Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
02 Paź, 2018 - 00:00

Wszy u dzieci – skąd się biorą i jak się ich skutecznie pozbyć?

Elzbieta Tchorowska

Wszy u dzieci to często spotykany problem. Czy wiesz, jak sobie z nim radzić i uniknąć wszawicy w przyszłości? Poznaj domowe metody leczenia!

Wesz ludzka to wyjątkowo wredny pasożyt, który lubuje się ciepłem, jakie dają nasze włosy. Złapać ją jest bardzo prosto, jednak skuteczne pozbycie się jej jest o wiele trudniejsze. Na szczęście obecne specyfiki zapewniają zupełne wyleczenie w ciągu kilku dni. Poza leczeniem ważna jest także profilaktyka. Wszy u dzieci są stosunkowo powszechne – warto wiedzieć, jak rozpoznać problem u pociechy oraz jak się go skutecznie pozbyć.

Wesz ludzka – krótka charakterystyka

Wesz ludzka to pasożyt należący do gromady owadów. Szczególnie niebezpieczne są samice, które mogą jednorazowo złożyć nawet do 100 jaj zwanych gnidami. Owad ma około 3 milimetrów długości i potrafi doskonale ukryć się we włosach człowieka – szczególnie ciemnych.

Wesz jest płaska, ma krótką głowę i dwukrotnie dłuższy tułów. Pasożyt może poruszać się po całym ciele, a także po ubraniach, dlatego pojedynczego osobnika łatwo przegapić. Niestety może on roznosić wiele groźnych chorób zakaźnych, takich jak:

  • dur powrotny,
  • dżuma,
  • gorączka okopowa,
  • tyfus plamisty.

Najbardziej powszechnym problemem są jednak rany głowy, które pojawiają się wkrótce po rozpoczęciu żerowania pasożyta.

Tak wyglądają wszy we włosach!

źródło zdjęcia: Getty Imageshirun

Po czym poznać, że dziecko złapało wszy?

Wszy u dzieci są bardzo powszechne. Przyniesienie pasożyta do domu ze szkoły czy przedszkola zdarza się nader często. Pierwszą oznaką, która może świadczyć o nieproszonych gościach, jest ciągłe swędzenie skóry głowy dziecka i drapanie się – szczególnie w okolicach uszu i przy linii włosów.

Pojawiają się zaczerwienione grudki, które są śladami po ugryzieniach. Pokrywa włosowa staje się zlepiona i pokryta miejscami ropną wydzieliną. Na skutek drapania i ugryzień na skórze pojawiają się krwawiące rany.

Mimo to, zobaczenie wszy na głowie może być trudne. O wiele łatwiej jest znaleźć ich jaja. Gnidy we włosach przypominają na pierwszy rzut oka łupież. W przeciwieństwie do niego jednak znajdują się zawsze u nasady włosa i są do niego przyklejone wydzieliną, która uniemożliwia ich strząśnięcie czy łatwe wyczesanie szczotką. Po ściśnięciu między paznokciami wydają bardzo charakterystyczny trzask.

Jeśli zauważyliśmy jakąkolwiek gnidę na głowie dziecka, nie czekajmy na kolejne objawy, a rozpocznijmy leczenie – nawet jeśli miałoby być tylko zachowawcze.

Wszy u dzieci - pierwsze objawy

źródło zdjęcia: Getty Images / kwanchaichaiudom

Jak dzieci zarażają się wszawicą?

Powszechnie uważa się, że wszy towarzyszą ludziom ubogim, żyjącym w nieodpowiednich warunkach higienicznych. To podstawowy błąd myślenia – wszy są wszędzie, tak jak wiele innych owadów. Wystarczy, że dostanie się na głowę jednego dziecka i złoży tam jaja. Żywiciela może opuścić nawet jeszcze przed wylęgnięciem, by dostać się do bardziej smakowitego „kąska” i ponownie złożyć gnidy.

Czasami do zarażenia wystarczy zwykły kontakt – nie musi być nawet osobisty. Wystarczy zarażona szczoteczka, szczotka do włosów, pościel, ubranie. Dokładając do tego niezbyt wyrobione jeszcze nawyki higieniczne u dzieci, mamy gotowy przepis na wszawicę. Niestety, nawet my przypadkiem możemy przynieść jednego osobnika do domu na bucie lub spodniach.

Dziecko ma wszy – i co dalej?

Poza rozpoczęciem procesu leczenia skóry głowy i pozbycia się pasożytów koniecznie należy także pozbyć się wszy z domu. Wszystkie ubrania, pościel, materiałowe zabawki, z którymi miało kontakt dziecko (a także my), powinny zostać dokładnie wyprane w wysokiej temperaturze. Jeśli przegapimy choć jedną sztukę, cały proces będziemy mogli wkrótce rozpocząć od nowa.

Należy również niezwłocznie powiadomić wychowawcę grupy w żłobku, przedszkolu czy szkole o wykrytym problemie. Wszy u dzieci to nie powód do wstydu, tylko do rozpoczęcia działania zapobiegającego przenoszeniu się choroby dalej. Nie informując wychowawców i rodziców kolegów i koleżanek naszej pociechy, narażamy się na to, że wszawica dopadnie nas ponownie w bardzo krótkim czasie. Wystarczy, że u jednego dziecka nie zastosuje się leczenia na czas.

Jak pozbyć się wszy u dzieci?

źródło zdjęcia: Getty Images / Mypurgatoryyears

Domowe sposoby na wszy

Nasze babcie i prababcie stosowały całkiem skuteczne domowe sposoby na wszy u dzieci. My także możemy walczyć z pasożytem w ten sposób.

Majonez i ocet na wszy

Do dwóch porcji majonezu dodajemy jedną porcję dowolnego octu i mieszamy do uzyskania jednolitej konsystencji. Do mieszanki dodajemy kilka kropel olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Preparat rozprowadzamy na skórze głowy i włosach. Owijamy włosy foliowym ręcznikiem. Pozostawiamy przez kilka godzin, po czym dokładnie spłukujemy. Całą procedurę powtarzamy przez siedem dni.

Olejki eteryczne i oliwa

Kilka kropel olejku eterycznego mieszamy z kilkoma łyżkami oliwy z oliwek. Najlepiej sprawdzą się zapachy:

  • jaśminowy,
  • lawendowy,
  • anyżowy,
  • drzewa herbacianego,
  • eukaliptusowy.

Mieszankę wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na niej przez pół godziny. Spłukujemy ciepłą wodą i rozczesujemy włosy grzebieniem.

Ocet jabłkowy i woda

Mieszamy dwie porcje wody z jedną porcją octu jabłkowego. Mieszankę nakładamy na skórę głowy i wcieramy we włosy. Czynność powtarzamy kilkukrotnie w ciągu całej doby.

Oliwa z oliwek

Oliwę podgrzewamy do temperatury 45 stopni Celsjusza. Wcieramy ją we włosy i skórę głowy. Zakładamy czepek kąpielowy i pozostawiamy go przez całą noc. Rano dokładnie spłukujemy i wyczesujemy włosy. Powtarzamy przez trzy dni.

Dowiedz się więcej: Szampon dla dzieci i niemowląt – jak wybrać najlepszy?

Idziemy do apteki – co powinniśmy kupić?

Jeśli nie chcemy samemu przygotowywać mieszanek do pozbycia się wszy, możemy równie dobrze udać się do apteki po gotowy preparat na wszy. Taki zakup nie jest drogi. Opakowanie szamponu kosztuje raptem kilka złotych.

Koniecznie jednak powinniśmy zaopatrzyć się w specjalny grzebień do wyczesywania gnid i wszy u dzieci, ale także i u dorosłych. Grzebień taki ma bardzo cienkie ząbki i niewielkie przerwy, dzięki czemu możemy z dużą dokładnością przeczesać włosy.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy każdego dnia – poradnik

Nowinką na rynku są także grzebienie elektryczne i elektroniczne, które wytwarzają nieodczuwalne przez człowieka napięcie, dzięki któremu owady i jaja są natychmiast usuwane z włosów. Taki grzebień na wszy kosztuje około 70 złotych.

Ciekawą propozycją, która wspiera profilaktykę leczenia wszawicy, są gumki do włosów z unikalną kompozycją zapachową odstraszającą pasożyty.

Grzebień na wszy - niezbędne akcesorium!

źródło zdjęcia: Getty Images / JohanLenell

Profilaktyka to podstawa sukcesu

Jak zostało już mówione wcześniej, wszy u dzieci należy natychmiast zgłosić wychowawcy grupy, do której uczęszcza pociecha oraz rodzicom dzieci, które miały z naszym maluchem kontakt w ciągu ostatnich kilkunastu dni. Prowadząc leczenie, nie możemy także zapominać o nas samych – nawet jeśli nie zauważyliśmy u siebie śladu pasożyta czy gnid. Wszy we włosach mogą się bardzo dobrze ukrywać, a kilkukrotne umycie głowy lekarstwem na pewno nam nie zaszkodzi.

Najlepszą metodą wczesnego zapobiegania chorobie jest stała obserwacja – podczas każdej kąpieli przeglądajmy skórę, czy nie pojawiły się gnidy we włosach. Nauczmy dziecko, że nie powinno się pożyczać czapek, spinek do włosów czy grzebieni. Odkurzajmy często dom – dzięki temu możliwe, że pozbędziemy się nieproszonego gościa, zanim zdąży złożyć jaja. Regularnie wymieniajmy pościel w łóżkach.

Wszy u dzieci są kłopotliwe i mogą przysporzyć dzieciom wielu nieprzyjemności – głównie ze strony rówieśników. Nie zapominajmy o tym, by uczyć pociechy, że wszawica jest chorobą jak każda inna i może spotkać każdego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ