Michał Nielub
Michał Nielub
11 Mar, 2019 - 00:00
Grecja: TOP 7 - wydarzenia w Atenach, których nie możesz przegapić

Grecja: TOP 7 – wydarzenia w Atenach, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Kulturalne wydarzenia w Atenach mają miejsce przez cały rok, jednak w sezonie letnim stanowią szczególną okazję do poznania greckiej kultury.

Wakacje w Grecji to marzenie wielu turystów, którzy doceniają leniwy rytm śródziemnomorskiej codzienności i gwarantowaną słoneczną pogodę. Grecka stolica, Ateny, przyciąga turystów przede wszystkim swoimi zabytkami, które przypominają o wspaniałej historii starożytnej Grecji, będącą kolebką kultury europejskiej. To właśnie kultura jest kolejnym czynnikiem, dla którego w mieście nie brakuje tłumów zwiedzających osób. Ciekawe wydarzenia w Atenach odbywają się o każdej porze roku, by uświęcając porządek greckiego życia, jednocześnie wprowadzać turystów w świat greckich mitów i historii antyku.

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Atenach

Poszukując interesujących wydarzeń w Atenach i okolicach, warto mieć na względzie daty, które pozwalają zwiedzającym na darmowy wstęp do jakże licznych galerii i muzeów w mieście. Bywa, że tradycyjne instytucje zmieniają swój charakter i przeradzają się w scenę dla niezwykłych performance’ów, festynów bądź typowo greckich świąt.

7. Muzyka na żywo w hali koncertowej i ogrodzie Megaron Mousikis

Liczne muzyczne i teatralne przedsięwzięcia na otwartej scenie miejskiej przyciągają ogromne grono uczestników z kraju, ale i wielu zagranicznych gości. Centrum Konferencyjne Megaron jest przestrzenią sztuki i dydaktyki, a także areną dla najważniejszych wydarzeń w Atenach.

Kulturalne atrakcje w Atenach odbywają się w malowniczych okolicznościach przyrody, pośród zieleni i zapachów egzotycznych kwiatów.

Wyjątkowym przeżyciem są koncerty oglądane przez ludzi siedzących na trawie lub podziwiających gwiaździste niebo w akompaniamencie utworów największych światowych artystów, którzy corocznie uświetniają ofertę wydarzeń w Atenach.

Warto więc śledzić sezonową ofertę ogrodu Megaron, który w ramach edycji regularnych festiwali, jak również jednorazowych spotkań z muzykami i grupami aktorskimi, pełni funkcję, jakże znamiennego dla greckiego kręgu zwyczajowego, amfiteatru. Praktycznym udogodnieniem dla turystów jest fakt, iż do miejsca można dostać się metrem.

 

6. Wydarzenia w Atenach z okazji Dnia Niepodległości

Amatorzy imprez o charakterze militarnym z pewnością pozostaną pod wrażeniem greckiego Dnia Niepodległości świętowanego 25 marca. Tego dnia, w 1821 roku, po ponad czterech wiekach, Grecja wyzwoliła się z tureckiej niewoli, skandując rozpaczliwe hasło „Wolność albo śmierć”.

Dzień Niepodległości jest wyraźnie dostrzegalny na ulicach przystrojonych błękitno-białymi flagami. Ateny organizują zaś ogromne wydarzenie, którego głównym punktem jest uroczysta parada wojskowa, podczas której podziwiać można militarne zaplecze greckiej armii: czołgi, helikoptery i samoloty. Odbywa się ono w głównym punkcie miejskiego życia, na Placu Syntagma.

Tego dnia warto skorzystać z darmowego wstępu do Muzeum Akropolu, a także uczestniczyć w tradycyjnych uroczystościach w związku ze Zwiastowaniem Najświętszej Marii Panny. Przyjemnym akcentem jest wysoka temperatura, która wraz z początkiem greckiej wiosny rośnie już z dnia na dzień.

Dowiedz się więcej: Ateny: Muzea, które warto odwiedzić

Wydarzenia w Atenach - Dzień Niepodległości

źródło zdjęcia: Getty Images / ZekeVarg

5. Rodzinny piknik w Czysty Poniedziałek

Czysty Poniedziałek to grecki odpowiednik polskiej Środy Popielcowej, wypadającej 48 dni przed Wielkanocą, jako typowe święto ruchome.

Kulinarnym przysmakiem znamiennym dla tego dnia jest lekki chlebek z mąki bez zaczynu drożdżowego, który jada się specjalnie na tę okazję. Ponadto w Czysty Poniedziałek skosztować można innych potraw wielkopostnych (np. taramosalaty czy potraw ze świeżych owoców morza) oraz przysmaków, takich jak grecka chałwa oraz regionalnego wina.

Większość ateńskich rodzin skupia się wówczas na Placu Lycabettus, gdzie w gronie najbliższych świętują na tradycyjnych piknikach, bawiąc się i puszczając kolorowe latawce. Wydarzeniu w Atenach towarzyszą liczne występy, tańce i koncerty oraz atrakcje dla najmłodszych, z których żal nie skorzystać, jeśli o tej porze roku zwiedzamy Ateny z dziećmi.

 

4. Festiwal filmowy: Athens Open Air Film Festival

Częścią słynnego wydarzenia Athens & Epidaurus Festival stał się grecki festiwal filmowy, podczas którego prezentowane są dzieła światowej kinematografii.

Temu słynnemu wydarzeniu w Atenach przyświeca idea synkretycznego łączenia przestrzeni estetycznych, jaką jest świat filmu oraz świat historycznych zabytków. Projekcje odtwarzane są bowiem na świeżym powietrzu, wśród najpiękniejszych zabytków z czasów hellenistycznych Aten. Muzea i starożytne budowle zdecydowanie nadają wówczas filmowym maratonom wyjątkowego charakteru.

Ponadto projekcje odbywają się na dziedzińcach instytucji kulturalnych, w parkach, na głównych placach, a nawet na terenie stanowisk archeologicznych. Niekiedy towarzyszą im koncerty muzyki na żywo. Filmy o różnorodnej tematyce prezentowane są przez cały lipiec, a wstęp na wydarzenie jest wolny.

 

3. Festiwal Ypapanti

W samym środku zimy w Atenach odbywa się w Festiwal Ypapanti. Religijne święto ma miejsce w ostatnich dniach stycznia bądź na początku lutego. Celebracja ofiarowania Dzieciątka Jezus w świątyni wiąże się z duchowym wymiarem przeżyć, ale przede wszystkim z możliwością wniknięcia w grecką kulturę wraz z jej codziennymi aspektami.

Jednym z najważniejszych wśród nich jest chociażby jedzenie. Z tego powodu wokół prawosławnego wydarzenia w Atenach (ale i w całej Grecji) odbywają się również festyny, podczas których można oddać się degustacji tradycyjnych dań kuchni greckiej i alkoholi. Warto pojawić się na jednym z nich w hołdzie tradycji, która dla Greków jest szczególnie ważna.

 

2. Apokries – karnawał w Atenach

Grecki karnawał to nie lada przedsięwzięcie. Choć największy raut z tej  okazji odbywa się w miejscowości Patra, także stolica Grecji obfituje w różne możliwości świętowania radosnego okresu przed Wielkim Postem.

Najciekawsze wydarzenia w Atenach związane z karnawałem obchodzone są w historycznej dzielnicy Plaka, która znajduje się w okolicach samego Akropolu. W tym okresie Ateny stają się miastem wytwornych balów, wielobarwnych korowodów i ulicznych pochodów czy parad przebierańców. Karnawałowe tańce, występy i spektakle mają miejsce przez kilkanaście dni, z których dziesięć ostatnich jest najbardziej intensywnych pod względem oferty kulturalnej.

 

1. Athens & Epidaurus Festival

Ogrom wydarzeń w Atenach i miejscowości Epidaurus może wydawać się wręcz przytłaczający. Rozpoczyna się bowiem już na początku czerwca, trwając jeszcze przez pierwsze tygodnie sierpnia. Każdy tydzień obfituje w imprezy muzyczne i taneczne, ale także inicjatywy teatralne.

Choć festiwal skupia się wokół kultury greckiej, program coraz częściej uświetniają wykonawcy spoza śródziemnomorskiego kręgu kulturowego – również znane osobistości ze świata piosenki i filmu. Z pewnością jednym z najwspanialszych doświadczeń, jakie umożliwia turystom udział w Athens & Epidaurus Festival, jest możliwość obejrzenia występu w jednym ze starożytnych teatrów, takich jak Amfiteatr Odeon Herodes Atticus u samych stóp Akropolu.

Klasyczna grecka tragedia w ramach wydarzenia odbywa się natomiast w mieście Epidaurus, znajdującym się około dwóch godzin drogi od Aten. Imponujące widowisko nie ma sobie równych.

Dowiedz się więcej: Ateny: Zabytki, które musisz zobaczyć

Niektóre wydarzenia w Atenach odbywają się w słynnych budowlach antycznych, takich jak teatr Odeon

źródło zdjęcia: Getty Images / Em Campos

Wspaniałe imprezy urozmaicą greckie wakacje, zwłaszcza jeśli zależy nam na przeżyciach kulturalnych i doznawaniu wysokiej sztuki. Opisane wydarzenia w Atenach to jednak nie wszystko, na co turyści spragnieni wrażeń mogą liczyć podczas wypoczynku. Ciekawostką o Atenach jest także Sierpniowy Dzień Księżycowy odbywający się w okresie osiągnięcia przez księżyc pełni, czy też mnóstwo pobocznych imprez, które corocznie uaktualniają ofertę kulturalną Aten.

ZOBACZ RÓWNIEŻ