Podnoszenie naszych kwalifikacji zawodowych leży zarówno w naszym interesie, jak i zatrudniającego nas pracodawcy. Dlatego Kodeks pracy zawiera przepis mówiący o możliwości wzięcia specjalnego urlopu w tym czasie. Jak napisać wniosek o urlop szkoleniowy, by można było spokojnie pogłębiać naszą wiedzę zawodową?
Co mówi Kodeks pracy – urlop szkoleniowy
Istnieją różne rodzaje urlopów. Najmniej popularnym jest chyba ten przyznawany z tytułu poszerzania naszych kompetencji.
Według Kodeksu pracy podanie o urlop szkoleniowy możemy napisać, jeśli za zgodą pracodawcy (lub z jego inicjatywy) zdecydujemy się na:
- udział w szkoleniu zawodowym,
- ukończenie szkoły średniej,
- rozpoczęcie studiów.
Powinny one mieć bezpośredni związek z wykonywanym przez nas zawodem. Ilość przysługującego nam wolnego to z reguły 6 dni. Jedynie w przypadku przystępowania do egzaminu dyplomowego na ostatnim roku studiów jest to 21 dni.
W trakcie takiej nieobecności otrzymujemy 100% naszego wynagrodzenia. Świadczenie to przysługuje jedynie osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Możemy również wnioskować o pokrycie kosztów dojazdu, podręczników czy opłat za szkolenia.
Warto pamiętać, że w przypadku złożenia wypowiedzenia przed upływem 3 lat, pracodawca może żądać zwrotu poniesionych kosztów. Wszystkie przepisy definiujące urlop szkoleniowy znajdziemy w Kodeksie pracy w rozdziale III – Kwalifikacje zawodowe pracowników.
Pełną treść Kodeksu pracy znajdziesz tutaj.
Dowiedz się więcej: Urlop szkoleniowy a studia podyplomowe – co należy wiedzieć?
Wniosek o urlop szkoleniowy – co powinien zawierać?
By otrzymać świadczenie z tytułu poszerzania kompetencji zawodowych, musimy złożyć u pracodawcy wniosek o urlop szkoleniowy. Należy w nim zawrzeć takie elementy jak:
- nasze dane,
- dane pracodawcy,
- datę wypełnienia,
- okres urlopu szkoleniowego,
- datę rozpoczęcia urlopu szkoleniowego,
- powód wnioskowania,
- nasz podpis.
Wniosek urlopowy musi zostać podpisany przez przełożonego, co stanowi potwierdzenie jego przyjęcia.
Zwróćmy jednak uwagę, że możemy wypełnić wniosek o urlop szkoleniowy jedynie na dni bezpośrednio związane z odbywanym przez nas szkoleniem czy podnoszeniem kompetencji w inny sposób. Nie otrzymamy więc zgody „na wolne” dzień po zakończeniu szkolenia czy po obronie pracy dyplomowej.
Pracodawca nie ma również obowiązku pilnowania, czy chcemy skorzystać z tego uprawnienia. Musimy pamiętać sami o tym świadczeniu. W przeciwnym wypadku tracimy do niego prawo i nie przysługuje nam żaden ekwiwalent z tego tytułu.
Dowiedz się więcej: Jak zgłosić wniosek o urlop na żądanie?
Kiedy możemy wziąć urlop szkoleniowy?
Urlop szkoleniowy nie musi być ustalany razem z planem urlopów wypoczynkowych. Jest to świadczenie niezależne i tak też powinno być rozpatrywane.
Nie mamy obowiązku wykorzystywać w całości całej puli dni wolnych. Możemy także podzielić je w zależności od naszych potrzeb.
Warto wiedzieć, że możemy z pracodawcą spisać całkowicie odrębną umowę, która będzie w mocy w czasie podnoszenia przez nas kwalifikacji. Mogą znaleźć się w niej zapisy o:
- liczbie dni wolnych,
- wynagrodzeniu, które przysługuje w tym czasie,
- dodatkowych benefitach,
- zwrocie kosztów poniesionych przez pracownika,
- zmianie obowiązków pracownika.
Zastępuje ona wniosek o urlop szkoleniowy, choć dla bezpieczeństwa warto spisać oba dokumenty. Znajdujące się w niej zapisy nie mogą być jednak mniej korzystne niż postanowienia Kodeksu pracy. Jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, najlepiej jest jej nie podpisywać i skorzystać z odgórnych przepisów.
Dowiedz się więcej: Urlop szkoleniowy dla nauczyciela – co należy wiedzieć?
Wniosek o urlop szkoleniowy możemy napisać za każdym razem, gdy chcemy podnieść nasze kompetencje zawodowe. Pracodawca nie może odmówić udzielenia przysługujących nam dni wolnych, choć musi zostać o tym poinformowany z wyprzedzeniem. Pamiętajmy o tym przywileju – znajduje się on w naszym interesie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Urlopy pracownicze: wypoczynkowy, na żądanie, okolicznościowy, macierzyński i inne.
- Jak wygląda urlop dla niepełnoetatowca?
- Jak wyliczyć i ile wynosi ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
- Zwolnienie lekarskie a urlop – co musisz wiedzieć?
- Studia doktoranckie – najbardziej przyszłościowe kierunki
- Studia zaoczne – wady i zalety
- Jak napisać podanie o urlop wypoczynkowy?
- Jak napisać podanie o urlop okolicznościowy?