ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
27 Lut, 2018 - 02:00

Współwłaściciel samochodu – kto może nim zostać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, czym jest współwłasność auta, a także w jaki sposób współwłaściciel samochodu może być dopisany do dowodu rejestracyjnego.

Będąc świeżo upieczonym kierowcą, możesz obniżyć składkę OC, jeśli w dowodzie rejestracyjnym twojego auta jako współwłaściciel samochodu będzie wpisany bardziej doświadczony kierowca. Jak się okazuje, warunki, jakie należy spełnić by zostać współwłaścicielem auta, są niewygórowane, a formalności związane z ustanowieniem takiej współwłasności są niezwykle proste. Przed podjęciem decyzji o współwłasności samochodu powinieneś jednak poznać wszystkie jej konsekwencje prawne.

Kiedy stosuje się współwłasność auta?

Współwłasność auta oznacza, że samochód ma co najmniej dwóch właścicieli, którzy mają co do niego takie same prawa. Jest to więc naturalna konsekwencja sytuacji, gdy na zakup samochodu zrzuca się kilka osób, które potem dzielą także koszty jego eksploatacji.

Sposób na obniżenie składki OC

Współwłasność stała się od pewnego czasu skutecznym sposobem na obniżenie kosztów obowiązkowej polisy OC. Drogie OC to zmora świeżo upieczonych kierowców, którzy ze względu na wiek lub krótki staż za kierownicą nie mogą liczyć na żadne zniżki. Wystarczy jednak, że w dowodzie rejestracyjnym ich auta jako współwłaściciel samochodu będzie widniał np. ich tata mający uprawnienia do zniżek, by ostateczna cena OC była dzięki temu znacznie niższa.

Dowiedz się więcej: Najtańsze OC dla młodych kierowców

Sposób na wypracowanie zniżek

Dość często występuje sytuacja odwrotna, gdy to rodzice decydują się dopisać dziecko do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu. Jako współwłaściciel samochodu może ono budować swoją historię ubezpieczeniową i dzięki temu w przyszłości szybciej skorzystać ze zniżek na OC.

Przy zaciąganiu kredytu na samochód

Kolejnym przypadkiem, w którym występuje współwłasność, jest zakup auta na kredyt, którego zabezpieczeniem jest przewłaszczenie. Wówczas jednym ze współwłaścicieli samochodu jest bank, który widnieje w dowodzie rejestracyjnym do momentu spłaty kredytu.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt samochodowy – ranking 

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać współwłaścicielem auta?

Współwłaściciel samochodu to osoba, która jest wpisana do dowodu rejestracyjnego samochodu i która z tytułu współposiadania auta ma w związku z tym zarówno szereg praw, jak i obowiązków.

Tak naprawdę zgodnie z prawem współwłaścicielem lub właścicielem auta może zostać każdy, nawet kilkuletnie dziecko (wówczas czynności prawnych dokonuje za nie przedstawiciel ustawowy), a także osoba nieposiadająca prawa jazdy. Zdarza się to np. gdy dziecko otrzymuje auto w spadku lub w prezencie. W praktyce jednak współwłaścicielami samochodu zostają najczęściej osoby, które zamierzają z niego korzystać, a więc mają do tego odpowiednie uprawnienia.

Jak stać się współwłaścicielem samochodu?

Współwłasność auta jest ustanawiana najczęściej na dwa sposoby:

 • w momencie zakupu auta (umowa kupna sprzedaży zawiera wówczas nazwiska wszystkich kupujących auto, a więc jego przyszłych właścicieli),
 • poprzez akt darowizny samochodu (sposób stosowany zwykle w sytuacjach, gdy współwłaścicielem samochodu staje się członek rodziny).

W sytuacji, gdy auto kupowane jest przez więcej niż jedną osobę, zwykle każdy przyszły współwłaściciel samochodu jest ujęty już w umowie kupna sprzedaży auta. Jest to najprostsza forma ustanowienia współwłasności, ponieważ już sama umowa, która zawiera dane wszystkich współwłaścicieli, może być podstawą do zarejestrowania auta na wszystkie nazwiska.

Darowiznę stosuje się natomiast w sytuacji, gdy chce się dopisać nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego już posiadanego auta. W praktyce więc rozwiązanie to wykorzystują rodzice, którzy chcą, by ich dziecko stało się współwłaścicielem samochodu.

Jak ustanowić współwłasność auta poprzez darowiznę?

Wzór umowy darowizny można otrzymać w większości lokalnych Wydziałów Komunikacji lub pobrać z Internetu. Umowa darowizny samochodu powinna zawierać m.in.:

 • dane darczyńcy,
 • dane obdarowanego,
 • dane samochodu (przedmiotu darowizny),
 • miejscowość i datę zawarcia umowy,
 • stosunek pokrewieństwa między darczyńcą i obdarowanym.

Ostatni punkt określający stosunek pokrewieństwa między stronami umowy darowizny jest bardzo ważny z punktu widzenia prawa podatkowego, ponieważ jeśli darowizna jest dokonywana między najbliższymi członkami rodziny, nie trzeba płacić podatku PCC od czynności cywilno-prawnych (2% od wartości obciążenia).

Nawet jeśli istnieje podstawa do zwolnienia z takiego podatku, z podpisaną umową należy stawić się w Urzędzie Skarbowym, a następnie udać się do właściwego miejscowo Wydziału Komunikacji np. w Starostwie Powiatowym, gdzie nastąpi dopisanie do dowodu rejestracyjnego nowego współwłaściciela pojazdu.

Formalności związane z dopisaniem współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

Rejestracji nowego współwłaściciela należy dokonać do 30 dni od daty zawarcia umowy darowizny. Do rejestracji nowego współwłaściciela konieczna jest obecność wszystkich współwłaścicieli auta w urzędzie (lub ich pełnomocników) oraz przedstawienie następujących dokumentów:

 • umowa darowizny lub inny dowód przeniesienia własności,
 • wypełniony wniosek o dopisanie współwłaściciela,
 • dowód rejestracyjny samochodu,
 • karta pojazdu (jeżeli była wydana),
 • dowody osobiste współwłaścicieli do wglądu,
 • aktualne ubezpieczenie auta.

Warto pamiętać, że dopisanie (podobnie jak wykreślenie) współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego jest bezpłatne. W większości przypadków wpis do dowodu uzyskuje się od ręki.

Dowiedz się więcej: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Współwłasność auta a ubezpieczenie OC

Tak jak pisaliśmy na początku, współwłasność auta ustanawiana jest najczęściej w celu umożliwienia młodym kierowcom korzystania ze zniżek na polisę OC, które przysługują pozostałym współwłaścicielom samochodu.

Możliwość taka istnieje, ponieważ firmy ubezpieczeniowe przy ustalaniu stawki OC dla danego auta biorą pod uwagę informacje o wszystkich jego współwłaścicielach. Końcowa składka OC zawiera więc zarówno wszelkie zniżki przysługujące jednemu współwłaścicielowi, jak i zwyżki wynikające z młodego wieku lub niewielkiego stażu w prowadzeniu auta drugiego współwłaściciela.

Najczęściej wygląda to tak, że od zniżek jednego współwłaściciela odejmuje się zwyżki drugiego, co i tak daje niższą cenę polisy, niż gdyby była ona zawierana wyłącznie przez młodego kierowcę.

Wspólne ubezpieczenie OC auta ma także inne konsekwencje. W przypadku stłuczki i konieczności wypłaty odszkodowania z polisy, bez względu na to, który współwłaściciel auta spowodował szkodę, potrącenie zniżek dotknie wszystkich współwłaścicieli.

Warto pamiętać, że jako współwłaściciel samochodu młody kierowca ma od początku ustanowienia współwłasności liczony staż w historii ubezpieczeniowej. Z tego względu, gdy w końcu zdecyduje się na posiadanie auta na wyłączność, może liczyć na niższą składkę ubezpieczeniową.

Dowiedz się więcej: Gdzie znajdziemy najtańsze OC w tym roku?

Jakie ma prawa współwłaściciel samochodu?

Każdy współwłaściciel samochodu ma do niego takie same prawa jak pozostali współwłaściciele, co wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Najważniejszą z nich jest prawo do współdecydowania o samochodzie, czyli np. o jego sprzedaży.

W praktyce więc, jeśli jeden ze współwłaścicieli nie wyrazi zgody na sprzedaż auta, pozostali nie będą mogli dokonać tej czynności. Bez podpisów wszystkich współwłaścicieli umowa kupna sprzedaży samochodu nie będzie ważna. W świetle przepisów dojdzie jedynie do sprzedaży udziałów, a nie całego samochodu.

Niestety także rejestracja lub wyrejestrowanie samochodu wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli. Właśnie dlatego wymagana jest ich obecność podczas załatwiania formalności w Wydziale Komunikacji. Jeśli chce ich dokonać tylko jeden współwłaściciel samochodu, musi przedstawić odpowiednie pełnomocnictwa od wszystkich pozostałych współwłaścicieli.

Jak widać, ustanowienie współwłasności auta jest bardzo proste i nie wymaga spełniania wygórowanych wymagań. Ma ono jednak szereg różnych konsekwencji, które nie zawsze są dla wszystkich korzystne. Zazwyczaj w wyniku współwłasności najwięcej zyskuje młody kierowca, który dzięki temu może płacić niższe ubezpieczenie OC, a także budować swoją historię ubezpieczeniową uprawniającą go w przyszłości do zniżek. Z kolei każda osoba posiadająca już zniżki, jako współwłaściciel samochodu ryzykuje w większym stopniu ich utratę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ