Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
03 Maj, 2019 - 00:00
Wyspa Giglio we Włoszech - co zobaczyć?

Wyspa Giglio we Włoszech – co zobaczyć?

Izabela Krzyczkowska

Włochy to nie tylko znane miasta, ale także urocze, ciche wyspy, na których turysta znajdzie spokój i piękną przyrodę. Jedną z nich jest wyspa Giglio.

Przeglądając katalogi turystyczne z ofertami wypoczynku we Włoszech, jesteśmy przyzwyczajeni, że znajdziemy wycieczki do Padwy, Rzymu, Wenecji, Florencji, Mediolanu, czy Turynu. Tymczasem Włochy mają do zaoferowania dużo więcej wspaniałych zakątków, często z daleka od głównych szlaków turystycznych. Jednym z nich jest wyspa Giglio, zwana „perłą Wysp Toskańskich”. To oferta dla osób, które chcą odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, poczuć kontakt z przyrodą, spędzić czas na czystych i niezatłoczonych plażach oraz przekonać się, że istnieje raj na Ziemi.

Starożytna historia wyspy

Badanie archeologiczne pokazują, że wyspa Giglio była zamieszkana już w epoce żelaza, a później została zasiedlona przez Etrusków. Informacje o niej można znaleźć w pismach Juliusza Cezara.

Przydatne informacje o wyspie Giglio

Wyspa Giglio sąsiaduje z Elbą – obie wyspy dzieli zaledwie 50 km. Zamieszkuje ją zaledwie 1,5 tysiąca stałych mieszkańców, a jej powierzchnia ma 24 km kwadratowych.

Giglio urzeka pięknem gór i niesamowitymi widokami na Monte Argentario i nizinę Maremma. Najwyższym szczytem jest Poggio della Pagana (496 m n.p.m.). Wyspę otacza piękne, szmaragdowe morze. Giglio to najlepsze we Włoszech miejsce do nurkowania. Znajdują się na niej także jedne z najpiękniejszych plaż we Włoszech.

Choć wyspa nie jest bardzo popularna wśród turystów, bez wątpienia zasługuje na to, żeby wybrać ją jako miejsce na swój urlop we Włoszech. Można tu przyjechać także jesienią, ponieważ kąpać się i nurkować można tutaj nawet w październiku.

Poza szlakiem turystycznym

O takich miejscach jak wyspa Gigilo mówi się, że leżą poza szlakiem turystycznym, co jest wbrew pozorom ich największym atutem. Jest spokojnie, bez zgiełku turystycznego, nikt nie przeszkadza w kontemplowaniu cudownych widoków.

Krystalicznie czyste morze, zieleń, skały, niewielkie, urokliwie miasteczka – to w zasadzie wszystko, czego potrzebuje turysta podczas wakacji we Włoszech i znajdzie to na wyspie Giglio.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Wyspa Giglio to bardzo spokojne i kameralne miejsce na wakacje

źródło zdjęcia: Getty Images / sanniely

Trzy miasteczka

Na niewielkiej wyspie znajdują się trzy urokliwe miasteczka: Giglio Porto, Castello i Campese, które warto odwiedzić w trakcie wakacji na Giglio. To jedne z najmniejszych włoskich miast. Ponieważ na poznanie wyspy wystarczy jeden dzień, jest to znakomity pomysł na dodatkową wycieczkę.

Giglio Porto

To miasteczko położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. W sezonie turystycznym tętni życiem i jest przystosowane do potrzeb turystów: nie brakuje tutaj barów i restauracji, nie ma żadnego problemu ze znalezieniem miejsc noclegowych.

Turyści doceniają serwowaną tu wspaniałą włoską kuchnię np. przepyszną pizzę. Obiad w restauracji w Giglio Porto to bardzo dobre zwieńczenie podróży po wyspie.

Do miejscowości można dopłynąć promem z Porto Santo Stefano. Rejs trwa około godziny i dostarcza niezapomnianych widoków. Rejs to idealny czas, aby utrwalić na fotografii piękne toskańskie widoki.

Giglio Campese

Miasteczko leży na zachodnio-północnym brzegu Giglio. Warto zobaczyć to miejsce ze względu na piaszczystą plażę Spiaggia del Campese, otoczoną przez krystalicznie czystą wodę.

Na uwagę zwiedzających zasługuje też Torre del Campese – wieża wybudowana w XVI w. na rozkaz księcia Toskanii Kosmy I Medyceusza (1519-1574). Budowla była wykorzystywana do obserwowania wód zatoki i wypatrywania, czy do wyspy nie zbliżają się piraci. Obecnie jest to lubiana przez odwiedzających atrakcja turystyczna.

W pobliżu znajdują się trzy kolejne plaże: Cannelle, Caldane i Arenella. Pogoda we Włoszech latem sprzyja plażowaniu. Słodkie lenistwo lub nurkowanie na wspomnianych wyżej plażach na długo zapisze się w pamięci turysty.

Zabytkowe miasteczko Giglio Castello

Na włoskiej wyspie nie może zabraknąć zabytkowego miasteczka. Giglio Castello jest położone na 400-metrowym skalistym wzgórzu. Z wyprawy do tego miejsca będą zadowoleni nie tylko miłośnicy historii, ale także osoby, które cenią klimatyczne i romantyczne miejsca.

Średniowieczne mury i wieże oraz wycieczka po twierdzy z przewodnikiem to atrakcje tego miejsca. Na zamku odczuwa się dziwne uczucie zatrzymania czasu.

Dodatkowym atutem jest wspaniały widok na wyspę i znakomita kuchnia. Ciekawych pamiątek dostarczą liczne stragany. Turyści nazywają Castello „miasteczkiem na górze”.

Warto też wiedzieć, że wyspa Giglio ma swoją legendę, o której turyści mogą usłyszeć podczas zwiedzania zamku. W kościele w Castello jest przechowywana ręka św. Mamiliano, która chroni wyspę przed inwazją wrogów. Z kolei ciało wspomnianego świętego jest złożone w Sovana.

Wyspa Giglio - Giglio Castello

źródło zdjęcia: Getty Images / Fantomas70

Giglio – idealne miejsce na rodzinną wycieczkę

Ze względu na swoje ukształtowanie powierzchni – niewielkie wzniesienia porośnięte sosnowym lasem, obecność morza i doskonały klimat sprzyjający wypoczynkowi, wyspa Giglio to wspaniałe miejsce na rodzinną wycieczkę.

Pogoda na wyspie Giglio

Planując wakacje, bierze się pod uwagę także pogodę. Ciągłe opady, zachmurzone niebo, czy niebezpieczne zjawiska atmosferyczne mogą popsuć nawet najlepiej zaplanowany urlop.

Pogoda na Giglio w miesiącach od kwietnia do października sprzyja wycieczkom i aktywności sportowej. Najzimniejszymi miesiącami są styczeń i luty. Najwięcej opadów odnotowuje się natomiast w lutym i listopadzie.

Miłośnicy sportów wodnych i nurkowania powinni zawitać na wyspę w miesiącach do czerwca do września. Wtedy panują tu idealne warunki do aktywności wodnej. W miesiącach od kwietnia do października można spodziewać się temperatur 15 do 29 stopni.

Centrum nurkowania

Giglio to centrum nurkowania, doskonałe miejsce, aby nauczyć się tego fascynującego sportu. Na miejscu można wynająć sprzęt nurkowy i pierwsze nurkowania odbyć pod okiem instruktora.

Centrum nurkowe znajduje się w Campese i jest wyposażone w prysznice, zbiorniki do płukania sprzętu i stojaki na kombinezony. Odbywają się dwa nurkowania dziennie o godzinie 10:00 i 15:00, choć bardzo doświadczeni nurkowie mogą bardziej swobodnie planować swoje zejścia pod wodę.

Wypłynięcie w morze odbywa się na dwóch pontonach, które mogą zabrać do 15 nurków wraz ze sprzętem. Jest wiele punktów nurkowania. W centrum nurkowym można porozumieć się w języku włoskim, angielskim i niemieckim.

Dowiedz się więcej: Włochy: wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Wyspa Giglio to idealne miejsce do nurkowania

źródło zdjęcia: Getty Images / mihtiander

Cala dell’Allume

To niewielka zatoka, która przyciąga swoim pięknem i żółtym (dzięki obecności siarki) kolorem gleby. Położona jest po zachodniej stronie wyspy, w kierunku Kostaryki. Plaża jest skalista. Trasa od parkingu do zatoki przebiega leśną ścieżką, a następnie w dół klifu. Na plażę można zejść stromymi schodami. Trud opłaci się, ponieważ widoki w zatoczce są niesamowite.

Wyspa Giglio to idealne miejsce na wakacje we Włoszech. Doskonałe położenie, przewidywalna pogoda, centrum nurkowe i cudowne krajobrazy sprawiają, że można tu liczyć na wspaniały wypoczynek. Wyspa jest niewielka, ale przystosowana do potrzeb turystów: bary i restauracje dbają o niezapomniane wrażenia kulinarne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ