Wskaźnik BMI to jedna z najbardziej popularnych metod stosowanych do pomiaru masy ciała. Dla wielu osób waga ma bardzo duże znaczenie, co jest zresztą podejściem bardzo naturalnym. Jedni robią to z pobudek czysto estetycznych, inni z powodów zdrowotnych.
Czym jest wskaźnik BMI?
Wskaźnik BMI (z ang. Body Mass Index), zwany również wskaźnikiem Queteleta – jest współczynnikiem określanym poprzez podzielenie masy ciała danej dorosłej osoby (podanej w kilogramach) przez wysokość danej osoby (podanej w metrach) podniesionej do kwadratu.
BMI to inaczej mówiąc bardzo prosty w użyciu wskaźnik masy ciała, który ma na celu ukazać fizyczny stan osoby, ewentualną nadwagę lub niedowagę oraz zasygnalizować ryzyko wystąpienia chorób powiązanych z tymi stanami organizmu (np. miażdżycy, cukrzycy czy choroby niedokrwiennej serca).
Zbyt wysoka masa ciała może znacząco przyczynić się do zwiększenia zapadalności na choroby cywilizacyjne. Z kolei zbyt niska masa ciała również jest ryzykowna dla zdrowia – przyczynia się do występowania np. zaburzeń hormonalnych.
Dowiedz się więcej: Zdrowe odżywianie – poradnik >>

Wzór na BMI – jak obliczyć swój wskaźnik masy ciała?
Wskaźnik BMI jest tak bardzo popularny niewątpliwie z powodu swojej prostoty i możliwości szybkiego uzyskania wyniku. Do obliczeń potrzebna jest znajomość jedynie dwóch parametrów: masy ciała oraz wzrostu.
Wynik BMI można obliczyć z prostego równania:
BMI = masa (kg) / wzrost2 (m)
Przykładowo dla osoby ważącej 65 kg i mierzącej 175 cm wzrostu, wynik BMI będzie wynosił 21.22.
BMI = 65 kg / (1.75 m x 1.75 m) = 21.22
Interpretacja wyników BMI
Wyniki uzyskane poprzez wyliczenie swojego BMI można zinterpretować w bardzo łatwy sposób.
Zakresy wartości BMI i ich znaczenie:
- < 16.0 – wygłodzenie
- 16.0 – 16.99 – wychudzenie
- 17.0 – 18.49 – niedowaga
- 18.5 – 24.99 – wartość prawidłowa
- 25.0 – 29.99 – nadwaga
- 30.0 – 34.99 – I stopień otyłości
- 35.0 – 39.99 – II stopień otyłości
- ≥ 40.0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)
W sieci bez problemu można również znaleźć gotowe kalkulatory BMI, które wyliczą i zinterpretują nasze wyniki.
BMI – kiedy wprowadza w błąd?
BMI jest bardzo popularnym, lecz nie do końca doskonałym wskaźnikiem. Nie uwzględnia on w żaden sposób budowy ciała danej osoby, przez co wyniki mogą „przekłamywać” rzeczywistość oraz sugerować błędne wnioski.
Osoby aktywne, regularnie uprawiające sport mogą uzyskać wyniki wskazujące na nadwagę, kiedy w rzeczywistości posiadają po prostu więcej masy mięśniowej (przy minimum tkanki tłuszczowej), niż osoba niećwicząca o takim samym wzroście.
Oznaczania masy ciała poprzez wskaźnik BMI nie powinny stosować kobiety będące w ciąży oraz dzieci do ok. 14 roku życia. Dla tych ostatnich wskazane jest zastosowanie tak zwanych siatek centylowych.
Dowiedz się więcej: Przyrost wagi w ciąży – ile powinna przytyć przyszła mama? >>

Inne wskaźniki do pomiaru masy ciała
Wskaźnik BMI z racji swojej niedokładności może zostać uzupełniony innymi pomiarami, takimi jak: pomiar grubości fałdów skórno-tłuszczowych, pomiar WHR (pomiar obwodu pasa i bioder), pomiar procentowej zawartości tłuszczu w organizmie czy analiza składu ciała metodą bioimpedancji elektrycznej (BIA).
ZOBACZ RÓWNIEŻ