Michał Nielub
Michał Nielub
29 Lis, 2018 - 18:38

Chorwacja: TOP 7 – wydarzenia w Splicie, których nie możesz przegapić

Michał Nielub

Popularny wśród turystów Split to miasto, w którym dzieje się naprawdę wiele. Na jakie wydarzenia w Splicie koniecznie należy zwrócić uwagę?

Split to drugie największe miasto w Chorwacji. Naturalną koleją rzeczy obfituje ono zatem w wiele imprez kulturalnych, w których uczestniczą nie tylko Chorwaci, ale także turyści z całej Europy. Ponieważ interesujące wydarzenia w Splicie mają miejsce przez cały rok, nie koncentrując się wyłącznie wokół sezonu letniego, przybliżymy ofertę kulturalną miasta o każdej porze roku.

TOP 7 – najciekawsze wydarzenia w Splicie!

By poznać kulturę Chorwacji bliżej, warto uczestniczyć w imprezach kulturalnych, jakie oferuje Split. Muzea miejskie nie dostarczą tylu wrażeń co festiwale, koncerty i bezpośrednie obcowanie z mieszkańcami miasta. Wśród wielu cyklicznych i jednostkowych eventów coś dla siebie znajdą zarówno rodziny zwiedzające Split z dziećmi, jak i amatorzy nocnego życia.

7. Wiosenne wydarzenia w Splicie

Wiosna to czas odrodzenia. Wydarzenia w Splicie potwierdzają istotę tego powiedzenia, zarówno w sensie przenośnym, jak i dosłownym. Duchowy wymiar odnowy przejawia się w organizacji Dni Kultury Chrześcijańskiej, początek cyklu przyrody jest zaś doskonale widoczny podczas Festiwalu Kwiatów. Zbliżający się sezon otwiera nie tylko coraz przyjemniejsza aura, ale także pierwsza w roku parada łodzi.

Festiwal Kwiatów

Święto kwiatów celebrowane jest każdego roku w podziemiach Pałacu Dioklecjana. Podczas dwutygodniowego festiwalu prezentowane są rzadkie i nietuzinkowe gatunki kwitnących roślin oraz zapierające dech w piersiach kompozycje tworzone przez najwspanialszych florystów. Wydarzenie okraszone jest licznymi konkursami z nagrodami. Jeśli nasz urlop przypada na początek maja, należy uwzględnić festiwal w planach, by odkryć w Splicie atrakcje niedostępne już w pozostałe miesiące roku.

Croatia Boat Show

Wystawa łodzi w Splicie, która od 20 lat corocznie odbywa się w kwietniu, stanowi najważniejsze wydarzenie żeglarskie w całej Dalmacji. Podczas targów swoje usługi i produkty prezentują przedstawiciele sektora morskiego, producenci osprzętu do żeglowania, restauratorzy, a także całe stocznie i mariny.

Pięciodniowe wydarzenie bogate jest w liczne prezentacje i wystawy, dzięki czemu wymiarowi biznesowemu imprezy towarzyszy po prostu możliwość zaspokojenia swojej ciekawości przez amatorów żeglugi. Croatia Boat Show ma miejsce na zachodnim brzegu, tuż obok centrum miasta.

 

6. Dni Kultury Chrześcijańskiej

Pierwsze międzynarodowe interdyscyplinarne sympozjum chrześcijańskie w Splicie miało miejsce w 2005 roku. Jego zauważalny wkład w kulturalne i religijne życie Chorwatów zapoczątkował wydarzenie propagujące ideały i wartości chrześcijańskie, jednocześnie otwierając tę, wydawałoby się hermetyczną i konserwatywną, przestrzeń na całe społeczeństwo.

Program wydarzenia jest wyjątkowo bogaty i rozpoczyna się uroczystą procesją. Dniom Kultury Chrześcijańskiej towarzyszy duża liczba ekspozycji fotograficznych i malarskich, wystaw artystycznych, kameralnych bądź wystawnych koncertów oraz dokumentalnych i fabularnych projekcji filmowych. Uczestnicy mogą także wziąć udział w panelach dyskusyjnych i wystawach. Formuła tego niezwykłego wydarzenia w Splicie zostaje zwieńczona wręczeniem nagrody za niezwykły wkład w kulturę chrześcijańską.

Wydarzenia w Splicie - Dni Kultury Chrześcijańskiej

źródło zdjęcia: Getty Images / guruXOOX

5. Wakacyjne wydarzenia w Splicie

Największa liczba turystów odwiedza miasto właśnie latem ze względu na gwarantowane wysokie temperatury i możliwość plażowania w okolicach Splitu. Muzea i zabytki w Splicie przeżywają wówczas prawdziwe oblężenie – klimatyzowane sale muzealne i chłodne piwnice starych gmachów stanowią schronienie dla zmęczonych upałem podróżnych. By wakacje w Chorwacji nie stały się męczarnią, warto odpuścić pogoń za popularnymi atrakcjami i wziąć udział w jednym z wielu letnich festiwali.

Split Summer Festiwal

Czterotygodniowy festiwal przypadający na przełom lipca i sierpnia wyróżnia się nie tylko bogatą, ale także różnorodną ofertą. Festiwal organizowany jest między innymi przez Chorwacki Teatr Narodowy w Splicie.

Prestiżowe wydarzenie hołdujące sztuce obecne jest na scenie kultury europejskiej już od 1954 roku. Szereg projekcji filmowych, spektakli i performance’ów, uobecnionych także poprzez teatr uliczny, przyciąga do Splitu grono amatorów sztuki teatralnej i kinowej.

Nie należy zapominać o rozbudowanej oprawie muzycznej, którą szczyci się Split Summer Festiwal. Koncerty muzyki poważnej, jazzowej, alternatywnej trafiają w gusta najbardziej wybrednych melomanów i amatorów dobrej zabawy.

Sinjska Alka, czyli tradycyjny turniej rycerski

Historyczne odparcie oblężenia 60 tysięcy żołnierzy przez kilkuset obrońców regionu cetińskiego doczekało się turnieju hołdującego temu niezwykłemu wyczynowi. Wydarzenie w Splicie odbywa się od 1715 roku, a żeby wziąć w nim udział, należy udać się ok. 30 kilometrów za miasto, jednak atmosfera historycznej rozgrywki z całą pewnością na to zasługuje.

 

4. Ultra Europe – festiwal muzyki elektronicznej

Na ogromnym festiwalu muzyki elektronicznej występuje około 150 wykonawców, którzy przez trzy dni zamieniają teren eventu w swoisty muzyczny klub plenerowy. Koncertom towarzyszą fregaty jachtów, które uczestników imprezy zabierają na słynne „after party” na wyspie Brac. Wydarzenie zorganizowane jest z rozmachem, gwarantuje niezwykłe świetlne wizualizacje, występy czołowych gwiazd i atmosferę godną najwspanialszych europejskich festiwali.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Nocne życie w Splicie od A do Z

 

3. Jesienna apoteoza obrazu

Jesień to czas zadumy. Imprezy kulturalne o wyjątkowym, alternatywnym charakterze, które mają miejsce w mieście, pozwalają na moment przystanąć w pędzie i oddać się melancholijnym refleksjom.

Wystawa Splitgraphic

Ideą tej międzynarodowej wystawy jest promowanie twórców grafiki z Chorwacji, jak również z innych krajów europejskich. Cykl wykładów i warsztatów dotyczących technik i tendencji graficznych na różnych poziomach zaawansowania ma na celu umożliwić rozwój młodych grafików, a także urozmaicić życie kulturalne miasta.

Split Film Festiwal

Międzynarodowy Festiwal Nowych Filmów to wrześniowa propozycja miasta. Festiwal skupia się głównie wokół kina niezależnego, niszowego i eksperymentalnego. Wydarzenie pozwala wyrazić się artystom tworzącym filmy niskobudżetowe, którzy nieustannie poszukują nowych sposobów wyrazu, bądź wręcz przeciwnie, sięgają do technik starych i niekiedy zapomnianych.

Dowiedz się więcej: Chorwacja jesienią – TOP 11 atrakcji

 

2. Zimowa Noc Muzeów

Choć oferta kulturalna miasta zimą znacznie się zawęża, nawet wówczas Split umożliwia udział w kilku ciekawych przedsięwzięciach. Ciekawostką jest fakt, że temperatura w okresie zimowym oscyluje czasem nawet wokół kilkunastu stopni Celsjusza. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by zwiedzać miasto zimą.

26 stycznia warto skorzystać z możliwości, jaką daje cykliczne wydarzenie, dzięki któremu wrota muzeów i zamczysk nie zamykają się po zmroku aż do godziny pierwszej w nocy. Wstęp do gmachów jest bezpłatny, a specjalnie przygotowane ekspozycje często stawiają historyczne zagadnienia w zupełnie nowym świetle.

Szczególnie warte nocnej wizyty są: Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, Muzeum Miejskie i Muzeum Etnograficzne.

Dowiedz się więcej: Split: Muzea, które warto odwiedzić

 

1. Adwent w Splicie

Miejski Targ podczas Adwentu staje się iście magicznym miejscem. Można dokonać tam świątecznych zakupów oraz spróbować chorwackiej bożonarodzeniowej kuchni. Przechodnie uczestniczą w koncertach i wspólnym kolędowaniu, które nierzadko kończy się imprezą w klubie.

Wypełniony ludźmi plac iskrzy światłem zimowych lampionów i ozdobnych girland, a atmosfera świąt Bożego Narodzenia wisi w powietrzu. Adwent wieńczy Adventilacija – festiwal gastronomiczny i muzyczny, który w okresie oczekiwania na Boże Narodzenie dostarcza jeszcze większej ilości wrażeń.

Dowiedz się więcej: Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

 

Szereg kulturalnych wydarzeń w Splicie przekonuje, że najlepszy termin na podróż do tego chorwackiego miasta w zasadzie nie istnieje. W Splicie nieustannie dzieje się coś ciekawego, rozwijające się miasto do stałego repertuaru wydarzeń corocznie dodaje kolejne, a liczba turystów poza sezonem letnim, nie bez powodu, rośnie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ