Martyna Markiel
Martyna Markiel
19 Sty, 2019 - 13:03
Włochy: Mediolan - atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Włochy: Mediolan – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca

Martyna Markiel

Skarby, jakie skrywa Mediolan – atrakcje historyczne, nocne kluby i zdobycze dziedzictwa kulturowego – to prawdziwa turystyczna gratka.

Mediolan może nie być pierwszym miastem, o którym myślimy planując wycieczkę do Włoch. Znany głównie jako centrum biznesowe, gdzie toczy się nieustanna walka i pogoń za pieniądzem, Mediolan to jednak także miasto z wpływową przeszłością i bogatym dziedzictwem kulturowym. Stwierdzenie, że w takim mieście jak Mediolan, atrakcje czekają na turystów na każdym kroku, nie będzie więc przesadą.

To tu, w bazylice, która stała w miejscu dzisiejszego Piazza del Duomo ochrzczony został św. Augustyn. Tu Mussolini założył ruch faszystowski. To tutaj pracowali oraz mieszkali wielcy artyści, tacy jak Michelangelo i Leonardo do Vinci, kompozytor Verdi, Enrico Caruso i projektant Giorgio Armani. Toscanini kierował sceną muzyczną La Scala, a sam Napoleon koronował się wewnątrz Duomo.

Cały świat mody kieruje się dzisiaj dwa razy w roku do Mediolanu aby podziwiać najnowsze trendy i podpatrzeć przepiękne kreacje na nadchodzący sezon. Cała ta historia, nie wspominając o znacznym bogactwie wygenerowanym przez uprzywilejowaną pozycję komercyjną miasta sprawia, że Mediolan to miasto z niezwykłym bogactwem sztuki, kultury i skarbów architektury.

Gdy zapada zmierzch, urozmaiceniem wakacji w Mediolanie stają się wydarzenia kulturalne i imprezy, których nie da się wymazać z pamięci po powrocie do domu. Bogate nocne życie w Mediolanie i oferta klubowa przyciąga amatorów mocnych wrażeń oraz ludzi, którzy oczekują od swojego urlopu jak największej ilości rozrywek.

Miasto kryje w sobie naprawdę wiele wspaniałych atrakcji. Co warto zobaczyć w Mediolanie? Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić podczas pobytu w tym mieście, od wspaniałej sztuki i architektury, po inne, urokliwe miejsca.

Mediolan – atrakcje, które musisz poznać!

Katedra Duomo

 

Wychodząc z ruchliwej stacji metra przy Piazza del Duomo nasze oczy kierują się ku górze. Olbrzymia biała marmurowa fasada katedry w Mediolanie zachwyca każdego z nas. Najbardziej znana atrakcja turystyczna Mediolanu. I słusznie! Masywna katedra Santa Maria Nascente (Katedra Narodzin św. Marii), którą Mediolańczycy nazywają “Il Duomo” jest jednym z najwspanialszych i największych kościołów na świecie (może pomieścić do 40 000 osób). Znakomity przykład stylu gotyckiego Flamboyant. Budowę obecnej świątyni rozpoczęto w XIV wieku i ukończono ostatecznie we wczesnych latach 1800, za czasów epoki Napoleona.

Warto pospacerować wokół katedry, aby docenić jej urok i przekonać się o jej wielkości. Jeśli planujemy zobaczyć wnętrze, upewnijmy się, że jesteśmy odpowiednio ubrani, zakrywając ramiona oraz nogi. Podczas zwiedzania warto również zdecydować się na audio przewodnik – jest to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się o historii tego wspaniałego miejsca. Polecamy również sprawdzić wspaniałe olbrzymie witraże za chórem.

Ominąć nie możemy także wizyty na dachu: weź windę lub pokonaj 150 stromych schodów, aby podziwiać wyśmienite panoramiczne widoki na całe miasto. Dach ozdobiony 135 sterczynami, rzeźbami i gargulcami robi ogromne wrażenie, podobnie jak przepiękny widok na Mediolan (przy odrobinie szczęścia można zaobserwować również Alpy). Duży plac przed katedrą to także miejsce, gdzie odbywają się liczne koncerty i inne uroczystości.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Zabytki, które musisz zobaczyć

Museo del Novecento

 

Po prawej stronie katedry Duomo znajdziemy pięknie odrestaurowane budynki Palazzo dell’Arengario, w jednym z nich mieści się Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej. W Museo del Novecento znajduje się wiele włoskich arcydzieł pochodzących z XX wieku. To tu znajdziemy także największą na świecie kolekcję prac Umberta Boccioniego. Ekspozycja i skarby muzeum obejmują okres chronologiczny od obrazu Czwarta władza Giuseppe Pellizzy da Volpedo (1902) do Arte Povera.

Cenna wskazówka: jeśli uda nam się dotrzeć tu na godzinę lub dwie przed zamknięciem, nie zapłacimy za wizytę. W przeciwnym wypadku wstęp wynosi około 5 euro. Będąc w środku warto udać się na najwyższe piętro budynku – jest to jedno z najlepszych miejsc w Mediolanie, aby podziwiać wspaniały widok na katedrę i plac, szczególnie po zachodzie słońca.

Castello Sforzesco

 

W odległości krótkiego spaceru od katedry, wzdłuż alei handlowej Via Dante znajduje się imponujący zamek renesansowej rodziny Sforzesco, która kiedyś rządziła Mediolanem. Zamek czynny jest codziennie od 7.00 do 19.00 (wstęp wolny), muzeum natomiast od wtorku do niedzieli, w godzinach od 9.00 do 17.00.

Muzea Castello Sforzesco to przede wszystkim Muzeum Sztuki Antycznej, słynna Galeria Obrazów – Pinakoteka Castello Sforzesco, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Prehistoryczne oraz Muzeum Egipskie.

Dowiedz się więcej: Mediolan: Muzea, które warto odwiedzić

Park Sempione

 

Będąc w okolicach Castello Sforzesco warto również udać się do czarującego parku Sempione, dzięki czemu połączymy ze sobą wizytę nie tylko w jednym, ale w dwóch najlepszych miejscach do odwiedzenia w Mediolanie. Olbrzymi, 47-hektarowy park w stylu angielskim to idealne miejsce na popołudniowy odpoczynek czy też piknik. Pełen pomników, zieleni i malutkich alejek park tworzy także wspaniałe wrażenie perspektywiczne pomiędzy zamkiem a Porta Sempione – Łukiem Tryumfalnym l’Arco della Pace, znajdującymi się odpowiednio naprzeciwko siebie.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Kościół Santa Maria delle Grazie

 

Budowa gotyckiego kościoła Santa Maria delle Grazie przy Corso Magenta rozpoczęła się około 1465 roku, a jego masywna sześciostronna kopuła w stylu wczesnego renesansu zaprojektowana została przez Bramante, jednego z najbardziej wpływowych renesansowych architektów Włoch. Ceglany kościół i sąsiednia refektarz, w którym mieści się Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci zniszczony został podczas II wojny światowej, dzięki czemu podczas prac remontowych ujawnione zostały stare malowidła sgraffito w kopule. W północnej części kościoła znajduje się barokowa kaplica Madonny delle Grazie z ołtarzem Madonny.

Ostatnia Wieczerza

 

Zasadniczym powodem, dla którego większość turystów odwiedza Santa Maria delle Grazie jest obejrzenie najsłynniejszej pracy Leonardo Da Vinci. Główna atrakcja Mediolanu, znana także jako Il Cenacolo – Ostatnia Wieczerza, to zachwycające malowidło ścienne wykonane w refektarzu klasztoru.

Malowany przez trzy lata przez Da Vinci fresk przedstawia ucztującego z apostołami Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Szczegółowo zachowane proporcje, niezwykła symetria oraz wyrażona głębia pomieszczenia zachwycą każdego. Aby udać się w to miejsce należy dokonać wcześniejszej rezerwacji online. Każda wizyta trwa 15 min.

Dowiedz się więcej: Włochy: TOP 7 – ciekawostki o Mediolanie, które musisz poznać

Inne ciekawe miejsca w Mediolanie

Opera w Teatro alla Scala

 

Uznawana za najbardziej prestiżową scenę operową na świecie. La Scala każdego roku gości wielu znakomitych kompozytorów i śpiewaków operowych, a jej widownia – licząca 2800 miejsc sala teatralna uznawana jest za jedną z najbardziej wymagających we Włoszech. Sezon zaczyna się na początku grudnia i trwa do maja. Niestety bilety bywają często bardzo trudne do zdobycia.

W tym samym budynku znajduje się także Museo Teatrale alla Scala, gdzie znajdziemy kolekcję strojów z najważniejszych występów oraz zabytkowych i osobistych pamiątek wielkich artystów, którzy wykonali tu swoje utwory i których utwory były wykonywane w La Scala, w tym Verdi, Rossiniego i wielkiego dyrygenta Arturo Toscanini. Niezwykle ciekawe miejsce na mapie kulturalnej Mediolanu.

Galeria Vittorio Emanuele II

 

Nawet jeśli nie jesteśmy miłośnikami mody, podczas pobytu w Mediolanie nie możemy ominąć słynnej Galerii Vittorio Emanuele II. Przepiękna Galeria znajduje się pomiędzy Piazza del Duomo, otwierając się po drugiej stronie do Piazza della Scala. Miejsce to zaprojektowane zostało przez Giuseppe Mengoni i wybudowane w latach 1865-1877. Była to największa w Europie galeria handlowa z wznoszącą się na ponad 48 metrów nad pokrytą mozaiką podłogą kopułą.

Miejsce to oznacza początek nowoczesnej architektury we Włoszech. Dzisiaj stanowi doskonały przykład XIX-wiecznej przemysłowej konstrukcji żelaza i szkła. Nadal piękne, tętniące życiem miejsce, w którym miejscowi spotykają się na lunch lub kawę w eleganckich kawiarniach i robią zakupy w luksusowych butikach mediolańskich. Galeria Vittorio Emanuele II pozostaje bardzo ważną częścią życia lokalnego, nazywana również przez mieszkańców Mediolanu jako “il salotto” (salon).

Dzielnica Navigli

 

Ciekawe miejsce na mapie Mediolanu. Określana jako jedna z najbardziej uroczych i niefascynujących dzielnic miasta. To tu znajdziemy pełne smaków restauracje i zakochamy się w życiu nocnym Mediolanu. Wybudowana w tej okolicy sieć kanałów składa się z Naviglio Grande, Naviglio Pavese, Naviglio Martesana, Naviglio di Paderno i Naviglio di Bereguardo. Historia lombardzkich korytarzy wodnych sięga czasów starożytnych.

Warto udać się tu po południu, obejrzeć pozostałości architektoniczne i zasmakować w wyśmienitej kuchni włoskiej. W dzielnicy Navigli organizowane są również liczne wystawy, targi i wiele innych ciekawych wydarzeń, np.:

  • Festiwal świętego Krzysztofa,
  • koncerty Orkiestry Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi,
  • Festiwal del Naviglio.

Zelig Cabaret

Kabaret w Klubie na Viale Monza to perełka włoskiej kultury współczesnej. O miejscu mawia się, że jest ono „świątynią komedii”. Z pewnością jest także trampoliną do kariery wielu słynnych dziś artystów, takich jak Antonio Albanese, Paolo Rossi bądź Dario Vergasolla. Liczne spektakle komediowe, stand-upy i musicale przyciągają rzesze turystów i wielbicieli gatunku.

Muzeum Archeologiczne przy San Maurizio

Górujący ponad ruinami starożytnych rzymskich murów Klasztor San Maurizio znajduje się w pobliżu niezwykłego Muzeum Archeologicznego, które opiewa historię epoki rzymskiej – z perspektywy rozwoju miasta tak ważnej dla Mediolanu. Atrakcje i eksponaty pochodzą także z okresu etruskiego i greckiego, a należą do nich między innymi interesujące rzeźby z brązu i kamienia.

Pinacoteca di Brera

Budynek Kolegium Jezuickiego z XVII wieku mieści dziś Muzeum Sztuki, w której bez wątpienia najsłynniejszym dziełem jest obraz Zaślubiny Marii Rafaela. Wśród włoskich malarzy można tu podziwiać także prace:

  • Rembrandta,
  • Rubensa,
  • Van Dycka,
  • Picassa,
  • El Greco.

Prawdziwa estetyczna uczta dla oczu i duszy! Ponadto poszukiwacze ciekawych miejsc w Mediolanie powinni wiedzieć, że wewnątrz dziedzińca znajduje się XIX-wieczna szklarnia i malowniczy ogród pełen egzotycznych okazów.

Dowiedz się więcej: Mediolan z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci

Mediolan – przewodnik praktyczny

Niezależnie od czasu, jaki zaplanowaliśmy na zwiedzanie miasta, zakupy w Mediolanie czy leniwe snucie się po włoskich lokalach, ważne jest, by dobrze zaplanować harmonogram każdego dnia i wyciągnąć z niego jak najwięcej. W tym celu dobrze zasięgnąć rad internautów lub zajrzeć do przewodników, co pozwoli nam nie tracić cennych godzin na samodzielne poszukiwanie celu.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Noclegi w Mediolanie

W celu znalezienia idealnego noclegu w Mediolanie warto ograniczyć swoje poszukiwania do obszaru w pobliżu słynnego Duomo, wokół którego skupiają się najważniejsze atrakcje Mediolanu. Znajdują się tu doskonałe hotele dla wymagających gości, jak chociażby Hotel Spadari al Duomo czy Grand Hotel el Milan. Nieopodal Castello Sforzeco mieści się propozycja nieco bardziej ekonomiczna – Hotel London oraz hotel Casa Mia, w których koszt doby hotelowej jest znacząco przystępniejszy.

Dowiedz się więcej: Najlepsze wyszukiwarki hoteli i noclegów na świecie

Mediolan - atrakcje w centrum miasta

źródło zdjęcia: Getty Images / zorazhuang

Wycieczki poza miasto

Mediolan jest znakomitą propozycją na weekend, ale też świetną bazą wypadową do miasteczek północnych Włoch. Dobrym pomysłem może się okazać jednodniowa wycieczka nad Jezioro Como lub Jezioro Maggiore, nad którymi można nieco odpocząć od zgiełku wielkiego miasta. W sezonie zimowym można skorzystać z oferty jednego z najlepszych włoskich ośrodków dla narciarzy, które mieści się w Val d’Aosta – na zachód od miasta.

Mediolan - atrakcje turystyczne przy Lago di Como

źródło zdjęcia: Getty Images / Ladiras

Atrakcje Mediolanu nie pozwalają na dokładne poznanie miasta w przeciągu kilku czy też kilkunastu dni wakacji. Ciekawostki i zakamarki biznesowej stolicy Włoch są w istocie niezliczone i trudno byłoby zgłębić je wszystkie nawet podczas kilku tygodni pobytu. Weekend w Mediolanie lub krótki urlop dobrze więc zaplanować odpowiednio wcześniej i skupić się na obiektach, wydarzeniach i zabytkach, które najbardziej nas interesują.

Warto wspomnieć, że do Mediolanu bez problemu dostaniemy się z każdego większego polskiego lotniska. Stosunkowo niedrogie bilety, cudowny klimat miasta oraz przepyszne jedzenie sprawiają, że Mediolan to idealne miejsce na włoskie wakacje!

ZOBACZ RÓWNIEŻ