Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
10 Lut, 2019 - 00:00
Włochy z psem - przewodnik

Włochy z psem – przewodnik

Katarzyna Zet

W Twoich planach wakacyjnych są Włochy z psem? Sprawdź, jak przygotować się do podróży z czworonogiem i czego możesz spodziewać się na miejscu!

Włochy z psem to doskonały pomysł na wakacje dla osób, które nie wyobrażają sobie udanego wypoczynku bez swojego ukochanego pupila. Słoneczna Italia leży stosunkowo niedaleko Polski, a więc podróż nie powinna być męcząca dla zwierzęcia.

Warto jednak wiedzieć, czego się spodziewać po dotarciu na miejsce – czy Włochy są przyjazne dla turystów z psami, gdzie znajdziemy nocleg z psem, czy są we Włoszech plaże dla psów i czy będziemy mogli z nim zobaczyć wszystkie atrakcje.

Wakacje we Włoszech z psem od strony formalnej

Decydując się na Włochy z psem, w pierwszej kolejności powinniśmy spełnić warunki formalne związane z przewozem zwierząt na terenie Unii Europejskiej. Szczegółowo opisaliśmy je w artykule Chorwacja z psem – przewodnik, ale przypomnijmy te najważniejsze. Przed podróżą nasz pies powinien:

  • być zaczipowany,
  • mieć wyrobiony paszport europejski dla zwierząt domowych,
  • być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

Włochy należą do krajów europejskich, które nie wpuszczają na swój teren szczeniąt poniżej 12 tygodnia życia bez ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Warto też pamiętać, że od dnia szczepienia do dnia wyjazdu musi upłynąć minimum 21 dni, aby zwierzę nabrało odporności ochronnej.

Więcej informacji na temat podróżowania ze zwierzętami po Europie możemy uzyskać na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

 

Jak dojechać z psem do Włoch?

Większość właścicieli czworonogów uważa, że najlepszym dla nich środkiem transportu jest samochód. Rzeczywiście – podróż z psem autem jest najwygodniejsza i najtańsza. Należy jednak pamiętać, że trasa z Polski do Włoch to około 1500 km, których przejechanie wymaga poświęcenia kilkunastu godzin w aucie. Jest to męczące dla człowieka, a co dopiero mówić dla zwierzęcia.

Podróż z psem samochodem

Nawet jeśli nasz pupil lubi jazdę samochodem, podczas tak długiej podróży będzie wymagał od nas szczególnej troski. Przede wszystkim musimy zadbać o częste przystanki, podczas których zwierzę będzie mogło rozprostować łapy (na parkingach należy psa trzymać na smyczy!) oraz załatwić swoje potrzeby.

W samochodzie pies powinien mieć także wygodne posłanie oraz specjalne zabezpieczenia wymagane odrębnymi przepisami (np. uprząż przypinaną do pasów bezpieczeństwa lub klatkę). W czasie podróży psu należy też zapewnić dostęp do wody.

Podróż z psem samolotem

W niektórych przypadkach rozsądna wydaje się podróż na wakacje z psem samolotem – sprawdzi się ona przede wszystkim wtedy, gdy mieszkamy w pobliżu lotniska i nasz cel podróży również położony jest blisko portu lotniczego. Wówczas zabierając psa na pokład samolotu, możemy dotrzeć z nim do Włoch w zaledwie 2-3 godziny.

Przykładowo lot z Warszawy do Katanii na Sycylii trwa 2 godziny i 50 minut, a z Katowic do Mediolanu 1 godzinę i 45 minut. Należy jednak pamiętać, że każda linia lotnicza ma inne zasady przewożenia zwierząt – w przypadku dużych psów nie zawsze też będzie to możliwe, ponieważ muszą być one przewożone w specjalnym pomieszczeniu obok luku bagażowego.

Włochy z psem - do wielu miejsc dolecimy z pupilem samolotem

źródło zdjęcia: Getty Images / damedeeso

Kiedy jechać i gdzie na urlop z psem do Włoch?

Jeśli w naszych wakacyjnych planach są Włochy z psem, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać odpowiednią porę i miejsce na nasz urlop.

Wakacyjny szczyt sezonu niekoniecznie będzie dla naszego pupila najlepszy – pogoda we Włoszech w lipcu i sierpniu zwykle jest bardzo upalna, podczas których psy nie czują się dobrze. Dużo lepszym terminem będzie wiosna lub jesień. W tym czasie można swobodnie korzystać z plaży i wszelkich innych atrakcji turystycznych, jednak bez ryzyka, że zbyt ostre słońce lub wysoka temperatura zaszkodzą naszemu pupilowi.

Jeśli chodzi o miejsce, psa możemy zabrać w zasadzie w każdy zakątek Włoch. Warto jednak pamiętać, że pobyt w większym włoskim mieście może być dla zwierzęcia zbyt stresujący. Włosi znani są ze swojego temperamentu i dość swobodnego podejścia np. do zasad ruchu drogowego. Używanie klaksonów oraz pokrzykiwanie na innych na ulicy to we Włoszech norma, która dla naszego psa może okazać się trudna do zaakceptowania. Chcąc oszczędzić mu nerwów, lepiej na miejsce naszych wakacji wybierzmy więc spokojną i kameralną miejscowość.

Na wakacje z psem doskonale nadają się wyspy we Włoszech, na które dostaniemy się bez problemu, ponieważ większość promów i statków zezwala zabranie psa na pokład. Zwykle małe psy mogą podróżować za darmo, jedynie większe muszą mieć wykupiony bilet. Wielu przewoźników wydziela także na pokładzie specjalne miejsce dla czworonogów.

Kwestię poruszania się po Italii z psem środkami komunikacji publicznej np. autobusami lub pociągiem bardzo szczegółowo wyjaśnia autorka bloga Podsloncemitalii.pl.

Włochy z psem lepiej zaplanować poza szczytem sezonu

źródło zdjęcia: Getty Images / damedeeso

Włochy z psem – gdzie znaleźć nocleg?

Podróżowanie z psem stało się modne, dlatego kraje żyjące z turystyki musiały dostosować swoją ofertę do tego rodzaju potrzeb. Nie inaczej jest w Italii – bez trudu znajdziemy tutaj noclegi dla osób odwiedzających Włochy z psem. Są to przede wszystkim kwatery prywatne, apartamenty, gospodarstwa agroturystyczne i kempingi, ale także hotele i to praktycznie o każdym standardzie.

Wiele osób wybiera domki we Włoszech jako najlepsze miejsce na zakwaterowanie z psem – rzeczywiście włoskie kempingi w większości przypadków są doskonale przygotowane na przyjęcie czworonożnych gości i zapewniają im doskonałe warunki pobytu. Camping jest dobrym wyborem szczególnie w przypadku, gdy chcemy spędzić wczasy nad morzem z psem – obiekty takie często oferują dostęp do prywatnej plaży, na której są wydzielone miejsca dla zwierząt.

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że za możliwość zakwaterowania z psem będziemy musieli w większości przypadków uiścić dodatkową opłatę (średnio od 5 do 8 euro za dobę). Jedynie niektóre kilkugwiazdkowe hotele oferują taką usługę zupełnie gratis. Należy także zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danym obiekcie w kwestii opieki nad pupilem. Nawet na kempingach nie jest dozwolone, by pies poruszał się swobodnie po całym terenie bez smyczy, albo kąpał się ze swoimi właścicielami w basenie.

We Włoszech bez problemu znajdziemy nocleg z psem

źródło zdjęcia: Getty Images / simonapilolla

Jak zwiedzać Włochy z psem?

Najważniejszą zasadą poruszania się z psem po Włoszech jest obowiązek trzymania go na smyczy. Kaganiec jest wymagany tylko w niektórych miejscach (np. w tramwajach wodnych w Wenecji, czy w kolejkach górskich). Zawsze trzeba mieć przy sobie woreczki na odchody, ponieważ obowiązkiem właściciela jest sprzątać po swoim psie. W wielu miejscach publicznych stoją specjalne kosze na psie odchody, przy których takie woreczki można znaleźć.

Przed udaniem się do Włoch z psem warto zapamiętać zwrot „Qui Fido è il benvenuto” – oznacza on „psy mile widziane”. Napis taki wisi na drzwiach wielu włoskich barów i restauracji, a także przed wejściem do wielu obiektów publicznych np. parków.

Niestety do większości muzeów, obiektów sakralnych i zabytków nie wejdziemy z naszym pupilem. Wprowadzanie psów zabronione jest na przykład do Koloseum w Rzymie, czy na teren Forum Romanum, mimo że po obiektach tych wałęsa się dość sporo dzikich kotów. Są jednak na terenie Włoch obiekty, które wpuszczają turystów z psami – najlepiej sprawdzić to na stronie internetowej danej atrakcji.

Z naszym pupilem zobaczymy na przykład Pompeje koło Neapolu oraz wejdziemy na szczyt wulkanu Etna na Sycylii.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Z psem zwiedzimy starożytne Pompeje

źródło zdjęcia: Getty Images / AndyEmel

Plaże dla psów we Włoszech

Dobrą informacją dla osób planujących zwiedzać Włochy z psem będzie ta dotycząca możliwości plażowania z czworonogiem. W słonecznej Italii bez trudu znajdziemy specjalne plaże dla psów – są one praktycznie wszędzie i są specjalnie oznaczone: „Bau bau beach” albo „Spiaggia di cani”.

Świetną mapę plaż przyjaznych psom przygotował portal Dogintravel.com – obejmuje ona nie tylko Włochy, ale także inne kraje i warto się z nią zapoznać przed planowaniem wakacji z psem.

Plaże we Włoszech są zarówno darmowe, jak i płatne. W przypadku tych pierwszych są to najczęściej plaże dzikie, natomiast w przypadku tych odpłatnych i przyjaznych psom w ramach opłaty często można liczyć na dodatkowe usługi np. możliwość wypożyczenia specjalnego leżaka dla psa, misek, smyczy, a nawet zabawek.

 

Bez względu na to, czy planujemy wakacje z psem w górach, czy nam morzem, Italia powinna okazać się doskonałym kierunkiem na taki wypoczynek. Włosi kochają zwierzęta i cenią odwiedzających ich kraj turystów, dlatego starają się spełnić ich oczekiwania, również te związane z podróżowaniem z czworonogami.

Planujący Włochy z psem, pamiętajmy jednak przede wszystkim o dobru naszego pupila, aby nasze wakacje były i dla niego przyjemne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ