Michał Nielub
Michał Nielub
28 Cze, 2017 - 11:30
Współczynnik przenikania ciepła - czym jest i jak go policzyć

Współczynnik przenikania ciepła – czym jest i jak go policzyć

Michał Nielub

Współczynnik przenikania ciepła jest kluczowym wskaźnikiem w kontekście ekonomicznego ogrzewania domu. Im niższy, tym niższe rachunki. Czym jest i jak go policzyć?

Podstawowa wiedza o współczynniku przenikania ciepła jest kluczowa, jeżeli myślimy o remoncie lub budowie domu. Im niższymi wartościami charakteryzują się dane drzwi, okna lub materiały budowlane, tym niższe będzie zapotrzebowanie cieplne. Ma to ogromny wpływ na koszty życia i pozwala wyeliminować tzw. „mostki termiczne” – czyli miejsca, przez które „ucieka” ciepło z naszego domu.

Czym jest?

Współczynnik przenikania ciepła w terminologii specjalistycznej określany jest literą „U” lub „K”. Technicznie rzecz ujmując, informuje nas o przenikaniu ciepła przez przegrody termiczne. Przegrodą termiczną są dowolne elementy, które oddzielają wnętrze domu od warunków zewnętrznych. W przypadku budynków są to głównie: drzwi, okna, ściany oraz dach. Im niższa jest wartość współczynnika, tym mniej ciepła „ucieka” z domu. Dzięki temu mniejsze jest zużycie np. gazu lub innych źródeł energii, służących do ogrzewania.

Dowiedz się więcej: Domy energooszczędne – jak zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne budynku >>

Jak obniżyć współczynnik przenikania ciepła?

Chcąc zapewnić niskie zapotrzebowanie na ciepło, jednym z kluczowych elementów jest elewacja budynku. Aby zapewnić jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, stosuje się bloczki betonu komórkowego. Warto zadbać o to, aby dany materiał budowlany miał współczynnik U poniżej 0,3. Aby zagwarantować, że będziemy mieć ciepło w domu, należy taką ścianę dodatkowo ocieplić. Najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub styropian.

Jeżeli chodzi o zapewnienie ciepła w każdym budynku dobrze pamiętać o tym, że tak jak w przypadku ludzi najwięcej „ucieka” przez głowę (czyli dach) oraz stopy (czyli podłoga). Istnieją dwie najbardziej popularne techniki, które pozwolą na zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła.

Pierwsza polega na ociepleniu samego dachu styropianem, wełną mineralną lub pianką PUR, która teoretycznie przynosi najlepsze efekty. Wynika to z faktu, iż kładzie się ją specjalnymi urządzeniami, które działają jak pistolet. Po nałożeniu, pianka wysycha, przy czym puchnie. Dzięki temu powierzchnia wewnętrzna dachu jest precyzyjnie nią pokryta. W przypadku ocieplenia styropianem lub wełną mineralną istnieje ryzyko, że przy niedokładnej pracy powstaną szczeliny, a w konsekwencji również mostki termiczne.

Druga metoda uniknięcia utraty ciepła przez dach jest rozwiązaniem, które należy zastosować jeszcze na etapie budowy. Polega na wykonaniu styropianowego sufitu. Wykorzystanie tej techniki jest uzasadnione w przypadku, gdy strych jest nieużytkowy. Dzięki temu zmniejsza się powierzchnia budynku, którą należy ogrzać.

Ocieplenie podłogi polega na wykorzystaniu specjalnego styropianu, który jest układany pomiędzy podłożem, a ostatnią warstwy posadzki. Zaleca się zastosowanie specjalnego materiału, który jest wzmocniony i dedykowany do tego typu rozwiązań.

Niski współczynnik przenikania ciepła powinien cechować również drzwi wejściowe oraz okna. Niedostateczna izolacja termiczna spowoduje, że utrata ciepła w tych miejscach będzie znacząca. W przypadku drzwi, zaleca się, aby współczynnik U oscylował w granicach 1-1,5 W(m2*k). Najcieplejsze drzwi na rynku posiadają ten współczynnik na poziomie 0,8-0,7 W(m2*k). W przypadku okien zaś, współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić maksymalnie 1 W(m2*k), istnieją zaś produkty, w których wynosi on zaledwie 0,5 W(m2*k).

Jak policzyć współczynnik przenikania ciepła?

Ogólny wzór na współczynnik przenikania ciepła wygląda następująco:

U= λ / d [W/(m2∙K)]

przy czym:

λ – współczynnik przewodzenia ciepła ściany [W/mK] lambda
d – grubość ściany [m] metr

Zatem w celu obliczenia tego współczynnika, musimy znać współczynnik przewodzenia ciepła ściany. Parametry takie powinny być udostępnione przez producenta w specyfikacji produktu lub na jego stronie internetowej. W polskim budownictwie najczęściej stosuje się następujące materiały:

  • beton komórkowy bloczki odmiana 600 – lambda 0,13 W/mK
  • beton komórkowy bloczki odmiana 400 – lambda 0,11 W/mK
  • ceramika poryzowana – lambda 0,16 W/mK
  • keramzytobeton 1000 – lambda 0,38 W/mK
  • pustak keramzytonowy – lambda 0,22 – 0,40 W/mK
  • pustaki ceramiczne – lambda 0,3 – 0,50 W/mK
  • pustak ceramiczny MAX 220 – lambda 0,21 – 0,43 W/mK
  • bloczki silikatowe –lambda 0,6 – 0,80 W/mK

W przypadku betonu komórkowego odmiany 600 o grubości 24 cm współczynnik przenikania ciepła będzie wynikać z obliczenia:

U = 0,13 / 0,24 = 0,54

Podsumowując, współczynnik przenikania ciepła budynku ma duży wpływ na koszt utrzymania domu. O jego wartości możemy w pełni decydować w trakcie budowy domu. Wynika to z faktu, że mamy decydujący wpływ na materiały, jakie zastosujemy, technikę ocieplenia dachu oraz na to, czy zdecydujemy się ocieplić podłogę i jak grubym styropianem to zrobimy.

W przypadku remontu domu, mamy już ograniczoną możliwość wpływania na ten współczynnik. Będzie on zależeć od tego czy zdecydujemy się na wymianę drzwi, okien, ewentualnie ocieplenie elewacji budynku lub dachu. Chcąc obliczyć współczynnik przenikania ciepła, musimy posiadać dwie informacje: współczynnik przewodzenia ciepła oraz grubość materiału.

ZOBACZ RÓWNIEŻ