Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
26 Kwi, 2018 - 02:00

Jak napisać wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Malwina Tomżyńska

Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy to dobre rozwiązanie zwłaszcza, gdy pozostawiony przez zmarłego kredyt jest ubezpieczony. Sprawdź co powinieneś wiedzieć o umorzeniu kredytu bankowego. Wyjaśniamy kto może złożyć wniosek, jak powinien wyglądać i jakich elementów nie powinno w nim zabraknąć.

Niestety często zdarza się, że po śmierci bliskiej nam osoby, zupełnie niespodziewanie, zaczynają do domu przychodzić pisma ponaglające w sprawie spłaty zadłużenia związanego z zaciągniętym przez zmarłego kredytem. Nierzadko okazuje się, że rodzina nie miała nawet pojęcia o istnieniu jakiegokolwiek zadłużenia.

Niestety zgodnie z prawem w Polsce, wraz ze śmiercią kredytobiorcy, obowiązek spłaty zobowiązania wynikającego z zaciągniętej pożyczki przez zmarłego, spada na jego spadkobierców. W takim przypadku z pomocą może przyjść wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy. Dowiedź się, jak napisać wniosek i sprawdź kto może go złożyć. Czy są jakieś szanse na umorzenie kredytu po zmarłym?

Umorzenie kredytu a prawo w Polsce

Kwestia umorzenia kredytu lub jakiegokolwiek innego zobowiązania, zarówno w przypadku śmierci kredytobiorcy, jak i ciężkiej sytuacji finansowej, leży tylko i wyłącznie w rękach wierzyciela. To od niego zależy, czy zaciągnięte zobowiązanie zostanie umorzone w całości lub jakiejś jego części.

W przypadku śmierci kredytobiorcy, informacja o zadłużeniu często spada na rodzinę jak grom z jasnego nieba i powoduje gorączkowe poszukiwanie rozwiązania. Pomocny  może okazać się wniosek o umorzenie kredytu po śmierci zmarłego.

Dowiedz się więcej: Umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy – czy to możliwe? >>

Kto może złożyć wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Wniosek powinna złożyć osoba, która zgodnie z prawem dziedziczy po zmarłym, czyli jest jego prawowitym spadkobiercą. Jeżeli takich osób jest więcej, może to zrobić jedna, wybrana osoba.

Jak powinien wyglądać taki wniosek? Musimy zdawać sobie sprawę, że wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy, podobnie jak w przypadku innych próśb o umorzenie długu, jest dokumentem formalnym i pisząc go powinniśmy w nim zawrzeć wszystkie niezbędne elementy:

  1. Data i miejscowość napisania wniosku.
  2. Dane osoby, która ma prawo złożyć wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy.
  3. Nazwa i adres podmiotu, do którego kierowany jest wniosek.
  4. Tytułowa nazwa dokumentu, np. Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy.
  5. Treść główna dokumentu, w której musimy zawrzeć informacje dotyczące zmarłego oraz zaciągniętego przez niego kredytu. Najlepiej będzie te informacje spisać z umowy kredytowej (m.in. data zaciągnięcia kredytu, kwota kredytu, dokładne dane kredytobiorcy) o ile jesteśmy w jej posiadaniu.
    Jeżeli umowa jednak przepadła, a my jesteśmy prawowitymi spadkobiercami zmarłego, na co posiadamy odpowiednie dokumenty, bank bez przeszkód powinien nam przekazać potrzebne informacje.
  6. Powód złożenia wniosku: powód zależy od aktualnej sytuacji, w jakiej znajdują się spadkobiercy. Może bowiem się okazać, że nasza ciężka sytuacja finansowa uniemożliwia spłatę zadłużenia lub w najlepszym wypadku, zaciągnięty przez śmiercią kredyt był ubezpieczony.
  7. Załączniki: w zależności od sytuacji możemy przedstawić kserokopie polisy ubezpieczeniowej lub inne dokumenty dotyczące sprawy.

Kiedy najlepiej jest złożyć wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy?

Najlepiej nie zwlekać i zrobić to w miarę szybko. Jeżeli już wiemy, że zostaliśmy spadkobiercami i nie chcemy zrzec się spadku, warto zainteresować się uregulowaniem kwestii związanych z kredytem.

Dowiedz się więcej: Dziedziczenie długów – jak zrzec się spadku? >>

Kiedy wniosek o umorzenie kredytu zostanie zaakceptowany?

Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci zmarłego na 100% zostanie rozpatrzony pozytywnie w sytuacji gdy, zaciągnięte zobowiązanie zostało ubezpieczone, właśnie na wypadek śmierci kredytobiorcy.

W takiej sytuacji bank skieruje swoje żądanie dotyczące uregulowania długu do firmy ubezpieczeniowej, w której zawarta została polisa (w większości przypadków będzie to firma, z którą bank udzielający kredytu współpracuje).

ZOBACZ RÓWNIEŻ