Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
07 Gru, 2018 - 15:55
Jak zgłosić wniosek o urlop na żądanie?

Jak zgłosić wniosek o urlop na żądanie?

Joanna Wojnarowska

Czasem z przyczyn losowych nie można się pojawić w pracy. Jak poinformować pracodawcę i złożyć wniosek o urlop na żądanie?

Wniosek o urlop na żądanie nie jest sprawą tak oczywistą, jak mogłoby się to wydawać. Czy wystarczy zadzwonić i ustnie poinformować o nieobecności? A może musimy składać pisemny wniosek urlopowy? Czy szef może nam odmówić prawa, jakim jest wolne na żądanie? Gdzie szukać pomocy? Czy za dni urlopu na żądanie przysługuje jakieś wynagrodzenie?

Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!

Czym jest urlop na żądanie?

Urlop na żądanie to prawo pracownika do 4 dni wolnego w trybie nagłym. Przysługują nam 4 dni w roku kalendarzowym, niezależnie od tego, u ilu pracodawców w danym roku pracujemy. Nie przechodzą one też na inne lata.

Wolne na żądanie wchodzi w skład podstawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego. Jeśli przykładowo, mamy 26 dni urlopu i 4 dni weźmiemy na żądanie, to pozostaje nam 22 dni (por. Kodeks pracy art. 167.2).

Dowiedz się więcej: Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński. Wszystko co musisz wiedzieć!

Wniosek o urlop na żądanie – w jakiej formie?

Kodeks pracy wskazuje jedynie, że o nagłej nieobecności informujemy pracodawcę najpóźniej w dniu nieobecności (por. Kodeks pracy art. 167.2). Jest to spore niedopowiedzenie, ponieważ nie wyjaśnia, czy na potrzeby urlopu na żądanie wniosek pisemny jest potrzebny.

Jak więc podejść do tego problemu?

Przyjmuje się, że pracodawca może ustalić wewnętrzny regulamin. Może umieścić w nim zapis, w którym doprecyzowana jest kwestia wniosku o urlop na żądanie.

Jeżeli w firmie jest przyjęte, że składamy pisemne wnioski urlopowe, to musimy się temu podporządkować. Jeśli spotkała nas losowa sytuacja, która nam to uniemożliwia, to wystarczy powiadomienie przez telefon. Wówczas dopiero po powrocie do pracy wypiszemy wniosek o urlop na żądanie. W ten sposób nasz szef łatwiej może kontrolować wykorzystywany przez nas urlop.

Dowiedz się więcej: Jak wygląda urlop dla niepełnoetatowca?

Wniosek o urlop na żądanie można złożyć telefonicznie

źródło zdjęcia: Getty Images / Ridofranz

Urlop na żądanie – wniosek drogą mailową?

Wątpliwość może budzić zawiadamianie szefa o nieobecności drogą mailową. Czy prawo na to zezwala?

Przepisy prawne nie mówią nic na ten temat. W Kodeksie pracy czytamy jedynie, że:

Pracownik zgłasza żądanie udzielenia urlopu najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. (Kodeks pracy art.167.2)

Nieważne więc, w jaki sposób składamy wniosek o urlop na żądanie. Warunkiem jest jedynie to, żeby pracodawca wiedział o naszej nieobecności najpóźniej w tym samym dniu.

Jeśli wysłaliśmy maila do pracodawcy, to powinniśmy mieć pewność, że otrzymał od nas wiadomość. Najlepiej, jeżeli otrzymamy od niego maila z potwierdzeniem odbioru.

Dowiedz się więcej: Odmowa urlopu na żądanie – czy to zgodne z prawem?

Urlop na żądanie – płatny czy nie?

Urlop na żądanie jest płatny, jeżeli tylko mamy niewykorzystany urlop wypoczynkowy do dyspozycji. Jeżeli przekroczyliśmy ustawowy limit 20 lub 26 dni, to musimy wziąć urlop bezpłatny.

W przypadku urlopu bezpłatnego nie ma limitu dni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że po 3 miesiącach urlopu bezpłatnego pracodawca może nas z niego odwołać.

Zapamiętajmy, że nie ma jednej ustawowej formy wniosku o urlop na żądanie. Najważniejsze jest to, że musimy zgłosić wolne na żądanie najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Możemy zrobić to w dowolnej formie, czyli np. telefonicznie, drogą elektroniczną, lub składając tradycyjnie pisemny wniosek o urlop. Musimy mieć jedynie pewność, że informacja o naszej nieobecności dotarła do naszego szefa. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji losowych. Dobrze więc, że Kodeks pracy przewiduje możliwość urlopu na żądanie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ