Michał Nielub
Michał Nielub
20 Lut, 2019 - 00:00

Który wózek spacerowy wybrać i czym się kierować podczas zakupu?

Michał Nielub

Wózek spacerowy to niemal niezbędny element niemowlęcego wyposażenia. Bogactwo ofert sprawia, że wybór najlepszego wózka może być jednak problematyczny.

Gdy nasz berbeć wyrasta już z gondoli przystosowanej do jazdy w pozycji leżącej, zaczyna poznawać świat coraz intensywniej. Najczęściej to właśnie umiejętność samodzielnego siedzenia dziecka staje się impulsem do zmiany pierwszego pojazdu na wózek spacerowy.

Różnorodność modeli dostępnych na rynku sprawia, że każda mama może znaleźć spacerówkę idealnie dostosowaną do swoich oczekiwań i potrzeb. Przed dokonaniem zakupu pierwszej spacerówki przede wszystkim należy zastanowić się, na czym nam – jako użytkownikom wózka – zależy najbardziej, a z czego jesteśmy w stanie zrezygnować.

Rodzaje wózków spacerowych

Wybór spacerówki może przysparzać kłopotów, zwłaszcza na samym początku rodzicielskiej przygody, gdy trudno jeszcze ściśle określić wymagania związane z wózkiem oraz dopasować go do charakteru swojego macierzyństwa.

Innego wózka będzie potrzebować aktywna, biegająca i nowoczesna kobieta, której sport niestraszny nawet w jesienną pluchę, innego zaś mama kilkorga dzieci stawiająca na wygodę i lekkość bądź podwójna szczęściara poszukująca doskonałego wózka dla bliźniaków.

Wózek spacerowy – parasolka

Popularna parasolka to wózek dla dzieci, który wyróżnia się stosunkowo niską ceną, lekkością i łatwością manewrów.

Jest to znakomita opcja dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, dla których przejście pewnego dystansu wciąż jest problematyczne – niekoniecznie z perspektywy zmęczonych nóżek, ale także przez ruchliwość, która nakazuje rodzicom mieć oczy dookoła głowy. Nie zawsze jest to jednak możliwe, zwłaszcza jeśli otaczamy opieką więcej niż jednego brzdąca. W tej sytuacji największym atutem spacerówki jest jej poręczność.

Miej na względzie!

Niestety, to, co stanowi walor spacerówki, bywa jednocześnie jej wadą. Lekkość wózka, obecność plastikowych elementów i niewielkich kół nie zawsze idzie w parze z wysoką jakością wyrobu i możliwością używania go na niejednolitych, wyboistych powierzchniach.

Kolejną niedogodnością wózka spacerowego typu parasolka jest wątpliwa niekiedy wygoda dziecka. Nieusztywniane plecki i nierozkładalność spacerówki wiążą się z dyskomfortem podczas jazdy. Niewielkie gabaryty idą w parze z płytkością budki, która nie jest w stanie uchronić malucha przed zacinającym deszczem czy promieniami słońca.

Dowiedz się więcej: Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać?

Wózek spacerowy typu parasolka

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Wózki dziecięce sportowe – dla aktywnych mam

Najnowocześniejsze modele wózków spacerowych przewidują, iż nie każdy spacer będzie przebiegał w spokojnych okolicznościach przyrody, a koła spacerówki wcale nie muszą sunąć po doskonale równej powierzchni. Ponadto coraz częstszym widokiem na polskich ulicach stają się mamy uprawiające sport czy wykorzystujące spacer z dzieckiem do równoległej aktywności fizycznej, jak choćby joggingu czy – rzadziej – jazdy na rolkach.

Zaletą spacerówek sportowych jest relatywnie dobre wyposażenie, ale i wyjątkowa ergonomia, która pozwala na prowadzenie wózka w wybranym tempie przy jednoczesnym nienarażaniu dziecka na wstrząsy.

Coraz częstszym elementem tego typu wózków staje się wodoodporna tapicerka, przydatna zarówno podczas kapryśnej pogody, ale także w momencie, gdy nasze dziecko samodzielnie dysponuje butelką z wodą czy soczkiem.

Miej na względzie!

Innowacyjne rozwiązania zastosowane w modelach przeznaczonych do trudnych warunków i umożliwiających młodej mamie trucht czy nawet bieg ze swoją pociechą, wiążą się ze znacznie wyższymi kosztami aniżeli w przypadku innych spacerówek.

Solidna obudowa i praktyczne wyposażenie wózka to również ciężar, który w przypadku niektórych modeli rzeczywiście zostaje zredukowany do wagi mniejszej niż 10 kilo. Zakładając, że wózek spacerowy będzie musiał sprostać sportowym, aktywnym i czasem nieprzewidywalnym sytuacjom, warto upewnić się, iż jego koła wyposażone są w bieżnik, a cała konstrukcja jest w odpowiedni sposób zamortyzowana.

Wózek spacerowy dla aktywnych mam

źródło zdjęcia: Getty Images / blyjak

Wózki dziecięce wielofunkcyjne – 3 w 1

Częstym wyborem rodziców, którzy kompletują wyposażenie związane z pojawieniem się na świecie nowego członka rodziny, są wózki dziecięce wielofunkcyjne. W ich zestaw wchodzą zazwyczaj:

  • fotelik samochodowy,
  • gondola niemowlęca,
  • spacerówka.

To właśnie ta trzecia jest z reguły najdłużej eksploatowanym elementem kompletu, toteż ważne jest, by dobrze przemyśleć zakup na długo przed tym, jak wózek spacerowy będzie wykorzystywany.

By jak najlepiej dopasować go do własnych potrzeb i wybrać model, który po wielu miesiącach będzie mógł bezpiecznie przewozić siedzącą już pociechę, należy zwrócić uwagę na solidność całej konstrukcji, materiały, z jakich składa się stelaż, funkcjonalność zestawu, wytrzymałość zawieszenia oraz uniwersalność opon.

Dowiedz się więcej: Wyprawka dla noworodka – co powinna zawierać?

Miej na względzie!

Dość częstą wadą spacerówek pochodzących z zestawów wielofunkcyjnych jest waga. Choć wózki te są mocne i odporne na uszkodzenia, wpływa to niestety na ciężar konstrukcji, której notoryczne składanie i rozkładanie zdaje się przysparzać niektórym mamom wielu problemów.

Ponieważ świeżo upieczona mama podczas zakupu wózka 3 w 1 nie jest w stanie przewidzieć wzrostu dwu – trzyletniego dziecka, które wciąż jeszcze może z niego korzystać, warto wybrać spacerówkę, której siedzisko jest szersze niż 40 centymetrów.

Dodatkowym atutem wózka spacerowego z zestawu są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, dzięki którym zarówno maluch, jak i jego mama poczują się pewnie podczas podróży. Mile widziane będą także dodatkowe elementy wyposażenia wózka, takie jak:

  • regulowany daszek,
  • zdejmowana moskitiera,
  • wgłębienie lub uchwyt na butelkę czy kubek.

 

Wózek spacerowy dla niemowląt

Choć spacerówka jednoznacznie kojarzy się z pojazdem przeznaczonym dla co najmniej półrocznych niemowląt, istnieją modele, umożliwiające przewożenie nawet najmłodszych dzieci. Warunkiem korzystania z tego typu wózków spacerowych jest duży kąt rozwarcia pomiędzy oparciem a siedziskiem, pozwalający na pozycję półleżącą (150°) lub całkowite rozłożenie.

Zdecydowanie jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale i korzystne z punktu widzenia finansowego. Oszczędność pieniędzy i miejsca wymaga jednak dobrego przemyślenia, gdyż decyzja kupna jednego wózka na cały okres wczesnego dzieciństwa obliguje rodziców do szczególnej dbałości o sprzęt.

Miej na względzie!

Potrzeby dwutygodniowego noworodka, półrocznego niemowlęcia czy dwuletniego rozrabiaki są zdecydowanie rozbieżne – chociażby pod względem ilości miejsca, jakie powinno umożliwiać dziecku samo siedzisko. Z tego względu niezwykle trudno wybrać spacerówkę, która spełniałaby wymagania wszystkich trzech grup wiekowych bez utraty na jakości i poczuciu bezpieczeństwa.

Intensywna eksploatacja może dodatkowo sprawić, że nawet najlepszy (z punktu widzenia wykonania i dopasowania) wózek, okaże się na tyle zużyty, by po jakimś czasie wymusić konieczność zakupu kolejnej spacerówki.

 

Stosunek bezpieczeństwa i wygody do ceny

Zakup wózka powinien być dobrze przemyślany. Nowoczesny i atrakcyjny wygląd nie zawsze idzie w parze z praktycznym funkcjonowaniem spacerówki, która jest przecież ostatnim wózkiem, w jakim przewozi się swoje pociechy.

Nie należy dokonywać zakupu przed upewnieniem się, że wózek spacerowy, jak sama nazwa wskazuje, będzie nam wspólne spacery z dzieckiem uprzyjemniał, spełniając wymogi, jakie mu postawiliśmy. Dobra amortyzacja kół, odpowiedni ciężar, solidność szkieletu i elementów wyposażenia zestawu – ogrom kwestii, na które trzeba zwracać uwagę, potrafi zawrócić w głowie.

Dobrym pomysłem jest więc wcześniejsza analiza zalet i wad wszystkich rodzajów wózków spacerowych, ograniczenie się do konkretnego charakteru i modelu, który będzie nam odpowiadał i wreszcie udanie się na zakupy, podczas których dokładnie obejrzymy wymarzone cztery (lub trzy) kółka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ