Joanna Kania
Joanna Kania
03 Kwi, 2019 - 00:00
Włochy: San Gimignano - co warto zobaczyć?

Włochy: San Gimignano – co warto zobaczyć?

Joanna Kania

San Gimignano – poczuj klimat średniowiecznego miasta wież, zobacz oszałamiające toskańskie widoki i spróbuj lokalnego wina Vernaccia.

San Gimignano to średniowieczne miasto leżące w sercu Toskanii pomiędzy Florencją i Sieną, które słynie z charakterystycznych, kwadratowych wież. W przeszłości było ich ponad siedemdziesiąt, dziś pozostało jedynie trzynaście. Górują nad tym małym, uroczym miasteczkiem otoczonym murami obronnymi tworząc niezapomniany i spektakularny widok.

San Gimignano – miasto wież

13 strzelistych, kwadratowych wież San Gimignano jest świadectwem bogatej historii miasta. Zbudowano je w średniowieczu w celach obronnych oraz dla dodania świetności miastu, które przeżywało wówczas swoje złote lata.

Każda zamożna rodzina w mieście musiała mieć swoją wieżę. Konstrukcje mają bardzo grube mury, które latem chroniły przed upałem, a zimą przed chłodem. Na parterze najczęściej mieściły się warsztaty lub pomieszczenia użytkowe, a na piętrze wąskie pokoje i kuchnia.

Warto wspiąć się choćby na kilka wież, ponieważ rozciąga się z nich niezwykły widok na łagodne wzgórza Toskanii porośnięte zbożami, gajami oliwnymi i malowniczymi winnicami.

Z góry pięknie widać rzędy cyprysów okalających drogi prowadzące do rozłożystych, kamiennych posiadłości lub małych kościółków. To prawdziwa esencja krajobrazu toskańskiego.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

San Gimignano - z miasteczka rozciąga się piękny widok na okolicę

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Historia San Gimignano w pigułce

Chociaż historia miasta sięga czasów starożytnych i lat panowania Etrusków, to największy rozkwit przypada na okres średniowiecza, kiedy miasto stało się jednym z najważniejszych punktów postojowych i tranzytowych na głównym szlaku handlowym Via Francigena.

W San Gimignano zatrzymywali się kupcy i pielgrzymi, ponieważ wiodący z Anglii do Rzymu szlak był również jednym z najważniejszych wówczas szlaków pielgrzymkowych w Europie (używany jest do dzisiaj!). Obecność przyjezdnych stymulowała dynamiczny rozwój miasta. To wtedy rozpoczęła się produkcja wina Vernaccia i szafranu, mieszkańcy San Gimignano handlowali też wełną i oferowali przyjezdnym usługi finansowe.

Epidemia dżumy w 1348 roku, która zabrała aż 2/3 mieszkańców miasta, zatrzymała czasy rozkwitu San Gimignano. Drastyczne wyludnienie miasta doprowadziło do jego upadku gospodarczego, politycznego i kulturowego.

San Gimignano odeszło w zapomnienie i stało się najuboższym ośrodkiem Toskanii. Przez lata nie powstawały tu nowe budynki. Właśnie dlatego historyczne centrum miasta pozostało niezmienione i uniknęło wpływów różnych stylów.

Paradoksalnie więc katastrofa z przeszłości stała się powodem ogromnej popularności miasta, które rocznie odwiedzają miliony turystów z całego świata. Historyczne centrum San Gimignano, które niemal nie zmieniło wyglądu od czasu średniowiecza, znajduje się obecnie na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a my możemy podziwiać nienaruszoną atmosferę średniowiecznego grodu w całej okazałości.

Przez San Gimgnano biegnie szlak pielgrzymkowy Via Francigena

źródło zdjęcia: Getty Images / lauradibiase

Szlakiem średniowiecznych pałaców, kościołów i placów

San Gimignano tworzy malownicza sieć ulic i wąskich alejek wybrukowanych kostką. Przez miasto wytyczono pieszą trasę turystyczną. Podążając jej szlakiem, zobaczymy najwspanialsze miejsca i zabytki miasta, a także poczujemy jego niezwykłą atmosferę.

Piazza della Cisterna – najważniejszy plac w mieście

Najbardziej okazałe średniowieczne pałace i wieże znajdują się przy głównych placach miasta. Przy najpiękniejszym Piazza della Cisterna możemy podziwiać: Palazzo Tortoli, Palazzo Ridolfi, Palazzo Pellari, Palazzo Ardinghelli oraz Palazzo Lupi z tzw. Diabelską Wieżą.

W centralnej części placu mieści się studnia z trawertynu zbudowana w 1273 roku.

San Gimignano - Piazza della Cisterna

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Piazza del Duomo z najwyższą wieżą

Kolejne perełki średniowiecznej architektury San Gimignano, w tym Palazzo Comunale, Palazzo Chigi-Useppi i Palazzo Vecchio del Podesta zobaczymy na drugim najsłynniejszym placu San Gimignano, czyli Piazza del Duomo.

To tu znajduje się najwyższa wieża – Torre Grossa, z której w pogodne dni można zobaczyć Alpy. W Palazzo Comunale, czyli w ratuszu, mieści się muzeum, w którym warto zobaczyć słynne freski.

Tuż obok okazałych pałaców mieści się romańska budowla sakralna – kolegiata Santa Maria Assunta, której ściany pokrywają malowidła przedstawiające Sąd Ostateczny oraz sceny ze Starego i Nowego Testamentu. Na uwagę zasługuje też fresk ilustrujący męczeństwo świętego Sebastiana.

Spacerując po San Gimignano, warto zajrzeć też na inne, mniej znane place, które są równie piękne. Należą do nich m.in. Piazza Pecori (z ciekawym muzeum sztuki sakralnej), Piazza delle Erbe (gdzie odbywały się targi lokalnych produktów) oraz Piazza Sant’Agostino (gdzie możemy zobaczyć kościoły świętego Piotra i świętego Augustyna oraz klasztor Augustynów).

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

San Gimignano - Piazza del Duomo

źródło zdjęcia: Getty Images / Ihor_Tailwind

Mury miejskie

Kolejną ciekawą opcją zwiedzania San Gimignano jest spacer wzdłuż murów obronnych okalających historyczne centrum miasta. Trasa ma nieco ponad 2 kilometry i oferuje piękne widoki na malownicze wzgórza i dolinę Elsy. W trakcie tej pieszej wycieczki zobaczymy też główne bramy wjazdowe:

  • południową (Porta San Giovanni),
  • zachodnią (Porta Quercecchio),
  • północną (Porta San Matteo),
  • wschodnie (Porta San Jacopo i Porta delle Fonti) – niedaleko ostatniej bramy znajdują się średniowieczne fontanny. Warto nieznacznie zboczyć z drogi, aby je zobaczyć.

Zabytki sakralne San Gimignano

Najważniejszym zabytkiem sakralnym San Gimignano jest kolegiata przy Piazza del Duomo, ale w mieście jest jeszcze kilka mniejszych średniowiecznych kościołów wartych zwiedzenia:

  • romański kościół świętego Augustyna z gotyckimi elementami i pięknymi freskami (przy Piazza Sant’Agostino),
  • maleńki kościółek świętego Piotra, prosty i ascetyczny, zbudowany w stylu romańskim, oszczędnie zdobiony freskami (przy Piazza Sant’Agostino),
  • romański kościół poświęcony świętemu Bartłomiejowi o pięknej ceglastej fasadzie (przy ulicy San Matteo),
  • kościół świętego Jakuba, romańską budowlę malowniczo położoną przy murach obronnych, w otoczeniu drzew oliwnych (niedaleko Porta San Jacopo),
  • kościół San Lorenzo (przy ulicy del Castello), pierwotnie ten romański kościół zdobiony wewnątrz freskami o treściach religijnych znajdował się przy moście zwodzonym, dlatego do dziś potocznie nazywany jest kościołem „przy moście”.

W czasach świetności miasta większość kościołów dysponowała miejscami noclegowymi i przyjmowała pielgrzymów zmierzających Via Francigena do Rzymu. Obecnie są znakami przeszłości chętnie zwiedzanymi przez turystów spędzających wakacje we Włoszech.

San Gimignano - zabytki sakralne

źródło zdjęcia: Getty Images / EugenioCini

San Gimignano od kuchni

W jednym z malowniczych zakątków San Gimignano warto zatrzymać się w restauracji, żeby odpocząć i spróbować toskańskich specjalności kulinarnych. W miasteczku możemy skosztować wszystkiego, co najlepsze w prostej, rustykalnej kuchni toskańskiej.

Oliwa z oliwek, długo dojrzewające wędliny i doskonałe wina z lokalnych winnic. Gęsta zupa toskańska z fasoli i sezonowych warzyw oraz dodatkiem chleba i oliwy z oliwek, risotto z prawdziwkami i szafranem oraz lampka białego wina będą doskonałym wyborem.

San Gimignano słynie z białego wytrawnego wina Vernaccia, którego tradycja sięga XIII wieku. Na zboczach miasta znajdują się natomiast uprawy krokusa uprawnego, z którego produkowany jest szafran, jedna z najdroższych przypraw świata i wizytówka San Gimignano.

W San Gimignano produkowane jest słynne lokalne wino Vernaccia

źródło zdjęcia: Getty Images / Saro17

Noclegi w San Gimignano

Oferta noclegów jest bardzo zróżnicowana. Możemy wybrać hotele dla wymagających klientów lub kameralne gospodarstwo agroturystyczne w okolicy.

Pierwsza opcja przeznaczona jest dla zamożniejszych turystów, którzy mogą sobie pozwolić na luksus noclegu w historycznym budynku w samym sercu średniowiecznego San Gimignano.

Druga opcja to propozycja na rodzinne wczasy we Włoszech w wersji ekonomicznej. Agroturystyka w wydaniu toskańskim to niewielkie, rodzinne farmy proponujące noclegi w wiejskich domach z ogrodem i basenem oraz regionalną kuchnią bazującą na organicznych produktach. To świetna opcja dla osób poszukujących ofert wyjazdu do Włoch z dziećmi.

Dowiedz się więcej: Włochy – camping, na którym warto się zatrzymać: TOP 11

Zwiedzając miasta we Włoszech lub wypoczywając w Toskanii, koniecznie pojedźmy do średniowiecznego miasta wież. San Gimignano zachwyca architekturą, niesamowitym położeniem wśród wzgórz, przepięknymi widokami i niezwykłym klimatem średniowiecznego miasteczka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ