Michał Nielub
Michał Nielub
02 Maj, 2019 - 00:00

Włochy: TOP 7 wydarzenia w Mediolanie, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Wydarzenia w Mediolanie to szereg festiwali, targów oraz imprez, które przyciągają turystów z całej Europy. Poznaj siedem najciekawszych z nich!

Istnieje wiele powodów, dla których warto odwiedzić Mediolan. Atrakcje i zabytki to tylko niektóre z nich. Tak wielowymiarowe miasto powoduje również, że wydarzenia w Mediolanie są nie tylko zróżnicowane pod względem tematycznym, ale przede wszystkim organizowane są na bardzo wysokim poziomie. Poznaj 7 najciekawszych imprez, w których warto wziąć udział, spędzając urlop we Włoszech.

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Mediolanie

7. Festiwal Zwiastunów Filmowych

Do ciekawych wydarzeń w Mediolanie zaliczyć należy Festiwal Zwiastunów Filmowych – Trailers FilmFest. Impreza organizowana jest co roku w kwietniu, a w 2022 roku obchodzony będzie jej okrągły 20. jubileusz.

Festiwal skierowany jest do wszystkich miłośników kina, którzy chcą przekonać się, w jaki sposób kształtują się tendencje kinematografii. Istnieje możliwość zapoznania się nie tylko z trailerami znanych produkcji, takich jak chociażby LaLa Land w 2017 roku. Prezentowane są również zwiastuny mniej znanych filmów, które promowane są w ciekawy sposób.

Nie tylko pokazy zwiastunów

Ciekawostką jest fakt, że to wydarzenie w Mediolanie to nie tylko pokazy najlepszych zwiastunów filmowych, które biorą udział w konkursie głównym. Festiwalowi towarzyszy szereg innych konkursów, które zostały przewidziane dla przybyłych gości.

Ponadto program wydarzenia corocznie wzbogacany jest m.in. o spotkania z ciekawymi osobami, a także warsztaty – takich jak zajęcia z realizacji trailerów filmowych prowadzonych przez Edoarda Massieriego, które miały miejsce w jednej z poprzednich edycji festiwalu.

 

6. Festiwal Naviglio

Wycieczka do Mediolanu w trakcie pierwszych 10 dni czerwca może być wyjątkowo trafiona. Właśnie w tym czasie odbywa się Festiwal Naviglio, organizowany w poprzecinanej kanałami dzielnicy o takiej samej nazwie.

W trakcie wydarzenia na terenie tej części miasta rozstawiane są setki straganów, na których można nabyć lokalne produkty wyrabiane tylko o tej porze roku.

Handel to nie wszystko

Niemniej ten rodzaj handlu to niejedyne atrakcje w trakcie tego festiwalu. Jego charakter kształtowany jest również przez teatry uliczne, które często w spontaniczny sposób prezentują swój repertuar. Odbywają się również performansy i, co godne podkreślenia, ich uczestnikami możemy stać się w nieplanowany wcześniej sposób.

Wszystkim wystawom i przedstawieniom towarzyszy wszechobecna muzyka grana na żywo.

Wydarzenia w Mediolanie - Festiwal Naviglio odbywa się w dzielnicy o tej samej nazwie

źródło zdjęcia: Getty Images / Xantana

5. Milan Jazz Festiwal

Jedną z ciekawostek o Mediolanie jest fakt, że miasto to ma bardzo bogatą historię związaną z jazzem. Nic dziwnego, że to w tym mieście odbywa się jedno z największych wydarzeń dedykowanych temu gatunkowi muzycznemu.

Milan Jazz Festiwal organizowany jest zazwyczaj na początku listopada i trwa przez cały miesiąc. W tym czasie występują liczni znani wykonawcy jazzowi, zarówno w skali Włoszech, jak i całej Europy. Wraz z nimi licznie przybywają miłośnicy tej muzyki, by posłuchać na żywo swoich ulubionych artystów.

Warto podkreślić, że festiwalowi towarzyszą liczne imprezy, odbywające się zarówno w największych salach koncertowych, jak i w niewielkich kameralnych klubach.

Dowiedz się więcej: Włochy: nocne życie w Mediolanie od A do Z

4. Milan Design Week

Corocznie organizowane wydarzenia w Mediolanie to nie tylko pokazy mody. Takie jak prestiżowe Milan Design Week, które odbywa się zawsze w kwietniu. Jest to jeden z najważniejszych okresów w roku dla całej branży projektantów wnętrz oraz architektów.

W trakcie tych kilku kwietniowych dni mają miejsce najważniejsze premiery wystaw. Określone marki w tym czasie ogłaszają również chęć nawiązanie oficjalnej współpracy ze znanymi projektantami. Jak określają to przedstawiciele branży – Milan Design Week jest swoistym miksem idei, biznesu, a także sztuki użytkowej.

Najnowsze trendy meblarskie

Milan Design Week to wydarzenie w Mediolanie o ogromnym znaczeniu nie tylko dla branży projektantów wnętrz. To także kluczowy punkt w kalendarzu dla przedsiębiorstw aspirujących do miana pionierów w dziedzinie meblarskiej.

Prezentowane są w tych dniach najnowsze kolekcje mebli kuchennych oraz łazienkowych, na których wystawiają się największe światowe marki.

Jedną z imprez towarzyszących jest również SaloneSatellite, w trakcie której swoje dokonania prezentują wschodzące marki oraz projektanci znajdujący się pod opieką kuratorów.

 

3. Dni św. Ambrożego

Św. Ambroży jest oficjalnym patronatem miasta. Nie powinien więc dziwić fakt, że ważnym wydarzeniem w Mediolanie są Dni św. Ambrożego.

Chociaż samo święto patrona odbywa się 7 grudnia, to huczne obchody zaczynają się już na początku miesiąca i trwają przez cały tydzień. Co ciekawe, teoretycznie mają charakter religijny, jednak nie brakuje również atrakcji dla nieco bardziej świecko usposobionych osób.

Coś dla ucha i coś dla brzucha

Najważniejsze obchody mają naturę religijną i odbywają się w Bazylice św. Ambrożego (wł. Basilica di Sant’Ambrogio), jednym z zabytków Mediolanu. Warto jednak wiedzieć, że w tym czasie na okalającym świątynię placu (wł. Piazza Sant’Ambrogio) rozstawione są liczne stragany, na których kwitnie handel.

Warto poszukać punktów, które specjalizują się w przyrządzaniu słodyczy oraz potraw według tradycyjnych receptur. Wiele z nich dostępnych jest tylko w trakcie Dni św. Ambrożego.

Wydarzenia w Mediolanie - Bazylika św. Ambrożego

źródło zdjęcia: Getty Images / bdsklo

2. Festiwal Kawy w Mediolanie

Koniec listopada i początek grudnia to wydarzenie w Mediolanie, które dedykowane jest miłośnikom kawy. Na Festiwalu Kawy pojawiają się najlepsi bariści z całej Europy, którzy prezentują rozmaite gatunki, a także sposoby przyrządzania „małej czarnej”.

W trakcie tych kilku dni najlepsi przedstawiciele branży mieszają się z koneserami kawy, by wspólnie cieszyć się atmosferą kawowych kreacji oraz wytyczać nowe trendy. Dostępne są również targi gastronomiczne, na których można zaspokoić swój głód.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

1. Targi w Mediolanie – Fieramilano

Targi w Mediolanie należą do największych i najbardziej prestiżowych w całej Europie. Corocznie organizowane są na nich Dni Mody Męskiej, poprzedzające wydarzenie Milan Men’s Fashion Week. W rzeczywistości są to pokazy mody męskiej wytyczające trendy dla całej branży odzieżowej na sezon jesienno-zimowy. Główna impreza trwa przez 4 dni, w ciągu których odbywa się w sumie 27 pokazów oraz 25 prezentacji kolekcji mody męskiej. Swoje projekty pokazują takie marki jak Versace, Prada, Gucci czy Armani.

Wydarzenia towarzyszące targom

Pokazy mody męskiej to niejedyna atrakcja w trakcie Milan Men’s Fashion Week. Odbywają się wówczas towarzyszące wydarzenia w Mediolanie, jak chociażby After Show d’Elite. Właściciele lokalnych klubów muzycznych również nie próżnują – w dniach targów mody męskiej organizowane są liczne dedykowane imprezy, zabawy, pokazy, wernisaże czy tzw. cocktail parties.

Zaproszenia dla wybranych

Warto jednak wspomnieć, że te wydarzenia dostępne są w zasadzie tylko dla wybranych osób, które otrzymały specjalne zaproszenie. Niemniej w tym czasie przyjeżdża wiele znanych osobistości, szczególnie aktorów, modelek, fotografów, a także gwiazd ze świata mody.

Jest to wyjątkowa okazja, by bawić się w jednym z klubów np. ze swoją ulubioną aktorką – szczególnie że takie postacie nie unikają wizyt w mediolańskich klubach nocnych.

 

Wydarzenia w Mediolanie są wielowymiarowe – jak i samo miasto. Coś dla siebie znajdą tu zarówno miłośnicy kawy, mody odzieżowej i meblarskiej, a także osoby zafascynowane letnimi ulicznymi festiwalami. Miejska oferta festiwalowa obfituje w najróżniejsze imprezy, dlatego warto śledzić na bieżąco to, co się dzieje w stolicy Lombardii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ