Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
25 Lut, 2019 - 00:00
Włochy - mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Elzbieta Tchorowska

Nawet jeśli dobrze znasz już Włochy, mało znane miejsca pozwolą Ci odkryć ten kraj na nowo. Poznaj najpiękniejsze i nieznane zakątki Italii!

Planując wycieczkę do Włoch, z pewnością odwiedzimy Rzym, Florencję czy Wenecję. To perły architektury tego wspaniałego kraju. Warto jednak czasem odkryć nowe zakątki, nie mniej wspaniałe, w których możemy wypocząć jako nieliczni turyści. Nawet wielu Włochów nie zna tych miejsc. Sprawdź, jakie skrywają Włochy mało znane miejsca, które warto odwiedzić, pomimo że nie ma ich w popularnych przewodnikach.

TOP 7 Włochy: mało znane miejsca, które warto zobaczyć

1. Lago di Resia, czyli zatopione miasto

Niewiele osób wie, że w Tyrolu położonym we Włoszech, znajduje się zatopione miasto. W wyniku budowy zapory wodnej na miejscu miasteczka musiał powstać sztuczny zbiornik wodny. Sponad jego doskonale gładkiej tafli wyłania się jedynie samotna wieża kościoła, która przypomina o tym, co znajdowało się tam ponad 80 lat temu.

Z tym miejscem wiąże się dość drastyczna historia – ludzie byli usuwani z domów siłą, bez otrzymania jakiejkolwiek rekompensaty. Choć miasteczko odbudowało się nieco dalej, legenda głosi, że w bardzo mroźne noce słychać dźwięk dzwonów.

Żadna wycieczka do Włoch nie może obejść się bez odwiedzenia tego miejsca, które jest także pamiątką wydarzeń z dawnych lat. Północne Włochy są symbolizowane przez samotną wieżę kościelną.

Szczególnie warto zobaczyć to fascynujące miejsce, gdy odwiedzamy Włochy zimą. Kiedy wodę skuje lód, można podejść do pięknej, XIV-wiecznej wieży.

Dowiedz się więcej: Włochy – ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić

Włochy mało znane miejsca: Lago di Resia, czyli zatopione miasto

źródło zdjęcia: Getty ImagesChalabala

2. Ogród Tarota, czyli coś dla miłośników mistycyzmu

Ogród Tarota (wł. Il Giardino dei Tarocchi) znajduje się w Toskanii niedaleko miasteczka Capalbio i jest stosunkowo nowym tworem – powstał w 1978 roku, ale otwarty został w 1998 roku. Stanowi wariację na temat Parku Guell Gaudiego w Barcelonie. Znajdziemy tam fantastyczne figury zaciągnięte wprost z talii tarota, wykonane przez francuską artystkę Niki de Saint Phalle.

Napotkamy tam wielkie mozaiki, fontanny i rzeźby. To doskonałe miejsce na odpoczynek nawet w największy upał. Całość znajduje się w malowniczym ogrodzie na wzgórzu, dzięki czemu miejsce jest widoczne już z daleka.

Tak właśnie wyglądają nieznane nam Włochy. Mało znane miejsca, które zaskakują i wzbudzają podziw, o ile zadamy sobie trud, by ich poszukać.

 

3. Civita di Bagnoregio, czyli jak umierają Włochy – mało znane miejsca zaledwie 100 km od Rzymu

To miejsce zwane jest umierającym miastem. Ma bardzo bogatą historię, która rozpoczęła się już 2,5 tys. lat temu. Zostało opuszczone w XVII wieku, a dopiero w latach 60. XX wieku przywrócono je do życia, choć cały czas dalej umiera.

W czym tkwi fenomen tego miasta we Włoszech? Jest położone na tufowej skale, pod którą jest glina ulegająca erozji. Ciągłe trzęsienia ziemi także nie działają pozytywnie. Istnieje ciągłe ryzyko, że wszystkie zabudowania osuną się ze skarpy.

W miasteczku pozostało około 10 mieszkańców, choć dalej jest otwarte dla turystów.

Dużą atrakcją jest sposób dostania się do tego miejsca. Nie wjedziemy tam samochodem lub żadnym innym środkiem transportu. Konieczne jest przejście po wąskiej kładce o długości około 300 metrów.

Umierające miasto leży jedynie 2 godziny jazdy samochodem od Rzymu. Będąc w stolicy Italii, pamiętajmy odwiedzić to miejsce, póki jeszcze istnieje.

Włochy mało znane miejsca - umierające miasto

źródło zdjęcia: Getty Images / Travel Photography

4. Valle d’Itria, czyli baśniowe domki trulli

Trulli to niewielkie domki zbudowane z kamienia wapiennego bez zaprawy na planie kwadratu lub koła. Całe miasteczko takich zabudowań znajdziemy we Włoszech, dokładnie na obcasie Półwyspu Apenińskiego, w miejscowości Alberobello.

Stanowią niezwykły widok w XXI wieku. Przyjeżdżając do Apulii, cofniemy się w czasie. Co najciekawsze, wiele z trulli jest odnowionych i zamieszkałych. Znajdziemy tam nie tylko domki mieszkalne, ale nawet miejsce, w którym możemy zjeść posiłek z rodziną.

Nikt nie wie tak naprawdę, skąd wzięły się trulle i dlaczego tak wyglądają. Istnieje wiele hipotez. Z pewnością jednak warto odwiedzić to miejsce, będąc w pobliżu lub spędzając wakacje w tym regionie Włoch z dziećmi. Najmłodszym trulli kojarzą się bowiem z domkami ulubionych bohaterów bajek, najczęściej Smurfów.

Warto także wspomnieć, że trulli znajdują się na liście UNESCO.

Włochy mało znane miejsca - trulli

źródło zdjęcia: Getty Images / zm_photo

5. Treviso, czyli mniej oblegana Wenecja

Wenecja jest pięknym miejscem, gdzie zamiast ulic znajdują się kanały, a samochody są zastąpione przez gondole. To doskonałe miasto dla zakochanych, choć wiele osób porusza jedną wadę tego zakątka – zbyt duża liczba turystów. To sprawia, że Wenecja staje się zbyt zatłoczona.

Dlatego warto może wybrać się do innego miasteczka, które także może zachwycać i w którym także możemy przepłynąć się gondolą. Mowa o Treviso, w którym turystów raczej się nie uświadczy. To miejsce jest także stolicą wina Prosecco, którego na pewno musimy skosztować.

To całkowicie nieznane nam Włochy – mało znane miejsca tego typu znajdują się raptem o kilka kilometrów drogi od wielkich metropolii. Dzięki Treviso zobaczymy, jak żyje prawdziwe, włoskie miasto.

Włochy mało znane miejsca - Treviso

źródło zdjęcia: Getty Images / RolfSt

6. Chieti, czyli góry i morze w jednym

Nieraz pewnie zastanawialiśmy się, czy lepiej jest pojechać w góry, czy nad morze. W Polsce jest to faktycznie problematyczne, ale nie we Włoszech.

Chieti wydaje się zwykłym miasteczkiem, w którym nie znajdziemy nic ciekawego, ale to tylko złudzenie. W tym jednym miejscu znajdziemy i krystalicznie czyste Morze Adriatyckie z piaszczystymi plażami, i białe szczyty łańcucha górskiego. Nie tak daleko od tego miasteczka znajdują się włoskie góry wraz z najwyższym szczytem Apeninów.

W samej miejscowości możemy zwiedzić liczne kościoły i muzea:

  • archeologiczne,
  • diecezjalne,
  • biomedyczne.

Czyż nie pięknie jest jednego dnia urlopu opalać się na pięknej plaży, a drugiego szusować na nartach? To właśnie oferują nam Włochy. Mało znane miejsca, które prezentujemy, dostarczają każdej formy rozrywki. Takie wakacje we Włoszech z pewnością będą udane, a każdy członek rodziny znajdzie coś dla siebie.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Włochy mało znane miejsca - Chieti

źródło zdjęcia: Getty Images / Angelo D’Amico

7. Giardino do Ninfa, czyli raj na ziemi

To zdanie wcale nie jest przesadzone. Każdy, kto odwiedził to miejsce, zgodnie stwierdza, że tak musi wyglądać raj. Ogród Ninfa, bo o nim mowa, znajduje się zaledwie 100 km od Rzymu, a mimo to niewielu Włochów wie o jego istnieniu.

Teren należał do jednej rodziny od XIII wieku do 1977 roku. To właśnie w XX wieku powstał dopiero ten wyjątkowy ogród, który można dzisiaj podziwiać. W 2000 roku zyskał miano jednego z najbardziej zachwycających miejsc na świecie.

Choć nazwa wskazuje ogród, to jest to bardziej park z pięknymi ruinami średniowiecznej osady wewnątrz. Rozpoznamy w niej wieże, kościół czy młyny. Z tym miejscem wiąże się tragiczna historia, kiedy to mieszkańcy miasteczka zginęli w rzezi, stając w jego obronie.

Zwiedzanie tego miejsca jest możliwe wraz z przewodnikiem w ustalonych wcześniej terminach. Z pewnością jednak warto. Ogród Ninfa był ponoć natchnieniem wielu włoskich artystów.

Włochy mało znane miejsca - ogród Ninfa

źródło zdjęcia: Getty Images / aizram18

Zaprezentowane miejsca z pewnością zachwycą wszystkich odwiedzających Włochy. Mało znane miejsca wcale nie muszą być nudne i mało atrakcyjne. Wręcz przeciwnie. Są klimatyczne właśnie przez brak wielkiej liczby turystów. To oczywiście nie wszystkie atrakcje, które znajdziemy w tym wyjątkowym kraju. Sami także możemy odkrywać Włochy. Ciekawe miejsca, o których nie wie nikt, są na wyciągnięcie dłoni.

ZOBACZ RÓWNIEŻ