Ola Skalska
Ola Skalska
22 Lut, 2019 - 00:00

New York, New York! Czyli wnętrze w nowojorskim stylu

Ola Skalska

Wnętrze w stylu nowojorskim to przede wszystkim dbałość o szczegóły, przestronność i wysoka jakość materiałów. Jak urządzić mieszkanie według tego trendu?

Styl nowojorski nawiązuje do „miasta, które nigdy nie śpi”, o jakim śpiewała Liza Minnelli w tytułowej piosence z filmu „New York, New York” Martina Scorsese, nie tylko swoją nazwą. Podobnie jak amerykańska metropolia, jest synonimem elegancji, wysokiej jakości, wyrafinowania, wyczucia stylu, dobrego smaku i… odstępstw od obowiązujących reguł.

Charakterystyka stylu nowojorskiego

Wnętrze urządzone w stylu nowojorskim zachwyci swoją przestronnością, pierwszorzędną jakością wykorzystanych materiałów i obsesyjną wręcz dbałością o detale. Na pierwszy plan wysuwa się tu przede wszystkim prostota formy podkreślająca wyjątkowy charakter aranżacji.

Delikatne kolory zestawione są z kontrastującymi dodatkami, połyskujące elementy doskonale współgrają z matowymi, a gładkie i chropowate powierzchnie tworzą harmonijny duet. Podłogi z naturalnego drewna dodają pomieszczeniom szlachetności, a lustra optycznie je powiększają.

wnętrze w nowojorskim stylu - kuchnia

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

Jak urządzić mieszkanie w stylu nowojorskim?

We wnętrzu urządzonym w stylu nowojorskim główną rolę odgrywa przestrzeń. Podkreślimy jej znaczenie, wybierając proste meble: eleganckie fotele i krzesła obite delikatnymi tkaninami, pikowane kanapy, na których nie zabraknie kolorowych poduszek (najlepiej w geometryczne wzory), kredensy czy subtelne stoliki kawowe.

Kolory powinny być stonowane i zróżnicowane. Dominować będą zapewne biel, écru, odcienie beżu i szarości, lecz musi znaleźć się także miejsce na kontrastujące z nimi dodatki w bardziej zdecydowanej kolorystyce.

Warto pamiętać o całej palecie odcieni, z których możemy swobodnie korzystać. Szczególnie powinno zależeć nam na podkreśleniu głębi barw, a do tego będziemy potrzebować odpowiedniego oświetlenia – i nie chodzi tu wyłącznie o stylowe żyrandole czy lampy sufitowe. W nowojorskim wnętrzu powinniśmy postawić również na oświetlenie boczne – kinkiety ścienne naprawdę potrafią zdziałać cuda.

Potencjał stylu nowojorskiego uda nam się w pełni wyeksponować dzięki dużej ilości światła (również naturalnego, które rozjaśnia, a tym samym ociepla wnętrze). Z tego powodu jako dodatki znakomicie sprawdzą się lustra w dekoracyjnych ramach.

wnętrze w nowojorskim stylu - kolory

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

Dwie (a w zasadzie trzy) złote reguły stylu nowojorskiego

Pisząc o meblach i dodatkach, nie bez przyczyny notorycznie używamy liczby mnogiej. Jedną z głównych zasad obowiązujących przy aranżowaniu wnętrza w stylu nowojorskim jest zasada symetrii – elementy wyposażenia zdecydowanie powinny mieć swoją parę.

Kolejna „złota reguła” to, usytuowany najczęściej na wprost od wejścia, tzw. „focal point”, czyli wizytówka naszego wymarzonego wnętrza.

Bezpośrednio z nim powiązana jest zresztą trzecia zasada, która mogłaby brzmieć: nic nie liczy się tak bardzo jak poziom wykończenia i uwaga poświęcona dosłownie każdemu detalowi. Dlatego też warto postawić na lakierowane listwy przypodłogowe, elementy niklowane (takie jak chociażby gałki do drzwi), które za Oceanem robią furorę nie tylko wśród miłośników designu, czy wreszcie szklane dodatki (np. wazony), tworzące oryginalne połączenie z drewnem na podłodze i na blatach.

wnętrze w nowojorskim stylu - sypialnia

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

„It’s up to you, New York, New York…” – odsłony stylu nowojorskiego

Nowy Jork, jak przystało na największą i najgęściej zaludnioną metropolię Stanów Zjednoczonych, ma wiele twarzy. Różnorodności nie mogło zabraknąć również w wywodzącym się stamtąd stylu wnętrzarskim. Nie ma sztywnych reguł, a najlepsze pomysły często nie powstałyby, gdyby nie przesuwanie płynnych – jak się okazuje – granic.

Możemy postawić na klasyczną aranżację w stylu nowojorskim lub wystrój nawiązujący na przykład do przestrzeni industrialnej rodem z dzielnicy SoHo, której nie powstydziłby się wielki entuzjasta stylu loftowego – Andy Warhol.

wnętrze w nowojorskim stylu - mieszkanie loftowe

źródło zdjęcia: materiały udostępnione przez Fixly.pl

Bo styl nowojorski jest zupełnie jak Empire City. Trendy się zmieniają? Świetnie! Najważniejsze, by nie rezygnować z elementów, które jeszcze przez długi czas nie będą „passe” i dostosowywać je do własnych potrzeb – nie mówimy w końcu o aranżacji sezonowej. Pozostaje zatem wygodnie usiąść i zanucić: „It’s up to you, New York, New York…”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ