Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
22 Sty, 2019 - 00:00
Wózki dla bliźniaków: jaki wózek wybrać?

Wózki dla bliźniaków: jaki wózek wybrać?

Izabela Krzyczkowska

Narodziny bliźniąt to podwójna radość i oczywiście dwa razy więcej pracy przy opiece nad pociechami. Wózki dla bliźniaków bardzo ułatwiają spacery.

Przyjście na świat bliźniąt stawia życie rodziców do góry nogami. To szczęście w podwójnej dawce, ale też obawy, czy podoła się opiece nad dwójką maluchów. Trzeba kupić więcej ubranek, pieluch, grzechotek, gryzaków i innych zabawek dla niemowląt, dwa łóżeczka, dwa foteliki samochodowe. W przypadku wózka najwygodniejszym sposobem na przyjemny spacer są wózki dla bliźniaków. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać wózek dla bliźniąt, aby posłużył dzieciaczkom jak najdłużej i sprawdził się w każdych warunkach.

Wózki dla bliźniaków – jaki mamy wybór?

Obiegowa opinia mówi, że wózki dla bliźniaków to podwójna wersja standardowego wózka niemowlęcego. Teoretycznie można kupić dwa wózki pojedyncze, ale nie ma to większego sensu, ponieważ zawsze z dziećmi musiałyby wychodzić dwie osoby. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest kupno specjalnego wózka dla bliźniaków.

Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, które różnią się głównie sposobem montażu siedzisk.

Wózki dla bliźniąt powinny być przede wszystkim dopasowane do różnorodnych potrzeb dzieci. Maluszki mogą nie spać w jednym czasie, chcą widzieć otaczający ich świat. Wózek podwójny powinien być funkcjonalny, wygodny dla dzieci i niezbyt ciężki. Dla dzieci niesiedzących (od urodzenia do 6-8 miesiąca życia) przeznaczone są wózki dziecięce w formie gondoli.

Większość obecnie produkowanych wózków to tak zwane wózki 3w1, które można przekształcić w spacerówkę. Taki model jest bardzo korzystny, ponieważ kupując jeden wózek, zabezpieczamy potrzeby dzieci do końca okresu, kiedy maluchy potrzebują wózka.

Dowiedz się więcej: Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać?

Wózki dla bliźniaków niesiedzących - wózki gondole

źródło zdjęcia: Getty Images / artist-unlimited

Wózek dla bliźniąt – czym kierować się przy wyborze?

Waga i rozmiary wózka

Waga wózka ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, kiedy z dziećmi często będzie wychodziła jedna osoba. Wózki spacerowe dla bliźniąt są cięższe niż wózki pojedyncze. Dwoje dzieci to spory ciężar, a nie każdy ma szczęście mieszkać w domu jednorodzinnym, na parterze lub w bloku z windą. Wniesienie wózka z dwójką pociech i zakupami na 4 piętro to niemały wysiłek, dlatego warto kupić wózek jak najlżejszy, ale jednocześnie stabilny.

Dobór odpowiedniego wózka pod względem wagi jest bardzo istotny z punktu widzenia zdrowia rodziców: wnoszenie zbyt ciężkiego wózka może doprowadzić do problemów z kręgosłupem.

Rozmiary wózka są również bardzo ważne, szczególnie w przypadku wózka dla trojaczków – przed jego zakupem warto dokładnie wymierzyć drzwi do klatki, domu, mieszkania, szerokość podjazdu dla wózków i windę.

Miejsce zamieszkania a koła wózka

Miejsce zamieszkania rodziców ma fundamentalne znaczenie przy wyborze wózka – jeżeli wózek dla bliźniaków będzie jeździł po nierównym terenie np. po piasku i żwirze, to powinien mieć duże pompowane koła, które niestety zwiększają ciężar wózka, ale zapewniają łatwiejsze manewrowanie po trudnym terenie.

Jeżeli wózkiem będziemy jeździli wyłącznie po mieście, po chodnikach i parkowych alejkach, to można wybrać spacerówki dla bliźniaków z mniejszymi kołami, które są skrętne i umożliwiają lekkie prowadzenie wózka.

Dowiedz się więcej: Wózek retro – nieśmiertelna klasyka czy chwilowa moda?

Wózek dla bliźniaków powinien być łatwy do prowadzenia

źródło zdjęcia: Getty Images / FamVeld

Regulowane siedzenia

Wózki dla dzieci powinny mieć regulowane siedzenia, aby można było dzieci przewodzić w pozycji:

  • leżącej,
  • półleżącej,
  • siedzącej.

Siedzisko powinno umożliwiać wygodą jazdę nawet zimą, kiedy maluchy są ciepło ubrane.

Wyprofilowana rączka

Rączka powinna być regulowana, aby można było ją dopasować do wzrostu rodzica. Zapewnia to komfort prowadzenia wózka oraz zapobiega bólom pleców i rąk. Przydatna jest możliwość przełożenia rączki, aby np. mieć kontakt wzrokowy z dziećmi.

Kilka słów o tapicerce

Wózki dla bliźniaków jak każda rzecz mogą się brudzić. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby tapicerka była zdejmowana i możliwa do prania w pralce. Tapicerka powinna być też szybko schnąca.

Atesty

Bezpieczeństwo maluchów jest najważniejsze. Uwagi rodzica są warte tylko wózki, które mają atesty bezpieczeństwa. Są one w Polsce obowiązkowe, dlatego bardzo trudno znaleźć wózek bez stosownego certyfikatu. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na rekomendacje znanych instytucji zajmujących się oceną bezpieczeństwa produktów dla dzieci np. Instytutu Matki i Dziecka.

Inne cechy dobrej spacerówki dla bliźniaków

Spacerówka wysokiej jakości powinna oprócz powyżej opisanych cech mieć regulowane podnóżki – mają one duże znaczenie dla komfortu jazdy i rozwoju mięśni maluszków.

Rodzice bardzo cenią również różne akcesoria do wózka, jak np. kosz na zakupy, który umożliwia wygodne zrobienie zakupów lub schowanie rzeczy niezbędnych w czasie spaceru np.: zapasowych pieluch, chusteczek nawilżanych, sweterka, czy zabawki. Kosz powinien być wytrzymały i dobrze przymocowany. Najlepszy jest ten o średniej wielkości.

Z punktu widzenia rodziców bardzo istotny jest sposób składania wózka i jego rozmiary po złożeniu. Dobre wózki dla bliźniaków składają się bez większych problemów, a po złożeniu mieszczą się w bagażniku.

Wózki powinny mieć bardzo dobre hamulce. Jest to ważne sytuacji przewożenia pociech komunikacją miejską i w razie nagłej sytuacji na spacerze.

Kolejną istotną rzeczą są pasy bezpieczeństwa. Maluszki są ciekawskie i ruchliwe. Wystarczy chwilka, aby zaczęły wysiadać z wózka w najmniej odpowiednim momencie. Pasy zapewniają im bezpieczną jazdę.  Warto też pamiętać, że dzieci rozwijają się nierównomiernie: jedno z dzieci może zacząć wcześniej siedzieć niż drugie. Dlatego przy wyborze spacerówki dobrze jest wybierać model, w którym można regulować siedzenia.

Dowiedz się więcej: Wózki dla dzieci – jak wybrać najlepszy?

 

Rodzaje wózków dla bliźniąt

Najczęściej spotykane są dwa rodzaje wózków podwójnych. Są to: spacerówki „jeden obok drugiego” lub „jeden za drugim”.

Spacerówka „jeden za drugim”

Spacerówki „jeden za drugim” (zwane również tandem) są węższe i lżejsze od tradycyjnych wózków, w których dzieci siedzą obok siebie. Maluszki siedzą jeden za drugim lub naprzeciwko siebie, a więc nie przeszkadzają sobie. Ten rodzaj wózka ma jednak kilka mankamentów.

Warto zauważyć, że w modelu, w którym dzieci siedzą za sobą, są praktycznie pozbawione kontaktu ze swoim bliźniakiem. Tymczasem maluchy lubią patrzeć na braciszka lub siostrzyczkę, wiedzieć, że są blisko siebie.

W przypadku wózków typu „jeden za drugim” maluch z tyłu nie może obserwować całego otoczenia, bo pasażer z przodu zasłania widoki. Problemem jest również trudność w rozłożeniu obu siedzeń. Na szczęście w sprzedaży są wózki, w których siedzenie tylne jest umieszczone nieco wyżej i bliźnięta mogą obserwować świat.

Wózki dla bliźniaków - wózek spacerowy jeden za drugim

źródło zdjęcia: Getty Images / mixetto

Wózki dla bliźniaków „dzieci obok siebie”

Tego rodzaju wózki pozwalają maluchom na swobodny kontakt, wspólną zabawę i rozmowę. Dzięki temu pociechy są spokojniejsze, nie nudzą się i nie zasłaniają sobie widoków.

Jeżeli zachodzi konieczność nakarmienia maluchów na spacerze, to jest to zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku wózka „jeden za drugim”. Można dzieciaczki nakarmić jednocześnie i nie trzeba manewrować z jedzeniem. Trochę ciężej się je składa, bo są większe spacerówek „za sobą”. Trudniej je również schować do bagażnika. Łatwiej się natomiast nimi kieruje i pokonuje terenowe przeszkody. Niestety ze względu na dość dużą szerokość ten model wózka może nie zmieścić się w niektórych drzwiach.

 

Wózki wielofunkcyjne

Ten typ wózka łączy funkcję gondoli (przeznaczonej dla niemowląt niesiedzących) i spacerówki. Można umieścić gondolę na dole, a spacerówkę na górze. Jest to znakomity model dla rodzin, w których różnica wieku między dziećmi jest mniejsza niż dwa lata. Nie musimy wtedy kupować głębokiego wózka dla młodszego dziecka lub wybierać się na spacer z dwoma wózkami.

Wybór spacerówki dla bliźniaków nie jest łatwy. Podejmując decyzję, pamiętajmy, że wózek powinien być przede wszystkim wygodny i bezpieczny dla dzieci. To inwestycja dla dwójki dzieci na około 2-3 lata. Maluchy uwielbiają spacery, a dobrze dobrany wózek pozwala na aktywność całej rodziny. Spacer to przecież wspólne chwile szczęścia i radości. Nie ma piękniejszego widoku niż uśmiechnięte dziecięce buzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ