ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
10 Mar, 2019 - 07:34
Wycofane z obiegu banknoty - co zrobić z funtami i innymi starymi walutami?

Wycofane z obiegu banknoty – co zrobić z funtami i innymi starymi walutami?

ARTYKUŁ PARTNERA

Wycofane z obiegu banknoty w obcej walucie ma w domach wciąż wiele osób. Dowiedz się, czy ze starymi walutami można jeszcze cokolwiek zrobić.

Największy problem ze starymi walutami dotyczy pieniędzy będących w obrocie w krajach europejskich przed stworzeniem strefy euro. Dawnymi markami niemieckimi, czy francuskimi frankami nie zapłacimy już w żadnym sklepie, podobnie jak bezużyteczne będą wycofane z obiegu banknoty funtów. Wbrew pozorom pieniądze te nie mają jedynie wartości kolekcjonerskiej.  Poniżej wyjaśniamy, co można z nimi zrobić.

Co zrobić z obcą walutą?

Wymienialność waluty konkretnego kraju zależy od bardzo wielu czynników, w tym między innymi od decyzji elit rządzących. Można zatem śmiało stwierdzić, że waluty takie jak dolar, euro czy funt brytyjski są w pełni wymienialne i nie powinny sprawiać żadnych problemów zwłaszcza, że z powodzeniem da się nimi handlować na rynku Forex.

Problem pojawia się wówczas, kiedy z egzotycznej podróży przywozimy ze sobą waluty, które w naszym kraju nie znaczą więcej niż kolorowy skrawek papieru. Podobnie sprawa wygląda ze starymi dolarami, markami niemieckimi czy funtami brytyjskimi, które wyszły już z obiegu. O ile Narodowy Bank Polski przyjmuje na wymianę wycofane z obiegu banknoty i monety krajowe, o tyle z walutą zagraniczną jest to już niemożliwe.

Dowiedz się więcej: Czym płacić za granicą? Przegląd rozwiązań

Wymiana wycofanych z obiegu starych walut

Stare marki niemieckie, franki francuskie czy wycofane z obiegu funty brytyjskie, których na czas nie wymieniliśmy na euro, są obecnie dość kłopotliwym rodzajem „inwestycji”. W polskich bankach komercyjnych ani w NBP nie można już dokonać takiej wymiany oficjalnie od 2013 roku. Co zatem zrobić w takim przypadku?

Wymiana w bankach narodowych

Na chwilę obecną wymiana europejskich walut wycofanych z obiegu możliwa jest jedynie w centralnych oddziałach banków państw należących do strefy euro, a przy tym dotyczy to jedynie waluty narodowej.

Właśnie dlatego markę niemiecką da się wymienić tylko w Banku Niemiec, funta brytyjskiego w Banku Wielkiej Brytanii, a z kolei franka francuskiego w centralnym Banku Francji.

Część banków centralnych państw wycofuje się jednak z możliwości wymiany starej waluty na euro. Uczyniły tak m.in. banki Francji, Portugalii czy Włoch. Inne z banków narodowych posiadają wyznaczone daty, po których upłynięciu wymiana nie będzie dłużej możliwa, co oznacza, że możemy stracić pieniądze.

Jeżeli posiadamy więc wycofane z obiegu banknoty innych krajów, warto dowiedzieć się, jakie aktualnie obowiązują w danym państwie procedury postępowania związane z ich wymianą.

Wycofane z obiegu banknoty - marki niemieckie

źródło zdjęcia: Getty Imagesjohan10

Skup starych banknotów w kantorach

Najbardziej jednak racjonalnym rozwiązaniem jest skup banknotów wycofanych z obiegu w wyspecjalizowanych kantorach. To właśnie tam należy się udać z plikiem wartościowej niegdyś waluty. Dla przykładu wycofane z obiegu funty brytyjskie wymienisz tutaj.

Zamienić można bardzo niegdyś popularne banknoty o nominale dwudziestu funtów z wizerunkiem królowej Elżbiety II na awersie oraz Sir Edwarda Elgara na rewersie. Podobnie wygląda wymiana funta brytyjskiego o nominale pięćdziesięciu funtów z Sir Johnem Houblonem, czyli pierwszym i zarazem najsłynniejszym prezesem Banku Anglii. Zastąpił go bowiem w 2014 roku banknot z wierną podobizną dwóch pionierów rewolucji przemysłowej – Jamesa Watta i Matthew Boultona. Inne, co popularniejsze nominały też można bez problemu wymienić, wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Gdzie wymienić funty wycofane z obiegu czy stare marki? Tak naprawdę w wyspecjalizowanych kantorach można wymienić niemal wszystko pod jednym warunkiem – należy się liczyć z pewną stratą na wartości. W tego typu kantorach możliwa jest wymiana walut także w sytuacji, gdy mamy banknoty dolarowe wycofane z obiegu oraz stare polskie pieniądze.

Stare banknoty i monety o wartości kolekcjonerskiej

Jeżeli jesteśmy w posiadaniu bardzo starych banknotów lub niezwykle rzadkich okazów, możemy liczyć także na to, że zyskały one już wartość kolekcjonerską i stały się numizmatami. W takim przypadku konieczna będzie wycena ich wartości przez ekspertów. Wstępnie możemy oszacować ich cenę, opierając się na informacjach dostępnych w Internecie.

Wycofane z obiegu banknoty o wartości kolekcjonerskiej możemy sprzedać na aukcjach samodzielnie lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych w takich transakcjach pośredników.

Jak nie stracić na walucie?

Przede wszystkim nie warto trzymać gotówki w obcej walucie w tzw. skarpecie albo domowym sejfie. Każdą, nawet niewielką sumę warto zdeponować w banku, a najlepiej założyć konto walutowe lub lokatę walutową, która dodatkowo może przynieść spore zyski z oprocentowania. Jest to bez wątpienia najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na to, aby ustrzec się problemów z obcymi walutami, zarówno z tymi mniej, jak i bardziej egzotycznymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ