Martyna Markiel
Martyna Markiel
24 Mar, 2017 - 14:40
Wolontariat - sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Wolontariat – sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Martyna Markiel

Wolontariat to znakomity sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego i nowych umiejętności. Pomóż samemu sobie pomagając jednocześnie innym!

Co najczęściej przychodzi nam do głowy, kiedy słyszymy słowo wolontariat? Niektórzy pewnie wciąż myślą w kategoriach ciężkiej pracy bez wynagrodzenia lub wielu straconych godzin i żadnego zysku. Prawdopodobnie wielu z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że dzięki wolontariatowi mamy okazję sprawić niesamowitą różnicę w życiu wielu ludzi.

Pamiętajmy jednak także, że wolontariat nie działa tylko i wyłącznie w jedną stronę. Istnieje bowiem cały szereg korzyści, możliwości oraz umiejętności, które można zdobyć podczas wolontariatu. Jak wolontariat może pomóc w naszej karierze zawodowej?

Czy da się zaistnieć na rynku pracy oraz nabrać doświadczenia zawodowego robiąc jednocześnie coś dobrego dla społeczeństwa? Wolontariat jest najczęściej rozumiany jako bezinteresowny akt pomocy wykonywany na rzecz innych. Nie znaczy to jednak, że niosąc pomoc społeczeństwu nie możemy jednocześnie pomóc samym sobie! Wolontariusze wciąż rzadko mówią o korzyściach, jakie płyną z wolontariatu dla nich samych.

Być może jest to zbyt egocentryczne lub zbyt dalekie od altruistycznej wizji bezinteresownego wolontariusza. Nie ważne, czy odbyliśmy kilkumiesięczny wolontariat w obcym kraju czy po prostu spędziliśmy kilka godzin zbierając odpady w okolicy, poniżej przedstawiamy korzyści oraz wpływ, jaki wolontariat ma na nasze doświadczenie zawodowe.

Wolontariat jako doświadczenie zawodowe

Bezinteresowna chęć niesienia pomocy i robienie czegoś dobrego świadczy bardzo pozytywnie o nas jako pracownikach. Odpowiedzialność oraz dobroczynność to istotne cechy, które są niezwykle pożądane przez pracodawcę. Wolontariat to znak, że jesteśmy ambitni, wiarygodni, zaangażowani w to co robimy a także posiadamy doświadczenie w pracy z innymi ludźmi. Wyróżniamy się jako osoba o szerokich zainteresowaniach, otwarta oraz wrażliwa na problemy społeczeństwa.

Wolontariat to znakomity sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego, podnoszenie własnej wartości rynkowej a także nawiązanie kontaktów ze środowiskiem biznesowym. Możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia, podszkolenie umiejętności oraz nabycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych często okazać może się bezcenne dla naszej przeszłej kariery.

Zdobyte podczas wolontariatu doświadczenie buduje naszą reputację oraz daje szansę pracy przy projektach, które bezpośrednio nas interesują. Potencjalny pracodawca widzi nas jako osobę zaangażowaną, pełną zapału i chęci do działania. Uczestnictwo w różnorodnych programach to znakomita okazja na zdobycie pożądanych kontaktów, również w branży, z którą pragniemy związać swoją przyszłość.

Często bywa tak, że wolontariat to jedyna okazja na bezpośrednią współpracę z doświadczonymi specjalistami, a co za tym idzie, na naukę od najlepszych. Może się również okazać, że po odbytym wolontariacie pracodawca zdecyduje się na długoterminową współpracę lub pełnoetatowe zatrudnienie.

Umiejętności, które pomoże rozwinąć wolontariat

Istnieje szereg umiejętności, które można nabyć podczas wolontariatu, spośród których warto wymienić:

 • Umiejętności ściśle branżowe
 • Umiejętność pracy w zespole
 • Zarządzanie zespołem
 • Rozwiązywanie problemów
 • Zdolności adaptacyjne
 • Zarządzanie projektami
 • Komunikacja interpersonalna
 • Zdolność do planowania i ustalania priorytetów
 • Umiejętności sprzedaży
 • Zarządzanie czasem
 • Raportowanie

Pamiętajmy, że tak zwane miękkie umiejętności, które nabywamy i rozwijamy podczas wolontariatu, są również wysoce pożądane przez pracodawców.

wolonariat

Praca zespołowa i budowanie relacji z innymi

Wolontariat to świetny sposób, aby pokazać przyszłym pracodawcom, że jesteśmy w pełni zdolni do pracy zespołowej i umiemy współpracować z innymi. Choć wydaje się niezwykle prosta, praca w zespole to nie lada wyzwanie. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę różnice kulturowe.

Wolontariat za granicą lub w międzynarodowym otoczeniu to świetna okazja, aby pokazać, że nie tylko potrafimy przystosować się do życia w nowym miejscu, z dala od domu, ale także jesteśmy w stanie z powodzeniem pracować z ludźmi, których poglądy oraz styl życia bywają często bardzo odmienne od naszego.

Wolontariat wpływa także pozytywnie na umiejętność budowania bliskich relacji w pracy z ludźmi pochodzącymi z różnych środowisk i stron świata. Otoczenie biznesu rozwija się coraz bardziej ku arenie międzynarodowej, umiejętność współpracy zespołowej a zwłaszcza budowania relacji z ludźmi z całego świata, to dzisiaj niemalże konieczność.

Umiejętności przywódcze

Podczas wolontariatu można dowiedzieć się, jakim typem przywódcy i liderem jesteśmy – to prawdziwy zastrzyk pewności siebie na przyszłość, kiedy rozpoczynamy studia, szukamy pierwszej pracy lub staramy się o wymarzony awans.

Nawet jeśli nie jesteśmy urodzonymi liderami, ważne jest, aby być na tyle odważnym i umieć wybić się z tłumu. Wolontariat pomoże nam rozwinąć umiejętności przywódcze, nauczy nas pewności siebie a także pokaże, jak skutecznie kierować innymi ludźmi.

Zarządzanie sobą

Wolontariat jest również ogromną szansą rozwoju osobistego i możliwością nauczenia się umiejętnego zarządzania sobą oraz własnym czasem. Doświadczenie nabyte z dala od domu może na początku nieco nas przytłaczać. Szybko przekonamy się jednak, jak radzić sobie w życiu samemu, bez pomocy innych i jak umiejętnie zarządzać swoim własnym czasem oraz obowiązkami.

Stawianie sobie wyzwań

Choć tak naprawdę nie jest to do końca umiejętność, chęć stawiania sobie wyzwań i możliwość ich realizacji to istotna cecha, która na pewno pozytywnie wpłynie na budowanie naszego doświadczenia zawodowego.

Eksploracja

Wolontariat pozwala nam próbować pracy w różnych organizacjach, na różnych stanowiskach, w różnych rolach, rozwiązując różne problemy itp. – wszystko to bez konieczności tak zwanego skakania z jednej firmy na drugą. Dzięki temu dowiemy się, co tak naprawdę chcielibyśmy robić i w jakim środowisku. Wolontariat pozwoli nam poznać jak działa organizacja, jakie są jej cele, wizja oraz misja – to coś, czego nie dowiemy się śledząc losy firmy na Twitterze, bądź też wypytując osobiście wszystkich pracowników.

Szansa na wykorzystanie umiejętności, które już posiadamy

Wolontariat jest doskonałym sposobem, aby dowiedzieć się, jakie są nasze atuty i ukryte umiejętności. Jeśli ktoś zapyta, jakie są nasze kluczowe kompetencje, to z całą pewnością dzięki odbytemu wcześniej wolontariatowi będziemy dobrze znali odpowiedź na to pytanie. Warto poznać samego siebie i dowiedzieć się, jak skutecznie wykorzystać swoje mocne strony.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ