Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
13 Kwi, 2019 - 00:00
Włochy: wycieczki objazdowe - pomysły na zwiedzanie

Włochy: wycieczki objazdowe – pomysły na zwiedzanie

Katarzyna Zet

Dla wielu turystów odwiedzających Włochy wycieczki objazdowe to najlepszy sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju.

Wśród osób odwiedzających Włochy wycieczki objazdowe są od lat popularnym sposobem na odkrywanie tego pięknego kraju i jego największych atrakcji. Wycieczki takie organizuje wiele biur podróży, jednak równie dobrze najwspanialsze zakątki Italii można zwiedzić na własną rękę. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na wycieczki objazdowe po Włoszech, które pozwalają w krótkim czasie zobaczyć mnóstwo pięknych i znanych miejsc.

Rzym i Watykan – wycieczka do dwóch stolic

Wycieczki do Rzymu i Watykanu są w ofercie niemal każdego biura podróży i często mają charakter religijny połączony z audiencją papieską. Organizowane są praktycznie przez cały rok, zwykle na około 5-7 dni, a do wyboru jest transport samolotem lub wycieczka do Rzymu autokarem. Coraz częściej spotkać można również ofertę tzw. city break do Rzymu, czyli krótkiej, weekendowej wycieczki do Wiecznego Miasta.

Jeśli chcemy samodzielnie zwiedzić stolicę Włoch i Watykan, również powinniśmy przeznaczyć na to kilka dni.

W naszym programie zwiedzania nie powinno zabraknąć takich miejsc jak:

  • Watykan: Bazylika św. Piotra, grób Jana Pawła II i Kaplica Sykstyńska,
  • Rzym: Koloseum, Forum Romanum, Panteon, Piazza Navona (popularnie nazywana placem trzech fontann), Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie, Ołtarz Ojczyzny na Placu Weneckim.

Osoby szukające oszczędności mogą zarezerwować nocleg na kempingu pod Rzymem, z którego do centrum Wiecznego Miasta można wygodnie dostać się koleją – szczegóły na temat tego noclegu znaleźć można w naszym poradniku Włochy – camping, na którym warto się zatrzymać.

Dowiedz się więcej: Ceny we Włoszech: transportu, żywności i atrakcji. Ile wydasz we Włoszech?

Włochy wycieczki - Watykan

źródło zdjęcia: Getty Images / MichalLudwiczak

Perły Toskanii – Florencja, Siena i Piza

Toskania to niezwykle malowniczy region środkowych Włoch położony nad morzem Tyrreńskim i Liguryjskim, który słynie z produkcji doskonałego wina, świetnej kuchni i bardzo sielskiego charakteru. To właśnie tutaj swoje wakacje we Włoszech chce spędzać większość zagranicznych turystów.

Bez względu na to, czy planujemy urlop nad morzem, czy w jednym z urokliwych gospodarstw agroturystycznych Toskanii, powinniśmy przeznaczyć 2-3 dni na wycieczkę objazdową pozwalającą zobaczyć najpiękniejsze włoskie miasta tego regionu: Florencję, Sienę i Pizę. Wszystkie trzy miasta są od siebie oddalone o około 80 km, dlatego do wygodnego ich objechania przyda się samochód.

Florencja

Stolica Toskanii zachwyca swoją renesansową architekturą i niepowtarzalnym klimatem przesiąkniętym sztuką i pięknem. Najważniejsze zabytki miasta to Katedra Matki Boskiej Kwietnej z charakterystyczną kopułą górującą nad miastem, Dzwonnica Giotta, Pałac Vecchio i Most Złotników na rzece Arno. Wielbiciele sztuki koniecznie powinni znaleźć czas na wizytę w Galerii Uffizi, gdzie znajdują się dzieła takich mistrzów jak Rafael, Tycjan, Rubens, Michał Anioł, czy Leonardo da Vinci.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki we Włoszech – TOP 11

Włochy wycieczki - Florencja

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Siena

Jest to zabytkowe miasto ze świetnie zachowaną średniowieczną architekturą. Centralny plac Piazza del Campo z XIII wieku uznawany jest za jeden z najwspanialszych w Europie. Podczas spaceru po historycznych uliczkach warto zajrzeć do najwspanialszej zabytkowej budowli miasta, czyli gotyckiej katedry.

Piza

Symbolem miasta, który przyciąga do niego miliony turystów, jest oczywiście Krzywa Wieża w Pizie, czyli średniowieczna dzwonnica katedralna, która odchyla się od pionu niemal od momentu wzniesienia. Po obejrzeniu Krzywej Wieży warto zwiedzić pozostałe zabytkowe budowle znajdujące się w jej pobliżu na Campo dei Miracoli, czyli m.in. katedrę, baptysterium oraz jedną z najstarszych nekropolii chrześcijańskich z okresu średniowiecza.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy wycieczki - Krzywa Wieża w Pizie

źródło zdjęcia: Getty Images / Sergey Peterman

W cieniu Wezuwiusza – wycieczka po okolicach Neapolu

Dla osób odwiedzających południowe Włochy wycieczki objazdowe po okolicach Neapolu to obowiązkowy punkt wakacyjnego programu.

Neapol

Duża metropolia położona nad Zatoką Neapolitańską i u stóp wulkanu Wezuwiusz to miasto, które jednych przeraża, drugich fascynuje. To tutaj działają mafijne klany należące do Camorry, ale to tutaj także narodziła się najlepsza pizza na świecie. Jeśli chcemy poczuć prawdziwy klimat Włoch, odarty z widokówkowych obrazków, powinniśmy zajrzeć do tętniącego życiem miasta, w którym między barokowymi zabytkami powiewają sznury z suszącym się praniem, a w powietrzu unosi się apetyczny zapach pizzy, która serwowana jest niemal na każdej ulicy.

Miłośnicy pizzy oraz rodziny odwiedzający Włochy z dziećmi koniecznie powinni odwiedzić lokal Pizzeria di Brandi – to tutaj pod koniec XIX wieku powstała najsłynniejsza włoska pizza w kolorach włoskiej flagi, którą na cześć królowej nazwaną margheritą.

Wezuwiusz, Pompeje i Wybrzeże Amalfi

Kolejnymi punktami naszej wycieczki po Włoszech mogą być następujące miejsca okolic Neapolu:

  • wulkan Wezuwiusz – można się na niego wspiąć lub wjechać specjalnym autobusem przez cały rok – przy korzystnej pogodzie możemy z góry podziwiać całą Zatokę Neapolitańską i Neapol,
  • Pompeje – to ruiny starożytnego miasta znajdującego się u podnóża Wezuwiusza, którego wszyscy mieszkańcy zostali zgładzeni podczas wybuchu wulkanu w 79 r. n.e. Gruba warstwa popiołu wulkanicznego pochłonęła około 2 miliony istnień ludzkich, ale jednocześnie zakonserwowała niemal w nienaruszonym stanie budowle miasta, które dzisiaj stanowią ogromną atrakcję turystyczną,
  • Wybrzeże Amalfi – podobno najpiękniejsze wybrzeże Włoch, które od Neapolu oddalone jest zaledwie 60 km. Jego wysokie i skaliste zbocza oblepione są kolorowymi domami, które pięknie kontrastują z lazurowym kolorem morza Tyrreńskiego. Warto przejechać się drogą wzdłuż wybrzeża, a po drodze zobaczyć malownicze miasteczka – np. Positiano, Praiano i oczywiście Amalfi.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Włochy wycieczki - Neapol i Wezuwiusz

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Romantyczne Włochy – Wenecja, Werona i Padwa

Ta wycieczka objazdowa po Włoszech spodoba się przede wszystkim zakochanym parom, które pragną poczuć na własnej skórze klimat najbardziej romantycznych miast świata, czyli Werony i Wenecji.

Wenecja

Poprzecinana kanałami zabytkowa Wenecja każdego roku odwiedzana jest przez tłumy turystów, którzy pragną popłynąć gondolą, zobaczyć przepiękny plac św. Marka i stojące przy nim zabytki (bazylikę i Pałac Dożów) oraz pospacerować wąskimi uliczkami, zaułkami i mostkami, którymi spacerowali bohaterowie ich ulubionych filmów. Słynną Wenecję warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu, by przekonać się o jej niepowtarzalnym i magicznym klimacie.

Dowiedz się więcej: Wenecja: Zabytki, które musisz zobaczyć

Padwa

Dla turystów odwiedzających Wenecję i północne Włochy wycieczki do pobliskiej Padwy i Werony mogą okazać się ciekawym pomysłem na urozmaicenie urlopu. Oddalona od Wenecji o 40 km Padwa kojarzona jest przede wszystkim ze słynnym uniwersytetem, na którym studiował np. Mikołaj Kopernik.

W mieście jest także wiele pięknych zabytków – najważniejszym z nich jest bazylika św. Antoniego z grobem świętego, który podobno ma cudowną moc uzdrawiania.

Włochy wycieczki - Padwa

źródło zdjęcia: Getty Images / SHansche

Werona

Kolejnym miejscem wycieczki objazdowej po tej części Włoch powinna być Werona, gdzie możemy odwiedzić symboliczny dom Julii, czyli bohaterki słynnej sztuki Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Pod domem Julii znajduje się jej posąg, którego dotknięcie gwarantuje znalezienie prawdziwej miłości…

W Weronie obejrzymy także szereg wspaniałych zabytków, między innymi trzeci pod względem wielkości włoski amfiteatr rzymski, czy jeden z najstarszych rzymskich mostów Ponte Pietra.

Jezioro Garda

Kończąc romantyczną podróż po północnych Włoszech, warto z Werony udać się nad oddalone zaledwie 30 km jezioro Garda. Jest to jedno z najpiękniejszych zakątków Włoch – otoczone górami jezioro tworzy niezapomniany krajobraz i oferuje cały wachlarz różnych atrakcji i aktywności – od plażowania i windsurfingu po wędrówki górskie i zwiedzanie zabytków.

Włochy wycieczki - Jezioro Garda

źródło zdjęcia: Getty Images / xbrchx

Osoby pragnące odwiedzić Włochy wycieczki objazdowe powinny koniecznie umieścić w swoich planach, ponieważ tylko w ten sposób uda im się posmakować prawdziwej Italii i zobaczyć jak najwięcej najpiękniejszych miejsc tego kraju. Warto skorzystać z gotowych ofert biur podróży, które często oferują wycieczki last minute w atrakcyjnej cenie, bądź po prostu podczas urlopu we Włoszech wypożyczyć samochód i samodzielnie objechać okolicę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ