Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
01 Cze, 2018 - 03:00

Wózki dla dzieci – jak wybrać najlepszy?

Malwina Tomżyńska

Jednym z bardziej kosztownych zakupów przyszłej mamy jest wózek dziecięcy. Jak wybrać najlepszy, by nie zwariować w gąszczu różnych ofert?

Jednym z podstawowych elementów każdej wyprawki kompletowanej przez przyszłą mamę jest wózek dziecięcy. To niezastąpiony element codziennego życia z nowym członkiem rodziny. Ułatwia spacery z dzieckiem (odciąża kręgosłup świeżo upieczonej mamy), a często także jest niezastąpiony podczas uspokajania i zasypiania niemowlaka (lekkie kołysanie i drgania wywoływane poruszaniem wózka po podłożu przywołują u dziecka wspomnienia łona mamy).

W poniższym artykule podpowiadamy jak wybrać odpowiedni wózek i na co zwracać uwagę dokonując zakupu. Czy wielofunkcyjne wózki dla dzieci to hit, czy może jednak zbędny wydatek?

Wózki dla dzieci– rodzaje

Wózek głęboki

Potocznie nazywany gondolą. Tego typu wózki przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do około 6-8 miesiąca życia. Najlepszy moment na zmianę gondoli na inny wózek następuje, gdy dziecko zaczyna już samodzielnie siadać.

Wózek głęboki charakteryzuje się podwyższonymi bokami i wygodnym materacykiem. Dziecko może w nim przyjąć pozycję leżącą lub pozycję z delikatnie podwyższoną głową.

W przypadku małego, niesiadającego samodzielnie dziecka gondola śmiało może służyć jako forma łóżeczka turystycznego lub nosidełko (o ile można ją całkowicie wypiąć ze stelaża wózka).

Dowiedz się więcej: Łóżeczko dla niemowlaka – jak wybrać i co powinno się w nim znaleźć? >>

 

Wózek spacerowy

Spacerowe wózki dla dzieci to następcy wózków głębokich. Najlepszy czas na przesadzenie dziecka do spacerówki przypada na 6-8 miesiąc, kiedy nasza pociecha nabywa umiejętność samodzielnego siadania. To moment, w którym wózek głęboki przestaje być wystarczający, a często także wywołuje w naszym dziecku histeryczny płacz.

Spowodowane jest to rozbudzającą się ciekawością otaczającego świata, barw i odgłosów. Spacerowe wózki dla dzieci umożliwiają maluchowi przyjęcie pozycji siedzącej (większość modeli rozkłada się do tzw. pozycji półleżącej – idealne rozwiązanie podczas drzemki; na rynku można także znaleźć wózki, których oparcie rozkłada się do pozycji leżącej).

W przypadków modeli samodzielnych (niełączonych, czyli wielofunkcyjnych) wózki spacerowe charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą oraz możliwością szybkiego złożenia (po złożeniu zajmują niewiele miejsca).

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać? >>

 

Wózki wielofunkcyjnie

Wielofunkcyjne wózki dla dzieci to połączenie wózka głębokiego, spacerówki i często nosidełka (fotelika do samochodu dla dzieci od 0 do 9-11 kg).

Przyszli rodzice mogą się zdecydować na zakup wózka 2w1 (gondola + spacerówka) lub 3w1 (gondola + spacerówka + nosidełko).

Dowiedz się więcej: Wózek 3w1 – jak wybrać najlepszy wózek wielofunkcyjny? >>

W każdym przypadku stelaż wózka jest jeden i w zależności od potrzeby rodzice mogą wymieniać jego górę.

Niestety wielofunkcyjne wózki dla dzieci są bardzo ciężkie. Dodatkowo pomimo że stelaż można złożyć, zajmuje on naprawdę duże miejsca (w przypadku małych, trzydrzwiowych samochodów, rodzic może mieć duży problem z umieszczeniem go w bagażniku auta).

Dowiedz się więcej: Jak wybrać fotelik samochodowy dla dziecka >>

 

Wózki bliźniacze i wózki dla trojaczków

To idealne rozwiązanie stworzone z myślą o rodzicach, których natura obdarowała kilkoma pociechami naraz. Wózki dla dzieci tego typu umożliwiają przewożenie kilku niemowlaków na raz (w opcji obok siebie lub jeden za drugim).

 

Dodatkową funkcjonalnością w przypadku wózków dla trojaczków jest opcja konfiguracji siedzisk (rodzic może zdecydować w jaki sposób zostaną zamontowane siedziska do stelaża). Wózki bliźniacze oraz wózki dla trojaczków można znaleźć także w wersji wielofunkcyjnej (nawet w opcji 3w1).

 

Wózek – parasolka

Wózek przeznaczony dla starszych dzieci, często już chodzących. Wykorzystywany podczas dłuższych spacerów (kiedy wiemy, że nasza pociecha nie da rady iść całą drogę na nóżkach) lub na szybkie zakupy.

Charakteryzuje się małą wagą, szybkim złożeniem (przeważnie w tzw. harmonijkę). Dodatkowym niewątpliwym plusem parasolki jest fakt, że po złożeniu zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Warto zaznaczyć, że wózki dla dzieci typu parasolka nie są zbyt wygodne i często nie mają opcji rozłożenia siedziska do pozycji półleżącej.

 

Wózki dla dzieci – jak wybrać najlepszy?

Jeżeli czytasz ten artykuł to znaczy, że najprawdopodobniej stoisz przez wyborem wózka dla swojej pociechy. Jak już pewnie zdążyłaś (lub zdążyłeś) zauważyć, na rynku są dostępne przeróżne rodzaje czterech kółek dla Twojej pociechy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzje odpowiedź sobie na poniższe pytania, które ułatwią Ci wybór właściwego rodzaju wózka:

1. Czy mieszkasz w domu, czy w bloku? Na parterze czy na czwartym piętrze bez windy?

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym lub w Twoim bloku zamontowano windę, nie musisz zbytnio kierować się wagą wózka.

Jeżeli jednak mieszkasz na ostatnim piętrze czteropiętrowego bloku bez windy, waga wózka powinna być jednym z kluczowych elementów wpływających na Twoją decyzję o zakupie.

Świeżo upieczony noworodek waży około 3-4 kg, a jego waga w pierwszych miesiącach życia szybko rośnie. Należy dodać wagę wózka wielofunkcyjnego, który nierzadko waży nawet 16-17 kg, by otrzymać duży ciężar, od którego niestety mogą omdleć ręce.

2. Czy planujesz przewozić wózek samochodem?

Jeżeli tak, warto poszukać wózka, który po złożeniu zajmie wystarczająco mało miejsca, żeby zmieścić się do bagażnika auta.

3. Gdzie najczęściej będziesz poruszać się wózkiem?

Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia, która może warunkować wybór najlepszego wózka.

Jeżeli mieszkamy poza miastem, blisko lasu, gdzie występuje dużo dróg gruntowych i nieutwardzonych, idealnym rozwiązaniem będzie wózek z dużymi, pompowanymi kołami i amortyzatorami, które idealnie złagodzą nierówności na drodze.

Jeżeli jednak mieszkasz w centrum miasta, gdzie królują chodniki i drogi utwardzone, a dodatkowo planujesz częste wypady do osiedlowych sklepów, warto rozejrzeć się za wózkiem z małymi, bardzo skrętnymi przednimi  kołami oraz dużymi kołami tylnymi. Jeżeli wybrany przez Ciebie wózek będzie miał dodatkowo przekładaną rączkę – to już ideał.

Dzięki przednim kołom, bez problemu będziesz manewrować wózkiem pomiędzy sklepowymi półkami, a zmiana rączki umożliwi Ci natomiast wygodne spacery w parku po nieutwardzonych alejkach.

Dowiedz się więcej: TOP 13: Akcesoria do wózka – musisz je mieć! >>

4. Gdzie planujesz trzymać wózek?

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, ten problem Cię nie dotyczy. Mieszkańcy bloków jednak powinni dobrze przemyśleć miejsce dla wózka.

Często zdarza się, że młodzi rodzice trzymają wózki na klatce schodowej. Jeżeli Twoim sąsiadom to nie przeszkadza – świetnie. Niestety często jest to nieakceptowane, co rodzi problem z przechowywaniem dużego wielofunkcyjnego wózka.

W takiej sytuacji warto poszukać niewielkiego, łatwo składającego się wózka, dla którego znajdziemy miejsce w  naszym mieszkaniu.

5. Jak długo planujesz korzystać z tego konkretnego wózka?

Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy powinniśmy rozważyć zakup wózka wielofunkcyjnego (który może starczyć nawet na 2 lata), czy jednak wystarczy nam zakup wózka głębokiego, a kiedy nasza pociecha zacznie samodzielnie siadać, zaplanujemy kupno nowej spacerówki.

Dowiedz się więcej: Wózek retro – nieśmiertelna klasyka czy chwilowa moda? >>

 

Odpowiedzi na poniższe pytania pomogą w podjęciu decyzji o idealnym wózku dla Ciebie i Twojego dziecka. Każda, nawet najbardziej wymagająca mama na pewno znajdzie coś dla siebie. Obecnie producenci mający w swojej ofercie wózki dla dzieci prześcigają się w tworzeniu nowych modeli, posiadających różne funkcjonalności, dodatki, kolorystykę.

Dowiedz się więcej: Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać? >>

Na rynku dostępne są standardowe czterokołowe wózki, wózki trzykołowe (jedno koło z przodu i dwa z tyłu), wózki dla dzieci dedykowane wielbicielom joggingu, wózki które można podpiąć jako przyczepkę do roweru. Natomiast wymagający rodzice, o mocno sprecyzowanych oczekiwaniach, mają możliwość wykonania wózka na specjalne, indywidualne zamówienie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ