RynekPierwotny.pl
RynekPierwotny.pl
21 Lip, 2020 - 18:48
wnętrza w stylu śródziemnomorskim

Wnętrze w stylu śródziemnomorskim – letnie aranżacje

RynekPierwotny.pl

Urlop w Grecji czy we Włoszech – w czasie ciągle jeszcze trwającej epidemii – może być trudny do zrealizowania. Możemy jednak stworzyć klimat śródziemnomorski bez konieczności wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Mieszkania i domy w stylu śródziemnomorskim to ponadczasowy i modny od wielu lat trend aranżacji wnętrz. Nic dziwnego, bo taki styl sprawdza się zarówno na małej, jak i dużej powierzchni. W stylu śródziemnomorskim każdy znajdzie coś, co sprawi, że w swoim domu czy mieszkaniu poczuje się jak na najlepszych wakacjach.

Jasne kolory i różne faktury

Włoskie i greckie krajobrazy kojarzą nam się ze słońcem, bezchmurnym niebem i czystą, ciepłą wodą. I takie też kolory powinny dominować we wnętrzu urządzonym w stylu śródziemnomorskim. Może to być złamana szarością lub brązem biel, która przywodzi na myśl ciepły piasek. Dla kontrastu warto wprowadzić drugi kolor – na przykład intensywny błękit, kojarzący się z morzem.

Te pastelowe barwy warto ożywić bardziej intensywnymi dodatkami. Może to być soczysta czerwień, żółć czy pomarańcz świeżych dojrzałych owoców i warzyw, zieleń gajów oliwnych lub winorośli. Jeśli jesteśmy zwolennikami kontrastowych zestawień, dobrym dodatkiem będą brąz lub czerń.

Klimat śródziemnomorski to nie tylko charakterystyczne kolory, ale również faktury. Ściany domów są w dotyku chropowate. We wnętrzu możemy połączyć więc gładkie powierzchnie mebli z chropowatą, surową ścianą. Efekt chropowatości osiągniemy używając farb strukturalnych.

Granit, marmur, piaskowiec, terakota, drewno

Materiałami stosowanymi w budownictwie oraz wykończeniach wnętrz w rejonie śródziemnomorskim są granit, marmur oraz piaskowiec. Możemy ich również użyć do wykończenia naszego wnętrza w stylu inspirowanym Grecją czy Włochami. Doskonale będzie wyglądał kominek z jasnego piaskowca. W kuchni niezbędny jest blat – ten wykonany z marmuru będzie nie tylko funkcjonalny, ale również doskonale wpisze się w stylistykę wnętrza inspirowanego klimatem południowej Europy.

Nie może w nim zabraknąć również jednego z najbardziej naturalnych materiałów, czyli drewna – przede wszystkim wikliny, rattanu i sosny. Meble sosnowe są lekkie i jasne, więc idealnie wpiszą się w stylistykę wnętrza śródziemnomorskiego. Jeśli chcemy wyłożyć drewnem podłogę, zdecydujmy się na dąb, który jest twardszy i bardziej trwały.

Możemy również – na wzór domów rzymskich – wyłożyć podłogę terakotą. Płytki są proste do utrzymania w czystości, a przy tym odporne na ścieranie oraz zużycie. Można z nich ułożyć jednolitą podłogę w mieszkaniu, domu oraz na balkonie czy tarasie. Dzięki temu wnętrze będzie wydawało się przestronniejsze.

Słońce i światło

Dużą rolę w aranżacji śródziemnomorskiej odgrywa naturalne światło, które ożywia i ociepla wnętrze. Jeśli jesteśmy dopiero na etapie budowy domu, pomyślmy o tym, aby były w nim jak największe okna i ewentualnie – drewniane okiennice, które stają się coraz bardziej modne.

Wybierając zaś gotowe mieszkanie, zwróćmy uwagę na takie, które mają okna od słonecznej strony i ozdóbmy je gładkimi, cienkimi firankami i zasłonami z jasnego lnu. Powinny one wisieć szerzej niż sama rama, ponieważ to optycznie powiększy każde wnętrze a przestrzeń jest jedną z cech charakterystyczny stylu śródziemnomorskiego.

Ponieważ w strefie klimatycznej, w której leży Polska, niestety nie możemy liczyć na tyle słońca, co we Włoszech czy Grecji, warto zadbać o dodatkowe źródła świata w postaci lamp sufitowych, listew LED i kinkietów. Dzięki temu będziemy mieli wnętrze rozświetlone ciepłym światłem, bez względu na porę roku, dnia i pogodę.

Dodatki w stylu śródziemnomorskim

Śródziemnomorski klimat stworzą odpowiednie dodatki. Na przykład wykonane z drewna oliwnego deski do krojenia, moździerz, miska i łyżki do sałatek. Włochy to pizza, więc wielbiciele tamtejszej kuchni chętnie zaopatrują się w kamień do pieczenia pizzy. To przedmiot nie tylko funkcjonalny, ale również bardzo dekoracyjny.

Obowiązkowym elementem wystroju wnętrza inspirowanego klimatem Włoch i Grecji są zioła, bez których nie może się obejść się śródziemnomorska kuchnia. Można ustawić je w kuchni na parapecie w ceramicznych doniczkach lub drewnianych skrzynkach. W salonie doskonale będą się prezentować wielkie donice z drzewkami pomarańczowymi, cytrynowymi lub oliwkowymi.

Mieszkanie w stylu śródziemnomorskim jest nie tylko modne, ale również jasne, słoneczne i przytulne.

Zobacz również