Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
21 Gru, 2018 - 00:00
Włochy - pogoda w ciągu roku

Włochy – pogoda w ciągu roku

Izabela Krzyczkowska

Kraj, w którym  kultura i kuchnia oraz zabytki zachęcają do zwiedzania – Włochy. Pogoda jest tu również fantastyczna i przyciąga rzesze turystów!

Myśląc o pogodzie we Włoszech, przed oczami pojawia się nam przede wszystkim morze, plaża i mnóstwo słońca. W rzeczywistości kraj ten jest bardzo zróżnicowany geograficznie – na północy wznoszą się Alpy z najwyższym szczytem Mont Blanc, natomiast południe otoczone jest ciepłymi wodami Morza Śródziemnego. Ma to wpływ na klimat Półwyspu Apenińskiego. Zanim zarezerwujemy wakacje we Włoszech, warto wiedzieć, jak kształtuje się pogoda w poszczególnych regionach Włoch, a także w kolejnych porach roku.

Wyborne warunki do uprawniania turystyki przez cały rok

Włochy to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród mieszkańców Europy. Władze włoskie podają, że rocznie ten kraj odwiedza 46 milionów turystów. Trudno się temu dziwić – ukształtowanie powierzchni Włoch, czyli dużo gór i dostęp do czterech mórz (Liguryjskiego, Tyrreńskiego, Jońskiego i Adriatyckiego), stworzyło fenomenalne warunki do uprawiania turystyki.

To wymarzone miejsce na wakacje zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich. Włochy to gratka dla miłośników narciarstwa i górskich wycieczek oraz dla zwolenników plażowania. Osoby zainteresowane historią i sztuką traktują Włochy jako obowiązkowe miejsce do zwiedzenia.

Wśród najpopularniejszych turystycznych miast od lat są: Padwa, Piza, Bolonia, Neapol, Turyn, Rzym, Triest, Florencja, Sienna, Werona, Mediolan i Wenecja. Bez względu na cel i porę przyjazdu do Italii, wakacje we Włoszech na długo pozostają w pamięci.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy - pogoda tutaj sprzyja turystyce przez cały rok

źródło zdjęcia: Getty Images / encrier

Włochy – ogólnie o warunkach klimatycznych

Republika Włoska położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego morskiego. Oznacza to, że na wybrzeżach panuje bardzo przyjemny, łagodny klimat śródziemnomorski. Jedynie lato jest bardzo upalne, zwłaszcza na południu kraju. Od doliny Po i Adygi oraz linii od Turynu po Wenecję dominuje klimat kontynentalny, wilgotny, ze stosunkowo chłodną zimą i ciepłym latem. Najwyższe temperatury panują od czerwca do połowy września.

Pogoda we Włoszech uzależniona jest jednak od regionu kraju. Na południu mamy ciepłą zimę i bardzo gorące, suche lato. Dlatego jeżeli ktoś pragnie uciec od polskiej mroźnej i śnieżnej zimy, to południe Włoch będzie bardzo dobrym wyborem na spędzenie zimowych ferii.

Temperatury we Włoszech

Temperatury we Włoszech w poszczególnych miesiącach przedstawiają się następująco:

 • styczeń: od 3 do 12°C
 • luty: od 4 do 13°C
 • marzec: od 6 do 15°C
 • kwiecień: od 8 do 16°C
 • maj: od 12 do 22°C
 • czerwiec od 16 do 26°C
 • lipiec: od 18 do 29°C
 • sierpień: od 18 do 29°C
 • wrzesień: od 15 do 26°C
 • październik: od 11 do 22°C
 • listopad: od 7 do 17°C
 • grudzień: od 5 do 13°C

Opady śniegu odnotowywane są w górach oraz w północnej i środkowej części kraju. W październiku, listopadzie, w styczniu i lutym w ostatnich latach występowały wzmożone opady. Opadom we Włoszech mogą towarzyszyć silne wiatry tzw. maestrale, a nawet powodzie.

Pogoda w północnych Włoszech

Na letnie wczasy do Włoch w regiony północne można wyjechać w okresie od maja do października. Wtedy pogoda jest tam najbardziej optymalna. Prawie w całym kraju temperatury przekraczają 20ºC. Lipiec i sierpień to najcieplejsze miesiące.

Osoby, które źle znoszą lejący się żar z nieba, powinny planować wyjazd w maju lub w czerwcu albo wczesną jesienią: we wrześniu lub październiku. Daje to możliwość skorzystania z pięknej pogody we Włoszech, bez narażania się na skwar rzędu 30°C.

Za urlopem poza środkiem sezonu przemawia też fakt mniejszego ruchu turystycznego. Mieszkańcy Europy Zachodniej zwiedzają Włochy głównie w sierpniu. Jest wtedy tłok przy atrakcjach turystycznych, a kierowcy muszą wykazać się cierpliwością w korkach.

Dowiedz się więcej: Plaże we Włoszech – TOP 11

Włochy - pogoda w Wenecji jest piękna od wiosny do jesieni

źródło zdjęcia: Getty Images / bluejayphoto

Pogoda w południowych Włoszech i na wyspach

Najkrócej rzecz ujmując, pogoda w południowych Włoszech charakteryzuje się upalnym latem, gdzie temperatury mogą sięgać nawet 50°C, ciepłą jesienią i wiosną oraz łagodną zimą.

Warto zaznaczyć, że w zimie temperatura może sięgać 13°C. Trzeba pamiętać, że wiosną i jesienią w południowych Włoszech możliwe są powodzie i bardzo silne wiatry. Są to jednak zjawiska rzadkie, w większości przypadków pogoda sprzyja zwiedzaniu i odpoczywaniu w ulubiony sposób.

Jeżeli ktoś nie lubi mroźnej zimy, to wycieczka w tym czasie do Włoch jest świetnym pomysłem na odpoczynek.

Podobna pogoda panuje na włoskich wyspach. Jest tam przyjemnie i ciepło o każdej porze roku. Latem jest odrobinę za gorąco na zwiedzanie, ale za to są świetne warunki do plażowania. Jesień i wiosna to świetny czas na poznawanie perełek włoskiego krajobrazu i architektury.

Dowiedz się więcej: Włochy: Wyspy, które skradną Twoje serce

Włoska pogoda o różnych porach roku

Wiosna we Włoszech

Zdaniem podróżników pogoda we Włoszech jest przewidywalna przez cały rok.  Marcowa temperatura jest odrobinę przyjemniejsza niż w Polsce i wynosi od 6 do 15°C. Wiosna we Włoszech to świetny czas na zwiedzanie oraz na narciarskie szaleństwo.

Sezon narciarski w północnych Włoszech trwa od grudnia do kwietnia. Dolomity zapraszają do kilku kurortów, w których śniegu w marcu jest sporo, a warunki do śnieżnego szaleństwa są znakomite. O ośrodkach narciarskich w Dolomitach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Już w kwietniu temperatura jest bardzo przyjemna, bo sięga nawet 18℃, podczas gdy w Polsce zdarza się przymrozek. W kwietniu we Włoszech mogą zdarzyć się jednak mgły, deszcz i burze z piorunami. To dobry czas na zwiedzanie zabytków i okolicy. Zakwitają drzewa brzoskwiniowe i migdałowe.

Kwiecień to jeszcze nie najlepszy moment na kąpiele, ponieważ woda w morzu jest zimna. Maj to wspaniały czas na zwiedzanie – temperatura jest wówczas niemal letnia, sięga bowiem 22°C. Jest to świetny moment na wyprawy rowerowe i trekkingowe oraz wspinaczkę skałkową.

Dowiedz się więcej: Agroturystyka za granicą – nietypowe wakacje na wsi

Wiosna we Włoszech jest słoneczna i kolorowa

źródło zdjęcia: Getty Images / SerrNovik

Włoskie lato

Temperatury latem we Włoszech w ciągu dnia wahają się w granicy między 27-30℃. Najchłodniej jest na obszarze Zatoki Weneckiej i Wybrzeżu Adriatyckim. Nawet w nocy temperatury sięgają tu jednak 16-21℃. Troszkę chłodniej jest w Toskanii.

Temperatura wody jest bardzo przyjemna i waha się między 23-24℃. Kąpiel i uprawianie sportów wodnych to idealny pomysł na spędzenie letnich wakacji. Liczba godzin słonecznych w ciągu dnia wynosi 9-12, co sprzyja wylegiwaniu się na plaży.

Włochy: pogoda latem sprzyja plażowaniu

źródło zdjęcia: Getty Images / boggy22

Jesienna pogoda we Włoszech

We wrześniu kończą się upały. Będą jeszcze jednak bardzo ciepłe dni, dlatego jesienią kąpieli w morzu można zażywać do woli.

Włochy we wrześniu mogą zaskoczyć nietypowymi zjawiskami pogodowymi. Może pojawić się deszcz, czasami burze z piorunami. Widoczność krajobrazów i zabytków może ograniczyć pojawiająca się czasami mgła. Średnie temperatury w ciągu dnia oscylują między 24℃ oraz 28℃ i zachęcają do typowo letnich aktywności np. do uprawiania sportów wodnych, łowienia ryb, dalekich wycieczek, czy zabaw z mieszkańcami do późnych godzin nocnych.

Jesienią wciąż wskazane jest używanie kremów z filtrem, kapelusza i okularów przeciwsłonecznych, gdyż promieniowanie ultrafioletowe jest jeszcze bardzo silne. Nie jest zalecane przebywanie na słońcu dłużej niż trzy godziny.

We wrześniu dzień trwa średnio 13 godzin i zwykle jest bardzo słoneczny. Pogoda wymarzona na wakacje we Włoszech, do tego ceny odrobinę niższe niż w szczycie sezonu. To idealny czas na wakacje studenckie.

W październiku i listopadzie słońce nie praży tak mocno, a temperatury nie powodują zmęczenia organizmu. Jest to idealny czas na zwiedzanie i fotografowanie jesiennych krajobrazów, które urzekają ilością barw. Wieczory i poranki bywają jednak chłodniejsze, dlatego na wakacje o tej porze roku warto wziąć ze sobą cieplejsze ubrania.

Dowiedz się więcej: Grecja jesienią – TOP 11 atrakcji, które są najlepsze właśnie o tej porze roku!

Włochy - pogoda jesienią sprzyja wędrówkom po okolicy

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Zima we Włoszech

Włochy zimą to idealne miejsce dla osób, które nie lubią mrozu. We Włoszech temperatura zimą zwykle nie spada poniżej zera. Słupek rtęci w ciągu dnia waha się między 7-16℃. Temperatury nocą kształtują się natomiast między 0-11℃.

Najcieplejszym zimą regionem jest Kalabria (11℃), natomiast najzimniej jest na obszarze Zatoki Weneckiej (3-7℃). Temperatura wody wynosi 14-17℃. Najzimniejsze wody otaczają Wybrzeże Liguryjskie (14℃). Bez mroźnych nocy i poranków. Nawet morze ma przyzwoitą temperaturę, jednak kąpiele lepiej sobie o tej porze roku odpuścić.

Dowiedz się więcej:  Chorwacja zimą – TOP 11 atrakcji

Włochy - pogoda zimą w Dolomitach jest wymarzona dla narciarzy

źródło zdjęcia: Getty Images / bukki88

Pogoda w Dolomitach

Miłośnicy białego szaleństwa z utęsknieniem czekają na pierwszy śnieg. Wtedy rozpoczyna się dla nich najpiękniejszy czas w roku – sezon narciarski. Można go spędzić w Polsce lub wyjechać za granicę. Pogoda we Włoszech sprzyja turystyce narciarskiej. Do tego dochodzi znakomita baza gastronomiczno – noclegowa i piękne trasy narciarskie. Mili gospodarze, wspaniała kuchnia, możliwość poznania ludzi z całej  Europy to dodatkowe profity z wyjazdu na narty do Włoch.

Trasy przygotowane są pod umiejętności turystów – mamy trasy dla rodzin z dziećmi, początkujących miłośników nart oraz dla doświadczonych narciarzy. Dolomity to 500 kilometrów tras narciarskich. Warto wspomnieć, że na niektórych trasach odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim.

Pogoda w Dolomitach jest idealna do szusowania: lekki wiatr, mnóstwo śniegu i przyjemnie grzejące słońce – wynikają one ze śródziemnomorskiego klimatu i zdaniem turystów to najlepsze warunki w całych Alpach.

Pogoda w tym rejonie charakteryzuje się jednak dużą zmiennością i zależy od wysokości. Po południu na dużych wysokościach występują mgły. Latem w dolinach Dolomitów jest upalnie, ale na wysokości od 2000 m bywają chłodne poranki. Jesienią i zimą temperatura może spaść do 0℃. Na wysokości ponad 2500 m, nawet przy dobrej pogodzie, trzeba być przygotowanym na wiatr i niezbyt wysoką temperaturę oscylującą między 0–15℃.

Śnieg leży w Dolomitach od końca listopada do końca kwietnia. Dolomity są dobrze nasłonecznione. Średnie temperatury zimą wynoszą od 2 do 6°C, w nocy ok. 4°C, choć zdarzają się bardzo zimne noce, kiedy temperatura spada do -15° C. Pokrywa śnieżna zadowala narciarzy, a infrastruktura jest najlepszą reklamą tego regionu.

Włochy - pogoda w Dolomitach jest piękna nie tylko zimą

źródło zdjęcia: Getty Images / Janoka82

Inne zalety Dolomitów

Zimą pogoda we Włoszech rozpieszcza narciarzy w Dolomitach. Góry mają swój urok – ośnieżone szczyty lśnią w słońcu, tworząc piękne, niezapomniane widoki. Włoskie ośrodki narciarskie nie odbiegają infrastrukturą od oferty Austrii, czy Francji. Ceny są niższe niż w innych alpejskich krajach, a dodatkowo ośrodki narciarskie i hotele oferują liczne promocje dla rodzin z dziećmi. Gabinety odnowy biologicznej i spa nieraz są wliczone w cenę i nie stanowią opcji luksusowej.

Wolny czas po całodziennym białym szaleństwie  można spędzić w wyjątkowych i klimatycznych tawernach, próbując znakomitych specjałów miejscowej kuchni. Narty w Dolomitach to połączenie sportu i kulinarnych doznań.

Dla dzieci przygotowane są szkółki narciarskie, gdzie najmłodsi w towarzystwie swoich rówieśników i pod okiem znakomitych instruktorów uczą się jazdy na nartach. Włoskie ośrodki narciarskie udostępniają zimowe place zabaw czy mini snowparki. Włoska pogoda w miesiącach zimowych sprzyja aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Dowiedz się więcej: Najlepsze zagraniczne ośrodki narciarskie

Na podróż do Włoch nie trzeba nikogo namawiać. To jeden z najpiękniejszych zakątków Europy, który warto odwiedzić w zasadzie o każdej porze roku. Pogoda we Włoszech jest jednym z atutów tego kraju – przez to, że jest różnorodna w poszczególnych miesiącach i regionach, każdy turysta znajdzie dla siebie idealny termin na urlop. Zachęcamy, aby kilkakrotnie, w różnych porach roku odwiedzić Włochy. Pogoda na pewno nie sprawi przykrej niespodzianki!

ZOBACZ RÓWNIEŻ