Michał Nielub
Michał Nielub
03 Sty, 2019 - 00:00
Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać?

Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać?

Michał Nielub

Okazuje się, że wózki dziecięce używane w odpowiedni sposób stanowią częstą alternatywę dla rodziców, którzy nie decydują się na zakup nowego wózka.

Wózki dziecięce używane bądź nowe to nieodłączne elementy wyprawek rodziców na całym świecie. Ponieważ są one niemal konieczne już od pierwszych dni życia naszej pociechy, wózkowy rekonesans rozpoczyna się zazwyczaj na długo przed urodzinami dziecka. Jest to zupełnie naturalne, każdy rodzic pragnie dać dziecku to, co najlepsze. Wybór pierwszego pojazdu to zatem kwestia poddawana długim (czasem nawet wielomiesięcznym) refleksjom i poszukiwaniom.

Estetyka wózków dziecięcych

Pożądaną cechą zarówno nowych, ale też wózków dziecięcych używanych, jest design interesujący z punktu widzenia rodzica. Współcześnie dziecięce wieloślady odznaczają się modnymi wzorami, barwami, ale także ciekawą linią, profilem i kształtem. Choć praktyczne funkcje wózka są z pewnością najważniejsze, jego wygląd i dobre samopoczucie mamy czy taty podczas spaceru, mają ogromny wpływ na dokonanie ostatecznego wyboru.

Należy pamiętać, że wózek jest istotnym zakupem nie tylko dla dziecka, które podczas spaceru musi czuć się bezpiecznie i komfortowo, ale także dla jego opiekuna. To właśnie on będzie nieodłącznym towarzyszem nadchodzących podróży, krótkich czy długich spacerów, wizyt u lekarza bądź nawet elementem wystroju przestrzeni – zwłaszcza dla maluchów, które uwielbiają zasypiać w wózku.

Dowiedz się więcej: Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć?

Wózek dziecięcy używany czy zupełnie nowy?

Najważniejszą kwestią, od której należy zacząć rozważania na temat wyboru wózka dla dzieci jest wyjściowy stan produktu. Oprócz wózków dziecięcych prosto od producenta istnieje możliwość dokonania dobrego zakupu na rynku wtórnym. Obie możliwości mają swoje wady i zalety, należy pochylić się więc nad obiema alternatywami i dogłębnie przemyśleć pobudki kupna.

Wózki dziecięce nowe – zalety

Bezpieczeństwo

Wielu rodziców zdecydowanie opowiada się za zakupem wózka prosto ze sklepu. Najczęściej powtarzającym się argumentem jest ten, iż daje im to pewność, że wózek nigdy w żaden sposób nie został uszkodzony, a dziecko znajdujące się w nim będzie całkowicie bezpieczne.

Rzeczywiście, nowe wózki, zwłaszcza te z wyższej półki, rzadko sprawiają problemy, jeśli chodzi o stabilność i solidność. Pozwalają również na komfort psychiczny i świadomość, że wózek nie brał udziału w żadnym wypadku ani nie był poddawany naprawom (zatem i uszkodzeniom).

Stylowy design i personalizacja

Kolejnym atutem przy nabyciu nowego wózka jest możliwość spersonalizowania go tak, by spełniał wszelkie oczekiwania rodziców, takie jak:

  • konkretna budowa stelaża,
  • uniwersalny lub wzorzysty kolor,
  • solidność,
  • łatwość rozkładania.

Wymarzony wózek to nie tylko konieczność z perspektywy przemieszczania się z bobasem, ale również udogodnienie w transporcie wielu akcesoriów niezbędnych podczas wyjścia z domu i wreszcie gustowny przedmiot, który może cieszyć oko.

Dowiedz się więcej: Który wózek spacerowy wybrać i czym się kierować podczas zakupu?

Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać?

źródło zdjęcia: Getty Images / kzenon

Wózki dziecięce nowe – wady

Cena

Nie jedynym, ale na pewno największym minusem wózka prosto od producenta jest jego koszt. Pierwotna cena przedmiotu zawsze jest przecież najwyższa – podobnie jak w przypadku zakupu samochodu jego potencjalna cena na rynku wtórnym spada niemal automatycznie tuż po opuszczeniu sklepu.

Przybycie na świat potomka wiąże się z szeregiem często ukrytych i niespodziewanych kosztów, których nie da się uniknąć, ale można je zredukować. Kupno nowego wózka jest jednym z nich – jeśli nawet nie myślimy o nabyciu wózka dziecięcego używanego, należy rozejrzeć się za aktualnymi promocjami bądź poszukać odpowiedniego sprzętu w outletach.

Oczekiwania a rzeczywistość

Kolejną wadą zakupu nowego wózka jest po prostu możliwość pomyłki – ludzkiego czynnika, który często krzyżuje nasze plany. Może się bowiem okazać, że na pokrytej kaflami powierzchni sklepu wózek był o wiele bardziej zwrotny niż na wyboistym chodniku, który będziemy codziennie przemierzać z dzieckiem.

Piękny materiał szybko może zachodzić kurzem lub nie być tak odporny na plamy, jak nam się wydawało, a kosz pod stelażem może być o wiele za mały, by pomieścić przedmioty, które miały być w nim przewożone.

Krótki okres przydatności

Niestety, wózek zdecydowanie nie jest zakupem na lata. Oczywiście pewnie wiele osób stwierdzi, że wszystko zależy od jego rodzaju, o ile dziecko w gondoli podróżuje zaledwie kilka miesięcy, o tyle spacerówki sprawdzają się nawet wśród niesfornych kilkulatków.

Prawda jest jednak taka, że zdecydowana większość chodzących berbeci po ukończeniu pierwszego roku życia woli przemierzać świat o własnych siłach. Regularne przewożenie w wózku kilkuletnich dzieci to dość kontrowersyjny temat poddawany surowym ocenom opinii publicznej, fizjoterapeutów i innych specjalistów.

Wózki dziecięce używane czy nowe? Spacerówki używa się nawet przez kilka lat

źródło zdjęcia: Getty Images / nd3000

Wózki dziecięce używane – zalety

Cena

Wyżej przedstawione wady zakupu wózka prosto od producenta stanowią zarazem atuty wózków używanych. Nietrafiony w przypadku poprzednich właścicieli model może okazać się na tyle rzadko eksploatowany, by spełniać wszelkie wymogi rodziców decydujących się na sprzęt z drugiej ręki.

Dokładne i rzetelne poszukiwania to szansa nabycia wózka w stanie bardzo dobrym lub nawet idealnym po cenie znacznie niższej niż rynkowa.

Wielu rodziców decyduje się zwłaszcza na używane wózki dziecięce wielofunkcyjne, których pierwotna wartość oscyluje nawet wokół kilku tysięcy złotych.

Uniwersalny pojazd 3w1 zazwyczaj zawiera gondolkę pełniącą funkcję fotelika samochodowego, głęboką gondolę do przewozu niemowlęcia leżącego i wreszcie wózek spacerowy – z reguły wykorzystywany przez dłuższy czas.

Szeroka oferta rynku wtórnego

Ponieważ lwia część rodziców postanawia sprzedać wózek, zamiast go wyrzucić bądź narażać na niszczenie w piwnicy, rynek wózków dziecięcych używanych jest naprawdę imponujący. Mnogość rodzajów wózków odpowiada zróżnicowanym cenom, a te z kolei często zależą od stanu wózka, który bywa niemal nieużywany lub na tyle zadbany, by nie nosić szczególnie widocznych i wyczuwalnych śladów eksploatacji.

Wózki dziecięce używane – wady

Źródło zakupu

Problem nie występuje, jeśli kupujemy wózek od znajomej nam rodziny, która po prostu przestała z niego korzystać. W przypadku zakupu w komisie bądź w ramach odpowiedzi na ogłoszenie obcej osoby, historia wózka nie jest już taka oczywista.

Nie możemy mieć pewności, czy wszystkie elementy są oryginalne, czy wózek nie posiada ukrytych wad, które wypłyną przy eksploatacji oraz czy sprzęt był odpowiednio przechowywany.

Problem z ponowną sprzedażą

Przy zachowaniu warunku należytej dbałości o sprzęt kupno nowego wózka pozostawia możliwość korzystnej sprzedaży, gdy przestanie on spełniać swoją funkcję. Wózek po trzecim czy kolejnym dziecku z reguły nie jest już wolny od śladów użytkowania, a co za tym idzie, jego zużycie uniemożliwia sprzedaż wózka po pożądanej cenie. Zauważalna stać się może również eksploatacja części i akcesoriów do wózka, takich jak stelaż, koła czy dołączona do kompletu torba.

Dowiedz się więcej: Wózek retro – nieśmiertelna klasyka czy chwilowa moda?

Wózki dziecięce używane - za niską ceną często stoi wciąż wysoka jakość

źródło zdjęcia: Getty Images / BartCo

Ważne przy zakupie wózka dziecięcego używanego

Wiele osób zastanawia się, na co zwracać szczególną uwagę podczas wyboru wózka dziecięcego z drugiej ręki. Powinny należeć do nich czynniki, takie jak:

  • opinia użytkowników o korzystaniu z danego modelu,
  • stan mocowania, zabezpieczeń i elementów wózka,
  • wygoda w użytkowaniu sprawdzona podczas oględzin.

Wózki dziecięce używane czy nowe są nieodłącznym i wyjątkowo ważnym zakupem podczas kompletowania dziecięcej wyprawki. Przy wyborze idealnego wózka należy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem i intuicją, które podpowiedzą, co dla naszej pociechy będzie najlepsze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ