Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
21 Mar, 2019 - 00:00
Włochy - wakacje marzeń

Włochy – wakacje marzeń

Katarzyna Zet

Dla osób marzących odwiedzić Włochy wakacje tutaj to synonim udanego wypoczynku i najlepszych atrakcji w postaci zabytków oraz wspaniałych krajobrazów.

Dla większości osób odwiedzających Włochy wakacje w tym kraju są spełnieniem największych marzeń. Italia oferuje bowiem dużo więcej niż większość innych wakacyjnych kierunków. Oprócz śródziemnomorskiego klimatu, malowniczych krajobrazów i pięknych plaż jest tu także wyjątkowa atmosfera przesycona na każdym kroku historią, sztuką, pięknem i włoską radością życia.

Czym kusi nas bella Italia?

Według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych Italia zajmuje 5. miejsce na liście najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Tylko w 2017 roku odwiedziło ją przeszło 58 milionów turystów.

Fenomen Włoch wynika przede wszystkim z ich piękna i różnorodności. We Włoszech zachwycać się możemy lazurowymi wodami Morza Śródziemnego, potężnymi szczytami Alp i sielskimi pejzażami łagodnych wzgórz pokrytych winnicami.

Na każdym kroku spotkamy także ślady długiej historii Włoch – zabytki średniowiecznej architektury, dzieła sztuki włoskiego renesansu, czy majestatyczne starożytne budowle przypominające o czasach Imperium Rzymskiego.

Włochy to także kraj, w którym można poczuć prawdziwą radość życia. Słynne dolce vita (słodkie życie) i dolce far niente (słodkie lenistwo) to wyrażenia znane na całym świecie, które najlepiej oddają włoski styl życia.

Włochy w pigułce – najważniejsze informacje

Włochy to jeden z największych europejskich krajów, który jest członkiem Unii Europejskiej, a także grupy najbogatszych państw świata G7. Jest to kraj dużych kontrastów – o ile na północy Włoch spotkamy uprzemysłowione miasta oraz drogie kurorty, o tyle na południu niech nie zdziwią nas bardzo biedne dzielnice miast lub opustoszałe wsie.

Położenie i geografia

Słoneczna Italia zajmuje cały Półwysep Apeniński, który ze względu na swój kształt nazywany jest włoskim butem.

Otaczają go wody kilku akwenów Morza Śródziemnego:

 • Morze Adriatyckie (od wschodu),
 • Morze Jońskie (od południa),
 • Morza Tyrreńskie i Liguryjskie (od zachodu).

Włochy mają także na swoim terenie góry:

 • Alpy – znajdują się w północnej części kraju, a ich najwyższy szczyt to Monte Bianco di Courmayeur (4748 m n.p.m.),
 • Apeniny – ich łańcuch ciągnie się niemal przez cały półwysep, a jego najwyższym szczytem jest Como Grande (2912 m n.p.m.).

Kraj sąsiaduje z Francją, Szwajcarią, Austrią i Słowenią, a na jego terenie znajdują się dwa malutkie państwa: San Marino oraz Watykan. Włochy podzielone są na 20 regionów, a do ich terytorium należy ponad 450 wysp.

Językiem urzędowym Włoch jest włoski, jednak w regionach alpejskich używany jest język niemiecki oraz francuski.

Włochy wakacje marzeń - położenie i geografia

źródło zdjęcia: Getty Images / beyhanyazar

Najlepsze miejsca na letnie wakacje we Włoszech

Turystyka we Włoszech rozwija się dzisiaj w trzech kierunkach – do najpopularniejszych form odwiedzania Italii należą:

 • letnie wakacje nad Morzem Śródziemnym,
 • zimowe wyjazdy na narty we Włoszech,
 • wycieczki objazdowe pozwalające zobaczyć największe zabytki Włoch.

Większość osób odwiedzających Włochy wakacje decyduje się spędzić nad morzem – do wyboru są przepiękne wybrzeża Półwyspu Apenińskiego oraz włoskie wyspy.

Wybrzeże Adriatyku

Północno-wschodnie wybrzeże Włoch z dostępem do ciepłych wód Morza Adriatyckiego to region oferujący szerokie, piaszczyste plaże i luksusowe hotele, a także bogate zaplecze gastronomiczno-rozrywkowe. Do najpopularniejszych kurortów należy Rimini. Popularny jest także cały rejon północnego wybrzeża od Triestu po Wenecję.

Włochy wakacje marzeń - Rimini słynie z największych plaż nad Adriatykiem

źródło zdjęcia: Getty Images / Orbon Alija

Riwiera Liguryjska

Niewielki region Liguria znajduje się w północno-zachodniej części Italii. Turystom odwiedzającym Włochy wakacje tutaj gwarantują udany wypoczynek na pięknych plażach, a także możliwość zobaczenia wielu przepięknych krajobrazów i zabytków. Do najważniejszych miejsc regionu należą:

 • Genua – największy port Italii i miasto rodzinne Krzysztofa Kolumba,
 • Cinque Terre – 5 historycznych miasteczek, które położone są na malowniczych skalistych wzgórzach opadających wprost do lazurowego morza,
 • Portofino i San Remo – najsłynniejsze kurorty Riwiery Liguryjskiej.
San Remo to miasto kasyn i stolica włoskiej piosenki

źródło zdjęcia: Getty Images / Ekaterina Lutokhina

Toskania

Położonej we wschodniej części Włoch Toskanii nie trzeba reklamować – to według niektórych najpiękniejszy zakątek Italii, który jest idealny na każdy rodzaj wypoczynku. Można tu spędzić niezapomniany urlop nad Morzem Liguryjskim bądź Tyrreńskim, zobaczyć imponujące zabytki we Florencji, Pizie i Sienie, a także poznać smaki najlepszych dań kuchni włoskiej.

Region słynie z łagodnych wzgórz pokrytych winnicami, z których owoców powstaje słynne wino Chianti. Ze względu na czas zbiorów winogron Toskania to także świetny kierunek dla osób, planujących odwiedzić Włochy jesienią.

Dowiedz się więcej: Włochy: San Gimignano – co warto zobaczyć?

Włochy wakacje marzeń - Toskania zachwyca także jesienią

źródło zdjęcia: Getty Images / Francesco Ricca Iacomino

Kalabria

Południowa część włoskiego buta nad Morzem Jońskim słynie z rajskich plaż porównywanych do plaż karaibskich, które w połączeniu z gorącym klimatem i południową roślinnością pozwalają poczuć się jak na wakacjach w egzotycznych krajach. Najciekawsze miejsca w regionie to m.in.:

 • Tropea – ze swoją słynną starówką zawieszoną nad urwistym brzegiem morza,
 • Scilla – uznawana za najpiękniejsze miasto Kalabrii.
Włochy wakacje marzeń - Tropea w Kalabrii

źródło zdjęcia: Getty Images / FabioSeda

Kampania

Kampania to bardzo często wybierany region na włoskie wakacje nad morzem. Położony nad Morzem Tyrreńskim oferuje malownicze widoki, przepiękne plaże i mnóstwo atrakcji. Najważniejsze miejsca w regionie to:

 • Neapol – stolica regionu i pizzy (wymyślono tu pizzę margerithę),
 • Wezuwiusz – jeden z 5 najgroźniejszych wulkanów świata,
 • Pompeje – ruiny starożytnego miasta zniszczonego w wyniku wybuchu wulkanu,
 • Wybrzeże Amalfitańskie – znajdują się tu słynne kurorty m.in. Positano, Amalfi i Sorrento,
 • wyspy Capri, Ischia i Prosida.
Włochy wakacje marzeń- malownicze Amalfi

źródło zdjęcia: Getty Images / Aleh Varanishcha

Lacjum

Region Lacjum to przede wszystkim Rzym, który jest celem niemal wszystkich wycieczek do Włoch. Poza granicami wiecznego miasta region oferuje wspaniałe miejsca na leniwe i spokojne wakacje. Popularne są zwłaszcza miejscowości oferujące gorące źródła (np. Viterbo), ale także powulkaniczne jeziora (np. Bracciano), które okazują się świetną alternatywą dla nadmorskich plaż.

Popularnym celem turystów jest też niewielka wyspa Ponza, na której znaleźć można piękne plaże i doskonałe warunki do nurkowania. Warto też wiedzieć, że to właśnie w Lacjum znajduje się słynne Monte Cassino.

Włochy wakacje marzeń - Bracciano to miasteczko z zamkiem oraz piękne jezioro

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Plaże we Włoszech

W całej Italii jest około 5000 plaż, wśród których są plaże piaszczyste i piaszczysto-żwirowe. Wstęp na większość z nich jest płatny – zakup odpowiedniego biletu uprawnia do korzystania z leżaka, parasola, pryszniców itp. Osoby odwiedzające Włochy z psem mają do dyspozycji specjalne plaże dla właścicieli czworonogów (tzw. bau beach).

Dowiedz się więcej: Plaże we Włoszech – TOP 11

Włoskie wyspy

Dla wielu osób odwiedzających Włochy wakacje na wyspach są najlepszym sposobem na wypoczynek z prawdziwego zdarzenia – można tu liczyć na świetną pogodę, niezapomniane krajobrazy oraz przede wszystkim wspaniałe plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Najpopularniejsze wśród turystów włoskie wyspy to:

Wakacje marzeń na włoskich wyspach - Sycylia, Cefalù

źródło zdjęcia: Getty Images / maxics

Włochy zimą

Włochy odwiedzane są nie tylko latem, ale również zimą. Wszystko dlatego, że na ich terenie znajdują się Alpy, które zapewniają doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych.

Na zimowy urlop we Włoszech turyści najczęściej wybierają Tyrol Południowy oraz Trentino, natomiast ich ulubionym łańcuchem górskim są przepiękne Dolomity. To właśnie tutaj znajdują się najpopularniejsze kurorty narciarskie takie jak Trydent, Predazzo, Bolzano, Val Gardena czy Cortina d’Ampezzo.

Dowiedz się więcej: Najlepsze ośrodki narciarskie: Włochy

Włochy - wakacje marzeń zimą w pięknych Alpach

źródło zdjęcia: Getty Images / VV-pics

Wycieczki objazdowe

Wielu turystów odwiedzających Włochy wakacje w tym kraju chce wykorzystać przede wszystkim na zobaczenie jak największej liczby zabytków. Służą temu wycieczki objazdowe po Włoszech organizowane przez biura podróży bądź na własną rękę.

Pod tym kątem najczęściej odwiedzane są przede wszystkim miasta we Włoszech, gdzie najwięcej jest zabytków architektonicznych oraz muzeów prezentujących największe dzieła włoskiej sztuki. Najczęściej odwiedzanymi przez turystów miastami są:

Najsłynniejsze zabytki we Włoszech to oczywiście zabytki starożytnego Rzymu (Koloseum, Forum Romanum, Panteon) oraz włoskiego renesansu (np. we Florencji). Wiele zabytków znaleźć można jednak poza granicami największych miast, a najlepszym przykładem są choćby starożytne Syrakuzy na Sycylii, Matera – niesamowite miasto wykute w skale, czy Asyż – miejsce kultu św. Franciszka.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea we Włoszech – TOP 11

Włochy - wakacje marzeń to także podziwianie pięknych zabytków i miast takich jak Rzym

źródło zdjęcia: Getty Images / belenox

Wakacje we Włoszech – informacje praktyczne

Osoby wybierające na miejsce swojego wypoczynku Włochy wakacje mogą zorganizować w dwojaki sposób: na własną rękę bądź korzystając z szerokiej oferty biur podróży.

Jak dojechać do Włoch?

Do Włoch możemy dostać się na kilka sposobów:

 • samochodem – z Krakowa do Rzymu jest około 1500 km (podróż trwa około 16 h),
 • autokarem – regularne kursy z Polski oferuje m.in. Sindbad, Eurobus, Eurolines, Flixbus, a ceny oscylują wokół 300 zł w jedną stronę (podróż trwa nawet 24 h),
 • samolotem – z Polski do Włoch można dostać się zarówno tanimi liniami lotniczymi, jak i standardowymi, które docierają do wszystkich najważniejszych włoskich portów lotniczych; podróż trwa średnio 2-3 h.

Dowiedz sie więcej: Włochy – jak dojechać: samolotem, samochodem, autokarem czy pociągiem?

Noclegi we Włoszech

Dla osób planujących spędzić wakacje we Włoszech świetną informacją będzie to, że Italia ma największą bazę hotelową w całej Europie. A to oznacza jedno: znalezienie noclegu nie jest trudne, choć ze względu na popularność turystyczną kraju wymaga dokonania wcześniejszej rezerwacji. Oto włoskie nazwy najpopularniejszych obiektów noclegowych:

 • albergo – hotel,
 • ostello – hostel,
 • agriturismo – gospodarstwo agroturystyczne,
 • campeggiokemping,
 • pensione i locanda – pensjonaty,
 • affittacamere – pokoje do wynajęcia,
 • villa i appartamento – domy i apartamenty wakacyjne.

Wśród polskich turystów najpopularniejsze są kwatery prywatne oraz apartamenty, a także campingi.

Waluta i ceny we Włoszech

Walutą Włoch jest euro. Pod względem cen Włochy są uważane za dużo droższe od wielu innych europejskich krajów – taniej wypoczniemy choćby w Chorwacji, a nawet w Hiszpanii. Temat jest na tyle złożony, że zachęcamy do zapoznania się z naszym specjalnym poradnikiem: Ceny we Włoszech.

Co zjeść podczas wakacji we Włoszech?

Włoska kuchnia jest uwielbiana na całym świecie, jednak jej znane dania, jak choćby pizza, zupełnie inaczej smakują w oryginalnych wersjach. Z pewnością będąc w Italii, warto spróbować specjałów lokalnych kuchni, które różnią się w poszczególnych regionach (pasta alla norma na Sycylii, czy ossobuco alla Milanese w Mediolanie).

W każdej części Włoch warto skosztować lokalnych serów, wędlin, win i innych antipasti, a także deserów – przede wszystkim lodów, z których słynie słoneczna Italia.

Włoska kuchnia to jeden z ważniejszych powodów, dla których warto odwiedzić Italię

źródło zdjęcia: Getty Images / maroznc

Włochy z dziećmi

O ile dorośli przyjeżdżają do Włoch głównie po to, by podziwiać malownicze krajobrazy i zabytki, o tyle dzieci zachwycają się zwykle zupełnie innymi atrakcjami. Dla nich największą frajdą jest taplanie się w morzu i zabawa na plaży.

W niemal wszystkich włoskich kurortach przygotowano dla najmłodszych place zabaw, a w dużych obiektach hotelowych i na kempingach organizowane są animacje dla dzieci. We Włoszech są także liczne aquaparki i parki rozrywki, a nawet specjalne muzea dla dzieci (np. MUBA w Mediolanie).

Dowiedz się więcej: Włochy z dziećmi: TOP 11 niesamowitych atrakcji

Pogoda we Włoszech – kiedy jechać?

W Italii panuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się upalnym i suchym latem, a także łagodną zimą. Szczyt letniego sezonu turystycznego we Włoszech przypada na okres od połowy czerwca do połowy września, gdy temperatura jest najwyższa i występują praktycznie wyłącznie słoneczne dni. To najlepszy czas na wakacje nad morzem, gdy w planach mamy głównie plażowanie.

Z kolei zwiedzanie Włoch lepiej zaplanować na wiosnę lub jesień, ponieważ w tym czasie zabytki i muzea we Włoszech nie są aż tak oblegane przez tłumy turystów jak latem.

Pogoda we Włoszech zależy jednak od regionu – przykładowo w październiku mieszkańcy północnych regionów mogą już obserwować pierwsze opady śniegu, gdy w tym samym czasie na Sycylii wciąż można się opalać i korzystać z morskich kąpieli. Warto więc dobrze wybrać zarówno termin, jak i miejsce na swoje wakacje marzeń we Włoszech!

ZOBACZ RÓWNIEŻ