Magdalena Jerzyna
Magdalena Jerzyna
19 Sty, 2018 - 01:00

Woda micelarna – czym różni się od innych kosmetyków?

Magdalena Jerzyna

Woda micelarna to wszechstronny kosmetyk, który warto znać. Dowiedz się, czym właściwie różni się od innych preparatów oczyszczających skórę twarzy.

O tym, że wybór dostępnych na rynku kosmetyków jest ogromny, wiemy wszystkie. Jednak czy znamy produkty goszczące na sklepowych półkach i potrafimy odpowiedzieć sobie na pytanie – czym różni się woda micelarna od innych kosmetyków oczyszczających?

Gdyby jeszcze do niedawna, ktoś zapytał mnie o wodę micelarną nie ukrywam, że wprawił by mnie tym pytaniem w niemałe zakłopotanie. Nie miałam bowiem zupełnie pojęcia czym ona jest, nie mówiąc już o tym, bym zastanawiała się nad różnicami, dzielącymi ją od innych kosmetyków.

Woda micelarna – jak działa?

Tymczasem musicie wiedzieć, że nietaktem byłaby nieznajomość tego rodzaju kosmetyku, w momencie gdy zyskuje on na popularności. Wodzie micelarnej bowiem przypisuje się wszechstronne działanie, które zawdzięcza ona niewielkim cząsteczkom, o nazwie miceli. Te z kolei skutecznie radzą sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, absorbując nadmiar sebum i usuwając nawet wodoodporny makijaż, bez konieczności uporczywego pocierania.

Woda micelarna zatem jest innowacyjnym produktem, który zadziała kompleksowo łącząc w sobie cechy żelu, mleczka, toniku i płynu do demakijażu. Delikatnie oczyści skórę (bez ryzyka podrażnień), usunie resztki makijażu, odświeży, zneutralizuje pH.

Jednocześnie może przyczynić się do zwężenia porów, zmniejszyć liczbę pojawiających się niedoskonałości, pozostawiając skórę gładką i przyjemną w dotyku. Na jej korzyść przemawia brak kompozycji zapachowych, barwników oraz niewielka ilość konserwantów, co sprawia że może być ona stosowana do każdego rodzaju skóry, także tej wrażliwej, alergicznej, trądzikowej i atopowej.

Istotny jest tu jednak wybór odpowiedniego produktu, dostosowanego do naszych potrzeb, tak by znajdujące się wewnątrz micele po kontakcie ze skórą mogły uwolnić właściwe substancje aktywne.

Teraz, kiedy już wiecie czym charakteryzuje się woda micelarna, pora zdradzić Wam różnice pomiędzy wodą micelarną a kosmetykami, po które sięgałyście dotychczas. Same zdecydujecie, co jest dla Was korzystniejszym wyborem.

Przeczytaj więcej: Oczyszczająca woda Biotaniqe >>

Woda micelarna - czym różni się od innych kosmetyków? - oczyszczanie twarzy

Woda micelarna a mydło i żel do mycia

Od najmłodszych lat z pewnością wielu z Was powtarzano, że mydło doskonale poradzi sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami, także tymi znajdującymi się na twarzy. Za wzór stawiano babcie, które przecież właśnie w taki sposób dbały o urodę i jak widać nie mają się czego wstydzić.

Musicie jednak wiedzieć, że w tamtych czasach dostęp do kosmetyków był ograniczony, podobnie jak możliwość przeprowadzenia badań nad ich wpływem na ludzki organizm. Na to wszystko trzeba było poczekać, by wreszcie móc stwierdzić, że mydło w codziennej pielęgnacji szkodzi.

Wiem co prawda, iż jego cudowne właściwości doceniają posiadaczki cery tłustej, bo dzięki nim choć na chwilę udaje im się zapanować nad nadmiarem sebum. W gruncie rzeczy jednak jest to chwilowe. Skóra bowiem staje się przesuszona, pozbawiona warstwy ochronnej i ściągnięta, przez co jeszcze bardziej się błyszczy.

Zamiast zatem sięgać po mocno ingerujące w skórę kosmetyki, jak mydło czy żele do mycia, może warto sięgnąć właśnie po wodę micelarną, która w niczym im nie ustępuje i z powodzeniem może je zastąpić, posiadając wysoką skuteczność oczyszczania.

Niektóre z Was, słysząc o jej wysokiej skuteczności mogą pomyśleć, że jest ona naszpikowana drażniącymi detergentami. Tymczasem jest inaczej. Na próżno w składzie wody micelarnej szukać kompozycji zapachowych, barwników czy konserwantów. Dzięki niej uporacie się z wszelkimi zanieczyszczeniami, bez obaw o alergie i podrażnienia.

Woda micelarna a mleczko do demakijażu

Niektóre z nas, mimo nieustannie poszerzanej oferty kosmetycznej, pozostają wierne sprawdzonemu mleczku do demakijażu. Produkt ten co prawda radzi sobie z codziennym oczyszczaniem, skóra staje się nawilżona, ale nie sprawia wrażenia oczyszczonej. Niezbędne wówczas jest sięgnięcie wówczas po żel do mycia, jak i tonizowanie jej.

Stosując w pielęgnacji wodę micelarną nie jest konieczny kilkuetapowy demakijaż, ponieważ łączy ona działanie kilku kosmetyków. Jednocześnie myjemy, oczyszczamy, tonizujemy i nawilżamy. Nie musimy martwić się tłustym filmem na powierzchni skóry, zatem same  powiedzcie – czego chcieć więcej?

Woda micelarna a tonik

Do niedawna tonik można było znaleźć niemal w każdej kosmetyczce, ponieważ nie pozostawał on obojętny dla kondycji skóry, wspomagając ją zawartymi ekstraktami roślinnymi, olejkami i substancjami czynnymi.

Obecnie jego popularność drastycznie spadła. Odpowiedzialnością za to obarcza się wody micelarne, którym przypisuje się dobroczynny wpływ na skórę i możliwość zastąpienia toniku. Odpowiednio skomponowana formuła, pozwala zachować właściwe pH, jednocześnie usuwając makijaż i oczyszczając. Skóra pozostaje więc czysta i świeża, bez konieczności aplikowania na jej powierzchnię kolejnych warstw. Nic więc dziwnego, że w zabieganym świecie woda micelarna zyskała wielu zwolenników.

Woda micelarna a płyn do demakijażu oczu

W przypadku tradycyjnego demakijażu aplikacja dwufazowego płynu byłaby tylko początkiem drogi. Zazwyczaj preparaty te są roztworami wodno-tłuszczowymi, które na skórze pozostawiają tłusty film, który z kolei należy usunąć przy użyciu kolejnych kosmetyków.

Zupełnie inaczej jest, gdy do demakijażu używa się wód micelarnych, które wcale nie gorzej radzą sobie z usuwaniem kosmetyków wodoodpornych. Zawarte w nich micele niczym magnez przyciągają do siebie zanieczyszczenia, nadmiar sebum i oczyszczają twarz z makijażu. W przeciwieństwie do preparatów dwufazowych wody micelarne nie  zostawiają tłustego filmu. Mimo to nie przyczyniają się do przesuszenia skóry, nawet jeśli jest ona wyjątkowo wrażliwa, bowiem często wzbogacane są składnikami aktywnymi o działaniu odżywczym i nawilżającym.

Jak zatem widzicie woda micelarna jest w stanie z powodzeniem zastąpić wiele kosmetyków. Może być stosowana do porannego odświeżenia skóry i przygotowania jej do makijażu. Świetnie oczyści ją także z nadmiaru sebum i zanieczyszczeń, podczas codziennego demakijażu. Posiadaczkom cery wrażliwej może posłużyć do mycia zamiast zwykłej wody. Jedynym czego potrzeba do stosowania wody micelarnej jest wacik kosmetyczny, przy użyciu którego aplikuje się kosmetyk, przecierając nim delikatnie twarz. W przypadku demakijażu oczu, przytrzymuje się go przez kilka sekund, przy zamkniętej powiece. Cały zabieg trwa do momentu, gdy waciki staną się czyste. Wówczas skóra jest oczyszczona i nie wymaga mycia przy użyciu wody.

 ZOBACZ RÓWNIEŻ