Michał Nielub
Michał Nielub
26 Lis, 2018 - 14:00
Chorwacja: TOP 7 - wydarzenia w Dubrowniku, których nie możesz przegapić

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Dubrowniku, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Atrakcje i wydarzenia w Dubrowniku przyciągają tysiące turystów, którzy zauroczeni pięknem średniowiecznego miasta często decydują się do niego powrócić.

Słynne Stare Miasto to pozostałość po historycznej potędze chorwackiego miasta, jakim jest Dubrownik. Zabytki i architektura z pewnością pretendują miejscowość do rangi dalmackiej perły, ale istotnym powodem, dla którego to właśnie ten kierunek obierany jest na wakacje w Chorwacji, są również liczne wydarzenia w Dubrowniku. Szeroka oferta kulturalna miasta trafia do każdego, pozwalając uczestniczyć w niezapomnianych koncertach, projekcjach i festiwalach. Gdzie i kiedy odbywają się imprezy gwarantujące najlepsze doświadczenia? Dokąd się udać, by jak najpełniej poczuć Dubrownik? Atrakcje tego miasta, które koniecznie trzeba poznać, znajdują się poniżej.

TOP 7 – wydarzenia w Dubrowniku

Niezliczone atrakcje, spektakle i koncerty mają miejsce głównie podczas okresu wakacyjnego, jednak z oferty kulturalnej można skorzystać także poza sezonem.

7. Festiwal filmowy w Dubrowniku: Libertas Film Festival

Czerwcowy Festiwal filmowy w Dubrowniku skupia się na ukazaniu wielowymiarowej idei wolności, która z założenia stanowi nadrzędną wartość każdego człowieka. Jej uniwersalny wymiar sprawia, że festiwal cieszy się ogromnym powodzeniem, trafiając do publiki z wielu kręgów kulturowych.

Libertas Film Festival to nie tylko projekcje dzieł kina niezależnego: długo- i krótkometrażowego oraz dokumentalnego. To również spotkania z fascynującymi ludźmi i ekspertami dziedziny filmu. Festiwal tworzy przestrzeń do dyskusji na temat wolności, która w XXI wieku wciąż pozostaje nieoczywista.

Ciekawostką jest, że podczas wydarzenia niejednokrotnie wyświetlano już filmy naszych rodzimych polskich twórców, takich jak „Królik po berlińsku” Bartosza Konopki czy „Jeden dzień w PRL-u” Macieja Drygasa.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Dubrownik – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

 

6. Kulturalne wydarzenia w Dubrowniku: Międzynarodowy Festiwal Operowy

Festiwal został stworzony w hołdzie pamięci znakomitego i uznawanego na całym świecie dalmackiego tenora – Tino Pattiera, który w pierwszej połowie XX wieku zasłynął nie tylko głębią głosu, ale także charyzmą.

Festiwal prezentuje muzykę operową największych kompozytorów, goszcząc muzyków światowej sławy. Wydarzenie obejmuje pierwszy tydzień lipca, stanowiąc wyrafinowane oderwanie od biernego wypoczynku na rajskich chorwackich plażach.

 

5. Sylwester i Nowy Rok w Dubrowniku

Malownicza starówka i przestrzeń głównych ulic w sylwestrową noc stają się miejscem spotkań Chorwatów i zderzenia z euforyczną zabawą z okazji zbliżającego się Nowego Roku. Rozbrzmiewająca wokół tradycyjna lub nowoczesna – w zależności od miejsca – muzyka oraz chorwackie, regionalne jedzenie pozwalają cieszyć się magią Dubrownika aż do białego rana. Można dać się tu ponieść imponującym tłumom i przez chwilę poczuć się częścią miasta, którego historia sięga wielu setek lat.

By uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu, warto udać się na Stradun, gdzie nocne życie w Dubrowniku toczy się przez cały rok.

Wymieniając zimowe wydarzenia w Dubrowniku, warto wspomnieć także o Festiwalu Zimowym, zwłaszcza gdy odwiedzamy Dubrownik z dziećmi. Bożonarodzeniowe spektakle i warsztaty z przygotowywania świątecznych lokalnych potraw skradną serca zarówno najmłodszych, jak i dorosłych turystów.

Dowiedz się więcej: Dubrownik: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Wydarzenia w Dubrowniku - Sylwester i Nowy Rok

źródło zdjęcia: Getty Images / xeipe

4. Letnie wydarzenia w Dubrowniku: Midsummer Scene

Koniec czerwca zwiastuje kolejne wydarzenie, które przyciąga wielu miłośników teatru i atmosfery miasta Dubrownik. Muzea i plenerowe zakątki stają się sceną organizowanego corocznie festiwalu Midsummer Scene. Oferuje on bogaty program obfitujący w rozmaite wystawy, spektakle i spotkania.

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej odbywają się także koncerty nawiązujące do tematyki festiwalu – w 2017 roku opiewał on np. twórczość Williama Shakespeare’a. Główną sceną wydarzenia jest jednak Fort Lovrijenac – miejsce z niezwykłym, magicznym klimatem.

 

3. Sportowe wydarzenia w Dubrowniku: bieg po Starym Mieście w Half Marathon

Nie należy zapominać, że istotną częścią kultury jest także sport. Pod koniec kwietnia ulice Dubrownika stanowią przestrzeń do odbywającego się tu półmaratonu. Średniowieczna ulica Stradun znajdująca się w samym sercu Starego Miasta to miejsce rozpoczęcia i zwieńczenia biegu. W ramach imprezy organizowany jest także bieg po Murze. Malownicza otoczka Starego Miasta sprawia, że przebiegnięcie 21 kilometrów staje się czystą przyjemnością.

Ciekawą propozycją dla najmłodszych turystów jest możliwość udziału w krótkim wyścigu wzdłuż ulicy Stradun na trasie: Fontanna Onofria – kolumna Orlanda. Wynosi ona jedyne 250 metrów, dostarczając jednak emocji i wspaniałej zabawy.

By wziąć udział w wyścigu w przyszłym roku, należy do 31. marca zarejestrować się na stronie internetowej www.du-motion.com oraz uiścić opłatę rejestracyjną.

Dowiedz się więcej: Jak zacząć biegać – to łatwiejsze niż myślisz

 

2. Muzyczne wydarzenia w Dubrowniku: Festiwal Julian Rachlin i Przyjaciele

Festiwal Muzyki Kameralnej w Dubrowniku zrodził się z fascynacji Dubrownikiem światowej sławy skrzypka – Juliana Rachlina. Zauroczony atmosferą miasta postanowił on zagrać koncert w samym jego sercu. Pomysł ten szybko przerodził się w plan organizacji całkiem poważnego festiwalu muzycznego, którego pierwszymi gośćmi byli najbliżsi przyjaciele Rachlina.

Miłość skrzypka do dalmackiego miasta odzwierciedlają jego słowa opisujące niezwykłe doświadczanie miasta:

Nigdy, nigdzie nie miałem koncertów jak te w Knezevim dvorze, Festiwal w Dubrowniku to niezwykłe połączenie sztuki i przyjaźni oraz rzadko spotykana synergia… (Julian Rachlin)

Koncerty w ramach festiwalu odgrywane są w atrium Knezevskiego Dvoru lub w Twierdzy Revelin – w zależności od pogody. Istotnym punktem imprezy jest darmowy koncert dla mieszkańców Dubrownika odbywający się w Kościele św. Ignacego oraz koncert w bieli, podczas którego wszyscy jego uczestnicy przywdziani się w białe stroje.

Miesiącem spotkań z muzyką kameralną zapoczątkowanych przez Rachlina jest wrzesień.

Dowiedz się więcej: Chorwacja jesienią – TOP 11 atrakcji

 

1. Letni Festiwal w Dubrowniku: Dubrovackie Letnje Igre

Dubrownicki Letni Festiwal zapoczątkowany w 1956 roku jest jednym z największych festiwali w całej Europie. W ramach imprezy odbywają się setki wydarzeń, których nie sposób opisać, zachęcamy zatem, by zobaczyć je na własne oczy.

Oferta festiwalu obejmuje klasyczne oraz całkiem współczesne spektakle teatralne i widowiska muzyczne, wystawiane w zabytkowych budynkach takich jak Pałac Rektorów, Kościół św. Błażeja czy twierdze Revelin i Lovrijenac, a także na scenach plenerowych i miejskich – specjalnie w tym celu konstruowanych. Festiwal przewiduje także szereg wydarzeń plastycznych, wystaw, instalacji i spotkań z twórczością znanych malarzy, rysowników bądź rzeźbiarzy.

Festiwal rozpoczyna się Wieczorem Otwarcia, na ulicy Stradun. Tego dnia niebo nad Dubrownikiem iskrzy się wielobarwnymi światłami sztucznych ogni. Piękna ceremonia integruje aktorów i wykonawców z publicznością, która podziwia pieczołowicie przygotowywane występy przez kolejne półtora miesiąca – aż na 33 otwartych scenach. Codzienne spektakle obejmują nie tylko grę teatralną, ale również widowiska taneczne i muzyczne, nawiązujące do lokalnej tradycji i obrzędowości.

Dubrownicki Letni Festiwal odbywa się w dniach od 10 lipca do 25 sierpnia. Większość wydarzeń jest biletowana, zatem warto zaopatrzyć się w wejściówki odpowiednio wcześniej.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: TOP 7 – ciekawe miejsca w Dubrowniku, o których nie przeczytasz w przewodnikach

 

Dubrownik to wspaniały cel letnich, a także całorocznych podróży. Wyróżnia się pod względem architektonicznym i historycznym, a także stanowi atrakcyjny kierunek dla turystów spragnionych wypoczynku na bajecznych ciepłych plażach. Wisienką na torcie, której żaden podróżnik nie powinien sobie odmówić, są jednak imprezy kulturalne, umożliwiające spotkanie z duszą Dalmacji. Poznanie tradycji, muzyki i zwyczajów – dosłowne dotknięcie chorwackiej kultury to zarazem spotkanie z otwartymi, gościnnymi tubylcami i zaznajomienie się ze specyfiką regionu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ