Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
03 Sie, 2018 - 01:00
Wózek retro - nieśmiertelna klasyka czy chwilowa moda?

Wózek retro – nieśmiertelna klasyka czy chwilowa moda?

Malwina Tomżyńska

Wózek retro to obecnie ostatni krzyk mody. Sprawdź czego możesz oczekiwać po wózkach z Twojego dzieciństwa i czy warto pójść w nieśmiertelna klasykę?

Wybór najlepszego wózka dla dziecka to nie lada wyzwanie dla jego rodziców. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i modeli, z których każdy ma coś, czego akurat potrzebujemy. W ostatnim czasie bardzo modne stały się wózki retro – wyglądem nawiązujące do wózków z jakich korzystały nasze mamy.

Czy zakup takiego wózka ma sens? Na jakie funkcjonalności możemy liczyć decydując się na klasykę? Czy kupno wózka ze względu na wygląd to dobre rozwiązanie?

Jak wygląda wózek retro?

Oto kilka charakterystycznych elementów dla wózków retro:

  • wiklinowa lub skórzana gondola,
  • duże, bardzo cienkie koła wyposażone w szprychy,
  • klasyczny wygląd,
  • koszyk pod wózkiem,
  • chromowane stelaże (w droższych wersjach).

 

Wózek retro, czyli trochę historii

Pierwsze wózki dla dzieci powstały około XVIII wieku, wcześniej wyjście z domu z dzieckiem wiązało się z koniecznością zawinięcia go w chustę, która spełniała funkcję podobną do współczesnych chust lub nosideł ergonomicznych dla dzieci.

Dowiedz się więcej: Wady i zalety chusty do noszenia dziecka >>

Wózki, które w tym czasie pojawiły się na ulicach miast niewiele przypomniały obecnie produkowane wózki, a ich podstawowa różnica oprócz wyglądu, tkwiła w sposobie ich prowadzenia. Wózki z XVIII wieku były ciągnięte, a nie tak jak współcześnie pchane po ulicy.

Poza tym wózek składał się przede wszystkim z wiklinowego kosza, czterech kół i rączki, za którą można go było ciągnąć. Kolejne lata przyniosły ewolucję w wyglądzie oraz funkcjonalności wózków. Pojawiły się gondole, opuszczane budki, parasolki oraz rączki. Pierwsze wózki ze skóry i materiału zaczęto produkować dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Wózek retro 3w1?

Tak, jest to możliwe. Wózek retro 3w1 posiada zarówno wiklinową i elegancką gondolę w dwóch kolorach, spacerówkę oraz nosidełko. Wszystkie elementy są do siebie dopasowane, a ich budowa umożliwia montowanie na stelażu. W zestawie znajduje się także torba i okrycie na nóżki. Duże, pompowane koła sprawiają, że model wygląda unikatowo.

Przykładowo, wózek retro 3w1 Scarlett spełnia wszystkie funkcjonalności nowoczesnego wózka 3w1, jednocześnie posiadają elegancję i niepowtarzalny wygląd.

Dowiedz się więcej: Wózek 3w1 – jak wybrać najlepszy wózek wielofunkcyjny? >>

 

Wózek retro – główne zalety

Oto najważniejsze pozytywy wózków retro:

  • elegancja,
  • unikalność,
  • klasyczny design,
  • funkcjonalność wózków nowoczesnych m.in.: wielofunkcyjność (wózki 3w1) oraz nowoczesne rozwiązania w postaci wpinania różnych elementów wózka na klik,
  • szeroka oferta elementów dodatkowych ułatwiających korzystanie z wózka (m.in. doczepiane miejsce na butelkę lub kubek dziecka, mufkę przyczepianą na ramę, parasolka przeciwsłoneczna, moskitiera, torba wieszana na rączce).

Dowiedz się więcej: TOP 13: Akcesoria do wózka – musisz je mieć! >>

Gdzie kupić wózek retro?

Najlepiej poszukiwania zacząć od sklepów internetowych. Tam znajdziemy całą gamę wózków retro o różnorodnych funkcjach i wyglądzie oraz wykończeniu poszczególnych elementów. Poza wielofunkcyjnymi wózkami retro (3w1) w sklepach możemy znaleźć także ofertę dotyczącą samej gondoli lub wózka 2w1 składającego się z gondoli i spacerówki.

Dowiedz się więcej: Wózki dziecięce używane czy nowe? Co wybrać? >>

 

Dlaczego wózki retro cieszą się takim zainteresowaniem?

Popularność klasycznych wózków, wyglądem nawiązujących do wózków w dawnym stylu, wzrosła wraz z popularnością stylu rustykalnego. Obecne wózki retro w niczym nie ustępują wózkom nowoczesnym, co obok ich unikalnego wyglądu, powoduje duży wzrost zainteresowania.

Niestety osoby zainteresowane zakupem wózka retro o pełnej funkcjonalności wózka nowoczesnego z jednoczesnym dopracowanym każdym szczegółem muszą zdawać sobie sprawę, że zakup wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych (dla porównania nowoczesne wózki wielofunkcyjne 3w1 można kupić już od 1 200 zł).

Wózek retro czy wózek nowoczesny?

Odpowiedź na to pytanie zależy od preferencji rodziców dziecka. Jeżeli dysponujemy odpowiednimi środkami, a oprócz wielofunkcyjności zależy nam na eleganckim, klasycznym i niepowtarzalnym wyglądzie, wózek retro to wówczas idealne rozwiązanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ