Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
24 Kwi, 2019 - 06:14
Włochy: Perugia - co warto zobaczyć?

Włochy: Perugia – co warto zobaczyć?

Izabela Krzyczkowska

Perugia to jedno z mniej znanych miejsc we Włoszech, które jednak zdecydowanie warto odwiedzić. Choćby przy okazji wycieczki do Asyżu.

Planując wycieczkę do Włoch, chcemy zwiedzić Rzym, Wenecję, Turyn, Toskanię, Weronę, Dolomity, włoskie wyspy. Tymczasem Włochy mają o wiele więcej do zaoferowania niż tylko najbardziej znane regiony i miasta. Wiele nieodkrytych przez polskich turystów tajemnic skrywa Perugia – stolica regionu Umbria, położonego w środkowych Włoszech.

Miasto leży między Jeziorem Trazymeńskim a Tybrem. Pierwsze wzmianki o Perugii pochodzą z czasów starożytnych z okresu wojny między Etruskami a Republiką Rzymską, ok. 310 r. p.n.e. Wielbicielom jazzu miasto znane jest z Umbria Jazz Festival. W Perugii odbywa się także Międzynarodowy Festiwal Dziennikarstwa.

Co warto zobaczyć w tym pięknym mieście? Poniżej przedstawiamy listę największych atrakcji Perugii.

Perugia – tu czas stanął w miejscu

Italia to połączenie różnych wpływów: etruskich, rzymskich i renesansowych. Dziś jest to bogate dziedzictwo minionych wieków, które warto zgłębić osobiście zwiedzając ten kraj. Odkrywanie go warto rozpocząć od mniej znanych miejsc we Włoszech takich jak stolica regionu Umbria.

Perugia znajduje się na wzgórzu i otoczona jest murami. Wchodząc do miasta, można odnieść wrażenie, że znaleźliśmy się w średniowiecznym mieście. Wąskie uliczki i perełki architektoniczne są niemal na każdym roku. Na skraju miasta można podziwiać dolinę.

Starożytne zabytki

Brama etruska zwana też Łukiem Augusta powstała w czasach etruskich, w III lub II wieku p.n.e. Przebudowano ją za czasów Augusta oraz w XVI wieku. Po obydwu bokach bramy znajdują się dwie masywne wieże. Lewa wieża jest wyższa i zakończona renesansową loggią. Jej postawą jest fontanna z 1621 roku. Zbudowana jest z ogromnych bloków skalnych ułożonych jeden na drugim.

Perugia - brama etruska

źródło zdjęcia: Getty Images / bbsferrari

Wybrane kościoły

Perugia przez kilka wieków była związana z Państwem Kościelnym, dlatego atrakcjami turystycznymi są zabytkowe kościoły. W niektórych można zobaczyć wspaniale dzieła sztuki.

Bazylika San Domenico

Budowę rozpoczęto w 1394 roku, a zakończono około 80 lat później. Kościół wybudowano na miejscu średniowiecznego rynku, na którym handlowano końmi, a jego pierwotnymi właścicielami byli dominikanie. W bazylice główną atrakcją jest grobowiec papieża Benedykta XI. Surowe wnętrze to doskonały przykład włoskiego renesansu z XV wieku. Szczególny zachwyt wzbudzają witraże i freski.

Cappella di San Severo

Kaplica San Severo to obowiązkowy punkt zwiedzania dla wszystkich miłośników malarstwa Rafaela. Znajduje się w niej fresk przedstawiający Trójcę Świętą otoczoną aniołami i świętymi.

Bazylika di San Pietro

Kościół, który fascynuje historycznie i artystycznie. Podczas wakacji we Włoszech trzeba go koniecznie zobaczyć. Ma piękny ogród z widokiem na Perugię. Świąteczne koncerty są dodatkową atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Wizyta w tym kościele to niezapomniane przeżycie dla miłośników malarstwa. Są tutaj obrazy Caravaggia i Rafaela (np. „Jezus i Jan Chrzciciel”). Obok ołtarza na ścianie w zakrystii znajduje się obraz Cerriniego „Madonna z Dzieciątkiem” oraz obraz „Święta rodzina” Parmigianina.

Tempio di Sant’Angelo

Ten piękny obiekt znajduje się w pobliżu dzielnicy uniwersyteckiej. To starożytna, pogańska świątynia o pięknej bryle, przekształcona na kościół chrześcijański. Znajduje się na wzgórzu. W środku można podziwiać malowidła przedstawiające życie pierwszych chrześcijan.

Perugia - bazylika San Domenico

źródło zdjęcia: Getty Images / Flavio Vallenari

Ukłon w stronę historii

W Perugii – w jednym z najstarszych miast we Włoszech ma swoją siedzibę kilka muzeów i galerii.

Narodowe Muzeum Archeologii Umbrii

Zawiera zbiory z najstarszych etruskich czasów miasta. W Perugii zobaczyć można Grobowiec, Studnię oraz Bramę Miejską zbudowaną przez ten starożytny lud.

Museo Laboratorio di Tessitura – Muzeum Laboratorium Tekstyliów

Dawniej było kościołem San Francisco della Donne. Będąc na wczasach we Włoszech, bez wątpienia warto obejrzeć to miejsce. Zobaczyć tutaj można ogromne, zabytkowe maszyny tkackie i ekspozycję pięknych tkanin wykonanych ręcznie.

Perugina Casa del Cioccolato

Perugia słynie z czekolady. Fabrykę Czekolady powinien zobaczyć każdy miłośnik tego przysmaku, a szczególnie osoby odwiedzające Włochy z dziećmi. Zwiedzający mogą bowiem degustować czekoladę i ten moment najbardziej podoba się najmłodszym.

Turyści mogą też samodzielnie wykonać wyroby czekoladowe oraz dowiedzieć się o historii firmy i produkcji czekoladowych smakołyków.

 

Inne atrakcje, które warto zobaczyć w Perugii

Palazzo del Priori

To położony w centrum starówki średniowieczny budynek, dawniej siedziba najważniejszych gildii w mieście. Dziś mieści się tu narodowa galeria sztuki, pełna dzieł z czasów średniowiecza i renesansu. Wśród eksponatów są: sztuka religijna, głównie motyw Madonny i Dzieciątka oraz działa takich mistrzów jak: Rafaela i Perugino.

Sam budynek jest uznawany za jeden z najwspanialszych we Włoszech. W Sali Audiencyjnej zwiedzający mogą oglądać piękne, renesansowe freski, a Komnata Legislacyjna zaprasza do podziwiania drewnianych rzeźb.

Rocca Paolina

Unikatowa renesansowa twierdza górująca nad miastem przyciąga wielu turystów. Spacer w jej licznych komnatach to znakomita lekcja historii i sztuki. Do dziś zachował się niewielki kawałek bastionu.

Fontanna Maggiore

Przepiękna fontanna zaprojektowana przez Fra Bevignate w XIII w. wybudowana została z marmuru i brązu oraz z czerwonego kamienia z Asyżu. To prawdziwa gratka dla miłośników gotyku. Znajduje się na placu Piazza IV Novembre w samym środku Starego Miasta.

Fontanna ozdobiona jest 50 płaskorzeźbami i 24 posągami, przedstawiającymi świętych, pory roku, miesiące, znaki zodiaku i sceny biblijne. Na szczycie fontanny znajduje się kielich z brązu, który otaczają nimfy. Stamtąd wypływa woda.

Fontanna przeszła gruntowną renowację trwającą 5 lat, ale efekt jest niesamowity. To doskonałe miejsce na odpoczynek i zaplanowanie kolejnych wycieczek po wspaniałym mieście, jakim jest Perugia lub zwiedzania innych ciekawych miejsc we Włoszech.

Perugia - Fontanna Maggiore na Piazza IV Novembre

źródło zdjęcia: Getty Images / bwzenith

Kontakt z przyrodą

Perugia i okolice to nie tylko wspaniałe zabytki, ale także ciekawe obiekty przyrodnicze – miejsca, gdzie można podziwiać przyrodę, odpocząć, zrelaksować się, pomyśleć i kontemplować piękne krajobrazy. Poniżej przedstawiamy miejsca, które warte są szczególnej uwagi.

Jezioro Trazymeńskie (Lago Trasimeno)

Piękne miejsce. Na jeziorze są dwie wyspy, a w pobliskim parku podziwiać można mnóstwo rzeźb. Na większą wyspę można dostać się promem. Cudowne widoki zwłaszcza o zachodzie słońca to najlepsza wizytówka tego miejsca.

Ogród botaniczny Uniwersytetu w Perugii

Na terenie klasztoru benedyktynów w bazylice San Pietro zachował się średniowieczny ogród. Powstał w 1768 roku. Obecnie jest tam 3 tysiące różnych roślin – od gatunków wodnych po zioła.

Można tutaj zobaczyć fragmenty średniowiecznych i starożytnych budowli, w tym z epoki Etrusków – rzymskiej drogi oraz bramę miasta pochodzącą z XIII wieku.

Wodospad Cascate delle Marmore

Marmore jest największym sztucznym wodospadem na świecie. Został stworzony przez Rzymian w 271 r. p.n.e., gdy odwrócono bieg rzeki Velino w kierunku Nery, aby zapobiec osuszaniu bagien na południu. Spacerować do wodospadu można różnymi szlakami. Organizowane jest także zwiedzanie nocne. Podziwianie go w pełnej okazałości jest możliwe tylko w określonych porach, bo przez resztę dnia zasila elektrownię wodną.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Perugia - wodospad Marmore

źródło zdjęcia: Getty Images / Artem Bolshakov

Perugia i jej okolice to miejsce, które warto uwzględnić na trasie swojej wycieczki objazdowej po Włoszech. Nie ma tutaj takiego natężenia ruchu turystycznego jak w bardziej popularnych częściach kraju, a spacerowanie stromymi zaułkami, wzdłuż kamiennych budowli, przechodzenie przez mostki, wspinanie po schodkach bez pośpiechu i hałaśliwych turystów za plecami, pozwala wypocząć i poznać klimat włoskich miast.

Warto też pamiętać, że zaledwie 25 km od Perugii znajduje się słynny Asyż, czyli miasto św. Franciszka, do którego ściągają pielgrzymi z całego świata.

W Perugii dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna. Miejsca noclegowe znaleźć można nie tylko w hotelach, ale także na kwaterach prywatnych. Perugia ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – doskonałą komunikację miejską. Wina i owoce morza to z kolei kulinarna zachęta do zatrzymania się w tym malowniczym mieście.

ZOBACZ RÓWNIEŻ