Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
06 Mar, 2019 - 00:00
Włochy: Turyn - co warto zobaczyć?

Włochy: Turyn – co warto zobaczyć?

Izabela Krzyczkowska

Kibiców piłkarskich, znawców dobrej kuchni, miłośników Piemontu, czekolady, a także motoryzacji zaprasza w swoje gościnne progi miasto Turyn.

Włochy są różnorodnym i pięknym krajem o bogatej historii. Każdy turysta znajdzie tu swój ulubiony zakątek. Wyjątkowym miejscem na mapie Włoch jest Turyn. Ilość zabytków i ciekawych miejsc sprawia, że jest jednym z 250 najchętniej odwiedzanych miast przez turystów na świecie.

Zabytki miasta pochodzą z różnych okresów historii: od starożytności do początku XX wieku. W Turynie znajdziemy renomowane i cenione przez mieszkańców restauracje z wieloletnią tradycją, majestatyczne obiekty sakralne, wspaniałe muzea i galerie sztuki, przepiękne pałce, teatry oraz kina, odpoczniemy w urokliwych parkach, a w pizzeriach zjemy najlepsze rodzaje włoskiej pizzy. W artykule przedstawiamy miejsca, które warto zobaczyć w Turynie.

Kiedy i jak najlepiej odwiedzić Turyn?

Pogoda w Turynie

Region Piemontu różni się klimatem od pozostałych części Włoch. Miesiące zimowe są bezdeszczowe i bezśnieżne, z temperaturą, ok 7° C. Letnie upały nie są częstym zjawiskiem. Temperatura w miesiącach letnich jest tutaj trochę wyższa niż w Polsce. Deszczowo jest w kwietniu, lipcu i czerwcu. Na wycieczkę do Turynu najlepiej wybrać się od lipca do jesieni.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Droga do Turynu i komunikacja w mieście

Dojazd do Turynu z Polski nie stanowi większego problemu. Przeloty do Włoch oferują zarówno tanie linie lotnicze, jak i krajowe linie „LOT”. Turyn ma swoje lotnisko Aeroporto di Torino-Caselle, które znajduje się w Caselle Torinese. Położone jest około 16 kilometrów od miasta. Z lotniska do Turynu kursują niebieskie autobusy z dworca Bolzano.

W Turynie znajdują się dwa duże dworce kolejowe – Porta Nuova i Porta Susa. Metro w Turynie ma tylko jedną linię i nie posiada stacji w centrum miasta.

Jest tu świetnie zorganizowana komunikacja tramwajową – tramwajem można dojechać w każdy zakątek metropolii.

Atrakcją dla turysty są kolejki linowo-terenowe. Najdłuższą z nich jest linia ze stacji Piazza Modena na szczyt wzgórza, na którym znajduje się kościół Basilica di Superga.

Dowiedz się więcej: Miasta we Włoszech, które Cię zachwycą

Turyn - w zwiedzaniu miasta pomaga świetna komunikacja tramwajowa

źródło zdjęcia: Getty Images / RossHelen

Zwiedzanie Turynu – najciekawsze miejsca

Całun Turyński – zabytek chrześcijaństwa

Jedną z atrakcji Turynu jest bez wątpienia Całun Turyński, bardzo ważny dla chrześcijaństwa zabytek. Znajduje się w Katedrze Turyńskiej wybudowanej w XV wieku. Nadal trwają nad nim badania naukowe.

Całun Turyński to szata, na której znajduje się odbita twarz Chrystusa. Tylko kilka razy w ciągu roku można zobaczyć Całun. Kaplicę świętego Całunu i sarkofag można oglądać przez cały rok. Dzwonnica Katedry jest punktem widokowym, z którego rozciąga się piękny widok na Turyn.

Plac San Carlo

To jeden z najpiękniejszych placów w kraju. Spędzając urlop we Włoszech, trzeba koniecznie zobaczyć to miejsce. Dominują tutaj długie arkady z eleganckimi sklepami i kawiarniami. Plac nazywany jest „bijącym sercem Piemontu”. Przepięknie prezentuje się nocą.

Na placu warto zwrócić uwagę na XIX-wieczny, konny pomnik Emanuele Filiberto (Księcia Sabaudii) wykonany z brązu.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Turyn - plac San Carlo

źródło zdjęcia: Getty Images / AleksandarGeorgiev

Pałac Castello dei Valentino

Pałac Castello dei Valentino znajduje się w sercu parku o tej samej nazwie. Park rozciąga się wzdłuż rzeki Pad. Obecnie pałac służy nauce – swoją siedzibę ma tutaj Wydział Architektury Politechniki Turyńskiej.

Budynek wydziału odznacza się symetryczną bryłą, z czterema wieżami. Jego największa świetność przypadła na XVII wiek. Obecni włodarze budynku przeprowadzają remonty i starają się przywrócić jego dawny wygląd. Obecność na liście UNESCO świadczy o wyjątkowości budowli.

Pałac Królewski

To kolejne najbardziej znane miejsce na turyńskim szlaku. Był rezydencją władców z dynastii sabaudzkiej, w XVII wieku przeszedł gruntowny remont, którego pomysłodawczynią była francuska księżniczka Christiane Marie. Pałac był siedzibą Wiktora Emanuela II.

Wnętrza i komnaty charakteryzują się barokowym przepychem. Zwiedzić można między innymi salę tronową i zbrojownię. To jedna z największych atrakcji Turynu.

Turyn - Pałac Królewski

źródło zdjęcia: Getty Images / DarioEgidi

Muzea w Turynie

Zwiedzanie Turynu warto rozpocząć od wizyty w muzeum. W mieście jest ich kilka, więc każdy turysta znajdzie ofertę dopasowaną do swoich zainteresowań.

Muzeum Kina

Narodowe Muzeum Kina mieści się w Molle Antonelliana. Budynek stał się znakiem rozpoznawczym miasta. Projektantem budowli był Alessandro Antonelli. Nazwa siedziby Narodowego Muzeum Kina pochodzi właśnie od jego nazwiska. Budowę ukończono w 1899 roku.

W Muzeum Kina wystawione są: urządzenia optyczne, obrazy, plakaty, filmy, książki. Turyści uwielbiają panoramiczną windę, która pokonuje 75 m w 59 sekund. Przez minutę można obserwować przepiękny, wręcz niezapomniany widok na otwarte wnętrze budowli. Widać z niego także Turyn i okolicę.

Niesamowite Muzeum Egipskie

Turyńskie Muzeum Egipskie wielkością ustępuje jedynie temu w Kairze. Zbiory do tego muzeum zgromadził król Wiktor Emanuel III. Wśród eksponatów można podziwiać między innymi:

  • imponującą kolekcję papirusów,
  • egipskie sarkofagi, w których umieszczono mumie,
  • lnianą tunikę z 2300 roku p.n.e.,
  • żywność np. zeschnięte i poczerniałe jajka, zboże i owoce granatu,
  • monumentalne posągi – Ramzesa II i Setiego II,
  • grób Kha i Mirit z 1400 roku p.n.e.

Na piętrze budynku mieści się Galeria Sabaudia, gdzie przechowywane są przedmioty pochodzące z osobistych kolekcji książąt sabaudzkich oraz imponujące zbiory dzieł malarskich artystów ze szkoły piemonckiej, florenckiej, bolońskiej i weneckiej.

Zwiedzając muzeum, warto zwrócić uwagę na wystawę dzieł artystów flamandzkich i holenderskich np. Rembrandta, Mantegna, Belliniego czy Tintorettiego. Prawdziwa gratka dla miłośników historii i sztuki!

To bez wątpienia jedno z miejsc, których nie wolno przegapić w trakcie wakacji we Włoszech.

 

Muzeum Sztuki Antycznej

Kolejnym ciekawym miejscem w Turynie jest Madama Palace. To wyjątkowy budynek łączący styl średniowieczny i neoklasyczny. Budynek wybudowano w czasach średniowiecza, a w XVIII powiększono o neoklasyczną fasadę. Obecnie mieści się tam Muzeum Sztuki Antycznej.

Zwiedzanie rozpoczyna się od ruin rzymskich fundamentów znajdujących się w piwnicach, po czym poznaje się sztukę i architekturę średniowiecznego zamku, a następnie oglądamy arcydzieła renesansowego malarstwa. Z kolei na pierwszym piętrze pałacu udostępnione są eksponaty z XVII i XVIII w.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Turyn – miasto sportu, czekolady i motoryzacji

Każdy piłkarski kibic wie, że w Turynie mieszczą się dwa słynne kluby piłkarskie: Juventus i Torino. Obowiązkowym punktem wycieczki do Turynu jest zwiedzanie stadionów tych klubów: Stadio delle Alpi i Stadio Olimpico oraz zakup oryginalnych piłkarskich pamiątek.

Miłośnicy motoryzacji na pewno odwiedzą Muzeum Motoryzacji i siedzibę koncernu Fiat.

Turyn to również włoska stolica czekolady. Prawdziwy raj dla każdego łasucha, który kocha i docenia smak czekolady. Dla nich ciekawym miejscem w Turynie będą kawiarnie i cukiernie. Szczególnie warto odwiedzić najstarszą kawiarnię Cafe Torino.

Atrakcją Turynu jest CiocciolaTó – festiwal czekolady. To prawdziwa uczta dla wszystkich smakoszy słodkości wykonanych z czekolady. Wcześniej festiwal czekolady był wiosenną imprezą, ale od 2013 odbywa się w listopadzie. W trakcie czekoladowego święta można skosztować smakołyków, podziwiać różnego rodzaju show związane z tematyką czekolady lub oglądać wystawy z czekoladą w roli głównej.

 

Miłośnicy różnych rodzajów muzyki powinni wybrać na zwiedzanie Turynu miesiące od czerwca do września. Wtedy odbywają się w tym mieście festiwale muzyczne: Traffic Torino Free Festival oraz Mito Settembre Musica. Różnorodność gatunkowa na tych festiwalach sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie i ma gwarantowaną doskonałą zabawę.

Turyn ma do zaoferowania wiele atrakcji. Zabytki, kawiarnie, pyszne jedzenie, ciekawe imprezy kulturalne, piękne parki, znane obiekty sportowe, muzea i przepiękna architektura sprawiają, że miasto oczarowuje każdego. Nawet deszcz nie jest przeszkodą do zwiedzania, ponieważ w Turynie większość chodników znajduje się pod arkadami. Będąc na urlopie w Włoszech i goszcząc w Turynie, warto też zobaczyć przyrodniczą atrakcję, jaką jest połączenie czterech rzek przecinających miasto: Po (Pad), Dora, Stura i Sangone.

ZOBACZ RÓWNIEŻ