Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
28 Wrz, 2017 - 05:00

Czy Wonga pożyczki są dla każdego?

Malwina Tomżyńska

Pożyczka w kilka minut? Poznaj wszystkie zalety i wady Wonga pożyczki oraz dowiedz się, czy i kiedy warto skorzystać z tego serwisu.

Wonga pożyczki to internetowe pożyczki charakteryzujące się krótkim czasem trwania, co idealnie wpasowuje je w rolę rozwiązania mającego na celu zaspokojenie nagłych potrzeb finansowych. Poznaj wszystkie plusy i minusy pożyczki oferowanej przez Wonga, reprezentanta branży pozabankowych pożyczek internetowych.

Wonga.com- najważniejsze informacje

Serwis Wonga, dostawca tanich i szybkich pożyczek online, to ciekawa alternatywa dla tzw. chwilówek. Wonga jest jednym z największych internetowych serwisów oferujących szybkie pożyczki na raty, bez wychodzenia z domu. Firma swoje pierwsze kroki stawiała w Wielkiej Brytanii. Obecnie swoją działalność prowadzi w kilku krajach, na trzech kontynach.

Wonga w swojej ofercie posiada pożyczki krótkoterminowe, udzielane na maksymalnie 60 dni oraz pożyczki ratalne do 24 miesięcy.

Dowiedz się więcej: Czy pożyczki online to tylko chwilówki? >>

Na stronie internetowej serwisu możemy przeczytać, że Wonga pożyczki nie są dobrym rozwiązaniem do spłacania innych zobowiązań lub wyjścia z trudnej sytuacji finansowej. Jeśli jednak jesteśmy nadal zainteresowani pożyczką przez internet, sam proces wnioskowania jest niezwykle prosty:

 1. Na stronie głównej wonga.com dokonujemy wyboru (za pomocą „suwaków”) interesującej nas kwoty i okresu spłaty (od razu możemy zobaczyć jaki będzie całkowity koszt pożyczki),
 2. Wypełniamy wniosek (oprócz podstawowych danych będziemy potrzebować: numeru konta bankowego, na które ma zostać przelana pożyczka online, numer dowodu osobistego oraz numer telefonu komórkowego),
 3. Dokonujemy weryfikacji logując się na swoje konto internetowe lub przelewając 10 gr na podany przez Wonga pożyczki rachunek bankowy, w celu potwierdzenia tożsamości,
 4. Po zaakceptowaniu oferty i podpisaniu umowy, serwis natychmiast przesyła pieniądze na nasze konto.

Dowiedz się więcej: VIA SMS pożyczki warte zaciągnięcia? >>

Główne zalety Wonga pożyczki

 • niewielki koszt pierwszej pożyczki (10 zł),
 • możliwość pożyczania małych kwot (minimalna kwota pożyczki to 50 zł),
 • szybka decyzja (w dni robocze decyzję otrzymujemy w 5 minut),
 • możliwość uzyskania pożyczki telefonicznie w przypadku dotychczasowych klientów Wonga pożyczki,
 • indywidualne podejście do każdego klienta,
 • minimalny wiek pożyczkobiorcy – 18 lat,
 • brak górnego limitu wieku pożyczkobiorcy,
 • infolinia dostępna 7 dni w tygodniu,

 • brak konieczności posiadania dodatkowych zabezpieczeń (poręczenie, zastaw),
 • możliwość wcześniejszej spłaty (pożyczkobiorca nie ponosi kosztów odsetek i prowizji za niewykorzystany okres pożyczki),
 • program korzyści Wonga.com dla stałych klientów,
 • możliwość zapoznania się z kosztami kolejnych pożyczek krótkoterminowych,
 • brak ukrytych opłat i kosztów.

Dowiedz się więcej: Pożyczka Provident – na jakich zasadach i dla kogo? >>

Wady Wonga pożyczki

 • wysoki koszt RRSO (rzeczywistej rocznej stopy procentowej) w stosunku do pożyczek bankowych,
 • brak możliwości przedłużenia Wonga pożyczki,
 • brak oferty pierwszej, darmowej pożyczki (dużo internetowych serwisów pożyczkowych udostępnia klientom taką opcję),
 • weryfikacja klienta w bazach BIK (Biuro Informacji Kredytowej), BIG (Biuro Informacji Gospodarczej), KRD (Krajowy Rejestr Długów), ERIF BIG S.A.,
 • możliwość naliczenia dodatkowych opłat karnych i odsetek w sytuacji niespłacenia pożyczki na czas.

Dowiedz się więcej: RRSO, czyli jak nie dać się oszukać na kredycie >>

Dla kogo Wonga pożyczki to dobry pomysł

Pod względem weryfikacji klienta, system Wonga pożyczki, niewiele różni się od tych stosowanych w bankach. Tak samo sprawdza klienta pod kątem zadłużenia oraz dotychczasowej historii kredytowej w dostępnych bazach, a także stosuje system scoringowy. Jest to statystyczna metoda klasyfikująca klientów do konkretnej grupy pożyczkobiorców, na podstawie określonych cech charakterystycznych. Główna klasyfikacja opiera się o dwie grupy: (1) klient zły, (2) klient dobry.

Wonga.com swoją ofertę kieruje przede wszystkim do młodych osób, aktywnie korzystających z internetu, poszukujących łatwej i dostępnej od ręki, niewielkiej pożyczki. Serwis nie uratuje osób borykających się z nieustającymi problemami finansowymi, gdyż pożyczka nie zostanie im po prostu udzielona.

Wonga pożyczki może okazać się ciekawą alternatywą dla klientów kart kredytowych, potrzebujących kilkuset złotych na kilka miesięcy. Dla klientów poszukujących pożyczek ratalnych, na większą kwotę i dłuższy czas, zdecydowanie lepszą opcją (m.in. pod kątem oprocentowania) może okazać się kredyt bankowy.

Dowiedz się więcej: Najlepszy kredyt konsolidacyjny >>

Decydując się na Wonga pożyczki klient musi mieć świadomość ciążącego na nim obowiązku spłaty zadłużenia w terminie oraz dodatkowych kosztów z tytułu ewentualnych opóźnień. Ważny jest także fakt, iż tak samo jak w przypadku banków, Wonga pożyczki, zgłasza wszystkich nierzetelnych klientów do rejestrów dłużników.

ZOBACZ RÓWNIEŻ