Michał Nielub
Michał Nielub
07 Maj, 2019 - 00:00
Włochy: TOP 7 - wydarzenia w Wenecji, których nie możesz przegapić

Włochy: TOP 7 – wydarzenia w Wenecji, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Choć trudno przytoczyć wydarzenia w Wenecji, które byłyby bardziej popularne niż słynny karnawał, w mieście przez cały rok dzieje się naprawdę wiele.

Doskonałym pomysłem na urlop we Włoszech poza sezonem jest wizyta w Wenecji. Zimą jest ona nadzwyczaj urokliwa, nie tylko przez znośne temperatury rzędu 8 – 12 stopni Celsjusza, ale także dzięki możliwości zwiedzania miasta bez konieczności  przeciskania się przez tłumy turystów, którzy latem wręcz oblegają największe atrakcje. Zdecydowanie najważniejszym atutem podróży w okolicach ferii zimowych jest karnawał – przykład wydarzenia w Wenecji, ale i w całej Europie, o którym słyszał niemal każdy. To jednak niejedyna impreza, którą może pochwalić się miasto zakochanych…

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Wenecji

7. Wrześniowe regaty historyczne

Niegdysiejsza morska republika Włoch zapisała się w Europie jako handlowa i kulturowa potęga. W celu upamiętnienia jej wspaniałości w Wenecji odbywają się czteroetapowe regaty, dla których meta znajduje się w pobliżu pałacu Ca’ Foscari.

Punktem kulminacyjnym przedsięwzięcia jest niezwykłe widowisko przewozu Doży wraz z małżonką przez Wielki Kanał. Barwnie przystrojone XVI-wieczne gondole stają się wówczas symbolem miasta i jego wspaniałości na przestrzeni wieków.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wenecja – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

 

6. Sagra di Sant’Antonio w Wenecji – Święto św. Antoniego

W dniach 16 i 17 stycznia każdego roku na ulicach Wenecji odbywa się święto, dla którego warto postawić na wakacje we Włoszech w okresie zimowym.

Atrakcję stanowią nie tylko rozstawione wszędzie kramy z weneckimi przysmakami i regionalnym alkoholem, ale przede wszystkim zabawa przy ogromnym ognisku i wypuszczenie balonów, które ma być symbolem błogosławieństwa świętego wobec mieszkańców miasta oraz ich zwierząt.

Niektórzy wenecjanie zgodnie z obyczajem przyprowadzają je ze sobą na mszę, co także jest swoistym fenomenem w kwestii stosunku kościoła chrześcijańskiego do naszych „mniejszych braci”.

Wydarzenia w Wenecji - wiele z nich odbywa się zimą

źródło zdjęcia: Getty Images / LeoPatrizi

5. La Sensa – Festiwal Wniebowstąpienia

To niezwykłe wydarzenie w Wenecji może pochwalić się już przeszło tysiącletnią tradycją, zapoczątkowaną podbojem groźnych słowiańskich piratów przez wenecką flotę. Od tej pory maj jest miesiącem hołdu tutejszemu folklorowi i obyczajowości.

Gwoździem programu są uroczyste zaślubiny pomiędzy Wenecją a morzem, którym towarzyszy widowiskowe odtworzenie legendarnej sceny symbolicznego wrzucenia w morską otchłań pierścienia przez Dożę.

Podczas festiwalu odbywa się parada wodna, liczne koncerty chóralne oraz atrakcje dla najmłodszych – istotna część harmonogramu, zwłaszcza z perspektywy rodzin celebrujących święto Wenecji z dziećmi.

 

4. Weneckie Biennale Architektury

Najbardziej prestiżowe święto architektury na świecie odbywa się w Wenecji co dwa lata, od 1978 roku. W ramach ekspozycji stałej w parku Giardini umieszcza się 30 pawilonów narodowych.

Reprezentanci każdego z państw prezentują swe tradycje budowlane i artystyczne, na ich tle ukazując istotne przemiany i wydarzenia dziejowe, które wpłynęły na sztukę architektoniczną w konkretnym kręgu kulturowym.

Warto wybrać się tam i odszukać polski pawilon, by poczuć falę dumy spowodowaną talentem rodzimych architektów. Biennale towarzyszą poboczne imprezy, spektakle, performance’y i inne wydarzenia w Wenecji organizowane jak zawsze z rozmachem.

3. Obchody świętego Marka – Rosebud Festival

Święty Marek to patron Wenecji, którego relikwie spoczywają do dziś w bazylice. Swoje święto obchodzi on 25 kwietnia – w rocznicę wyzwolenia Włoch spod panowania faszystów. Tym samym Festiwal Świętego Marka odbywa się podczas święta narodowego, które nadaje mu jeszcze więcej powagi.

Uroczym weneckim zwyczajem święta patrona miasta jest obdarowywanie ukochanych kobiet pojedynczymi kwiatami róży przez swoich mężczyzn.

Tradycja ta ma swe korzenie we wczesnośredniowiecznej legendzie opiewającej losy kochanków, na których drodze stanął mezalians. Niegodny swej wybranki mieszczanin postanowił zdobyć szacunek przyszłego teścia poprzez udział w bitwie. Niestety poległ na niej, ostatkiem sił wyrywając różę dla bliskiej jego sercu kobiety.

Od czasów tego wydarzenia w Wenecji kwiat czerwonej róży symbolizuje nie tylko miłość, ale także cierpienie.

 

2. Festiwal Filmowy w Wenecji

Najstarsze i najdłużej funkcjonujące święto światowej kinematografii odbywa się właśnie w Wenecji. To właśnie tutaj przyznaje się nagrody pod postacią Złotych Lwów dla najlepszych filmów oraz Puchary Volpiego najbardziej docenionym aktorom. Incydentalnie przewijającą się podczas imprezy nagrodą są także Srebrne Lwy – dla wyróżniających się reżyserów.

Można więc pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie Wenecja jest europejską mekką kina i miejscem, w którym odkrywa się najwybitniejszych w sztuce filmowej.

Wrzesień pod znakiem gwiazd

Festiwal rozpoczynający się we wrześniu trwa 10 dni, podczas których można nie tylko uczestniczyć w projekcjach najwspanialszych dzieł filmowych, ale także spotkać celebrytów znanych ze świata Hollywood. Gwiazdy biorą udział w kulturalnym, ale i codziennym rytmie weneckiego życia, niekiedy pozwalając się spotkać na wieczornym drinku lub podczas spaceru po plaży.

Festiwal filmowy to wydarzenie w Wenecji, które może poszczycić się wyjątkowo wysokim statusem kulturalnym, stawiającym je w rzędzie tak znamienitych imprez jak choćby Festiwal Filmowy w Cannes.

 

1. Liczne wydarzenia w Wenecji podczas karnawału

Luty, drugi miesiąc w roku, to czas przedniej zabawy, która corocznie toczy się na ulicach miasta już od 900 lat. Odwiedzając Włochy zimą, z pewnością warto o tej porze pojechać do Wenecji.

Tradycja weneckich balów kostiumowych wiąże się ze szczególnym elementem stroju biesiadników – typową wenecką wielobarwną maską, która stała się symbolem tego wyjątkowego wydarzenia. W Wenecji podczas karnawału wśród mężczyzn panuje swoisty dress code: ciemna lejąca się peleryna, kontrastowa biała maska i trikorn, czyli kapelusz o trzech rogach, to znaki szczególne podczas świętowania.

Kostiumy kobiece bywają nieco ciekawsze i bardziej różnorodne, jednak najważniejsza podczas zabawy jest atmosfera swobody i wolności. Choć włoski luz znany jest na całym świecie, najbardziej można go odczuć właśnie wówczas, kiedy jest karnawał.

Wydarzenia w Wenecji - tradycyjny strój podczas karnawału

źródło zdjęcia: Getty Images / ermingut

Akrobatyczny lot Anioła

W skład karnawału wchodzą liczne wydarzenia w Wenecji stanowiące kulminacyjne punkty programu imprezy. Inaugurujący karnawał „Lot Anioła” polega na spuszczeniu na linach młodej pięknej kobiety z samego szczytu Dzwonnicy Świętego Marka – najwyższej kampanili w mieście.

Ten widowiskowy obyczaj nawiązywać ma do prezentacji niegdysiejszych cyrkowców i akrobatów, którzy poprzez swe imponujące sztuczki i pokazy nie tylko prezentowali unikalne talenty, ale ogłaszali radosną nowinę, na którą czekało całe miasto: nadchodzi wiosna! Tego dnia atrakcję stanowią także korowody hucznie świętujących przebierańców.

 

Zabawa w gondoli

Parada sunąca wzdłuż Kanału Grande to możliwość posmakowania lokalnych trunków (zwłaszcza wybornego regionalnego wina) i przekąsek wśród muzyki na żywo oraz gwaru i śmiechu uczestników zabawy. Gdy zapada zmrok, gondolierzy oświetlają powierzchnię wody płonącymi pochodniami, które odbijając się na powierzchni, tworzą imponujące wrażenie zatopionych gwiazd.

Dowiedz się więcej: Włochy: Nocne życie w Wenecji od A do Z

Wenecja oferuje całoroczne bogactwo imprez i świąt, których wymiar rozrywkowy znakomicie komponuje się  z wartością kulturową, dzięki ukazaniu weneckich zwyczajów, tradycji i ogólnie pojętego regionalizmu. Nie da się zaprzeczyć, że najbardziej intensywnych przeżyć turystom dostarcza karnawał, jednak nawet w okresie jego trwania w mieście dzieje się wiele innych różnorodnych wydarzeń dedykowanych turystom, ale i lokalnej społeczności, która sprawia, że duch Wenecji wydaje się gościć nas z radością.

ZOBACZ RÓWNIEŻ