Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
12 Sty, 2019 - 00:00
Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Katarzyna Zet

Które oferowane przez Włochy wyspy są najpiękniejsze? Trudno to rozstrzygnąć, ale warto poznać te, które już zdążyły zachwycić turystów z całego świata.

Włochy to uwielbiany przez turystów kraj w basenie Morza Śródziemnego, którego atrakcje nie kończą się jednak na monumentalnym Rzymie, romantycznej Wenecji, czy malowniczej Toskanii. Planując wakacje w tym regionie, warto pamiętać, że równie piękne mają Włochy wyspy – jest ich aż kilkadziesiąt i każda ma swój niepowtarzalny urok. Poniżej podpowiadamy, które z nich w szczególności warto obrać za cel swoich wakacyjnych wojaży.

Sycylia – wyspa jak wulkan gorąca

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym, która na mapie wygląda jakby była przyklejona do czubka włoskiego buta. W rzeczywistości od lądu oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska, którą można przebyć promem w ciągu zaledwie 30 minut. Na Sycylię dostać się można również samolotem – porty lotnicze znajdują się w Katanii, Palermo oraz Trapani.

Symbolem Sycylii jest wulkan Etna – wznoszący się na wysokość 3 323 m n.p.m. jest widoczny niemal z każdego zakątka wyspy. Wycieczki na szczyt wulkanu to jedna z największych atrakcji turystycznych – można stamtąd podziwiać niesamowite widoki, a także zabrać ze sobą kawałeczek zastygłej lawy.

Dla osób znających dobrze kontynentalne Włochy wyspa Sycylia może wydawać się bardzo odmienna i pełna kontrastów: malownicza Taormina zachwyca luksusowymi hotelami, natomiast w takich miastach jak Palermo i Katania znajdziemy zarówno monumentalne zabytki, jak i bardzo biedne dzielnice, gdzie między obdrapanymi kamienicami rozwieszone są sznury z suszącym się praniem.

Na turystów odwiedzających Sycylię czeka cały wachlarz różnych atrakcji: spokojne i piaszczyste plaże, niesamowite zabytki – głównie antyczne (Taormina, Syrakuzy), ale też barokowe (Noto), sycylijska kuchnia oraz mnóstwo miejsc typowo wakacyjnych, jak i tych nieskażonych turystycznym blichtrem.

Dowiedz się więcej: Najlepsze miejsca na wakacje za granicą

Włochy - wyspa Sycylia, Taormina

źródło zdjęcia: Getty Images / alle12

Sardynia – szmaragdowa wyspa

Sardynia to druga po Sycylii pod względem wielkości wyspa w basenie Morza Śródziemnego, która położona jest na zachód od Półwyspu Apenińskiego. Nazywana jest szmaragdową ze względu na wybrzeże o tej nazwie (Costa Smeralda), o które rozbijają się fale morza o niesamowitym, intensywnie zielono-niebieskim kolorze. Warto wiedzieć, że podobny kolor morze ma także w okolicach Grecji np. na wyspie Zakynthos.

Cudowne plaże, niemal zawsze pewna pogoda (nawet 300 słonecznych dni w roku) i wymarzone warunki do uprawiania sportów wodnych to nie jedyne zalety Sardynii. Tę górzystą wyspę upodobali sobie w szczególności miłośnicy wspinaczki skałkowej, a także wielbiciele odkrywania jaskiń i grot. Szczególnie oblegana przez turystów jest Grota Neptuna, do której można dostać się drogą lądową i morską, a wewnątrz zobaczyć fantastyczne formacje skalne oraz wewnętrzne jezioro.

Dużą atrakcją Sardynii są także nuragi – tajemnicze kamienne budowle, które w liczbie ponad 7 tysięcy pokrywają niemal całą wyspę. Zostały one wzniesione w czasach starożytnych przez zamieszkujących wówczas Sardynię przedstawicieli cywilizacji nuragijskiej.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Wlochy wyspy - Sardynia, Costa Paradiso

źródło zdjęcia: Getty Images / Gabriele Maltinti

Capri – wyspa z Lazurową Grotą

Niewielka wyspa Capri położona jest niedaleko znanych miast kontynentalnych Włoch – Neapolu i Sorrento, a także innej pięknej wyspy Ischia.

Atutem Capri są malownicze wapienne klify, które pięknie współgrają z turkusowym kolorem morza. To tutaj z tafli morskiej wyłaniają się również słynne Faraglioni, czyli wysokie formacje skalne.
Walory turystyczne wyspy cenione były już od starożytności – zarówno wtedy, jak i dzisiaj swoje wille tutaj mają znani i bogaci.

Warto zwiedzić portowe miasteczka wyspy, a także wspiąć się na jej najwyższy szczyt Monte Solaro mający nieco ponad 590 m n.p.m. (można również na niego wjechać wyciągiem krzesełkowym), by podziwiać wspaniały widok na wybrzeże wyspy.

Jedną z największych atrakcji Capri jest Lazurowa Grota znajdująca się na zachodnim wybrzeżu. Jest to jaskinia morska, do której można wpłynąć jedynie łódką i w której wnętrzu woda morska ma niesamowity lazurowy kolor dzięki wpadającym tu promieniom słonecznym.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Włochy wyspy - Capri

źródło zdjęcia: Getty Images / neirfy

Elba – wyspa Napoleona

Wyspa Elba zapisała się na kartach historii przede wszystkim jako miejsce zesłania Napoleona Bonaparte. Po ucieczce z wyspy były Cesarz Francuzów powrócił do ojczyzny, by jeszcze raz zawalczyć o władzę – ostateczną klęskę poniósł pod Waterloo, a swój żywot zakończył na innej wyspie, Świętej Heleny. Wille Napoleona wciąż można zwiedzać na Elbie.

Dzisiaj Elba cieszy się dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Włochy – wyspa położona jest u wybrzeży Toskanii na Morzu Tyrreńskim, więc jest częstym celem wycieczek osób wypoczywających w tym regionie Italii. Wyspa ma bardzo dużo pięknych plaż, zarówno piaszczystych, jak i kamienistych. Są tu doskonałe warunki do nurkowania (morskie głębiny pozwalają zobaczyć m.in. piękną rafę koralową), a także pieszych i rowerowych wycieczek.

Turyści chwalą sobie leniwe spacery po malowniczych miasteczkach wyspy takich jak Portoferraio, Marciana, Capoliveri, czy Campo Nell’Elba, a także… degustowanie lokalnych win.

Włochy: wyspa Elba

źródło zdjęcia: Getty Images / StevanZZ

Ischia – wulkaniczna wyspa dla miłośników SPA

Dla osób odwiedzających Włochy wyspy w Zatoce Neapolitańskiej, czyli Capri i Ischia, są częstym miejscem wycieczek. Pomimo bliskiego położenia mają one jednak nieco odmienny charakter.

Nad wyspą Ischia góruje uśpiony wulkan Epomeo, który jest odpowiedzialny za występowanie na wyspie gorących źródeł. To one są jedną z największych atrakcji wyspy – uzdrowiska wykorzystujące wody termalne powstawały tu już w starożytności, a dzisiaj zastąpiły je nowoczesne ośrodki SPA. Żyzne gleby sprzyjają bujnej roślinności, która pokrywa liczne wzgórza na wyspie i wraz ze skalistymi klifami oraz pięknymi plażami tworzy niezwykle malownicze krajobrazy.

Największym zabytkiem wyspy Ischia jest średniowieczny Zamek Aragoński – potężna twierdza zbudowana na skalistej wysepce, do której prowadzi długi na 200 m kamienny most.

Włochy - wyspa Ischia, Zamek Aragoński

źródło zdjęcia: Getty Images / Flory

Wyspy Liparyjskie

Wyspy Liparyjskie to 17 wysepek położonych na północ od Sycylii, które kiedyś znane były pod nazwą Wysp Eolskich. To właśnie na nich mieszkał bowiem według mitologii greckiej bóg wiatrów Eol.

Te stosunkowo mało znane włoskie wyspy mają wulkaniczne pochodzenie, a na niektórych z nich, konkretnie na Vulcano i Stromboli, znajdują się wciąż czynne wulkany.

Na Wyspy Liparyjskie dostać się można wyłącznie statkiem – są one słabo zaludnione, a na niektórych nie funkcjonuje w ogóle transport drogowy. Jak na oblegane przez turystów Włochy wyspy te odznaczają się więc dzikością i spokojem, ale także bardzo zróżnicowanym krajobrazem i charakterem.

Szczególną popularnością cieszy się wyspa Vulcano, na której można odbyć wycieczkę do krateru, a także zafundować sobie kąpiel błotną w siarkowych źródłach.

Podobne atrakcje czekają na turystów odwiedzających wyspę Stromboli – tutaj jednak można zobaczyć wybuchy wulkanu, który wyrzuca niewielkie ilości lawy co kilkanaście minut.

Odwiedzić warto również najbardziej zaludnioną wyspę Lipari, uwielbianą przez VIP-y malutką wysepkę Panaera, czy typowo wakacyjną wyspę Salina.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Włochy Wyspy Liparyjskie

źródło zdjęcia: Getty Images / MartinM303

Inne ciekawe włoskie wyspy, które warto zobaczyć

To oczywiście nie wszystkie włoskie wyspy, które warto odwiedzić. Planując wczasy we Włoszech, można wziąć pod uwagę także takie wyspy jak:

  • Lampedusa – wyspę położoną blisko wybrzeży Afryki, mającą podobno jedne z najpiękniejszych plaż w Europie, na których co roku jaja składają żółwie morskie,
  • Maddalena – jest to archipelag malowniczych wysepek niedaleko Sardynii,
  • Procida – niewielka wyspa w Zatoce Neapolitańskiej, która słynie z kolorowych domów,
  • Ponza – położona na Morzu Tyrreńskim między Rzymem a Neapolem wyspa znana jest z przepięknej plaży położonej u stóp pionowej i wysokiej na 100 m wapiennej skały.

Bez wątpienia wszystkie proponowane przez Włochy wyspy, choć są bardzo różnorodne, stanowią nie lada atrakcję dla turystów poszukujących pięknych zakątków na wakacje. Warto odwiedzić zarówno te największe i najbardziej znane, czyli Sycylię i Sardynię, jak też te małe i jeszcze mało popularne, jak wulkaniczne Wyspy Liparyjskie. Każdy wybór dostarczy nam niezapomnianych wrażeń i pozwoli odkryć nieco inne oblicze słonecznej Italii. Niejedna wyspa z pewnością też skradnie nasze serce i sprawi, że będziemy chcieli odkryć także pozostałe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ