Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
17 Paź, 2017 - 01:00
Czy wspólne konto bankowe w małżeństwie to dobry pomysł?

Czy wspólne konto bankowe w małżeństwie to dobry pomysł?

Malwina Tomżyńska

Wspólne konto bankowe, czyli wspólne finanse. Duża wygoda i ułatwienie zarządzania wydatkami czy duży problem? Dowiedz się, czy warto mieć wspólny rachunek.

Czy wspólne konto bankowe to dobre rozwiązanie dla par? Jakimi prawami rządzi się rachunek bankowy prowadzony z partnerem? Jakie są plusy i minusy posiadania wspólnych finansów? Dla kogo będzie to dobry pomysł? Rozwiejemy wątpliwości i spróbujemy pomóc w podjęciu decyzji dotyczącej wspólnego konta bankowego.

Istota wspólnego konta bankowego

Wspólne konto bankowe to nic innego jak rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy będący własnością dwojga, a czasami nawet większej ilości osób (niekoniecznie małżonków lub osób spokrewnionych), do którego wszyscy współposiadacze mają swobodny dostęp i równe prawa. Oznacza to, że mogą bez ograniczeń dysponować posiadaną kwotą środków pieniężnych.

Procedura założenia wspólnego rachunku bankowego jest niemalże identyczna jak w przypadku standardowego ROR-u (rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego). Różnica polega na tym, że posiadaczami zakładanego rachunku będą co najmniej dwie osoby. W celu otwarcia konta należy udać się do placówki wybranego banku lub złożyć wniosek przez internet/infolinię.

Ważne! Aby posiadać wspólne konto bankowe, nie trzeba koniecznie decydować się na otwarcie nowego rachunku. Wiele banków udostępnia możliwość dopisania nowej osoby do obecnego rachunku bankowego i przekształcenie go z konta indywidualnego we wspólny rachunek bankowy.

Konto bankowe – możliwe rozwiązania

Osoby prowadzące wspólne gospodarstwo domowe powinny rozpatrzeć trzy opcje dotyczące rachunku bankowego:

 • Opcja 1+1 – dwa osobne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, w przypadku których każdy z posiadaczy zarządzą swoimi finansami,
 • Opcja 2+1 – partnerzy (małżonkowie) posiadają dwa osobne rachunki i jedno wspólne konto bankowe, na które co miesiąc przelewają określoną kwotę, wykorzystując ją na opłacanie rachunków, codzienne wydatki, wspólne oszczędzanie,
 • Opcja 1 – partnerzy posiadają jedno wspólne konto bankowe, którym mogą w pełni swobodnie zarządzać.

Dowiedz się więcej: Konto bankowe – rodzaje kont i ich charakterystyka >>

Wspólne konto bankowe – najważniejsze zalety

 • Bardziej ekonomiczna opcja, która umożliwi zaoszczędzenie kilku złotych na opłacie za prowadzenie rachunku (zamiast za dwa rachunki, płacimy tylko za jeden).
 • Łatwiejsze spełnienie warunków zwolnienia z opłaty za prowadzenie rachunku (np. minimalna wartość wpływu na rachunek – przy dwóch dochodach łatwiej będzie spełnić ten wymóg). Dodatkowo, w niektórych przypadkach, potencjalni posiadacze wspólnego konta będą mogli zdecydować się na na tzw. rachunki premium, które mają wysokie minimalne limity wpływu środków na konto.
 • Przejrzystość finansowa i panowanie nad wspólnymi wydatkami, łatwiejsza organizacja comiesięcznych finansów i zarządzanie nimi.

 • Możliwość podreperowania budżetu domowego oraz zaoszczędzenia (z większej kwoty łatwiej jest rozplanować wydatki i odłożyć co miesiąc większą kwotę gotówki).
 • Kontrola nad wydatkami finansowymi partnera.
 • Możliwość uzyskania wyższej kwoty produktu kredytowego (kredytu gotówkowego, karty kredytowej czy limitu odnawialnego). Wpływ dwóch pensji jest równy wyższym wpływom na konto – dzięki temu właściciele rachunku mogą posiadać znacznie wyższą zdolność kredytową, niż w przypadku dwóch wpływów na dwa różne rachunki.
 • Wspólne gospodarowanie środkami – nie ma problemu np. w przypadku nagłej konieczności wypłaty środków z rachunku przez partnera.

Wspólne konto bankowe – wady

 • Różnica w wysokości dochodów i związane z tym nieporozumienia („ja zarabiam, a ty tylko wydajesz”).
 • Nieodpowiednie dysponowanie środkami na rachunku – może okazać się, że Twój partner nie potrafi racjonalnie gospodarować pieniędzmi i np. jeżeli tylko ma jakieś środki dostępne na koncie, od razu je wszystkie wydaje.
 • Brak gwarancji udanego i szczęśliwego związku – niestety może okazać się, że wspólne konto osobiste zostanie wyczyszczone przez naszego partnera bez naszej wiedzy i zgody.
 • Mniejsze zyski z tzw. programów moneyback – posiadając oddzielne rachunki bankowe mamy możliwość podwoić swoje zyski z programów moneyback oferowanych przez banki.

Z pośród powyższych, największa wada wspólnego konta bankowego związana jest z posiadaniem przez naszego partnera długów. Niekoniecznie tych z przed małżeństwa/narzeczeństwa, ale także tych związanych z przeinwestowaniem lub np. utratą pracy. W takiej sytuacji, posiadając wspólne konto osobiste, komornik zajmie rachunek bankowy bez względu na współposiadacza. Para traci wówczas dostęp do zgromadzonych środków na wspólnym rachunku bankowym, mimo że tylko jedno z nich ma kłopoty finansowe.

Dowiedz się więcej: Ile może zabrać komornik? Kwota wolna od zajęcia >>

Czy wspólne konto bankowe to dobry pomysł? Podejmując decyzję warto przemyśleć wszystkie dostępne opcje wspólnie ze swoim partnerem. Każde wyżej zaproponowane rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, a to która opcja okaże się najlepsza zależy od indywidualnych preferencji współmałżonków.

Wspólne konto bankowe może okazać się idealnym rozwiązaniem m.in. dla osób biorących wspólny kredyt hipoteczny, chcących lepiej zarządzać finansami domowymi, zarabiających podobne kwoty oraz darzących się pełnym zaufaniem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ