Joanna Kania
Joanna Kania
24 Sty, 2019 - 00:00
Włochy: Scilla - co warto zobaczyć?

Włochy: Scilla – co warto zobaczyć?

Joanna Kania

Scilla – poznaj jej wszystkie oblicza, najpiękniejsze miejsca, malownicze zakątki, spektakularne punkty widokowe oraz lokalne specjalności kulinarne.

Scilla łączy w sobie wszystko, co najpiękniejsze w Południowych Włoszech. Góry kaskadowo opadające do krystalicznie czystego i ciepłego morza, klimat malowniczej rybackiej wioski, majestatyczne nadmorskie skały i twierdze, piękne plaże i doskonałą kuchnię obfitującą w świeże ryby i owoce morza.

Scilla to niewielka miejscowość na południu Włoch znajdująca się w rejonie Kalabria na czubku włoskiego buta. Jej największym atutem jest niezwykle malownicze położenie. Scilla ulokowana jest na wąskim cyplu, między morzem, górami i ogromnymi, nadbrzeżnymi skałami, które mają swój mityczny rodowód.

Scilla – mityczny potwór morski o wielu głowach

Według mitologii greckiej Scilla (Skylla) była nimfą zamienioną w potwora przez czarodziejkę Kirke, zazdrosną o uczucia, jakie okazywał pięknej nimfie rybak Glaukos, w którym Kirke była zakochana.

Scillę opisywał Homer w „Odysei”. Na łamach jego eposu Scilla była sześciogłowym, przerażającym monstrum stanowiącym śmiertelne zagrożenie dla żeglarzy. W ten sposób starożytni tłumaczyli sobie niebezpieczne podróże morskie i liczne zaginięcia marynarzy w niebezpiecznej Zatoce Mesyńskiej.

 

Współczesne twarze Scilli

Dziś Scilla już nie straszy. Wręcz przeciwnie, zachwyca i fascynuje swoją różnorodnością. Tę turystyczną miejscowość w sezonie odwiedzają miliony turystów zauroczonych jej różnymi obliczami:

  • malowniczą dzielnicą rybacką Chianalea,
  • nadmorskim kurortem Marina Grande,
  • efektowną dzielnicą na wzgórzu San Giorgio,
  • górującym nad miasteczkiem majestatycznym zamkiem Ruffo. 

Dowiedz się więcej: Najlepsze miejsca na wakacje za granicą

Chianalea

Chianalea jest zaliczana do najpiękniejszych wiosek we Włoszech. Ta maleńka osada jest częścią miasta Scilla i leży nad samym brzegiem morza. Wąskie domy zbudowane są na skałach, a w wąziutkich przejściach między domami cumują kolorowe łodzie.

Wszędzie panuje relaksująca i odprężająca atmosfera małego portu rybackiego. Morze i połowy wyznaczają niezmiennie rytm dnia. Wszędzie suszą się sieci, a rybacy oprawiają ryby i przygotowują się do następnego dnia pracy.

Możemy tu niespiesznie spacerować między sklepikami i małymi tawernami, w których można kupić świeżo złowione ryby i owoce morza lub usiąść w kawiarni na tarasie znajdującym się bezpośrednio nad wodą i obserwować zjawiskowe zachody słońca.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Włochy Scilla - Chianalea

źródło zdjęcia: Getty Images / nata_rass

Marina Grande

Marina Grande to druga twarz Scilli, czyli nadmorska dzielnica rozciągająca się wzdłuż piaszczysto-żwirowej plaży Scilla. Ta część miasta jest typowym kurortem wypełnionym hotelami, pensjonatami oraz licznymi barami i restauracjami.

Jeśli zwiedzamy Włochy z dziećmiMarina Grande będzie dobrym wyborem. Na plaży i w hotelach znajdziemy wiele atrakcji dla najmłodszych turystów np. dobrze wyposażone place zabaw, czy animacje prowadzone przez doświadczonych instruktorów z wykształceniem pedagogicznym. W sezonie Marina Grande tętni życiem, ale od października do maja jest tu pusto i cicho.

 

San Giorgio

Chianalea i Marina Grande to części miasta Scilla położone bezpośrednio nad morzem. Pozostałe dzielnice i miejsca do zwiedzania znajdują się wyżej. Żeby do nich dotrzeć, trzeba wspiąć się po schodach lub przejechać samochodem krętą, stromą drogą.

Dystrykt San Giorgio rozciąga się na wzgórzu. Znajdują się tu urzędy miejskie, szpitale, sklepy, kamienice, domy mieszkalne i wiele malowniczych pensjonatów i restauracji na klifowym płaskowyżu, z którego rozpościerają się spektakularne widoki, a w nocy słychać szum morza.

Głównym placem tej części miasta Scilla jest Piazza San Rocco, w którego centralnym punkcie znajduje się rzeźba nimfy Scilla przedstawionej w chwili przeobrażania się w potwora.

W San Giorgio warto wybrać się również na punkt widokowy Belvedere, skąd roztacza się wspaniały widok na zamek Ruffo, dzielnicę Chianalea i całe wybrzeże, zwane fioletowym, ponieważ o zachodzie słońca niebo i woda w morzu nabierają barw fioletu. Panorama wprost zapiera dech w piersiach.

Zwiedzając San Giorgio, zobaczmy też kościół Matki Boskiej Niepokalanej (Chiesa Maria Santissima Immacolata) i kościół Świętego Ducha (Chiesa dello Spirito Santo) oraz historyczne centrum miasta z jego ciekawymi zaułkami.

 

Zamek Ruffo

Kolejne oblicze dzisiejszej Scilli to twierdza Scilla, inaczej zwana zamkiem Ruffo. Pozostałości imponującej budowli obronnej są otwarte dla publiczności. Za niewielką opłatą można zwiedzać różne części dawnych fortyfikacji, poznając ich bogatą historię.

Budowę fortecy na skale Scilla rozpoczęto już w V wieku przed naszą erą do obrony przed piratami. Twierdza była wielokrotnie modyfikowana, przebudowywana i wzmacniana. Wiele raz też ucierpiała w czasie trzęsień ziemi. W różnych okresach zamek pełnił funkcję fortecy, domu, latarni morskiej, czy nawet klasztoru.

Obecnie jest tu centrum kultury i muzeum, w którym czasem odbywają się wystawy. Twierdza jest też popularnym punktem widokowym.

Z zamku roztacza się widok na wybrzeże kalabryjskie, Sycylię, a nawet (w pogodny dzień) na Wyspy Liparyjskie. Można tu też obejrzeć tradycyjną łódź używaną do połowu mieczników.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Włochy Scilla - zamek Ruffo

źródło zdjęcia: Getty Images / nata_rass

Miecznik – kalabryjski król morza 

Miecznik (pesce spada) to wizytówka i symbol miasta Scilla, od wielu lat specjalizującego się w połowach miecznika i dumnego z tego dziedzictwa rybackiego.

Spędzając wczasy we Włoszech w Scillii, możemy zobaczyć charakterystyczne łodzie rybackie tzw. pasarelle, wyruszające na połów tej drapieżnej ryby o sporych rozmiarach lub powracające do portu ze zdobyczą.

Motyw miecznika pojawia się na elementach dekoracyjnych w mieście np. na balustradach, a dania z tej ryby królują w lokalnych restauracjach. Najczęściej serwowane są w wersji grillowanej. Dodatkiem są pieczone bakłażany, duszone papryki i cebule oraz foccacia z ziołami.

Miecznik - przysmak lokalnej kuchni w Scilli

źródło zdjęcia: Getty Images / CCat82

Raj dla nurków

Scilla to również idealne miejsce do nurkowania. Woda w morzu jest krystalicznie czysta, a w okolicy znajduje się wiele atrakcyjnych miejsc do nurkowania, które są dostępne zarówno z brzegu, jak i z łodzi.

Świetna widoczność, ciekawe podwodne formy skalne, gąbki, koralowce oraz możliwość obserwacji wielu gatunków ryb – to atuty Scillii. Przy czym, znajdziemy tu miejsca raczej dla bardziej zaawansowanych nurków. Powodem są silne prądy morskie w regionie.

 

Wacje w Scilli – praktyczne wskazówki

Z Polski można polecieć do Kalabrii tanimi liniami lotniczymi z przesiadką lub bezpośrednio. Samoloty przylatują na lotnisko Lamezia Terme, a stamtąd do miasta Scilla dojedziemy wypożyczonym samochodem lub pociągiem. Linia kolejowa biegnie wzdłuż wybrzeża Tyrreńskiego. Nie ma problemu ze znalezieniem noclegu. Oferta jest szeroka i dostępna na każdą kieszeń.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyszukiwarki hoteli i noclegów na świecie

Scilla – przystanek w drodze na Sycylię i Wyspy Liparyjskie

Scilla jest też ciekawym miejscem na wakacje we Włoszech łączące pobyt w części kontynentalnej i na wyspach włoskich. Miasto może być przystankiem w drodze na Sycylię i Wyspy Liparyjskie. Scillę dzieli zaledwie 20 kilometrów od portu Mesyna na Sycylii. Tę piękną wyspę możemy zwiedzić, przemieszczając się wynajętym samochodem, a później ruszyć dalej – promem na wulkaniczne Wyspy Liparyjskie.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Jeśli planujemy zwiedzić najpiękniejsze miasta we Włoszech, nie możemy pominąć malowniczej Scilli o wielu obliczach. Miejscowość oferuje moc atrakcji: piękne plaże, ciepłe morze, klimatyczne miejsca, zjawiskowe formacje skalne i spektakularne widoki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ