zapoznanie się z kulturą i językiem kraju, do którego zamierzamy się przeprowadzić. Nawet jeżeli nasza praca nie będzie wymagała od nas znajomości języka, a na miejscu będziemy mieć wsparcie od znajomych czy pośredników, to jednak znajomość przynajmniej podstawowych zwrotów będzie dla nas dużym ułatwieniem w pierwszym okresie.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą bez znajomości języka – gdzie szukać? >>

Jeżeli mamy więc taką możliwość i odpowiednio dużo czasu, to warto zapisać się przed wyjazdem za granicę na kurs językowy. Wiele szkół oferuje przyspieszone, intensywne szkolenie, które wyposażą nas w wiedzę wystarczającą do komunikowania się z tubylcami.

W przypadku, kiedy decyzja zapadła spontanicznie lub kiedy wyjeżdżamy jedynie do pracy sezonowej, warto zaopatrzyć się przynajmniej w tak zwane rozmówki, czyli książkę, w której znajdziemy podstawowe zwroty w danym języku. Ułatwią nam one chociażby codzienne zakupy czy poruszanie się po nowym miejscu.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego w domu – najskuteczniejsze sposoby >>

Oprócz kwestii językowych warto zebrać informację o kulturze i obyczajowości danego kraju. Pomoże nam to w uniknięciu nieporozumień mogących wynikać z różnic kulturowych. Takie przygotowanie będzie ważne zwłaszcza wtedy, kiedy przenosimy się do krajów spoza Europy.

Warto także zrobić wstępne rozeznanie w kwestii prawa obowiązującego w kraju docelowym. Na przykład, jeżeli będziemy poruszać się po nim samochodem, to znajomość przepisów pozwoli nam na dostosowanie się do wymagań i pozwoli na uniknięcie błędów mogących zakończyć się mandatem.

Wyjazd za granicę - nauka języków

Zebranie odpowiednich dokumentów

Zanim wyjazd za granicę dojdzie do skutku, będziemy musieli zebrać także odpowiednie dokumenty, które będą niezbędne do załatwiania wielu spraw po przyjeździe. Co będzie nam potrzebne?

 • ważny dowód osobisty;
 • paszport – nawet jeżeli wyjeżdżamy do państw Unii Europejskiej, tego typu dokument może nam się przydać jako zabezpieczenie potwierdzające tożsamość w razie zgubienia dowodu.
  Może się także okazać, że będziemy chcieli wyjechać na wakacje już z nowej destynacji, dlatego taki dokument na miejscu będzie dla nas wygodną opcją.
  Warto pamiętać, że w razie potrzeby paszport można wyrobić także za granicą, zgłaszając się do najbliższego miejsca zamieszkania polskiego konsulatu;
 • prawo jazdy – w Unii Europejskiej wystarczy polskie, poza nią warto postarać się o międzynarodowe lub zapoznać się z wytycznymi danego kraju odnośnie respektowania wybranych dokumentów;
 • akt urodzenia;
 • akt małżeński lub dokumenty rozwodowe;
 • formularze serii E uzyskane w Narodowym Funduszu Zdrowia, w przypadku przenoszenia świadczeń socjalnych i zameldowania się na stałe w nowym kraju;
 • pozwolenie na pracę w przypadku wyjazdu poza Unię Europejską.

Dowiedz się więcej: Praca za granicą – jak szukać i gdzie warto wyjechać >>

Wyjazd za granicę - zebranie dokumentów

Załatwianie kwestii związanych ze zdrowiem

Wyjazd za granicę do pracy wymaga od nas także załatwienia wszelkich kwestii związanych z zabezpieczeniem naszego zdrowia. Przede wszystkim trzeba uzyskać tak zwaną Europejską Kartę Ubezpieczenie Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), która umożliwia nam korzystanie z podstawowych świadczeń medycznych w obcym kraju. Można o nią wnioskować w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia, a jej wystawienie odbywa się zazwyczaj w jeden dzień.

Trzeba jednak pamiętać, że karta taka wystawiana jest jedynie na pewien okres. Jeżeli przeprowadzamy się do danego kraju na stałe, to będziemy musieli załatwić dla siebie ubezpieczenie zdrowotne w odpowiedniej placówce już na miejscu.

Przed wyjazdem warto więc zapoznać się z wymaganymi formalnościami, by móc w szybki sposób uzyskać odpowiednie świadczenia. Warto zabrać ze sobą także dokumentację medyczną, zwłaszcza jeżeli chorujemy na przewlekłe schorzenia.

W przypadku wyjazdu do krajów tropikalnych należy także zadbać o właściwe szczepienia. Trzeba odpowiednio wcześniej zapoznać się z wymaganiami w tej kwestii, gdyż podawanie szczepionek często wymaga zachowania odpowiednich odstępów czasowych.

wyjazd za granicę - ubezpieczenie

Wypowiedzenie umów obowiązujących nas w Polsce

Zanim opuścimy Polskę, będziemy musieli złożyć wypowiedzenia obowiązujących nas w kraju umów, np. za prąd, gaz czy Internet. Warto zająć się tym odpowiednio wcześniej, gdyż okres wypowiedzenia może obejmować w niektórych przypadkach od miesiąca do kilku miesięcy.

Pozbycie się takich zobowiązań uchroni nas przed podwójnym płaceniem rachunków. Tak samo należy postąpić w przypadku wypowiedzenia umowy najmu naszego mieszkania.

wyjazd za granicę - wypowiedzenie umów

Uregulowanie kwestii dotyczących polskich świadczeń

Zanim wyjedziemy z Polski należy załatwić także formalności dotyczące przysługujących nam w kraju świadczeń. Jeżeli wyjeżdżamy z całą rodziną na stałe, to po przyjeździe należy jak najszybciej uzyskać meldunek, by móc korzystać z pomocy oferowanej w nowym kraju.

W przypadku, kiedy jeden z rodziców pozostaje w Polsce z dziećmi, to świadczenia takie jak 500+ będą nadal przysługiwać, jednak może okazać się, że będziemy mogli starać się o dodatek dyferencyjny, który pokrywa różnicę w wysokości świadczeń polskich i zagranicznych.

Kwestia podatkowa

Kiedy decydujemy się na wyjazd za granicę w celach zarobkowych musimy ustalić, w jakim kraju będziemy objęci obowiązkiem podatkowym. Opiera się to na podstawie zasady rezydencji, czyli ustalenia, w którym kraju znajduje się ośrodek interesów życiowych. Rezydent jest zobowiązany do rozliczania się z pełnych dochodów właśnie w tym kraju, w którym znajduje się centrum jego osobistych i gospodarczych interesów.

O zmianie rezydencji nie decyduje jedynie wykreślenie z ewidencji podatkowej oraz zmiana meldunku, a faktyczny stan rzeczy. Istnieją jednak umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dlatego zanim wyjedziemy, warto dowiedzieć się, czy i na jakich zasadach Polska z naszym krajem docelowym ma podpisaną taką umowę.

Dowiedz się więcej: TOP 11: Najbardziej opłacalne zawody w Europie >>

wyjazd za granicę - podatki

Wyjazd za granicę do pracy to poważna decyzja, która niesie za sobą mnóstwo spraw do załatwienia jeszcze przed wyjazdem z kraju. Dobre przygotowanie do przeprowadzki pozwoli nam na uniknięcie ewentualnych problemów związanych z niedopełnieniem formalności czy brakiem wystarczających informacji. Dobry plan realizowany krok po kroku sprawi, że zmiana miejsca zamieszkania i pracy przebiegnie bez zbędnych nerwów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ